reede, 19 september, kell 14:47:47
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toivo Tomingas: Rajame silmapaistvatele haapsallastele nimeliste tammedega pargi

Tunnen siirast vaimustust Viimsi kooli pilootprojekti "Saja tamme salu"algatajate vahva idee üle. Püüdes algatajatega kaasa mõelda, kujutan ette, et kõikjal, kus asutakse tammesid istutama, võiks puukesed olla nimelised. Pühendatud neile, kes kodukohas sajandi jooksul välja paistnud ja istutatutena nende poolt, kes praegu austustväärivate kodukohapatriootidena meie seas.

 

Kõikjal ja igal ajal on ja on olnud vaimueliiti, kelle austuseks ja mälestuseks tammesid istutada. Tehkem õilis idee teoks! Hakakem koostama väärikate kaaskodanike nimekirja. Teen kuulsamate haapsallaste osas lihtsalt mälu järgi otsa lahti:

 

1. Hans Alver
2. Hannes Danilov
3. Andres Lipstok
4. Urmas Sukles
5. Sulev Vare
6. Toomas Vilosius
7. Arder Väli
8. Jaan Poska
9. Ülo Uluots
10. Allar Jõks
11. Cyrillus Kreek
12. Tõnu Paomets
13. Helga Kariis
14 Aasa Ellerhein
15. Aarne Õunapuu
16. Erich Meister
17. Päivi Tõldsepp
18. Anne Pääsuke
19. Lia Salumäe
20. Madis Kari
21. Roman Haavamägi
22. Ann ja Ants Roos
23. Helju-Laine Sarnet-Zauram
24. Lembit Põld
25. Epp-Maria Kokamägi
26. Ülo Telgmaa
27. Helen Kauksi
28. May Aavasalu 
29. Aita Mölder
30. Ilon Wikland
31. Juhan Paju
32. Aidi Vallik
33. Mihkel Mutt
34. Silvi-Astrid Mickelin
35. Ernst Enno
36. Ivar Soopan
37. Lauri Pilter
38. Ilmar Jaks
39. Mati Puhm
40. Ene Pajula
41. Endel Vooremaa
42. Ilmar Randmaa
43. Veljo Kuusemäe
44. Henn Põlluste
45. Vello Kuusk
46. Lembit Peikel
47. Heiki Sool
48. Ottomar Ladva
49. Ergart Männik
50. Endel Nelis
51. Kaia Kanepi
52 Kairit Olenko
53. Boris Joffe
54. Nikolai Novosjolov
55. Valdo Loos
56. Heidi Rohi
57. Eduard Püve
58. Toivo Jõgilaine
59. 
60. 
61. Andres Ammas
62. Viktor Nelik
63. Heino Nurmiste
64. Klara Tischler
65. Leini Vahtras
66. Lembitu Varblane
67. Lehte Ilves
68. Aivo Paljasmaa
69. Heinar Tuulberg
70. Anneli Ammas
71. Anton Üksti
72 Ulrika Grauberg
73. Marju Viitmaa
74 Kalev Jaago
75. Ants Miller
76.Raimond Lunev
77. Tõnis Padu
78. Rein Romet
79. Anne Pangsepp
80. Heldur Õigus
81. Lembitu Tarang
82 Anneli Aken
83. Armin Niinemets
84. Ago Soomre
85. Kaarel Kabin
86. Koit Uus
87. Sulev Saareväli
88. Arnold Juhans
89. Gylnar Murumägi
90. Lembit Vali
91.Raul Altmäe
92 Siim Sukles
93. Jaanus Karilaid
94. Otu Sukles
95. Alar Schönberg
96. Ain Hansschmidt
97. Teet Kallasvee
98, Väino Mets
99. Jaak Vasar
100. Jaanus Sahk

 

Kindlasti on siit paljud puudu. Näiteks Vabadussõja võitjad, kangelased. Kindlasti praagitakse osa esitatuist välja. Kindlasti on siin kirjas inimesi, kelle suuremad saavutused alles ees. Kindlasti järgneb sajandi täitumisele saja esimene, teine jne aasta Eesti Vabariiki ja ka uusi nimesid (tammepuid) rajatavasse parki.

 

Kuhu see rajada? Pakun: perioodiliselt üleujutatav ala Jaama oja lõigul raudtee sillast jalakäijate sillani, mõlemale oja kaldale, kusjuures oja süvendamise-laiendamise käigus väljakaevatava pinnasega tõstetakse mõlemat kallast kuni meeter ja sinna need tammekesed siis istutatakse. Saab toreda tiigi ja tammesalu.

 

Saja tamme tarvis läheks 2000m2 Siis oleks neil saja aasta pärast ka ruumi. Ruumi oleks ka pargi laiendamisel Paralepa metsa poole.

 

Toivo Tomingas


Share |

Kommentaarid

Uudised

Kaia Kanepi (WTA 45.) andis Maria Kirilenkole Seouli tenniseturniiri veerandfinaalis korraliku lahingu, kuid pidi lõpuks tunnistama vastase paremust.

Mõnda aega tagasi nimetas Eesti Rahva Muuseumi juht ja endine poliitik Tõnis Lukas tänapäeval Eestist lahkujaid mugavus-, et mitte öelda lodevuspagulasteks. Haapsalust aasta tagasi perega Soome kolinud Enriika Liiv on kirjutanud Delfile arvamusloo, milles meenutab Lukasele, et iga lahkuja lugu on unikaalne.

Selgusid Läänemaa parimad mitmevõistlejad põhikoolide arvestuses. Kavas oli kuus ala: 60 m jooks, pallivise, kuulitõuge, kõrgushüpe, kaugushüpe ja 600 m jooks tüdrukutele ning 1000 m jooks poistele.

Järvamaa Rüütlikoda korraldab homme Haapsalu piiskopilinnuses rüütlipäeva, kus toimub võistlusetendus ja loeng, osaleda saab töötubades ning panna end proovile jõu- ja osavusmängudes. Rüütlipäev algab kl 12.

Vabariigi valitsus pidas eile väljasõiduistungi Läänemaal Põgari-Sassi külas, et meenutada ja tähtsustada Otto Tiefi valitsuse loomist samas paigas 1944. aasta 18. septembril, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eelmisel nädalal valis Isamaa ja Res Publica Liidu Läänemaa juhatus uueks esimeheks Merle Mäesalu. Mäesalu on Haapsalu linnavolikogus IRLi fraktsiooni esimees ning töötab Lääne maavalitsuses arengu- ja planeeringuosakonna juhatajana.

Esmaspäeval, 22. septembril on Haapsalu raudteejaamas rongiootamisõhtu.

Põhja prefektuur sai täna veidi enne kella 13 teate, et kaitseministeeriumis on meesterahvas sooritanud enesetapu.

Täna kella 11.45 ajal sai politsei teate raskest liiklusõnnetusest Tallinna-Haapsalu maantee 18. kilomeetril, kus veoauto sõitis otsa 66-asstasele mehele, kes hukkus, kirjutab Delfi.

Värskes Eesti Ekspressis on Priit Hõbemäe usutlus Pürksi kolhoosielust  raamatu kirjutanud ja Suurbritannia mõjukaimate naiste hulka kuuluva antropoloogi ja filantroobi Sigrid Rausingiga (52), kes elas Noarootsis ja töötas sealses gümnaasiumis 1993-1994, kui ta kogus materjali oma doktoritöö jaoks. Tema töö käsitles ajalugu ja mälu.

Kaia Kanepi (WTA 45.) kohtus 500 000 dollarise auhinnafondiga Seouli WTA tenniseturniiri teises ringis Tšehhi mängija Kristyna Pliskovaga (WTA 97.) ja võitis 3:6, 6:3, 6:2.

Täna, 18. septembril külastab Lääne päästekeskust Afganistani tuletõrje- ja päästepolitseidirektoraadi delegatsioon.

Laupäevast esmaspäevani peetakse Haapsalus Armeenia kultuuripäevad - avatakse mälestusmärk tuhandete armeenia orbude päästjale Hedwig Büllile ja kunstinäitus, toimub kontsert ning näidatakse filme.

Valitsus kiitis täna heaks kultuuriministeeriumis ette valmistatud eelnõu, mis loob õigusliku aluse treenerite töötasutoetuse maksmise jaoks riigieelarvest. 2015. aastaks on ligi 1200 treeneri töötasutoetuse jaoks kavandatud 3,51 miljonit eurot.

Sügise jooksul viivad Eesti toidutootjate esindusorganisatsioonid läbi hulganisti teavituskampaaniaid, millega kutsuvad tarbijaid üles väärtustama kohalikku toitu. Kampaaniatega juhitakse tähelepanu Eesti toidu eripäradele ning kodumaise toidutoomise olulisusele.

Üleeile jõudis riigikogu esimesele lugemisele töövõimereformi teine oluline osa, sotsiaalhoolekande seaduse, tööturuteenuste ja -toetuste seaduse ning teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Selle eesmärk on kujundada ümber rehabilitatsiooniteenuse korraldus ning kaasajastada abivahendite süsteemi.

Üldhariduskooli matemaatikatunnist teame, et 1 + 1 = 2. Tavaelus võib aga olla olukordi, kus see seos ei kehti, tõdesid Tartu Ülikooli emeriitprofessor Ene-Margit Tiit ja Statistikaameti peaanalüütik Mihkel Servinski, kui nad võtsid vaatluse alla ema keskmise vanuse laste sünnitamisel.

Alates septembrist juhib Haapsalu turgu Linnamajanduse ASi töötaja Triin Tarv. Sel sügisel ei ole turu kasutajate jaoks veel muutusi oodata, ütles ta.

Majandusministeerium kutsub ettevõtjaid jagama oma ebaõnnestumiskogemusi piiriülesel tegutsemisel Euroopa Liidu siseturul.

Sügisel tegevust alustava SA Hiiumaa Muuseumid juhiks valiti maastikugeograaf, pikaajalise projektijuhikogemusega Toomas Kokovkin. Juhatuse liige alustab tööd 1. novembrist 2014.

E-residendi digi-ID loomine ehk võimalus ajada äriasju sõltumata oma asukohast võiks tuua firmade peakontorid Eestisse, leiab Läänemaalt pärit riigikogu liige Kalev Kallemets.

ERR: Lihulas algas täna Matsalu rahvusvaheline loodusfilmide festival, kus linastuvad 70 riigi filmid. Festivali kava on nii mitmekesine, et harivaid linateoseid on nii algkooliealistele kui ka eakatele, vahendas "Aktuaalne kaamera".  

Täna pärastlõunal uppus Pärnumaal Häädemeeste vallas kodutiiki kukkunud nelja-aastane poiss.

Neljapäeval, 18. septembril annavad Vormsi valla esindajad Vormsi merepääste seltsile üle viiemeetrise kaatri, millega vabatahtlikel merepäästjatel on võimalik osutada merepäästeteenuseid.

Fraktsiooni koosseisus külastavad Läänemaad Jaanus Tamkivi, Kalle Laanet, Lauri Luik, Aivar Sõerd, Kristen Michal, Jüri Jaanson, Aare Heinvee, Arto Aas, Deniss Boroditš, Kalev Kallemets, Kalle Palling, Mati Raidma, Meelis Mälberg, Rein Aidma, Remo Holsmer, Tarmo Mänd, Tõnis Kõiv ja Väino Linde.

SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) toetab Euroopa Liidu vahenditest Paldiski tuumaobjekti korrastamiseks vajalikke eeluuringuid 2 116 000 euroga. Toetus tuleb Euroopa Ühtekuuluvusfondist ning katab täielikult uuringute maksumuse.

Täna kell 15 avatakse Haapsalu kultuurikeskuses Eesti ajaloo mastaapseim näitus „ Vabadussõjalaste mälestuseks”, mis on ettevalmistatud koostöös Riigiarhiiviga ja Haapsalu linnaga. Näitusel esineb ettekandega ajaloodoktor Jaak Valge ja omad selgitused annab ka Riigiarhiivi arhivaar Ivar Kaigu.

 

Politseipatrull leidis Haapsalust Kuuse tänaval asuvast garaažist varastatud sõiduauto täna hommikul Haapsalus Kastani tänaval võsast.

Kasutaja maaltsemees on YouTube'i üles riputanud Rapla-Virtsu raudtee põneva pildigalerii.

Ajavahemikul 12.– 13. september varastati Haapsalus Tamme tänavalt trepikoja käsipuu külge lukustatud jalgratas.

Eile kella 18.27 ajal juhtus liiklusõnnetus Haapsalus spordihoone juures Mulla tänava ja Lihula maantee reguleerimata ristmikul, kus põrkasid kokku sõiduauto Mercedes-Benz 300CE ja liinibuss IVECO.

15. septembri õhtul murti Haapsalus Kuuse tänaval sisse garaaži ning varastati sõiduauto Mercedes Benz ja murutraktor.

Tuleval neljapäeval tuleb Lihula vallavolikogus arutlusele Kasari kooli sulgemine. Koos kooliga kaob ka õpilaskodu.

Nõva kooli õpilased ja õpetajad läksid juba viiendat korda üheskoos Tallinna SEB sügisjooksule. Jooksult saadud laevavautšerite eest minnakse kevadel kooliekskursioonile Rootsi.

Septembri esimesel nädalavahetusel pidasid Haapsalus purjeregati väiksed purjetajad Optimistidel. Tänavu olid eesotsas pärnakad. Võitis Kaur Oskar Volt Anvar Sepa ja Angeliina Õunapi ees.

Indrek Grigor kirjutab Sirbi artiklis “Kutselised harrastuskriitikud Vormsil” 20.–23. augustini Maarin Mürgi (Artishok) ja Keiti Kljavini (Uit) eestvedamisel Vormsil peetud kriitikakoolist.

Rio olümpiamängude korralduskomitee kuulutas välja rahvusvahelise konkursi Rio olümpiale 70 000 vabatahtliku abilise leidmiseks, teatas Eesti olümpiakomitee EOK.

Laupäeval, 20 septembril on ADDINOL Lääne-Eesti rahvaralli tõttu suletud Kiltsi lennuvälja territoorium ja selle läheduses asuv Mägari tee. 

Haapsalu uue ja säästliku tänavavalgustuse esimese etapi ehitushanke võitis Eltel Network AS, kelle tööde maksumus on 1,6 miljonit eurot, teatas Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) pressiesindaja Elina Kink. See tähendab, et kogu tänavavalgustuse vahetus läheb umbes 1,3 miljonit alguses plaanitust kallimaks ja kogu projekti teostumiseks peab linnavolikogu leidma 130 000 eurot lisaraha.

Sügishooaja puhul uuenes Riigimetsa Majandamise Keskuse RMK mobiilirakendus infoga riigimetsades olevate metsaandide korjekohtade kohta. Rakendusest leiab ka levinud marja- ja seeneliikide kirjeldusi ning pilte, häid retsepte ning metsaandide säilitamise õpetusi.

Täna on 155. sünniaastapäev Vormsi kooliõpetajal ja pomoloogil Jaan Spuhl-Rotalial (16. sept 1859 – 10. aug 1916).

Alates 15. septembrist hakkas kehtima uus linnaliini nr 1 (Lossiplats – Kiltsi – Rohuküla – Kiltsi – Lossiplats) sõiduplaan. Sõiduplaani muudeti seoses 1. septembrist kehtima hakanud Vormsi reisiparvlaeva Reet uue sõiduplaaniga. Vaata, millised väljumised muutusid.

Haapsalu purjespordikooli sportlane Kristina Erisalu sai nädalavahetusel Pärnu sügisregatil klassis Zoom8 tüdrukute seas esikoha.

Haapsalu tennisemängija Kaia Kanepi (WTA 45.) sai täna hommikul Koreas Seouli tenniseturniiri avaringis 6:2, 6:4 jagu Elizaveta Kulichkovast (WTA 208.).

Haapsalus saavad 6-10aastased lapsed proovida kuu aja jooksul tasuta tennisemängu Haapsalu tennisehallis. Treeningud viivad läbi Haapsalu tennisekooli treenerid ja need toimuvad igal kolmapäeval kell 17.00 ja laupäeval kell 12.00.