Üheks viisiks veeta lõbusalt aega on mängida lauamänge. Seda teevad nii lapsed kui ka täiskasvanud. Selleks, et kogu perega lõbusalt aega veeta, on olemas tervele perele mõeldud lauamängud, mida saavad mängida suured ja väikesed üheskoos. Üheks populaarseteks on strateegilised lauamängud.
Mis on strateegilised lauamängud?
Tegemist on mängudega, kus peab olema natuke õnne ja loogikat. Tuleb rajada enda jaoks kindel plaan, mille eduka täitmise korral saab mängija preemiaid. Seega on vaja teha kindel plaan, et sellele tuginedes terve mäng justkui tööd teha. Enamasti on strateegilistes mängudes ka mängijate karistamine ja premeerimine. Seega on vaja mõelda mitu käiku ette ning vajadusel tuleb teha ka varuplaan.
Strateegilised lauamängud sobivad kogu perele, sest niimoodi on väiksematel võimalik arendada loogilist mõtlemist. Samuti tekib teatud võistlusmoment, mis on huvitav, kuid see-eest ei tohi sellest saada konflikte tekitav faktor. Toome teieni 5 strateegilist lauamängu, millega on tore veeta sügisõhtuid.
Scrabble
Tegemist on tuntud klassikalise lauamänguga, kus tuleb moodustada sõnu. See aitab parandada väljendusoskust, aga näitab samal ajal, kellel on perekonnas kõige suurem sõnavara.
Kõige esimesena tuleks otsustada, kes alustab mänguga. Igaüks, kes mängib, võtab täringukotist välja ühe tähetäringu. Alustab mängija, kelle valitud täht on tähestiku algusele kõige lähemal. Seejärel võtab ta 7 täringut ja paigutab need statiivile. Käepärast tuleks hoida ka paberileht ja kirjutusvahend, millega punkte kirja panna.
Esimene sõna asetatakse mängulaua keskel asuvale tähekesele. Iga lisatud uus sõna peab sisaldama mõnda tähte, mis on Scrabble mängulaual olevates sõnades olemas. Statiivil peab olema kogu aeg 7 täringut ehk peale iga käiku tuleb võtta kotist nii palju täringuid juurde, kui palju lauale läks. Kui saab korraga kasutada ühe käigu jooksul kõike 7 täringut, saab ta 50 lisapunkti.
Mäng on tehtud ristsõna printsiibil, mis tähendab, et sõnad peavad olema loetavad nii ridades kui ka veergudes.
Catan
See peresõbralik strateegiamäng võimaldab saada aru asustuste arenguprotsessist ja võimaldab samal ajal ka nende arendamises osaleda. Saate ehitada uusi linnu ja teid. Katan ise on vanadel kaartidel olev imeline maa, mille mängijad koloniseerivad.
Mäng koosneb viiest erinevast maaalast, millel saab kasvatada erinevat saaki. Mängijad saavad saadustega kaubelda ning saadu eest ehitada teid, linnu ja külasid. Saagi kogus sõltub nii maa-alast kui ka sellest, mis on veeretatud täringu väärtus.
Mänguväljaks on saar, mis koosneb kuusnurksetest osadest. Iga mäng võib olla omanäoline, sest võimalik on ehitada iga kord uus saar. Mängijad koguvad ressursse, mille abil luuakse oma impeerium. Kuna kõiki vajalikke ressursse ei ole, tuleb kasutada loogilist mõtlemist. Kes kogub esimesena 10 punkti, on mängu võitja.
Monopoly
See lauamäng on üheks maailma populaarseimaks. Mängu eesmärk on lihtne- teenida võimalikult palju raha. Seda saab teha nii kinnisvara müües, ostes ja rentides. See võimaldab veeta pikki sügisõhtuid, kus tegevusi jagub pikaks ajaks nii suurtele kui ka väikestele. Reeglid on lihtsad ja arusaadavad nii suurtele kui ka väikestele.
Monopoly mängust on olemas erinevaid versioone. Lisaks klassikalisele on olemas ka selline, millel on sularaha asemel pangakaardid. Peale selle on ka näiteks Fortnite, Frozen, Star Wars või The Rolling Stones versioon.
Domino
See mäng on tuttav paljudele. Eesmärgiks on teha klotsidest kett, mida saab kokku panna kaks kuni kuus inimest. See tähendab, et mäng sobib nii kahele inimesele kui ka veidi suuremale seltskonnale. Kuna klostid on kompaktsed, siis saab mängu väga lihtsalt näiteks külla minekul või reisile minnes kaasa võtta. See sobib ideaalselt siis, kui on vaja palju oodata või lihtsalt soovite veidi närvikõdi saada.
Mängureeglid on lihtsad. Alguses on igal mängijal seitse klotsi ja ülejäänud on kõrvale pandud. Klotsid asetatakse nii, et klotsi uue otsas olevate täppide arv kordaks laual oleva klotsi otsas olevat. Juhul, kui ei ole võimalik klotsi lisada, tuleb võtta maast uus klots. Võitja on see, kes esimesena oma klotsidest lahti saab või see, kellele jääb lõpuks kõige vähem klotse.
Dixit
Selle lauamängu jaoks on vaja head kujutlusvõimet ja loovust, pakkudes see-eest toredaid emotsioone. Mäng käib kaartide abil, millest ainult ühel on supervõime. Selleks, et ta leida, tuleb olla ühtaegu nii loov kui ka kaval. Samaaegselt tuleb vältida lõkse, mida teised on korraldanud. Mängus tehakse panuseid kaardile, millel olev pilt sobib neile kõige rohkem. Antakse ka vihjeid.
Mäng on ühtaegu nii põnev kui ka seiklusrikas, võimaldades veeta seiklusrikkalt vaba aega. Mäng kestab umbes 30 minutit ja mängida saab korraga 3 kuni 6 inimest ja sobib nii suurtele kui ka väikestele nii koos kui ka eraldi.
Parimad lauamängud leiate Kaup24 veebipoest!