pühapäev, 23 november, kell 22:42:26
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toivo Tomingas: Rajame silmapaistvatele haapsallastele nimeliste tammedega pargi

Tunnen siirast vaimustust Viimsi kooli pilootprojekti "Saja tamme salu"algatajate vahva idee üle. Püüdes algatajatega kaasa mõelda, kujutan ette, et kõikjal, kus asutakse tammesid istutama, võiks puukesed olla nimelised. Pühendatud neile, kes kodukohas sajandi jooksul välja paistnud ja istutatutena nende poolt, kes praegu austustväärivate kodukohapatriootidena meie seas.

 

Kõikjal ja igal ajal on ja on olnud vaimueliiti, kelle austuseks ja mälestuseks tammesid istutada. Tehkem õilis idee teoks! Hakakem koostama väärikate kaaskodanike nimekirja. Teen kuulsamate haapsallaste osas lihtsalt mälu järgi otsa lahti:

 

1. Hans Alver
2. Hannes Danilov
3. Andres Lipstok
4. Urmas Sukles
5. Sulev Vare
6. Toomas Vilosius
7. Arder Väli
8. Jaan Poska
9. Ülo Uluots
10. Allar Jõks
11. Cyrillus Kreek
12. Tõnu Paomets
13. Helga Kariis
14 Aasa Ellerhein
15. Aarne Õunapuu
16. Erich Meister
17. Päivi Tõldsepp
18. Anne Pääsuke
19. Lia Salumäe
20. Madis Kari
21. Roman Haavamägi
22. Ann ja Ants Roos
23. Helju-Laine Sarnet-Zauram
24. Lembit Põld
25. Epp-Maria Kokamägi
26. Ülo Telgmaa
27. Helen Kauksi
28. May Aavasalu 
29. Aita Mölder
30. Ilon Wikland
31. Juhan Paju
32. Aidi Vallik
33. Mihkel Mutt
34. Silvi-Astrid Mickelin
35. Ernst Enno
36. Ivar Soopan
37. Lauri Pilter
38. Ilmar Jaks
39. Mati Puhm
40. Ene Pajula
41. Endel Vooremaa
42. Ilmar Randmaa
43. Veljo Kuusemäe
44. Henn Põlluste
45. Vello Kuusk
46. Lembit Peikel
47. Heiki Sool
48. Ottomar Ladva
49. Ergart Männik
50. Endel Nelis
51. Kaia Kanepi
52 Kairit Olenko
53. Boris Joffe
54. Nikolai Novosjolov
55. Valdo Loos
56. Heidi Rohi
57. Eduard Püve
58. Toivo Jõgilaine
59. 
60. 
61. Andres Ammas
62. Viktor Nelik
63. Heino Nurmiste
64. Klara Tischler
65. Leini Vahtras
66. Lembitu Varblane
67. Lehte Ilves
68. Aivo Paljasmaa
69. Heinar Tuulberg
70. Anneli Ammas
71. Anton Üksti
72 Ulrika Grauberg
73. Marju Viitmaa
74 Kalev Jaago
75. Ants Miller
76.Raimond Lunev
77. Tõnis Padu
78. Rein Romet
79. Anne Pangsepp
80. Heldur Õigus
81. Lembitu Tarang
82 Anneli Aken
83. Armin Niinemets
84. Ago Soomre
85. Kaarel Kabin
86. Koit Uus
87. Sulev Saareväli
88. Arnold Juhans
89. Gylnar Murumägi
90. Lembit Vali
91.Raul Altmäe
92 Siim Sukles
93. Jaanus Karilaid
94. Otu Sukles
95. Alar Schönberg
96. Ain Hansschmidt
97. Teet Kallasvee
98, Väino Mets
99. Jaak Vasar
100. Jaanus Sahk

 

Kindlasti on siit paljud puudu. Näiteks Vabadussõja võitjad, kangelased. Kindlasti praagitakse osa esitatuist välja. Kindlasti on siin kirjas inimesi, kelle suuremad saavutused alles ees. Kindlasti järgneb sajandi täitumisele saja esimene, teine jne aasta Eesti Vabariiki ja ka uusi nimesid (tammepuid) rajatavasse parki.

 

Kuhu see rajada? Pakun: perioodiliselt üleujutatav ala Jaama oja lõigul raudtee sillast jalakäijate sillani, mõlemale oja kaldale, kusjuures oja süvendamise-laiendamise käigus väljakaevatava pinnasega tõstetakse mõlemat kallast kuni meeter ja sinna need tammekesed siis istutatakse. Saab toreda tiigi ja tammesalu.

 

Saja tamme tarvis läheks 2000m2 Siis oleks neil saja aasta pärast ka ruumi. Ruumi oleks ka pargi laiendamisel Paralepa metsa poole.

 

Toivo Tomingas


Share |

Kommentaarid

Uudised

Riigikogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimehe Lauri Luige hinnangul ei ole okupatsioonisümbolite kasutamisele koolilaste fotode taustana mingit õigustust ning Tallinna linnas peab keegi selle eest vastutama.

Haapsalu vehkleja Sten Priinits (En Garde) saavutas Norras Oslos peetud meeste epee MK-satelliitturniiril kolmanda koha.

Kella 17.33 ajal juthus liiklusõnnetus Jõgevamaal Palamuse vallas Jõgeva-Palamuse-Saare tee 6. kilomeetril, kus 65-aastase Ado juhitud sõiduk Volkswagen sõitis T-kujulisel ristmikul otse teelt välja. Juhi sõnul ei märganud ta udu tõttu õigeaegselt liiklusmärki „STOP“.

Pärnu maakohtu Haapsalu kohtumajas mõisteti oktoobris tingimisi vanglakaristus varem kuuel korral väärtegude eest karistatud alaealisele R.S-ile, kes murdis sisse Taebla kauplusse ja varastas sealt sigarette ning alkoholi, peksis teist alaealist ja valetas politseiuurijale. 

Ameerika Ühendriikide suursaatkond avab 25. novembril kell 15.00 Haapsalu kultuurikeskuses kunstinäituse Ameerika ajaloost, teatas USA suursaatkond.

Päästeamet tuletab kõigile meelde, et esimeste külmadega veekogudele tekkiv jää ei ole valmis lustimiseks.

Eile kella 7.24 ajal juhtus liiklusõnnetus Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa maantee 106. kilomeetril, kus 38-aasatase Sveni juhitud sõiduauto BMW kaotas libeduse tõttu juhitavuse ja sõitis teelt välja. Sõiduautos viibinud kaasreisijad 37-aastane Kairi ja 59-aasatane Ain toimetati Paide haiglasse.

ERR: Haapsalu kultuurikeskuses kuulutati täna õhtul välja kultuuriauhind "Kultuuri tegu", mille pälvis rahvusvaheline noortekunsti triennaal Eksperimenta! ja selle eestvedaja Annely Köster. 

Pärnus Karja tänaval majas puhkenud tulekahjust toodi välja kaks vanemat inimest, teatas Lääne päästekeskuse pressiesindaja Kristi Kais.

Peaminister Taavi Rõivas ütles täna kohtumisel Haapsalu ettevõtjatega, et enne Haapsalu raudtee toetamist tahab ta näha sotsiaalmajandusliku tasuvuse uuringut ja kui see näitab, et Läänemaal on raudteest aastas rohkem kasu kui iga-aastane dotatsioon umbes 1,5 miljonit eurot, oleks tema raudtee poolt. Kiire lahendusena näeb ta aga kiireid ja kvaliteetseid ekspressbusse.

ERR: Haapsalus on kahel päeval koos paarsada eesti kultuuritegelast, kes osalevad Kultuuri Koja aastakonverentsil. Tänase päeva üks aruteluteemasid oli „Kas kunagi oli muru rohelisem ja taevas sinisem ehk kuidas on kultuuri väärtus ajas teisenenud?

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar tunnustas täna IRL-i peaministrikandidaati Juhan Partsi, kes avaldas toetust Haapsalu raudtee toetamisele.

Esimene lumi ja libedad teed on üle Eesti põhjustanud juba üle 80 liiklusõnnetuse, millest enamik on kergemad plekimõlkimised. Viga on saanud viis inimest. Praegu on teada vähemalt ühest õnnetusest Läänemaal, kui Kultuuri Koja visioonikonverentsile teel olnud inimene sõitis autoga teelt välja. Juht viga ei saanud. 

Maksu- ja tolliameti narkotalituse andmetel on Eestis hakatud sünteetilisi kannabinoide (nn spice) müüma neile teada tuntud uimastite välimust andes. Sellisel juhul ei tea keegi, mida aine sisaldab ja tarvitajatel üledoseerimise oht oluliselt suureneb.

Majandus- ja taristuminister Urve Palo kirjutas täna alla määrusele, mille järgi saavad eramajade omanikud, kes kasutavad kütmiseks erimärgistatud vedelkütust, taotleda toetust küttesüsteemi väljavahetamiseks säästvama vastu.

Eesti kuni 16-aastase meistrivõistlustel laskmises võitsid Läänemaa spordikooli noored kolm kuld- ja kolm pronksmedalit.

Peaminister ja Eesti Reformierakonna esimees Taavi Rõivas külastab täna Haapsalut riigikogu liikme Lauri Luige kutsel.

Kui bussid kultuuriinimestega Tallinnast ja Tartust olid Haapsalu kultuurikeskusse jõudnud, kuulutati Eesti kultuuri koja visioonikonverents “Mis on kultuuri väärtus?” avatuks. Kahe päeva jooksul peetakse kultuurikeskuses hulk arutelusid nimekate kultuuritegelaste eestvedamisel. Tunnustatakse esseekonkursi „Mis on Eesti riigi mõte?“ võitjaid ning antakse välja aasta Kultuuri Tegu auhind.

Täna ja homme ja Haapsalus paarsada kultuuritegelast, kes arutlevad Eesti Kultuuri Koja visioonikonverentsil kultuuri väärtuse üle.

Haapsalu linna jõulupuu saab sel aastal uued valged kaunistused, teatas Haapsalu linnavalitsuse pressiesindaja Tõnu Parbus.

Eile kell 11.18 kutsuti päästjad appi Noarootsi valda Höbringi külla, kus teataja sõnul põles traktor.

Kui uskuda Venemaal viimasel ajal läbiviidud avaliku arvamuse küsitlusi, valitseb seal eufooria: enamik venemaalasi leiab, et nende riik on just selline nagu peab olema. Erilist uhkust tuntakse oma presidendi üle, vahendasid ERRi teleuudised

Eesti kõige avaram kool asub Läänemaal - Vatla põhikool edetabelit põrandapinna ruutmeetrite poolest õpilase kohta, kirjutab Maaleht.

Täna öösel algas Eesti lõuna- ja edelaservast lume- ja lörtsisadu. Esialgu nõrk sadu muutus hommikul tihedamaks ja laienes edasi põhja- ja kirde suunas. Sajab põhiliselt lund ja lörtsi, rannikualadel ka vihma, teatas ilmateenistus.

Neljapäeva õhtul Läänemaal juhtunud liiklusõnnetuses sai autolt löögi sõiduteel olnud mees ja ta hukkus sündmuskohal. Teataja sõnul istus mees maanteesillal ja talle otsasõitu ei õnnestunud vältida. 

Lääne maavanem kinnitas kohaliku omaalgatuse programmi 2014. aasta sügisvoorus toetatud projektide nimekirja, milles järgi 13 projektitaotlust saavad 16 767 eurot ja 40 senti.

ERR: Haapsalu linnavalitsus kavatseb mõne aasta pärast liita ühe katuse alla eestikeelse ja venekeelse õppega põhikoolid. Koolide ühendamise põhjuseks on vene keelt emakeelena kõnelevate laste arvu vähenemine ja Nikolai kooli suur ülalpidamiskulu, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

Eestis tähistatakse tänavu 25 aasta täitumist organiseeritud mahepõllumajandusliku tegevuse algusest. Selle aja jooksul on Eesti mahepõllumajandusalases teadustöös jõutud üksikute teadlaste initsiatiivil alguse saanud teadusuuringutest osalemiseni suurtes rahvusvahelistes projektides, mis peaks andma tuge kogu mahesektori edasiseks arenguks. Millised teadusuuringud on aastate jooksul Eesti mahepõllumajanduse arengut toetanud, kirjutab Maablogis Eesti Maaülikooli emeriitprofessor Anne Luik.

Kui vahel on Haapsalu linna jõulukuuse toomiseks vaja olnud läbi murda hangedest ja pugeda padrikusse, siis seekord ootas väljavalitud puu saemehi otse küla keskel täpselt Ridala kiriku vastas elumaja õuel. Kuid tsiviliseeritud paigast puu kättesaamiseks tuli ületada teistmoodi tõkkeid.

Täna keskpäeval jõudis Haapsallu linna jõulupuu. Ridala kiriku lähedalt maha võetud umbes 50-aastane kuusk on kaharam kui viimaste aastate linna jõulukuused. Valgustuse saab puu peale tuleval nädalal.

Loovisikud hakkavad detsembrikuus koostöös Tallinna ülikooli Haapsalu kolledži ja Haapsalu kutsehariduskeskusega välja mõtlema Läänemaad iseloomustavaid meeneid. 

Eile kella 17.08 paiku sõitis 60-aastase Jaani juhitud sõiduauto Mercedes-Benz Tartus Ravila tänaval reguleerimata ülekäigurajal otsa 11-aastasele tüdrukule. 

Õpilasfirma Haapsalu Aabits viis noort esitlevad homme kodulinna päris enda aabitsat, milles on teadmisi linna kohta nii külalisele kui ka haapsallasele.

Neljapäevane Lääne Elu kirjutab, et Reformierakond on raudtee taastamise vastu. See ei vasta tõele. Reformierakonnas on palju neid, kes Haapsalu raudtee taastamise ideed toetavad ja on ka inimesi, kes kahtlevad selle majanduslikus tasuvuses. Kalev Kallemets esindas antud leheloos enda isiklikku seisukohta, milleks tal on loomulikult õigus. 

Täna võttis Riigikogu vastu seaduse eelnõu, millega tuleva aasta esimesest jaanuarist tõuseb eestkostel ja perekonnas hooldamisel oleva lapse toetus praeguselt 191,80 eurolt 240 eurole lapse kohta. Viimati tõsteti antud toetust 2008. aastal.

15. novembri õhtul helistas keskkonnainspektsiooni valvetelefonile Haapsalust mees, kes enda sõnul näinud tundmatut helendavat objekti maandumas.

Täna, 19. novembril esitles Toidupank möödunud aastavahetuse eel eetris olnud ERR heategevusprogrammi Jõulutunnel kaudu kogunenud annetuste eest ostetud kolme uut kaubikut, millest üks on jahekambriga auto.

Politseile teadaolevalt on üledoosiga haiglasse sattunud lapsed tarvitanud nn sünteetilist „kanepit“ ehk kannabinoidi, kirjutab Virumaa Teataja.

19. augustil sõidutas taksojuht Aivar Sarapuu Haapsalus panka ühe eaka, talle nägupidi tuttava naisterahva, kellega oli kaasas noorem mees, keda kogenud taksojuht polnud varem linnas märganud. Naine oli ilmselgelt endast väljas ja noormees käitus kahtlaselt. 

Tähelepanelik läänlane märkas endise MEK-i hoovis, kus praegu tegutseb Läänemaa Ehitus, kahtlasi auke ja prügikotte. Keskkonnainspektsioon tuvastas loata kaevandamise.

Soomes Lohjas peetud Eesti-Soome maavõistluse laskmises võitis punktidega 50:38 Soome.

Eksperdid hindavad viimaste loendustulemuste põhjal hallhüljeste arvukuse Eesti vetes piisavalt heaks, et lubada nende küttimist väikeses mahus. Kõige varem on küttimine võimalik 2015. aasta kevadest.

Euroopa Liit kavandab Venemaa sanktsioonide mõjude leevendamiseks Baltimaade piimatootjatele üle 28 miljoni euro suurust toetuspaketti, kinnitas eile õhtul põllumajandusminister Ivari Padarile telefonivestluses Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Phil Hogan.

17. novembril ajavahemikul kell 17–18 varastati Haapsalus Kuuse tänavalt oranži värvi raamiga lukustamata jalgratas Merida.

Ajavahemikul 17.–18. november varastati Haapsalus Suur-Liiva tänaval maja lähistelt mere kaldalt sõudepaat Pella Fjord.