Eesti Keskerakonna volikogu kinnitas loodava võimuliidu koalitsioonilepingu ja ministrikandidaadid. Keskerakond saab endale keskkonna-, kultuuri-, majandus- ja taristu-, riigihaldus-, sise-, tervise- ja töö- ning välisministri portfellid. Ministrikandidaatideks on vastavalt Tõnis Mölder, Anneli Ott, Taavi Aas, Jaak Aab, Kristian Jaani, Tanel Kiik ja Eva-Maria Liimets.
“Keskerakond läheb uude valitsuskoalitsiooni enesekindlalt, kõik ministrikandidaadid on end tõestanud tugevate tegijatena,” lausus Jüri Ratas. “Olen kindel, et Keskerakonna volikogu poolt heaks kiidetud tulevased ministrid seisavad Eesti inimeste hea käekäigu eest ja viivad ellu valijatele antud lubadusi. Soovin uue valitsuse ministritele pealehakkamist ja kiiret sisseelamist!”
Aastateks 2021-2023 sõlmitud koalitsioonileping sisaldab mitmeid Keskerakonna jaoks olulisi punkte. Jüri Ratase sõnul saavad eakad olla kindlad, et pensioni teise samba reformist vabanev raha suunatakse pensionikindlustuse puudujäägi katmiseks, keskmise vanaduspensioni maksuvabaks muutmiseks ja erakorraliseks pensionitõusuks.
“Sotsiaalvaldkonnas on eesmärgiks korrastada pikaajalise hoolduse süsteemi, et ennetada ja vähendada pikaajalise hoolduse vajadust, leevendada lähedaste hoolduskoormust ning toetada koduteenuste pakkumist. Analüüsitakse alternatiivseid rahastusmudeleid, sealhulgas ka hoolduskindlustust inimeste omaosaluse vähendamiseks ja teenuste kättesaadavuse tõstmiseks,” loetleb Jüri Ratas.
Rohkem kui neli aastat peaministriametit pidanud Jüri Ratas tõstab esile tegevuskava väljatöötamist kliimaneutraalsuse saavutamiseks aastaks 2050 ja selle seadmist riiklikuks eesmärgiks. “Koostöös Ida-Virumaa omavalitsuste, ettevõtlusorganisatsioonide ja teadlastega koostab uus valitsus tegevuskava õiglaseks üleminekuks ja uute töökohtade loomiseks. Lisaks Õiglase Ülemineku Fondi toetusele suunatakse piirkonda täiendavaid rahalisi vahendeid. Samuti näeb koalitsioonileping ette motivatsioonipaketi rakendamist, et kohalikud omavalitsused jõuaksid süsinikuneutraalsuseni aastaks 2030,” ütleb Jüri Ratas.
KESKERAKONNA MINISTRIKANDIDAADID
Keskkonnaminister Tõnis Mölder: 2019-2021 Riigikogu XIV koosseisu liige, sotsiaalkomisjoni esimees; 2017-2019 Tallinna abilinnapea.
Kultuuriminister Anneli Ott: 2020-2021 riigihalduse minister; 2019-2020 Riigikogu XIV koosseisu liige, Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees.
Majandus- ja taristuminister Taavi Aas: 2019- majandus- ja taristuminister; 2015-2019 Tallinna linnapea.
Riigihalduse minister Jaak Aab: 2020-2021 haridus- ja teadusminister; 2017-2018 ja 2019-2020 riigihalduse minister.
Siseminister Kristian Jaani: 2013–2021 Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuuri prefekt.
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik: 2019-2021 sotsiaalminister; 2016-2019 Riigikantselei peaministri büroo juhataja.
Välisminister Eva-Maria Liimets: 2019-2021 Eesti suursaadik Horvaatias, 2018-2021 Eesti suursaadik Tšehhimaal ja Sloveenias.
Täna kogunenud Reformierakonna juhatus kinnitas erakonna juhi Kaja Kallase ettepanekul valitsusdelegatsiooni.
Kaja Kallas:
“Kohe algab Reformierakonna virtuaalne volikogu, millest paneme pildid Reformierakonna Facebooki lehele. Teen täna Reformierakonna volikogule ettepaneku kiita heaks valitsusse mineku.
Püüdsin ministreid valides saavutada tasakaalu erinevate kriteeriumite alusel. Sooline tasakaal on mulle oluline, sest meie ridades on palju väga tublisid naisi. Ka kogemuslik tasakaal on oluline ehk et valitsuses oleks nii varasema kogemusega kui värskeid liikmeid.
Keit Pentus-Rosimannus, rahandusminister. Keidul on mitmekordne ministrikogemus, ta on sisukas poliitik, kes on varem töötanud eelarvetega rahanduskomisjonis ja nn euro-toomise-eelarve ning eelmise majanduskriisi ajal kuulus kriisi lahendajate tuumikusse. Keit oli uue valitsuse loomise läbirääkimiste juures algusest lõpuni, on detailideni kursis uue valitsuse sisuliste eesmärkidega ja riigi rahaliste võimalustega. Keit saab olema tugev valitsuskabineti liige.
Signe Riisalo, sotsiaalminister. Signe on tugeva sotsiaalvaldkonna taustaga, valdkondlik ekspert ja on tõestanud end kahe aasta jooksul Riigikogus. Signe on Reformierakonna sotsiaalvaldkonna töögrupi juht.
Kalle Laanet, kaitseminister. Kallel on laialdased kogemused siseturvalisuse valdkonnast, ta on olnud minister ja osalenud kriiside lahendamises. Viimased aastad on ta juhtinud Riigikogu riigikaitsekomisjoni ja omab häid teadmisi, et olla tugev kaitseminister.
Urmas Kruuse, maaeluminister. Urmas on Reformierakonnas kõige tugevam maaelu ja põllumajanduse ekspert. Ta on pikalt olnud maaelu valdkonnaga seotud ja samuti on tal varasem ministrikogemus.
Liina Kersna, haridus- ja teadusminister. Liina on tugev haridusvaldkonna ekspert, ta on hariduse teemadele Riigikogus pikalt pühendunud ja on seetõttu täna parim kandidaat sellele ametikohale.
Andres Sutt, väliskaubandus- ja ITminister. Andresel on rahvusvaheline kogemus rahanduse ja panganduse valdkonnas. Varasema töökogemuse tõttu on tal häid kontakte väljaspool Eestit. See annab head eeldused, et panna lõpuks ometi väliskaubandus- ja IT-ministri vastutusvaldkond korralikult tööle.
Maris Lauri, justiitsminister. Maris on eksperdina ennast tõestanud mitmetes valdkondades. Tal on ministrikogemus haridusest ja rahandusest. Ta on täpne ja sisukas ning seetõttu sobiv kandidaat justiitsministriks. Lisaks kuivõrd tahame käsile võtta korruptsiooniasjad, siis on tal laitmatu renomee.“