teisipäev, 4 august, kell 18:48:48
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toivo Tomingas: Rajame silmapaistvatele haapsallastele nimeliste tammedega pargi

Tunnen siirast vaimustust Viimsi kooli pilootprojekti "Saja tamme salu"algatajate vahva idee üle. Püüdes algatajatega kaasa mõelda, kujutan ette, et kõikjal, kus asutakse tammesid istutama, võiks puukesed olla nimelised. Pühendatud neile, kes kodukohas sajandi jooksul välja paistnud ja istutatutena nende poolt, kes praegu austustväärivate kodukohapatriootidena meie seas.

 

Kõikjal ja igal ajal on ja on olnud vaimueliiti, kelle austuseks ja mälestuseks tammesid istutada. Tehkem õilis idee teoks! Hakakem koostama väärikate kaaskodanike nimekirja. Teen kuulsamate haapsallaste osas lihtsalt mälu järgi otsa lahti:

 

1. Hans Alver
2. Hannes Danilov
3. Andres Lipstok
4. Urmas Sukles
5. Sulev Vare
6. Toomas Vilosius
7. Arder Väli
8. Jaan Poska
9. Ülo Uluots
10. Allar Jõks
11. Cyrillus Kreek
12. Tõnu Paomets
13. Helga Kariis
14 Aasa Ellerhein
15. Aarne Õunapuu
16. Erich Meister
17. Päivi Tõldsepp
18. Anne Pääsuke
19. Lia Salumäe
20. Madis Kari
21. Roman Haavamägi
22. Ann ja Ants Roos
23. Helju-Laine Sarnet-Zauram
24. Lembit Põld
25. Epp-Maria Kokamägi
26. Ülo Telgmaa
27. Helen Kauksi
28. May Aavasalu 
29. Aita Mölder
30. Ilon Wikland
31. Juhan Paju
32. Aidi Vallik
33. Mihkel Mutt
34. Silvi-Astrid Mickelin
35. Ernst Enno
36. Ivar Soopan
37. Lauri Pilter
38. Ilmar Jaks
39. Mati Puhm
40. Ene Pajula
41. Endel Vooremaa
42. Ilmar Randmaa
43. Veljo Kuusemäe
44. Henn Põlluste
45. Vello Kuusk
46. Lembit Peikel
47. Heiki Sool
48. Ottomar Ladva
49. Ergart Männik
50. Endel Nelis
51. Kaia Kanepi
52 Kairit Olenko
53. Boris Joffe
54. Nikolai Novosjolov
55. Valdo Loos
56. Heidi Rohi
57. Eduard Püve
58. Toivo Jõgilaine
59. 
60. 
61. Andres Ammas
62. Viktor Nelik
63. Heino Nurmiste
64. Klara Tischler
65. Leini Vahtras
66. Lembitu Varblane
67. Lehte Ilves
68. Aivo Paljasmaa
69. Heinar Tuulberg
70. Anneli Ammas
71. Anton Üksti
72 Ulrika Grauberg
73. Marju Viitmaa
74 Kalev Jaago
75. Ants Miller
76.Raimond Lunev
77. Tõnis Padu
78. Rein Romet
79. Anne Pangsepp
80. Heldur Õigus
81. Lembitu Tarang
82 Anneli Aken
83. Armin Niinemets
84. Ago Soomre
85. Kaarel Kabin
86. Koit Uus
87. Sulev Saareväli
88. Arnold Juhans
89. Gylnar Murumägi
90. Lembit Vali
91.Raul Altmäe
92 Siim Sukles
93. Jaanus Karilaid
94. Otu Sukles
95. Alar Schönberg
96. Ain Hansschmidt
97. Teet Kallasvee
98, Väino Mets
99. Jaak Vasar
100. Jaanus Sahk

 

Kindlasti on siit paljud puudu. Näiteks Vabadussõja võitjad, kangelased. Kindlasti praagitakse osa esitatuist välja. Kindlasti on siin kirjas inimesi, kelle suuremad saavutused alles ees. Kindlasti järgneb sajandi täitumisele saja esimene, teine jne aasta Eesti Vabariiki ja ka uusi nimesid (tammepuid) rajatavasse parki.

 

Kuhu see rajada? Pakun: perioodiliselt üleujutatav ala Jaama oja lõigul raudtee sillast jalakäijate sillani, mõlemale oja kaldale, kusjuures oja süvendamise-laiendamise käigus väljakaevatava pinnasega tõstetakse mõlemat kallast kuni meeter ja sinna need tammekesed siis istutatakse. Saab toreda tiigi ja tammesalu.

 

Saja tamme tarvis läheks 2000m2 Siis oleks neil saja aasta pärast ka ruumi. Ruumi oleks ka pargi laiendamisel Paralepa metsa poole.

 

Toivo Tomingas


Share |

Kommentaarid

Uudised

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama 13. augustil kella 11-15.30 Haapsalu kultuurikeskuses toimuvale doonoripäevale.

Pühapäeval jõuab Haapsalu kuursaali laulja Laura Remmeli ja pianist Joel Remmeli jazzkontserdisari “No Moon At All”, millest pärast valmib plaat.

Juba kuuendat aastat meisterdab külarahvas suviti Keemu külavainul heinaskulptuure. Kuna hiljutised leiud annavad alust arvata, et Matsalu lahe põhjas on haruldane 13. sajandil uppunud koge, siis pühapäeval ehitas Matsalu ja Keemu rahvas heintest ise sarnase purjepaadi.

Pühapäeval peetud Lääne-Eesti streetballivõistluse Haapsalu Street põhiturniiri võitis Nõva Stroh. Meeskond sai jagu kõigist vastastest. 

Augustibluusi laupäevane programm raudteejaamas oli tavapäraselt publikurohke ja kolm esinejat ei petnud rahva ootusi. Esinesid Ringhold & Karl Laanekask Eestist Tim Lothar Taanist ja Tom Doughty Suurbritanniast.

Möödunud nädalavahetusel peeti Põlvas QubicaAMF World Cup’i valikvõistlus, mille võitjad sõidavad novembris esindama Eestit Las Vegasesse. Meestest võitis 19-aastane haapsallane Olari Nebokat.

Sõiduautot Volvo XC70 juhtinud 35-aastane Erki sõitis ülekäigurajal otsa teed ületanud 11-aastasele poisile.

 Euroopa noorte kiir- ja välkmale meistrivõistlustel Serbias saavutas eestlastest parima tulemuse Haapsalu poiss Ottomar Ladva, kes tuli 6,5 punktiga üheksast võimalikust Euroopa meistriks kuni 18-aastaste noormeeste seas.

11.-16. augustini peetakse Brasiilias Sao Paulos ülemaailmsed kutsemeistrivõistlused WorldSkills 2015, kus ligi 50 riigist panevad oma oskused proovile 1200 võistlejat. Nende seas on  kaks noort Haapsalu kutsehariduskeskusest - restoraniteenindaja Kätlin Niinepuu ja tisler Ergo Orumaa.

Sel pühapäeval saavad haapsallased koduõuel kaasa laulda “Living Next Door to Alice’it”, sest siin annab kontserdi legendaarne briti ansambel Smokie.

Esimese poolaasta põhjal on Eesti tööstustoodang langustrendis. Teistest paremini on läinud töötajate arvult ja toodangumahult suurematel tegevusaladel. Jaekaubandus kasvab endiselt kiires tempos, kuid on tasakaalus palkade ja hoiuste kasvuga, kirjutab SEB analüütik Mihkel Nestor.

Chino on unikaalne laulja ja tema slide-kitarri mängustiil on ainulaadne. Liikudes bluusilt svingile ja isegi jazzi erivormidele, jätab ta neile alati omaenda jälje, kirjutasid Augustibluusi korraldajad selle esineja tutvustuseks.

“Minu töötamiskohal on liiga vähe värsket õhku ja sinna kostub kõrvalruumist klientidega suhtlemist segav müra. Tööandja ütleb, et tema ei saa midagi teha, sest tegutseme rendipinnal ning ventilatsiooni eest hoolitseb majaomanik ja müra tekib hoopis kõrvalruumides tegutseva teise ettevõtte tegevusest."

Kaptain Rock on Tokyost pärit muusikaline fenomen, kes laulab, kirjutab muusikat, mängib kitarri ning produtseerib kõike ise.

Kohus mõistis tingimisi vanglakaristuse noormehele, kes 2013. aasta jõulude ajal peksis Haapsalu veekeskuse juures inimest pesapallikurika taolise esemega vastu pead, nii et ohver sai peapõrutuse ja koljuluumurru. Koos kaaslasega peksis ta kahte inimest mullu kevadel Haapsalu kaubamaja ees parklas. Mees sai kokku karistuseks aastase tngimisi vanglakaristuse 18-kuulise katseajaga.

Ajavahemikul 29. juuli kuni 2. august murti Martna vallas Rõude külas sisse töökotta ning varastati metallilõikur ja musta metalli.

Vahelduva tempoga, aga siiski juba rutiinselt jätkub lahingutegevus Ida-Ukraina rindel. 31. juulil oli tuletegevus möödunud kuu kohta haripunktis, seejärel on taas vaibunud. Kõige aktiivsemalt on Venemaa poolt relvastatud ja juhitavad üksused tegutsenud Donetski linna piirkonnas.

Tiiu Kammiste pildistas eile Haapsalu vanalinnas purskkaevu, mis ajas vahtu välja. Väidetavalt oli keegi meeskodanik valanud purskkaevu nõudepesuvahendit.

Laupäeval peetud maastikurattasarja Marimetsa Kapp Paf Vormsi IV rattamaratonist võttis osa 290 ratturit.

Kose krossirajal Harjumaal peeti Korvikunnide sarja kaks etappi ja mõlemal mahtusid poodiumile Lääne MK külgkorvipaar Janek Soidla/Siim Valgre.

Läänemaa jalgpalliklubi U10 vanuseklassi poisid näitasid head mängu Pärnu Cupil. Nad võitsid alagrupis kõik vastased ja said lõpuks neljanda koha.

KOMMERTSTEKST: Sel suvel käisid Haapsalu toomkooril külas ühe Saksamaa koori lauljad ja sõbrad. Üks võõrustajaid oli Eduard Vaino ja ta pidi sakslastele tegema linnaekskursiooni, mis mõnevõrra ootamatult kujunes oma ettevõtte tooteesitluseks. Mida sakslased vanalinnas ka imetlema ei jäänud, ikka oli selles majas uksed, aknad või mõni muu detail Parila Klaasi meistrite käe alt.

Kolm aastat Valge Daami aja kavas olnud akordioni- ja lõõtspillimuusikapäev Rannalõõts toimub sel aastal eraldiseisva kolmepäevase festivalina. Rannalõõts kestab järgmisest kolmapäevast laupäevani.

Eile esines Augustibluusil Candye Kane, Los Angeleses sündinud jump-bluesi-laulja, laulukirjutaja ja kahe lapse ema, seitsmekordne National Blues Foundation Awardsi nominent, kümnekordne San Diego Music Awardsi võitja.

Võimlaga või võimlata ei ole uue kooli juures sugugi põhiküsimus. See on ajakirjanduslik võte tuua fookusesse midagi, millega intriigi ja lugeja tähelepanu tõmmata. Sest kui millestki loobutakse, mis tundub nii ilmne ja loomulik, on ju lihtne vastasseisu esile kutsuda, kirjutab Haapsalu aselinnapea Liina Põld.

Tänavuse Augustibluusi peaesineja on briti kitarrist, produtsent, laulukirjutaja ja laulja Andy Fairweather Low. Kõrgelt austatud muusik on enim tuntud Eric Claptoni bändi pikaajalisima kitarristina.

Kuigi kuursaal ise on hea ja tuttavlik, on seal ometigi mõndagi muutunud. Keset vana taastatud sisustust, puitpitsi, otse uhke puidust kaarlava vastas troonib hiiglaslik metalne baarilett, mis justkui lõhestab illusiooni vanast Haapsalust.

Ülimenukaks osutunud, kahel aastal kõik vaatajakohad täitnud ja positiivset tagasisidet teeninud 13. Valge Daami lavastust “Valge Daami saladus” mängitakse tänavu kolmandat ja viimast aastat.

Haapsalu linnavalitsus otsustas ise veesuusa- ja veelauapargi rajada. Selle asukoht saab ilmselt olema Jaama oja suudmealal, mitte Väiksel viigil, nagu eraalgataja alguses plaanis.

Pühapäeval kell 12 algab Lääne-Eesti streetballi meistrivõistluste Haapsalu Beach põhiturniir. Võistlused peetakse Uuemõisas Haapsalu kutsehariduskeskuse väljakul.

Augustibluusi korraldaja Indrek Ditmann näeb aasta otsa vaeva selle nimel, et leida Haapsalu festivalilavadele poole tuhande huvilise seast 30 esinejat. Valitute kontserdid jäävad tal aga tõenäoliselt nägemata, sest festivali ajal pole mahti puhata.

Vaata, kus lavadel näeb täna ja homme Augustibluusi esinejaid. 

Eile õhtul suri 85. eluaastal teadlane ja poliitik Endel Lippmaa, kirjutab Delfi.

Täna saab avapaugu 22. korda Haapsalus toimuv festival Augustibluus. Juba kell kolm päeval alustavad suvekohvikute terrassidel ja tänavalavadel esimesed artistid. Haapsalu piiskopilinnus, kus asub festivali pealava, avab väravad kell 17 ja kell kuus õhtul astub lavale Cathouse Radio Tartust. 

Lihula linnusemäele rajatava disc-golfi raja loomine on jõudnud lõpusirgele. Kohalikust omaalgatuse programmist 2000 eurot toetust saanud Lihula valla spordiklubi projekti eestvedajateks on Lihula kohalikud noormehed, kirjutab Lihula Teataja.

Eile kella 23.30 paiku löödi Haapsalus Tamme tänaval asuvas korteris 43-aastast meest. 

Martna volikogu kinnitas täna majandusaasta aruande, tehes seda napilt enne seadusega ettenähtud tähtaega. Kui aruanne jäänuks kinnitamata, oleks volikogu pidanud laiali minema ja see oleks kaasa toonud erakorralised valimised.  

Täna ja homme külastavad Läänemaad Eesti aukonsulid Soomes, nende hulgas on aukonsulid Kotkast, Kuopiost, Marienhamnist ja Vaasast, teatas Lääne maavalitsuse pressiesindaja Maris Saar.

Haapsalu VanaKinos saab Augustibluusi ajal kuulata nelja tasuta kontserti, teiste seas Taavi Petersoni ja Mikk Tammepõldu.

Eile avas metallikunstnik ja sepp Heigo Jelle Haapsalu linnagaleriis oma isikunäituse, kus aukohal on rauast näod.

Kihutavad ja kaasliiklejaist mittehoolivad jalgratturid on Lääne-Eestis põhjustanud mitu õnnetust, kirjutab Lääne prefektuuri liiklusjärelevalve koordineerija Sander Peremees.

Veterinaar- ja toiduamet tuvastas Järvamaal asuvas seafarmis sigade Aafrika katku tekitaja, mistõttu taudipunktis kehtestatakse karantiin, farmi sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse.

Veterinaar- ja toiduamet tuvastas korrapärase kontrolli käigus Tartumaal asuvas seafarmis sigade Aafrika katku tekitaja. Viie looma proovidest leiti viirusetekitaja, mistõttu taudipunktis kehtestatakse karantiin, farmi ligi 1200 siga hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse.

Ööl vastu tänast kell 1.49 võttis merevalvekeskus vastu hädaabikutsungi. Kutsungi väljasaatnuga saadi ühendust ja selgus, et jaht on Haapsalu lahes Pinukse nuki lähistel madalikul.

Eile kell 18.05 teavitasid Osmussaare vabatahtlikud merepäästjad merevalvekeskust, et lähevad appi merehädas olevale jahile, millega vajati tuulevaikuse tõttu abi sadamasse jõudmisel.

Riik meelitab perearste tõmbekeskustesse. Maaleht uuris, kas väikesed asumid jäävad arstiabita.

Läänemaa JK Haapsalu noored harrastajad said Pärnu kõrgliigameeskonnale vastu 90 minutit, kuid  teisel lisaminutil lõi Pärnu siiski võiduvärava. Nii lõppes läänlaste tee Eesti karikavõistlustel 1/32-finaalis.

Täna kell 19 antakse Pärnus avavile Evald Tipneri karikasarja 1/32-finaalile, kus kohtuvad Pärnu linnameeskond ja Läänemaa JK Haapsalu. Eesti meistrivõistluste III liigas mängivale Läänemaa klubile on see ajaloo esimene mäng Eesti meistrisarja klubi vastu.

Tänasest saab Haapsalu kauplustest taas võtta tasuta lugemiseks Läänlase paberlehte. Seekord on Läänlane ühtlasi ka Augustibluusi erileht ja annab ülevaate reedel algavast linna suurimast festivalist. 

Laupäeva pärastlõunal avanesid kümmekond Haapsalu vanalinna maja hooviväravat, et kirbuturu vormis pakkuda huvilistele majapidamistes mittevajalikku kaupu.

Haapsalu linnavalitsus tellib Aafrika ranna mänguväljakule kiige, kus on võimalik ka puudega lastel kiikuda.

Risti-Virtsu maantee nädal tagasi remonti läinud Üdruma–Laiküla 7,8 km pikkusel teelõigul algasid täna mullatööd. Teeremont pikendab sõiduaega umbes 10 minutit.

Tallinna halduskohus ei rahuldanud eile avaldatud otsuses OÜ Väinamere Liinid taotlust ja jättis parvlaevaliini teenindamise hanke tühistamise jõusse, kirjutab Postimees.

Juba neljapäeva õhtul on võimalik ennast bluusilainele sättida Tallinnas, kus toimuvad festivali soojenduspeod, ilmumas on tasuta festivali erileht, Haapsalus käivitatakse festivali puhul bluusirong ning festivali eribuss viib soovijad ööseks Tallinna.

Eile kella 21.30 paiku löödi Ridala vallas Panga külas 22-aastast meest.