• Logi sisse
  • Registreeri
Läänlane
Tulemusi ei leitud
Vaata kõiki tulemusi
  • Portaal Rohegeenius
  • Avalda kuulutus
  • Kuulutused
  • Avalda kuulutus
  • Kuulutused
Tulemusi ei leitud
Vaata kõiki tulemusi
Läänlane
Tulemusi ei leitud
Vaata kõiki tulemusi
  • Avalda kuulutus
  • Kuulutused
Avaleht Läänemaa

Läänemaal tuleb musta pässiku ehk chaga kasvatamise tasuta infopäev

Läänlane
09/03/2022
A A
0
Läänemaal tuleb musta pässiku ehk chaga kasvatamise tasuta infopäev

Kuivatatud must pässik ehk chaga. F: Pixabay

Jaga FacebookisJaga Twitteris

Täna on Eestis rohkem kui 500 erametsaomanikku, kes on otsustanud hakata oma metsas kasvatama chagat ehk musta pässikut. Kuna nõudlus chaga vastu on hüppeliselt kasvamas, pakub chaga istanduste rajamine teenida metsalt tulu ilma seda maha võtmata.

Chagakasvatuste rajamise ideed tutvustas Eestis esimest korda Chaga OÜ, Tõrvas asuv kodumaine ettevõte, mis tuntud eelkõige Chaga Health eliksiiride valmistaja ja eksportijana.

Nii Eestis kui ka piiri taga on huvi meditsiiniseente vastu tugevas kasvutrendis. „Aina enam tegeletakse mahukate teadusuuringutega, et välja selgitada se

LOE KA:

Sisu pole saadaval

ente potentsiaal meditsiinis. Seetõttu on chagakasvatuste rajamine pakkunud Eestile ja siinsetele metsaomanikele võimaluse olla roheinnovatsiooni ja jätkusuutliku metsamajandamise üks veduritest. Kõige lihtsamalt öeldes võimaldavad chaga kasvatused teenida tulu metsa maha võtmata,“ ütleb Silver Laus, Chaga OÜ seenekasvatuse projektijuht.

Tuginedes soomlaste kogemusele, on ühe hektari kasemetsa puhastootluseks 20 aasta vältel ca 900-1500 € aastas, sõltuvalt istutatud tüüblite arvust. Selle perioodi peale on keskmise metsa tootlikkus ca 25 000€.

Tasuta infopäevad üle Eesti

Inimeste suure huvi tõttu korraldab ettevõte tasuta infopäevi, mille jooksul saab vastused kõigile küsimustele, mis chaga kasvatamisega seotud. Praktilisel õppepäeval käsitletakse muuhulgas musta pässikut ja selle kasvatamise võimalusi, selle tasuvust väärindamisel, maailmaturu nõudlust ja saagi müümise võimalusi.

Lausi sõnul on viimase paari aasta jooksul korraldatud infopäevi üle kogu Eesti ja inimeste huvi on suur. „Infopäevad on hea võimalus end teemaga põhjalikumalt kurssi viia. Kuna chagaistanduste rajamine on Eestis siiski võrdlemisi uus tegevus, on inimestel kõhklused, mis tulenevad vähesest informatsioonist. Infopäevadel saame vastata kõikidele küsimustele ja lisaks näitame, kuidas tüüblite paigaldamine kasepuule päriselt välja näeb,“ julgustas Laus inimesi tasuta õppepäevadel osalema.

Mis kasu saab metsaomanik?

Meditsiiniseente kasvatamine võimaldab madalama viljakusega kodumaiseid kasemetsi jätkusuutlikult ja kasumlikult majandada. Chagakasvatuse rajamiseks sobivad eelkõige salu-, rohusoo- ja kõdusoometsade tüübirühmade metsad.

Selleks tuleb vähemalt miinimumläbimõõduga 10 cm kasepuudele „istutada“ chaga tüüblid, mis kannavad enda peal chaganiidistikku. Chagatüübel pannakse kasepuusse puuritud 4 cm sügavusse auku. Augud puuritakse ja tüüblid istutatakse kuni 2 m kõrgusele.

Puule soovitatakse panna „kasvama“ 4-6 tüüblit. Kui puu on noorem või väiksemate mõõtmetega, siis maksimum 2-3, et puud mitte liigselt koormata. Hea kasemetsa korral saab ühele hektarile „istutada“ kuni 2400 tüüblit. Esimene saak valmib kasepuudel 6-8 aasta jooksul.

Kohustus saak tagasi osta

Eesti on ainulaadne paik maailmas, mille sarnaseid kasvutingimusi ega puhast looduskeskkonda mujalt ei leia. See loob ideaalsed eeldused kõrge kvaliteediga meditsiiniseene kasvatamiseks ja korjamiseks. Soome on aastakümneid taolise metsa väärindamisega tegelenud ja metsale ei sünni sellest mingitki kahju.

Chaga OÜ võtab endale chagatüüblite müügiga kohustuse kasvanud chaga ka tagasi osta. Säärane teguviis maandab kasvatajate riski.

„Chaga Health eliksiiri valmistamisel kasutatakse lisaks teistele kodumaistele ravimtaimedele nagu raudrohi, männikasvud ja mesi, just musta pässikut ehk chagat. Ekspordikasv ja turu ootus eeldab seda, et meil on piisavalt kvaliteetset toorainet, millest eliksiire valmistada. Seetõttu on meie ootus, et aina enam metsaomanikke leiaks tee chaga kasvatuste rajamise juurde,“ kõneles Silver Laus.

Tasuta chaga kasvatamise infopäev Läänemaal

Chaga OÜ koostöös Läänemaa Metsaühistuga korraldab 19. märtsil kell 11 tasuta praktilisel chagakasvatamise infopäeva. Kahe tunni jooksul on kavas on tutvustada chagat, selle kasvatust ning edasimüüki.

Kogunemiskoht on Mägari küla, Haapsalu linn, Läänemaa. Koordinaadid: 58°53’05.1″N 23°33’04.0″E.

Registreerimida saab siin või Elisabeth Tamm elisabeth.tamm@chagahealth.eu, 5371 4100.

Tagid: chagamust pässik
JagaSäutsu
Eelmine postitus

Haigekassa analüüs: vaktsineerimata inimesed satuvad haiglasse kuni kümme korda rohkem

Järgmine postitus

RMK otsib rentnikke ligi 2000 hektarile niitudele ja karjamaadele, paljud maatükid on Läänemaal

Samal teemal

Sisu pole saadaval
Järgmine postitus
RMK otsib rentnikke ligi 2000 hektarile niitudele ja karjamaadele, paljud maatükid on Läänemaal

RMK otsib rentnikke ligi 2000 hektarile niitudele ja karjamaadele, paljud maatükid on Läänemaal

SÕJA MÕJU: HInnatõus kiireneb ja süveneb

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Populaarsed sel nädalal

  • Lugeja küsib: Mida teha, kui tööl on liiga kuum?

    0 jagamised
    Jaga 0 Säutsu 0
  • 2. juulil näeb Haapsalu promenaadil haruldasi Porsche autosid

    0 jagamised
    Jaga 0 Säutsu 0
  • Läänemaal sai autode kokkupõrkes viga kolm inimest

    0 jagamised
    Jaga 0 Säutsu 0
  • VIDEO JA GALERII: Kalevi Jahtklubi treener võtab purjetamiskoolis Hapsal lastelt merehirmu

    0 jagamised
    Jaga 0 Säutsu 0
  • Haapsalus kadus eaka naise pangakontolt 3000 eurot

    0 jagamised
    Jaga 0 Säutsu 0
Läänlane.ee

Saada artikkel, fotod, vihje, reklaamisoov või niisama hea mõte aadressil ivar@laanlane.ee. Tel 5680 4407.

Reklaambännerite hind kokkuleppel. Bänneri valmistamine tasuta.

OÜ Läänlane
Registrikood 12089011

Kasutustingimused

Värsked postitused

  • Täna peetakse Haapsalu-Noarootsi Merepäevi
  • Taebla Suvevollet juhivad Evelin Merilainen ja Andres Kukk
  • Haapsalus löödi meest
  • Rannarootsi muuseum kutsub Merepäeva kontserdile
  • Haapsalus kadus eaka naise pangakontolt 3000 eurot
  • Lihula noorjooksjad teevad imelisi starte
  • Kuidas praegu probleemivabalt lennata?
  • Ehmjas süttis elektrikilp
juuli 2022
E T K N R L P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
« juuni    

© 2021 laanlane.ee

Tulemusi ei leitud
Vaata kõiki tulemusi
  • Kuulutused
  • AVALDA KUULUTUS
  • Geenius
  • Auto
  • Digi
  • DigiPRO
  • Diktor
  • Kodu
  • Kohalik
  • Raha
  • Rikas
  • Rohe
  • Tervis
  • Äri

© 2021 laanlane.ee

Teretulemast tagasi!

Logi alt oma kontole

Unustasid salasõna? Telli

Loo uus konto!

Täida registri all lahtrid

Kõik väljad tuleb täita. Logi sisse

Hangi enda salasõna

Palun kirjuta uue salasõna saamiseks oma kasutajanimi või e-mailiaadress.

Logi sisse
See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe kasutamist annad nõusoleku küpsiste kasutamiseks. Vaata lehe kasutustingimusi.