Muinsuskaitseamet kuulutas täna, 11. novembril toimunud virtuaalsel tänusündmusel välja muinsuskaitseameti aastapreemiad 2021. Tunnustuse pälvisid 2021. aasta kõige silmapaistvamad restaureerimis- ja ehitustööd, inimesed, avastused ja teod.
Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie ütles oma kõnes, et võib pikalt vaielda, kas meie elame kultuuri sees või elab kultuur meie sees. „Tänaseid laureaate vaadates võib kindlat väita, et kultuur tuleb nende inimeste seest, nende kätest, tegudest ja mõtetest. Ja meie saame osa sellest hoolest ja armastusest – nii oleme kõik nende loodu sees“.
Muinsuskaitseameti aastapreemiad 2021 laureaadid on:
Pärandi tutvustaja: Marju Kõivupuu
Pärandihoidja: Viljandi Vallavalitsus ja vallavanem, Alar Karu
Parim uurija: Heiki Valk
Parim restauraator: Ain Pihl, osaühing Rändmeister OÜ
Hästi restaureeritud kunstimälestis: Õnnepalee valgustid
Uusehitis ajaloolises keskkonnas: Valga Priimetsa Kooli hoone juurdeehitus
Hästi taastatud hoone muinsuskaitsealal või kaitsevööndis: Haapsalus, Supeluse 2 asuv Villa Friedheim
Hästi restaureeritud mälestis: Tori Hobusekasvanduse hoonete kompleks
Hea koostööpartner: Narva-Jõesuu kiriku päästetalgutel osalenud muuseumid ja kõrgkoolid
Aasta leid: Tartus, Jakobi 5, asunud terrakota pealeid
Aasta tegu: Pärsti mõisa peahoone lasteaia ruumide rekonstrueerimine
Agne Trummali nimeline noore muinsuskaitsja preemia: Oliver Orro
Elutööpreemiad: Jaan Märss ja Mati Mandel
Mati Mandel
Mati Mandel on arheoloog ja ajaloolane, Eesti Ajaloomuuseumi ja arheoloogiapärandi muinsuskaitse raudvara. Tema jalajälgi – see tähendab avastatud muistiseid muinas- ja keskajast – on täis suur osa Eestist, põhiliselt aga ajalooline Lääne- ja Harjumaa. Tema juhatatud kalmete ja asulakohtade kaevamiste tulemused on aluseks meie praegusele ettekujutusele muinasajast. Mati Mandeli eestvõttel on kümneid mälestisi tähistatud teaberohkete tahvlitega.
Lisaks arheoloogiale on Mati Mandel pühendanud end teise maailmasõja ja metsavendluse uurimisele, et tagada tõepärane ajaloopilt ka sellest nii keerulisest ajast.
Mati Mandeli arheoloogiapärandi kaitse ja selle valukohtade teemal kirjutatud artiklite ning peetud ettekannete mõju on raske ülehinnata. Lisaks on ta arheoloogiapärandi eksperdinõukogu aktiivne, sõnakas ja südamega liige, kelle nõu on Muinsuskaitseametile suureks abiks.
Villa Freidheim
Tunnustuse pälvisid:
- omanik OSAÜHING GMP INVESTEERINGUD
- projekteerija Merike Raid (Tari AS)
- kontseptsiooni autor Aivar Roosaar
- ehitaja Vilcon Ehitus OÜ – Aivar Midri ja Taavi Lang
Supeluse 2 ehk nn Villa Friedheim on Haapsalu üks sümbolhooneid, mis oli 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse Haapsalu kultuuriloos väga tähtis paik. Seal on elanud silmapaistvaid isikuid ja see on olnud sajandivahetuse vilka seltskonnaelu fooniks. Hoolimata kuulsusrikkast ajaloost jäi hoone ühel hetkel tühjalt seisma.
Siiski on sellel majal õnnelik saatus, kuna nüüdne omanik nägi suursuguses, kuid õnnetus seisus hoones suurt potentsiaali. See oli ka üks ajend, miks ta alustas kapitaalseid restaureerimistöid, mille käigus sai hoone tänavu tagasi oma endisaegse sära. Villa Friedheimist leiate nüüd luksusliku butiikhotelli ja restorani, mis on kuurortlinna uhke ehe.