teisipäev, 2 september, kell 19:38:48
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toivo Tomingas: Rajame silmapaistvatele haapsallastele nimeliste tammedega pargi

Tunnen siirast vaimustust Viimsi kooli pilootprojekti "Saja tamme salu"algatajate vahva idee üle. Püüdes algatajatega kaasa mõelda, kujutan ette, et kõikjal, kus asutakse tammesid istutama, võiks puukesed olla nimelised. Pühendatud neile, kes kodukohas sajandi jooksul välja paistnud ja istutatutena nende poolt, kes praegu austustväärivate kodukohapatriootidena meie seas.

 

Kõikjal ja igal ajal on ja on olnud vaimueliiti, kelle austuseks ja mälestuseks tammesid istutada. Tehkem õilis idee teoks! Hakakem koostama väärikate kaaskodanike nimekirja. Teen kuulsamate haapsallaste osas lihtsalt mälu järgi otsa lahti:

 

1. Hans Alver
2. Hannes Danilov
3. Andres Lipstok
4. Urmas Sukles
5. Sulev Vare
6. Toomas Vilosius
7. Arder Väli
8. Jaan Poska
9. Ülo Uluots
10. Allar Jõks
11. Cyrillus Kreek
12. Tõnu Paomets
13. Helga Kariis
14 Aasa Ellerhein
15. Aarne Õunapuu
16. Erich Meister
17. Päivi Tõldsepp
18. Anne Pääsuke
19. Lia Salumäe
20. Madis Kari
21. Roman Haavamägi
22. Ann ja Ants Roos
23. Helju-Laine Sarnet-Zauram
24. Lembit Põld
25. Epp-Maria Kokamägi
26. Ülo Telgmaa
27. Helen Kauksi
28. May Aavasalu 
29. Aita Mölder
30. Ilon Wikland
31. Juhan Paju
32. Aidi Vallik
33. Mihkel Mutt
34. Silvi-Astrid Mickelin
35. Ernst Enno
36. Ivar Soopan
37. Lauri Pilter
38. Ilmar Jaks
39. Mati Puhm
40. Ene Pajula
41. Endel Vooremaa
42. Ilmar Randmaa
43. Veljo Kuusemäe
44. Henn Põlluste
45. Vello Kuusk
46. Lembit Peikel
47. Heiki Sool
48. Ottomar Ladva
49. Ergart Männik
50. Endel Nelis
51. Kaia Kanepi
52 Kairit Olenko
53. Boris Joffe
54. Nikolai Novosjolov
55. Valdo Loos
56. Heidi Rohi
57. Eduard Püve
58. Toivo Jõgilaine
59. 
60. 
61. Andres Ammas
62. Viktor Nelik
63. Heino Nurmiste
64. Klara Tischler
65. Leini Vahtras
66. Lembitu Varblane
67. Lehte Ilves
68. Aivo Paljasmaa
69. Heinar Tuulberg
70. Anneli Ammas
71. Anton Üksti
72 Ulrika Grauberg
73. Marju Viitmaa
74 Kalev Jaago
75. Ants Miller
76.Raimond Lunev
77. Tõnis Padu
78. Rein Romet
79. Anne Pangsepp
80. Heldur Õigus
81. Lembitu Tarang
82 Anneli Aken
83. Armin Niinemets
84. Ago Soomre
85. Kaarel Kabin
86. Koit Uus
87. Sulev Saareväli
88. Arnold Juhans
89. Gylnar Murumägi
90. Lembit Vali
91.Raul Altmäe
92 Siim Sukles
93. Jaanus Karilaid
94. Otu Sukles
95. Alar Schönberg
96. Ain Hansschmidt
97. Teet Kallasvee
98, Väino Mets
99. Jaak Vasar
100. Jaanus Sahk

 

Kindlasti on siit paljud puudu. Näiteks Vabadussõja võitjad, kangelased. Kindlasti praagitakse osa esitatuist välja. Kindlasti on siin kirjas inimesi, kelle suuremad saavutused alles ees. Kindlasti järgneb sajandi täitumisele saja esimene, teine jne aasta Eesti Vabariiki ja ka uusi nimesid (tammepuid) rajatavasse parki.

 

Kuhu see rajada? Pakun: perioodiliselt üleujutatav ala Jaama oja lõigul raudtee sillast jalakäijate sillani, mõlemale oja kaldale, kusjuures oja süvendamise-laiendamise käigus väljakaevatava pinnasega tõstetakse mõlemat kallast kuni meeter ja sinna need tammekesed siis istutatakse. Saab toreda tiigi ja tammesalu.

 

Saja tamme tarvis läheks 2000m2 Siis oleks neil saja aasta pärast ka ruumi. Ruumi oleks ka pargi laiendamisel Paralepa metsa poole.

 

Toivo Tomingas


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna avati Tartus Poe ja Küüni tänava nurgal punases paviljonis teatrifestival Draama. Festivali avas teater Must Kast interaktiivse installatsiooniga “Kohaloleku kunst”.

Ann ja Ants Roos kutsuvad 6. septembril õpilasi vanuses 10-15 aastat osalema 23. Sten Roosi nimelise laste muinasjutuvõistlusel. Tööde laekumise lõpptähtaeg on 20. detsember 2014.

Ilmateenistuse nädalaprognoosi järgi püsib kõrgrõhkkond vähemalt laupäevani ja lähipäevil vihma ei saja. Laupäeval on pilvi rohkem ja eriti õhtu poole võib veidi sadada.

Tööinspektsioon korraldab kampaania “Tunne oma õigusi”  raames Haapsalus 15. oktoobril tasuta teabepäeva, mis on mõeldud välismaal töötamisega kokku puutuvatele inimestele.

Justiitsminister Andres Anvelt tegi Lavly Perlingule ettepaneku kandideerida riigi peaprokuröri ametikohale. Täna toimunud kohtumisel ministriga andis Perling kandideerimiseks nõusoleku.

Lääne maavalitsuses ja maakonna omavalitsustes registreeriti 2014. aasta augustikuus 12 lapse sünd ehk üks vähem kui aasta tagasi.

12.-14. septembrini kestavad Haapsalus kümnendad Nostalgiapäevad. Programmi mahuvad muuhulgas kohtumisõhtu Katrin Karisma ja Tõnu Kilgasega, tasuta raamatute laat, Tipp ja Täpp, vanad autod ja mootorrattad ning kuulsad tsiklisõitjad.

Kevadel Läänemaa ühisgümnaasiumi lõpetanud Eleanor Ender sai ühena 13 Eesti keskkoolilõpetajast 4000-eurose stipendiumi, et jätkata õpinguid tunnustatud välismaa ülikoolis.

Projektiga „Turvaline Läänemaa“ kaardistatakse maakonna kolme valla turvalisuse probleemid ja otsitakse neile lahendusi.

Tuule Piletikeskus töötas koostöös Väinamere Liinidega välja mobiilirakenduse „Tuulelaevad“, mille kaudu saab mugavalt osta m-pileteid Kuivastu-Virtsu, Rohuküla-Heltermaa ja Triigi-Sõru laevaliinidele, samuti vaadata sõiduplaane ning operatiivinfot laevaliikluse muudatustest, teatas ettevõte Väinamere Liinid. 

Täna varahommikul leidsid politseiametnikud Pärnumaal Libatse kandis öö metsas veetnud 58-aastase mehe.

Värskes ajakirjas Mari on pikem lugu sõbrannadest Kristel Saal-Engmanist (41) ja Mary-Liis Kaabelist (30), kes peavad Haapsalus Dietrichi kohvikut.

Läänemaa orienteerumisklubi Okas noor Ants Kristjan Tamm võitis Poolas rattaorienteerumise MMil omas vanuserühmas hõbe- ja pronksmedali.

Lihula maailmarändur Meigo Märk, kes käib jalgsi läbi Euroopa ja plaanib ka maakerale tiiru peale käia, andis augusti lõpus intervjuu Serbia televisioonile. Praeguseks on Märk teel olnud üle 10 päeva ja jõudnud Bulgaariasse.

Pühapäeval sõideti Marimetsa Kapi jalgrattasarja kuues etapp Matsalu 7. rattamaraton. Põhidistantsi lõpetas 149 sõitjat, võitis Raido Saar veenva eduga Sten Saarnitsi ja läänlase Joonas Maanurme ees.

Tänasest, 2. septembrist ei tohi Euroopa Liidus müüa või muul moel kättesaadavaks teha kemikaale, mida võidakse kasutada lõhkeainete ebaseaduslikuks valmistamiseks, teatas majandusministeeriumi pressiesindaja Gea Otsa.

Kultuuriministeerium sai pärast arutelusid valmis eelnõu, mille eesmärk on muuta kunstiteoste tellimine avalikku ruumi selgemaks ja arusaadavamaks. Eelnõu ei muuda kunstiteoste tellimise seaduse üldpõhimõtteid, aga parandab oluliselt selle rakendamist, teatas ministeeriumi kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre.

Eile õhtul USA lahtistel meistrivõistlustel kaotas Haapsalu tennisist Kaia Kanepi esinumbrile Serena Williamsile kaheksandikfinaalis 3:6, 3:6. Otsustavaks sai Williamsi väga hea serv, leidis Kanepi.

Kaia Kanepi kaotas maailma parimale naistennisistile Serena Williamsile USA lahtiste meistrivõistluste kaheksandikfinaalis 3:6, 3:6.

Kuueklassilises Uuemõisa lasteaed-algkoolis saatsid 1. klassi lapsed klassi selle kooli abituriendid 6. klassist. 1. klassi klassijuhataja Kai Puusepa jaoks oli see esimene päev õpetajana klassi ees.

Kullamaa keskkooli esimesse klassi tuli sel aastal üheksa last. 10. klassi asus õppima 14, koolis on kokku 136 õpilast. Direktor Meelis Välis ütles oma kõnes, et on heameel tõdeda, et vahepealne õpilaste arvu langus on sisuliselt peatunud.

Läänlane Aivar Kroon leidis Noarootsi vallas Spithamis mererannast pudeli kirjaga, mille on merre visanud kirjasõpra otsinud Saksa poiss Lukas Ledermann.

Haapsalu linna kodulehel on alates reedest tutvumiseks Haapsalu linna arengukava 2015-2024 tööversioon.

Täna alustas Haapsalus Promenaadi juures tööd veetaimestiku niiduk, mis  üritab eemaldada merest liigset taimemassi Tagalahest 12 hektari suuruselt alalt, mis jääb Rannarootsi muuseumi ja promenaadi vahele.

Täna algab Tartus Eesti Teatri Festival Draama 2014 pealkirjaga “Kohaloleku kunst”. Nädala aja jooksul antakse 30 etendust. Kohal on Läänlase korrespondent Piret Jaaks.

Haapsalu linna algkoolis läks täna 1. klassi 41 last. Üldse on direktor Mall Õiglase sõnul kooliperes 301 inimest.

Kooli alguse puhul oli Haapsalu kultuurikeskuse suur saal täna õpilaste päralt, kes elasid häälekalt kaasa Karl-Erik Taukari ja tema bändi kontserdile. Noored fännid laulsid kõiki Taukari laule kaasa. 

Haapsalu Nikolai koolis oli täna lustakas aktus, kus esinesid õpilased, helistati koolikella ja anti 12-le 1. klassi läinud lapsele kätte aabits. Aabitsa kätteandmise pidulikkuse rõhutamiseks kutsuti lapsed poodiumile, millel seisis number 1.  

Haapsalu põhikooli 1. klassi läinud õpilasi juhatasid aktusel kooli vanemad õpilased. 

Sajad Haapsalu põhikooli õpilased, lapsevanemad ja õpetajad pidasid täna kooliaasta avaaktust. 

Täna alustas Lääne maavalitsuses õigusnõunikuna tööd Läänemaalt pärit Roger Uusmaa, teatas Lääne maavalitsuse pressiesindaja Maris Saar.

Eile kella 12 ja 16 vahel varastati Haapsalus Kuuse tänaval maja juurest lukustamata jalgratas Tunturi. Kahju on 200 eurot.

Sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt kutsub üles 1. septembril mitte tarbima alkoholi. Täiskasvanud peavad olema koolilastele heaks eeskujuks ja aitama kujundada käitumisnorme.

Esmaspäeval, 1. septembril, on teadmistepäeva puhul Eestis lipupäev. Eesti lipu heiskavad kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Eesti lipu võivad heisata ka kõik teised.

Laupäevaõhtusel muinastulede ööl süttisid Läänemere randades taas lõkked. Muinastulede veebikaardile oli kantud 939 lõket ja muinastulede ööd tähistas rohkem kui 30 000 inimest. Tagasiside põhjal võib arvata, et lõkkelisi oli tegelikkuses kuni kolm korda rohkem. 

31. augustil peeti MTÜ Igaühe Terviseklubi eestvedamisel tänavuse sõiduautode vigursõidusarja kolm esimest etappi. Naiste, J-18, meeste ja veteranide 50+ klassides oli kokku 23 võistlejat. 

Kaia Kanepi endine treener Silver Karjus on arvamusel, et kui Eesti esireket võiks maailma esinumbrit Serena Williamsit üldse kunagi võita, siis juhtub see kõige tõenäolisemalt just homme, kirjutab Delfi Sport.

Väinamere Liinide teatel läheb Kuivastu-Virtsu laevaliin esmaspäevast, 1. septembrist üle sügisgraafikule. Tänavusse sügisgraafikusse on riik tellinud varasemast rohkem reise.

Juulis kogunesid Vormsis peetud suveseminarile Eesti pühapäevakooliõpetajad. Räägiti nii erivajadustega laste kohtlemisest, ühtekuuluvustunde saavutamisest ja sellest, kuidas hoida ennast läbipõlemise eest, kirjutab Eesti Kirik.

Haapsalu volikogu esimees keskerakondlane Jaanus Karilaid heidab valitsusele ette, et see ei ole täitnud lubadust algatada seoses PKC Haapsalu tehase sulgemisega töökohtade loomise teemane debatt riigikogus. Haapsallu võiks tema sõnul rajada NATO varustuskeskuse.

17.-21. septembril peetakse Lihulas 12. korda Matsalu Loodusfilmide Festivali. Vaata, millised filmid on tänavu festivali võistlusprogrammis. 

Eile õhtul puhkenud tulekahju Harjumaal Kehra linnas asuvas paberivabrikus kustutati lõplikult 22:38-ks. Ükski inimene põlengus kannatada ei saanud, teatas Põhja päästekeskuse pressiesindaja Kiira Udu.

Kaia Kanepi sai USA lahtiste tennisemeistrivõistluste kolmandas ringis kindla võidu 15. paigutusega Carla Suarez Navarro üle. Järgmises ringis kohtub haapsallane maailma esinumbri Serena Williamsiga.

Juba teist aastat saab Haapsalu uhkeldada korraliku muinastulega.

Täna õhtul puhkes tulekahju Harjumaal Kehra linnas asuvas paberivabrikus. Tulekahjus kannatanuid pole.