Uuemõisa kooli emakeelenädala ja lugemisöö peategelane oli kirjanik Juhani Püttsepp

Uuemõisa lasteaed-algkool tähistas emakeelepäeva  juba 11. korda emakeelenädalaga. Nädal oli seekord pühendatud Juhani Püttsepa raamatutele. Iga klass oli valinud ühe Püttsepa raamatu, selle koos läbi lugenud ning põhjalikult analüüsinud. Õpilased joonistasid raamatute kohta pilte, mis nädala alguses kooli seintele näitusele pandi.

Esmaspäeval tutvustasid 6. klassi õpilased kaasõpilastele, mis on emakeelepäev ning miks seda tähistatakse. Samuti kuulasime põnevat Kristjan Jaak Petersoni kohta, kelle sünnipäeval emakeelepäeva tähistame.

Teisipäeval kogunesime taas saali. 4.-5. klassi poisid juhatasid lauluga “Kalamehe jutt” sisse mereteemaliste luuletuste etluskonkursi. Kõigil õpilastel olid ka hääletussedelid, millele tuli märkida igast klassist oma lemmik.

Kolmapäeval, kui kogunesime üksteisele Juhani Püttsepa raamatuid tutvustama, sai iga klassi publiku lemmik etluskonkursil auhinnaks Juhani Püttsepa autogrammiga raamatu “Juhani lood.” Märkimisväärne on see, et autor saatis raamatud koolile kingituseks, et saaksime neid auhindadena kasutada.

Neljapäev algas mälumängudega 1.-3. ja 4.-6. klassile. Vanema kooliastme mälumäng on meie koolis juba pikaaegne traditsioon, igal aastal toimub jaanuarist maini viis mälumängu, kooliaasta lõpus selguvad üldvõitjad. Noorema kooliastme mälumäng on osa emakeelenädalast. Selle valmistavad ette ning viivad läbi 4. klassi õpilased. Oluline on, et mõlema kooliastme mälumängu võistkonnad on kolmeliikmelised segavõistkonnad, kus igast vanuseastme klassist on võistkonnas üks liige.

Pärast mälumängu algas emakeelejooks, kus segavõistkondadega läbiti viis töötuba. Võistkonnad moodustusid taas kooliastmeti. Esimese kooliastme õpilased said loomi jäljendades liikuda; osaleda lastekirjanduse Kuldvillakus; oma teadmisi proovile panna mõistatuste alal; vastata küsimustele muinasjuttude kohta ning seletada sõnu Aliase mängus.

Teisele kooliastmele mõeldud töötubades kuulasid õpilased muusikat, kasutasid nutivahendeid, õppisid tundma Epp Marguste illustratsioone, mängisid mälumängu doominot ning said teada põnevaid fakte planeet Maa kohta. Õpilaste silmad särasid ning paistis, et mitmestki töötoast oli raske lahkuda.

Õhtul kogunesime kooli öölugemisele. Ees ootas kohtumine Juhani Püttsepaga. Väsimatu rännumehega, kes Eesti risti-põiki jalgsi läbi käinud. Seljas kopranahast kasukas, süles nukk Anni ning siis ta alustas.  Võrratu loodusetundja ja kirjamees viis piltide abil saalitäie lapsi matkaradadele mööda Eestimaad. Mõnusa huumoriga räägitud lood loomadest, lindudest, inimestest tekitasid tunde, et kirjanikuhärra on meie kõigi ammune hea tuttav. Kindlasti andsid sellele tundele lisa raamatud, mida lapsed olid eelnevalt lugenud ning dramatiseerinud.  Autogrammisaajate järjekord oli väga pikk.

Õhtu lõppes diskoga ning klassides raamatute lugemisega. Järgmisel hommikul läksid õpilased peale kosutavat hommikust putru koolivaheajale.

Triin Ollema, Uuemõisa lasteaed-algkooli huvijuht

Emakeelenädal Uuemõisa koolis lõppes öölugemisega. (Fotod: Rando Pajuste)
Emakeelenädal Uuemõisa koolis lõppes öölugemisega. (Fotod: Rando Pajuste)

emakeelenadal 2016 2 emakeelenadal 2016 3 emakeelenadal 2016 4 emakeelenadal 2016 5 emakeelenadal 2016 6 emakeelenadal 2016 7 emakeelenadal 2016 8 emakeelenadal 2016 9 emakeelenadal 2016 10 emakeelenadal 2016 11 emakeelenadal 2016 12 emakeelenadal 2016 13 emakeelenadal 2016 14 emakeelenadal 2016 15 emakeelenadal 2016 16 emakeelenadal 2016 17 emakeelenadal 2016 18 emakeelenadal 2016 19 emakeelenadal 2016 20 emakeelenadal 2016 21 emakeelenadal 2016 24

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.