Aina enam veedavad inimesed oma vaba aega internetis mängides. Sellega seoses on tõusnud üles ka küsimused, kas ja kuidas on õnnemänge mängides tagatud inimeste digitaalne turvalisus. Selgitame lähedalt, millised tehnoloogilisi lahendusi kasutatakse selleks, et iga kasutaja turvalisus oleks tagatud.
Järjest enam olulisem on kasutajate turvalisus ja privaatsus
Kasutajate turvalisus ei ole oluline vaid internetimänge mängides, vaid kogu aeg, ka siis, kui kasutada enda e-postkasti või lugeda uudiseid internetiportaalist. E-poodides ja hasartmängu platvormidel kasutatakse rohkem isiku- ja finantsandmeid, mistõttu nendes keskkondades pööratakse veel enam tähelepanu sellele, et kõik oleks turvaline.
Enne, kui asud mõnel veebilehel hasartmänge mängima, soovitame veenduda selles, kas tegemist on usaldusväärse pakkujaga. Selle jaoks, pööra tähelepanu järgnevale:
- Kas ettevõttel on olemas luba Eestis tegutsemiseks? Seda saab igaüks kontrollida Maksu- ja Tolliameti koduleheküljelt, kuhu on välja toodud nimekiri hasartmängu pakkujatest, kellel on olemas luba Eestis tegutsemiseks.
- Kas kasutatavatel RNG-süsteemidel on olemas sertifikaadid? RNG-süsteeme kasutatakse selleks, et tagada mängu läbipaistvus ja ausus. Tegemist on juhuslike numbrite generaatoritega, mis läbivad omakorda sertifitseerimise organisatsioonide auditeid, et tõendada enda läbipaistvust.
- Turvaline veebisait kasutab HTTPS-protokolli, kas see on olemas? HTTPS-prokollid tõendavad ühenduse turvalisust.
- SSL on viimane oluline tehnoloogiline lahendus, mis muudab lehe liikluse kolmandatele isikutele loetamatuks.
Iga inimene saab palju ära teha turvaliseks interneti kasutamiseks
Lisaks eelnevalt välja toodud kõige levinumatele tehnolooglistele lahendustele, tuleb täieliku turvalisuse tagamiseks ka palju ise ära teha. Selleks soovitame:
- Olla ettevaatlik enda andmete jagamise suhtes ja neid mitte anda kolmandatele isikutele, keda ei teata.
- Seada tugevad paroolid erinevatesse keskkondadesse sisselogimiseks ja kasutada kaheastmelist autentimist (teisisõnu 2FA).
- Kasutada unikaalseid ja äraarvamatuid paroole (vältida kombinatsioone enda sünniaasta, nime jms kohta).
- Talletada enda paroole turvalises kohas, nt kasutada selleks spetsiaalseid paroolihaldureid.
- Mitte klikkida kahtlastele linkidele e-kirjades või veebilehekülgedel.
- Uuendada seadmete tarkvara õigeaegselt.
- Vältida avaliku turvamata internetiühenduse kasutamiseks, seda eriti pangaülekanne või muude tegevuste tegemisel, mille käigus vahetatakse olulisi andmeid.
Kokkuvõttes, ükskõik, kas oled internetis mängimas, lugemas uudiseid, kirjutamas e-kirjasid või tegemas pangaülekandeid, oluline on olla teadlik võimalikest riskidest, et neid osata märgata ja vältida. Kõige aluseks on teadlikkus: juhul, kui mõni veebileht tundub kahtlane, tasub alati selle kohta infot juurde googeldada, et veenduda usaldusväärsuses. Võõrastelt kasutajatelt saadud kirjad tasub märkida rämpspostiks ja vältida kirja sisse lisatud linkide avamist või enda andmete jagamist. Vahest võivad petukirjad tulla ka tuntud asutustelt või ka sinu tuttavate nimel, nende puhul tasub väiksema kahtluse korral uurida lähemalt saajalt endalt, kas tema on sellise kirja saatnud või on teadlik petukirjade liiklemisest.
Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!