Venemaa on tühistanud tänavuse võidupüha paraadi okupeeritud Krimmi sadamalinnas Sevastopolis, teatas Venemaa riiklikult kontrollitav meedia 5. mail.
Sevastopoli kuberner Mihhail Razvozhayev ütles, et 9. mai paraad, mis pidi toimuma Nõukogude Liidu võidu mälestuseks Teises maailmasõjas, jääb ära ohutusriskide tõttu, vahendas Kyiv Independent.
Venemaa korraldab 9. mail suurejoonelisi sõjaväeparaade, millega tähistatakse Teise maailmasõja lõppu Euroopas. Ukraina ja enamik Euroopa riike tähistavad 8. maid kui Euroopa päeva.
Euroopa päev on iga-aastane tähtpäev, millega pühitsetakse rahu Euroopas ja Euroopa ühtsust. Seda tähistab Euroopa Nõukogu 5. mail, Euroopa Liit 9. mail ja Ukraina mai kolmandal laupäeval. Euroopa Nõukogu Euroopa päev on ühtlasi Euroopa Nõukogu asutamise aastapäev.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles 3. mail, et Ukraina ei saa tagada 9. mail Moskvas peetaval Venemaa võidupüha paraadil osalemist kavandavate välisriigi ametnike turvalisust, hoiatades, et Venemaa võib korraldada provokatsioone, sealhulgas „süütamisi, plahvatusi või muid tegevusi“, ning püüda süüdistada Ukrainat.
Ukraina saatkond Slovakkias mõistis eile hukka Slovakkia peaministri Robert Fico Ukraina-vastased märkused. Fico kritiseeris Zelenskõi hoiatust, et Venemaa võib 9. mai võidupüha paraadi ajal Moskvas provokatsioone korraldada.
Ukraina saatkond teatas, et ta avaldab kahetsust Fico süüdistuste üle ja kutsus Slovakkia ametnikke üles „hoolikamalt uurima, uuesti vaatama ja analüüsima“ Zelenskõi avaldusi.
Saatkond märkis, et pidas Fico märkusi „sügavalt kahetsusväärseteks“, eriti Venemaa jätkuva agressiooni tingimustes.
„Seoses vajadusega mitte segada ajalugu olevikuga, peab saatkond kahetsusega märkima, et praegune Venemaa agressioon Ukraina vastu on võtnud niisuguse hirmutegude ulatuse, mida pole nähtud Teisest maailmasõjast saadik ja mida Venemaa kasutab nüüd üksnes meie riigi vastu peetava sõja õigustamiseks,” teatas saatkond. „Tuleb meeles pidada, et Teise maailmasõja ajal andsid Ukraina sõdurid tohutu panuse natsismi üle võidu saavutamiseks, olles silma paistnud erakordse kangelaslikkuse, vapruse ja eneseohverdusega kõikidel rinnetel.”
Rõhutades Ukraina panust liitlaste sõjategevusse, märkis saatkond, et kuus miljonit ukrainlast võitles natsismi vastu nii Nõukogude armees kui ka teistes liitlasvägede vägedes. Sõda nõudis üle kaheksa miljoni ukrainlase elu.
Saatkond lükkas tagasi ka Fico üleskutse vaherahu sõlmimiseks, mis on ajastatud Teise maailmasõja aastapäevale, märkides, et Ukraina oli juba 11. märtsil nõustunud täieliku relvarahuga, samas kui Venemaa „lükkab selle võimaluse pidevalt tagasi ja esitab uusi nõudmisi, manipuleerib, eskaleerib terrorit ja pakub nüüd lühikest vaherahu kolmeks päevaks, mis ei ole tõsine tee rahu poole.“
Venemaa võidupüha tähistamisel osalevate riigijuhtide arv on veel teadmata. Kindlalt peaks kohal olema Hiina president Xi Jinping, kes külastab Venemaad 7. – 10. mail ja ühineb Venemaa presidendi Vladimir Putiniga Nõukogude Liidu ja tema liitlaste natsi-Saksamaa üle saavutatud võidu 80. aastapäeva üritustel, teatas Moscow Times.
Kremli teatel peavad kaks presidenti kahepoolseid kõnelusi „partnerluse ja strateegiliste sidemete arendamise“ ning „rahvusvaheliste ja piirkondlike küsimuste“ üle.
„Valitsused ja ministrid… allkirjastavad eeldatavasti rea kahepoolseid dokumente,“ lisati Kremli teates.
Putin on andnud korralduse kolmepäevase vaherahu kehtestamiseks Ukrainas, mis langeb kokku Venemaa 9. mai II maailmasõja mälestusüritustega. Ukraina president Zelenskõi lükkas vaherahupakkumise tagasi. „Usume, et relvarahu on võimalik igal hetkel, isegi alates tänasest, ja see peaks kestma vähemalt 30 päeva, et anda diplomaatiale reaalne võimalus,“ kommenteeris Zelenskõi 4. mail Putini avaldust.
Hiina on end kolme aasta pikkuse sõja jooksul kujutanud neutraalse osapoolena, kuigi lääneriigid peavad Hiinat Venemaa majanduse ja diplomaatia oluliseks toetajaks.