reede, 30 jaanuar, kell 18:55:43
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toivo Tomingas: Rajame silmapaistvatele haapsallastele nimeliste tammedega pargi

Tunnen siirast vaimustust Viimsi kooli pilootprojekti "Saja tamme salu"algatajate vahva idee üle. Püüdes algatajatega kaasa mõelda, kujutan ette, et kõikjal, kus asutakse tammesid istutama, võiks puukesed olla nimelised. Pühendatud neile, kes kodukohas sajandi jooksul välja paistnud ja istutatutena nende poolt, kes praegu austustväärivate kodukohapatriootidena meie seas.

 

Kõikjal ja igal ajal on ja on olnud vaimueliiti, kelle austuseks ja mälestuseks tammesid istutada. Tehkem õilis idee teoks! Hakakem koostama väärikate kaaskodanike nimekirja. Teen kuulsamate haapsallaste osas lihtsalt mälu järgi otsa lahti:

 

1. Hans Alver
2. Hannes Danilov
3. Andres Lipstok
4. Urmas Sukles
5. Sulev Vare
6. Toomas Vilosius
7. Arder Väli
8. Jaan Poska
9. Ülo Uluots
10. Allar Jõks
11. Cyrillus Kreek
12. Tõnu Paomets
13. Helga Kariis
14 Aasa Ellerhein
15. Aarne Õunapuu
16. Erich Meister
17. Päivi Tõldsepp
18. Anne Pääsuke
19. Lia Salumäe
20. Madis Kari
21. Roman Haavamägi
22. Ann ja Ants Roos
23. Helju-Laine Sarnet-Zauram
24. Lembit Põld
25. Epp-Maria Kokamägi
26. Ülo Telgmaa
27. Helen Kauksi
28. May Aavasalu 
29. Aita Mölder
30. Ilon Wikland
31. Juhan Paju
32. Aidi Vallik
33. Mihkel Mutt
34. Silvi-Astrid Mickelin
35. Ernst Enno
36. Ivar Soopan
37. Lauri Pilter
38. Ilmar Jaks
39. Mati Puhm
40. Ene Pajula
41. Endel Vooremaa
42. Ilmar Randmaa
43. Veljo Kuusemäe
44. Henn Põlluste
45. Vello Kuusk
46. Lembit Peikel
47. Heiki Sool
48. Ottomar Ladva
49. Ergart Männik
50. Endel Nelis
51. Kaia Kanepi
52 Kairit Olenko
53. Boris Joffe
54. Nikolai Novosjolov
55. Valdo Loos
56. Heidi Rohi
57. Eduard Püve
58. Toivo Jõgilaine
59. 
60. 
61. Andres Ammas
62. Viktor Nelik
63. Heino Nurmiste
64. Klara Tischler
65. Leini Vahtras
66. Lembitu Varblane
67. Lehte Ilves
68. Aivo Paljasmaa
69. Heinar Tuulberg
70. Anneli Ammas
71. Anton Üksti
72 Ulrika Grauberg
73. Marju Viitmaa
74 Kalev Jaago
75. Ants Miller
76.Raimond Lunev
77. Tõnis Padu
78. Rein Romet
79. Anne Pangsepp
80. Heldur Õigus
81. Lembitu Tarang
82 Anneli Aken
83. Armin Niinemets
84. Ago Soomre
85. Kaarel Kabin
86. Koit Uus
87. Sulev Saareväli
88. Arnold Juhans
89. Gylnar Murumägi
90. Lembit Vali
91.Raul Altmäe
92 Siim Sukles
93. Jaanus Karilaid
94. Otu Sukles
95. Alar Schönberg
96. Ain Hansschmidt
97. Teet Kallasvee
98, Väino Mets
99. Jaak Vasar
100. Jaanus Sahk

 

Kindlasti on siit paljud puudu. Näiteks Vabadussõja võitjad, kangelased. Kindlasti praagitakse osa esitatuist välja. Kindlasti on siin kirjas inimesi, kelle suuremad saavutused alles ees. Kindlasti järgneb sajandi täitumisele saja esimene, teine jne aasta Eesti Vabariiki ja ka uusi nimesid (tammepuid) rajatavasse parki.

 

Kuhu see rajada? Pakun: perioodiliselt üleujutatav ala Jaama oja lõigul raudtee sillast jalakäijate sillani, mõlemale oja kaldale, kusjuures oja süvendamise-laiendamise käigus väljakaevatava pinnasega tõstetakse mõlemat kallast kuni meeter ja sinna need tammekesed siis istutatakse. Saab toreda tiigi ja tammesalu.

 

Saja tamme tarvis läheks 2000m2 Siis oleks neil saja aasta pärast ka ruumi. Ruumi oleks ka pargi laiendamisel Paralepa metsa poole.

 

Toivo Tomingas


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna õhtul kell 18.30 kuulutatakse Rakveres muuseumide aastakonverentsil välja möödunud aasta parimad muuseumid ehk Muuseumiroti auhinna laureaadid. “Aasta muinsuskaitsja muuseumis” nominent on Rannarootsi muuseumi Korsi talu talgud. Iloni imedemaa püsinäitusega “Olen alati siin. Ilon” kandideerib Muuseumirotile sihtasutus Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid. 

Lääne maavanema kohusetäitja kinnitas maakonna uue arengustrateegia, milles on välja toodud põhilisemad probleemid ja pakutakse välja tegevusi ja investeerimisobjekte, mida rahastades saavutatakse kõige suurem positiivne mõju maakonna arengule.

Haapsalu volikogu esimees Jaanus Karilaid loosis volikogu tänase istungi alguses välja Haapsalu kodanike kampaania võitjad. Peavõidu teleri sai Nele Ruul.

Aasta lõikes paistab silma jaemüügi suurenemine interneti ja posti teel. Ehkki ühe aasta pealt ei saa veel väga põhjalikke järeldusi teha, on näha, et tarbijate käitumine on muutumas ning üha populaarsem on interneti vahendusel kaupade tellimine.

Sel nädalal peeti Vanalinna Bowlingus võistluse Firmaliiga Talv 2015 teine voor, kus edukaim oli Reformierakonna võistkond koosseisus Innar Mäesalu, Kalle Laanet ja Lauri Luik. Kolmas voor algab juba järgmisel nädalal.

2. veebruaril kell 18 on huvilised oodatud Haapsalu lossiplatsile Vabadussõja mälestussamba juurde, et tähistada Tartu rahulepingu 95. aastapäeva. Eriline on küünlatee, mis sel puhul mälestussamba juurde tekitatakse.

2014. aastal olid Läänemaa keskraamatukogu täiskasvanud lugejate lemmikautoriteks endiselt Indrek Hargla ja Andrus Kivirähk, samuti Petrone Print kirjastuse sarja “Minu …” raamatud ja elulood.

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama 3. veebruaril Haapsalu kultuurikeskusesse kell 11.00-15.30.

7-aastane Karolina jooksis sõiduteele ja sai löögi sõiduautolt Volvo, mida juhtis 65-aastane Viktors.

Estonia kaevanduses juhtus täna õhtul raske tööõnnetus, milles hukkus kaks kaevanduse töötajat, kirjutab Delfi.

Läänemaal konkureerivad 14 projekti ligi viie miljoni euro suurusele arendusprogrammile, kuid raha saavad vaid üksikud. Kõige suursugusemad ja kallimad on külastuskeskuste arendused, millele sekundeerivad tööstusalad. Kõik need peavad looma uusi töökohti ning lükkama maakonna elu ülesmäge, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

Haapsalu linnavalitsus alustab 1. veebruaril terve kuu vältavat kampaaniat, mille raames on võimalik kiibistada ja registreerida oma lemmikloom - koer, kass - soodushinnaga.

Valitsus otsustas tänasel kabinetinõupidamisel minna edasi kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi rajamise ettevalmistamisega Maarjamäele. Memoriaal rajatakse tervikliku maastikuarhitektuurilise lahendusena vastavalt 2011. aasta ideekonkursi ühele võidutööle „Mälutulbad“, mille autoriks on Koit Ojaliiv.

Maksu- ja tolliamet hoiatab oma Facebooki leheküljel, et eilsest  on taas liikvel libakirjad, millega üritatakse inimestelt raha välja petta.

5.-6. veebruaril on Haapsalu kutsehariduskeskuses lahtiste uste päevad ja muidu põnev aeg, sest peetakse koolisisesed kutsevõistlused.

Tartu maakohus otsustas mitte vabastada riigireetmises süüdi mõistetud Herman Simmi tingimisi enne tähtaja lõppemist talle mõistetud vangistusest. Kohus leidis, et Simmi ennetähtaegset vabastamist ei võimalda eelkõige tema toime pandud kuriteo asjaolud, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

9.-10 jaanuaril peeti Jõhvi spordihoones Eesti kutsekoolide spordiliidu uusaastaturniir korv- ja võrkpallis. Haapsalu kutsehariduskeskuse töötajad saavutasid võrkpallis esikoha ja korvpallis neljanda koha, kirjutab kooli kodulehekülg.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu vajas möödunud nädalal Läänemaal abi 73 inimest. Seda on isegi vähem kui jaanuari kahel esimesel nädalal, ütles terviseameti Haapsalu esinduse spetsialist Lea Kiis.

Haapsalu linna 2015. aasta eelarvesse on arvestatud maksutulu 6 239 000 eurot ehk vaid üks protsent rohkem kui möödunud aasta 6 178 000 eurot.

KredExi eluasemelaenu käendust on kasutatud kõige rohkem kodu soetamiseks Tallinnas (36,7%), Harjumaal (16,4%) ja Tartu maakonnas (7,7%). Kõige vähem on eluasemelaenu käendust kasutatud Hiiumaal (0,2%), Valgamaal (0,4%) ja Põlvamaal (0,9%). Läänemaal kasutas käendust 1,06% kõikidest eluasemelaenukäenduste saajatest.

Kui veel nädalavahetusel tundus, et esimesest autahvlist möödunud seitse päeva jäävad rahulikuks, leidus valvuritele laekunud kümnete kaebuste seas lõpuks pea kahe autahvli jagu rikkumisi. Top viite kommenteerivad valimiste valvurid ERRi uudisteportaalis.

Tänavuse kirjastuse Tänapäev romaanivõistluse võitis luuletajana tuntud Kaur Riismaa käsikirjaga “Pimeda mehe aiad”.

Rohkem kui veerand läänlastest elas suhtelises vaesuses.

Ukraina päevik, 28. jaanuar. Debaltseve platsdarm, mida Ukraina armee hoiab, ei anna vene vägedele rahu. Seal oli möödunud päeval ilmselt kõige rohkem tegevust.

Eile kella 11.25 ajal juhtus liiklusõnnetus Haapsalu linnas Tallinna mnt 48 juures, kus 37-aastane Raigo sõitis sõiduautoga Subaru Legacy tagant otsa teel pidurdanud sõiduautole Honda Accord.

14 maakondliku tähtsusega projekti tutvustused: kui palju maksma lähevad, kui palju töökohti loovad ja uusi külastajaid toovad. Millised ettevõtted seal tegutsema asuvad, mille peale loodetav projektiraha kulub.

Kiirlaenude andmist ja krediidikulukust piirav eelnõu kukkus riigikogus läbi, sest selleks vajalikust 51 häälest jäi neli puudu, kirjutab Delfi.

Haapsalu volikogu päevakorras on reedel linna vapimärgi andmine kolmele inimesele. Märgi saavad maadlustreener Ergart Männik, käsitööõpetaja Villu Baumann ja lasteaiajuht Vivian Hallik.

Haapsalu linnavalitsus esitas volikogule otsuse eelnõu, millega antaks Lääne praostile Tiit Salumäele Haapsalu aukodaniku tiitel.

Läänlaste Heiko Liivi ja Lauri Luige telefonirakendust Paype on esimeste päevadega alla laaditud 3600 korda ja iPhone’i poes on see Eestis kerkinud populaarseimaks tasuta rakenduseks. Möödunud nädalal esitletud rakendusega loodavad mehed vallutada maailma.

Muinsuskaitseameti peadirektorina alustab 6. aprillil tööd Siim Raie, kes läbis edukalt riigikantselei tippjuhtide valikukomisjoni korraldatud avaliku konkursi.

Kultuuriministeeriumisse laekus tähtajaks 39 ettepanekut riiklike spordi elutöö- ja aastapreemiate määramiseks. Läänlastest on aastapreemia kandidaadiks esitatud vehklemistreener Helen Nelis-Naukas ja vehklejad Katrina Lehis ning Kristina Kuusk.

Haapsalu kunstnik Helju Sarnet Zauram on 40 inimese seas, kes kandideerib riiklikule kultuuripreemiale pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest, teatas kultuuriministeeriumi pressiesindaja.

14 suurt investeeringuobjekti, mis konkureerivad lähiaastateks Läänemaa jaoks planeeritud umbes viie miljoni euro suuruse arendusraha pärast. Taotlusi kokku umbes 20 miljoni euro peale.

Maksu- ja tolliamet (MTA) palub seoses ettevõtetele kuuluvate autode käibemaksu arvestamise muudatustega vaadata jaanuaris esitatud andmed üle äriühingutel, kes omasid detsembri seisuga sõidukit, kuid ei ole nende arvu ega seotud kulusid deklareerinud.

Eile kella 7.35 ajal juhtus liiklusõnnetus Tallinnas Kärberi tn 60 juures, kus esialgsetel andmetel mööda Kärberi tänavat Ussimäe tee poole liikunud sõiduauto Honda Jazz sõitis otsa sõiduteed ületanud 9-aastasele Martinile.

Eile kell 21.15 said päästjad teate põlevast põhupallist Noarootsi vallas Pürksi külas.

Täna valiti Eesti Kunstiakadeemia rektoriks ühe hääletusvooruga akadeemik professor Mart Kalm. Valimiskogu 61-liikmest oli kohal ja hääletas 57 isikut.  Prof Mart Kalm pälvis esimeses voorus 37 häält, professorid Ivar Sakk ja Andres Tali kumbki 10 häält.

Reformierakondlasest ja kunagisest raadiomehest Rein Langist saab jälle poliitilise jutusaate juht, teatas Raadio 2 saate “Olukorrast riigis” tegija Allar Tankler. 

MTÜ Lastekaitse Liit julgustab toetuse saamiseks taotlust täitma kõiki lapsevanemaid, kelle laste huviharidustegevus on raskendatud. Samuti palutakse ka teistel last ümbritsevatel inimestel julgustada abivajaja lapse peret taotlust esitama.

Riigikogu võttis täna vastu otsuse, millega antakse valitsusele korraldus käivitada 1. jaanuarist 2016 riikliku elatisabi fondi töö. See tagab elatisraha maksmise ka juhul, kui teine vanem seda ei maksa.

Möödunud aastal pandi Läänemaal toime 183 isikuvastast kuritegu ehk 33 rohkem kui aasta varem. Neist suurem osa olid kehalised väärkohtlemised - 162 juhtumit. Oli üks tapmine, üks vägistamine.

Lääne maavalitsus ja Väinamere Liinid kaebasid kohtusse riigihangete vaidlustuskomisjoni otsuse, mis kuulutas kehtetuks Rohuküla-Sviby laevaliini vedaja leidmiseks korraldatud konkursi tulemuse. Seega otsustab kohus, kas Väinamere Liinide konkursivõit oli õigustatud või mitte.

Sel nädalal püsib õhutemperatuur päeval paari pluss- ja miinuskraadi vahel. Lääne-Eestis on oodata kuni 20 m/s tuult, lund ja lörtsi. Jäiteoht on suur, hoiatab ilmateenistus.

Justiitsminister Andres Anvelt vastaseile riigikogu arupärimisel küsimustele kodulaenuga hätta jäänud inimeste kaitsest ja peab mõistlikuks, et Läti eeskujul võiks ka Eestis rakendada “võtmed tagasi” põhimõtet.

Pühapäeval, 11. jaanuaril peeti Ridala esivõistlused kabes, males, koroonas ja lauatennises, vahendab Ridala valla kodulehekülg.

26. jaanuaril avastati, et Haapsalus Lihula maanteel on varastatud õhksoojuspumba väline osa.

Kaks suuremat ülemaailmset sotsiaalvõrgustikku Facebook ja Instagram olid täna hommikul üle maailma maas, raporteerivad kasutajad internetis.

Eile kella 22:11 ajal juhtus liiklusõnnetus Tallinnas Endla tänava ja Suur-Ameerika tänava ristmikul.

Kooliliiga ja Läänemaa koolispordi liidu 7.–9. klassi poeglaste ühine võrkpallivõistlus peeti 21. jaanuaril Linnamäel. Turniiril osales kuus võistkonda ja selle võitis Oru kool.

Täna toimunud Haapsalu linnavolikogu IRLi fraktsiooni erakorralisel koosolekul otsustati teha Keskerakonna fraktsiooni üle läinud Tiit Moorile ettepanek volikogust tagasi astuda.

Eesti epeenaiskond koosseisus Erika Kirpu, Katrina Lehis, Irina Embrich ja Julia Beljajeva sai Barcelonas peetud MK-etapil 9. koha.

29. jaanuar on viimane päev selleks, et tellida 1. märtsil toimuvateks riigikogu valimisteks valijakaart oma e-posti aadressile. Eilse seisuga oli elektroonilise valijakaardi tellinud üle 93 000 inimese.

Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festivali HÕFF ja Jamesoni koostöös korraldatud lühifilmide stsenaariumide konkursi võitis stsenarist Sander Jahilo, kelle filmiidee osutus ka publiku lemmikuks. Kokku laekus fantaasia-, õudus- ja ulmefilmide konkursile 16 stsenaariumi. 

Haapsalu politseijaoskonna patrullitalituse juht Tarmo Tomson ütles Saarte Häälele, et kiiruseületamine transiittrassidel on probleem.