laupäev, 7 märts, kell 03:35:37
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toivo Tomingas: Rajame silmapaistvatele haapsallastele nimeliste tammedega pargi

Tunnen siirast vaimustust Viimsi kooli pilootprojekti "Saja tamme salu"algatajate vahva idee üle. Püüdes algatajatega kaasa mõelda, kujutan ette, et kõikjal, kus asutakse tammesid istutama, võiks puukesed olla nimelised. Pühendatud neile, kes kodukohas sajandi jooksul välja paistnud ja istutatutena nende poolt, kes praegu austustväärivate kodukohapatriootidena meie seas.

 

Kõikjal ja igal ajal on ja on olnud vaimueliiti, kelle austuseks ja mälestuseks tammesid istutada. Tehkem õilis idee teoks! Hakakem koostama väärikate kaaskodanike nimekirja. Teen kuulsamate haapsallaste osas lihtsalt mälu järgi otsa lahti:

 

1. Hans Alver
2. Hannes Danilov
3. Andres Lipstok
4. Urmas Sukles
5. Sulev Vare
6. Toomas Vilosius
7. Arder Väli
8. Jaan Poska
9. Ülo Uluots
10. Allar Jõks
11. Cyrillus Kreek
12. Tõnu Paomets
13. Helga Kariis
14 Aasa Ellerhein
15. Aarne Õunapuu
16. Erich Meister
17. Päivi Tõldsepp
18. Anne Pääsuke
19. Lia Salumäe
20. Madis Kari
21. Roman Haavamägi
22. Ann ja Ants Roos
23. Helju-Laine Sarnet-Zauram
24. Lembit Põld
25. Epp-Maria Kokamägi
26. Ülo Telgmaa
27. Helen Kauksi
28. May Aavasalu 
29. Aita Mölder
30. Ilon Wikland
31. Juhan Paju
32. Aidi Vallik
33. Mihkel Mutt
34. Silvi-Astrid Mickelin
35. Ernst Enno
36. Ivar Soopan
37. Lauri Pilter
38. Ilmar Jaks
39. Mati Puhm
40. Ene Pajula
41. Endel Vooremaa
42. Ilmar Randmaa
43. Veljo Kuusemäe
44. Henn Põlluste
45. Vello Kuusk
46. Lembit Peikel
47. Heiki Sool
48. Ottomar Ladva
49. Ergart Männik
50. Endel Nelis
51. Kaia Kanepi
52 Kairit Olenko
53. Boris Joffe
54. Nikolai Novosjolov
55. Valdo Loos
56. Heidi Rohi
57. Eduard Püve
58. Toivo Jõgilaine
59. 
60. 
61. Andres Ammas
62. Viktor Nelik
63. Heino Nurmiste
64. Klara Tischler
65. Leini Vahtras
66. Lembitu Varblane
67. Lehte Ilves
68. Aivo Paljasmaa
69. Heinar Tuulberg
70. Anneli Ammas
71. Anton Üksti
72 Ulrika Grauberg
73. Marju Viitmaa
74 Kalev Jaago
75. Ants Miller
76.Raimond Lunev
77. Tõnis Padu
78. Rein Romet
79. Anne Pangsepp
80. Heldur Õigus
81. Lembitu Tarang
82 Anneli Aken
83. Armin Niinemets
84. Ago Soomre
85. Kaarel Kabin
86. Koit Uus
87. Sulev Saareväli
88. Arnold Juhans
89. Gylnar Murumägi
90. Lembit Vali
91.Raul Altmäe
92 Siim Sukles
93. Jaanus Karilaid
94. Otu Sukles
95. Alar Schönberg
96. Ain Hansschmidt
97. Teet Kallasvee
98, Väino Mets
99. Jaak Vasar
100. Jaanus Sahk

 

Kindlasti on siit paljud puudu. Näiteks Vabadussõja võitjad, kangelased. Kindlasti praagitakse osa esitatuist välja. Kindlasti on siin kirjas inimesi, kelle suuremad saavutused alles ees. Kindlasti järgneb sajandi täitumisele saja esimene, teine jne aasta Eesti Vabariiki ja ka uusi nimesid (tammepuid) rajatavasse parki.

 

Kuhu see rajada? Pakun: perioodiliselt üleujutatav ala Jaama oja lõigul raudtee sillast jalakäijate sillani, mõlemale oja kaldale, kusjuures oja süvendamise-laiendamise käigus väljakaevatava pinnasega tõstetakse mõlemat kallast kuni meeter ja sinna need tammekesed siis istutatakse. Saab toreda tiigi ja tammesalu.

 

Saja tamme tarvis läheks 2000m2 Siis oleks neil saja aasta pärast ka ruumi. Ruumi oleks ka pargi laiendamisel Paralepa metsa poole.

 

Toivo Tomingas


Share |

Kommentaarid

Uudised

Sotsiaalministeerium kuulutas välja konkursi soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku kohale. Voliniku ametiaeg kestab viis aastat.

Haapsalu põhikoolis peetakse täna kaheksandat korda karjääriinfomessi “Oma rada”. Messile on tulnud end tutvustama kokku 40 kooli ja muud organisatsiooni, kes üksteise võidu ahvatlevad õpilasi oma tulevikku just nendega siduma.

Eile esilinastus Helsingis Eesti-Soome-Saksa koostööfilm „Vehkleja”. Filmi peaosatäitja Märt Avandi mängib Haapsalu legendaarset vehklejat ja treenerit Endel Nelist. Film ei ole siiski dokumentaal, rõhutavad tegijad.

Eile kell 19.46 sai häirekeskus teate, et Noarootsi vallas Pürksis põles järelevalveta lõke.

Ida-Ukrainas jätkub raskerelvade liigutamine rindejoonest eemale, kusjuures seda peaks tegema mõlemad pooled. Samal ajal jätkuvad episoodilised tulelöögid Svitlodarski (Debaltseve), Donetski ja Širokino (Mariupoli) kandis.

Eile kella 11.30 ajal juhtus liiklusõnnetus Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa mnt 163. kilomeetril, kus 43aastase Vitaly juhitud veokil DAF lõhkes vasakpoolne esirehv, mille tagajärjel kaotas juht veoki üle juhitavuse ja sõitis teelt välja kraavi.

Läänemaa koolispordi liidu 6.-7. klassi rahvastepalli meistrivõistlused võitis Taebla gümnaasium (kehalise kasvatuse õpetaja Toivo Jõgilainen).

Märtsikuus tiheneb Kuivastu-Virtsu liini parvlaevade sõidugraafik reedel viie väljumise võrra ja pühapäeval seitsme väljumise võrra.

Üle aasta Facebookis Haapsalu söögikohtade lehte toimetanud Aivar Kroon analüüsib Haapsalu söögikohtade tugevusi ja nõrkusi.

Läänemaa keskraamatukogus on kahel neljapäeval filmiõhtu, kus näeb valikut viimaste aastate Eesti filmiamatööride liidu üle-eestiliste festivalide parimatest filmidest.

Keskkonnaministeeriumi tellimusel valminud uuringust selgub, et Eesti majapidamistes on äravisatud toidust ligi kolmandik toidukadu ehk raisatud toit, mida saaks parema planeerimisega suures osas vältida.

Täna kell 13 algas Haapsalu kutsehariduskeskuses Läänemaa töömess, mis on avatud kõigile huvilistele, kes soovivad infot töövõimalustest nii Läänemaal kui ka mujal Euroopas.

Ilmateenistuse nädala ilmaprognoos lubab, et nädalavahetusel läheb ilm veelgi kevadisemaks ja tuleval nädalal ulatub õhutemperatuur varjus kaheksa kraadini.

Reedel peetakse Lihula kultuurimajas Läänemaa kooliteatrite festivali. Võisteldakse kolmes vanusegrupis. Iga vanuserühma võitja esindab Läänemaad üle-eestilistel festivalidel. 

Laupäeval, 28.veebruaril peeti Haapsalu veekeskuses sünnipäeva-ürituste osana laste ujumisvõistlus ja Läänemaa meistrivõistlused ujumises.

Eile teatati häirekeskusele, et Lääne-Nigula vallas Piirsalu nõukogudeaegsest sõjaväelinnakust leiti lammutustööde käigus suurtükimürsk.

Alates veebruari lõpust on Vormsi vallal uus koduleht, mis võimaldab hõlpsat ligipääsu olulisele informatsioonile nii arvutist kui nutiseadmetelt.

Eesti tööturul nõustuvad naised tööle minema oluliselt väiksema palga eest kui mehed, mis võib olla ka Euroopa suurima palgalõhe üks põhjustest, kirjutavad statistikaameti analüütikud Maretta Lunev ja Teele Järvpõld.

58aastane Urmas sõitis Nissan Almeraga reguleerimata ülekäigurajal otsa 46aastasele Lailale. Jalakäija toimetati Rakvere haigla kiirabiosakonda. Juht lahkus sõidukiga sündmuskohalt.

Kõrgelt tunnustatud rahvusvahelisel konkursil “European Tree of the Year” kuulutati täna viimaks pärast tihedat rebimist hääletamisel võitjaks Orissaare staadioni tamm, teatas Saarte Hääl

Kaks päeva enne Noore Meistri kutsevõistlusi andsid Haapsalu kutsehariduskeskuse majutusteeninduse eriala õpilased oma oskustele viimast lihvi. Kui kutsevõistlustel tuleb kõrge koht, võivad võistlusi jälgivad restoranide omanikud neile kohe tööpakkumise teha. Vaata "Aktuaalse kaamera" majandusuudist!

Sellest nädalast hakkasid kommertspankadele kehtima eluasemelaenude andmisel kolm nõuet. Eesti Panga nõuded vähendavad ennetava sammuna laenubuumi riski tulevikus.

Laupäeval peeti Taebla gümnaasiumis Läänemaa füüsikaolümpiaad.

Interneti ühisrahastuskeskkond Hooandja korraldab 17. märtsil Haapsalu Raamatus tutvustava koolituse, vahendas Kodanikuühiskonna sihtkapitali koordinaator Hannele Känd.

Rootsi ettevõte Eastern Light AB kavatseb läbi Balti riikide rannikumere vedada Stockholmi Rostockiga ühendava kiudoptilise magistraalkaabli, mis on senistest ühendustes laiem ja ka kiirem, kirjutab Postimees.

Eesti meestelaulu selts korraldab IX üle-eestilise poiste-solistide võistulaulmise. Läänemaa voor toimus 3. märtsil Uuemõisa valges saalis. Osales 28 laulupoissi.

Läänemaa stipendiumifondi 1000 euro suuruse stipendiumi sai Lihulast pärit geograaf Grete Kindel, kes uuris rannarootsi identiteedi püsimist Noarootsis ja Vormsis eri tüüpi vallajuhtimise all - ühes püsis vallavanem paarkümmend aastat, teises vahetus vahel mitu korda aastas.

Kolmapäeval kogunenud Reformierakonna juhatus otsustas teha peale esimesi kohtumisi erakondadega ettepaneku konsultatsioonide alustamiseks valitsuskoostööks SDE-le, IRL-ile ja Vabaerakonnale.

Regionaalhaigla verekeskus ootab kõiki terveid ja abivalmis täisealisi inimesi doonoripäevale 12. märtsil Lihula kultuurimajja kell 11.00-15.00.

Hirvede söödaplatsil Saaremaal on viimasel ajal hakanud käima noor hirvepull, kes on teistest punahirvedest oluliselt karvasem ja tumedam. Eksperdid jäävad looma liiki määratledes kimbatusse.

Vanalinna Bowlingus peetud Firmaliiga Talv 2015 võistluse võitis üllatuslikult 56 võidupunktiga võistkond Bilanss  (Merike Laur, Mare ja Tanel Valgre).

Eile lahvatas meedias skandaal Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ridades Riigikokku valitud Jaak Madisoni ümber - mõne aasta taguses blogipostituses oli ta õigustanud fašismi.

Trükimasina tehnilise rikke tõttu hilinevad tänane Eesti Ekspress ja Eesti Päevaleht Rakvere, Rapla, Pärnu ja Haapsalu tellijatele, teatas Delfi. 

Reedel peetakse Haapsalu põhikoolis õpilaste infomess "Oma rada". Messil kõige innovaatilisema Instagrami-selfie teinud õpilane saab Fra Mare kinkekaardi.

Sõiduautole Volkswagen sõitis külje pealt otsa sõiduauto Porsche, mida juhtis alkoholijoobes 25aastane Jürgen.

Nädalavahetusel võistles kaks Läänemaa spordikooli õpilast Tallinnas Eesti B-klassi mitmevõistluse meistrivõistlustel.

Laupäeval peeti piirkondlik kunstiolümpiaad. Osalejaid oli vaid kolm, kõik põhikooli kolmandast astmest;  Nõva koolist, Virtsu koolist ja Ridala põhikoolist, igast üks õpilane.

Aastatel 2005–2011 liikus Eesti madala kvaliteediga toodeteklassist keskmise kvaliteedi suunas ning kõrge kvaliteediga toodete arv kasvas selgelt, kirjutavad Eesti Panga ökonomistid Natalja Viilmann ja Jaanika Meriküll.

Keskkonnaamet annab teada, et lõppenud jahihooajal kütiti Eestis 38 hunti ja kaks ilvest. Mõlemad ilvesed kütiti Vormsis, kus nad olid saarerahvale meelehärmi valmistanud.

Viies valimisringkond ühendab kolm maakonda - Saaremaa, Läänemaa ja Hiiumaa. Suurem osa Riigikokku pürginuist ei ole võrdselt populaarsed kõigis kolmes maakonnas. Läänlane avaldab saadikute pingerea, mis on järjestatud Läänemaa elanike antud häälte järgi.

"Ütlen siinkohal selgelt välja, et sotsiaaldemokraadid ei näe võimalust valitsuskoostööks EKREga, kelle sõnumid on üles ehitatud vaenu õhutamisele. Seda kinnitab veelkord EKRE esimehe Mart Helme soovimatus mõista üheselt hukka oma erakonna uue parlamendiliikme Jaak Madisoni natsismi õigustav mõtteavaldus."

Lääne maavalitsuses ja maakonna omavalitsustes registreeriti veebruaris 11 lapse sünd, teatas Lääne maavalitsuse pressiesindaja Maris Saar.

Täna, 3. märtsil, tähistab oma 25. sünnipäeva Lihula kultuurimaja. 1990. aastal tiitliga “Eesti Ehitis” pärjatud suursuguse hoone projekt valmis 1983. aastal. Hoone arhitektiks on Rein Tomingas, sisekujundajaks Eva Jänes.

Kui jaanuaris registreeriti nädalas 70-80 ülemiste hingamisteede viirusnakkushaiguse juhtu, siis ülemöödunud nädalal 173 ja möödunud nädalal 164.

Poolas peetud kahemehe jääpurjeka Monotüüp-XV Euroopa meistrivõistlustel said Eesti võistkondadest parimana Vello Jürjo ja Andrus Padu 8. koha. Indrek Aaviku ja Haapsalu jahtklubi mehe Olev Oolupi (HJK) tulemuseks oli 15. koht.

Eile kella 00.05 ajal sõitis seni tuvastamata isik Harjumaal Kose-Jägala tee 29-ndal kilomeetril ärandatud sõiduautoga BMW 520i teelt välja, mille tulemusel auto paiskus katusele.

22. augustil annab Haapsalus kontserdi legendaarne rockansambel Uriah Heep. 1969. aastal Inglismaal loodud bändi seekordne soolokontsert jääb Haapsalu Valge Daami päevade algusesse ning kannab pealkirja “Lady in Black Meets The White Lady”. Peaesinejat soojendavad kodumaised ansamblid Blind, Elephants From Neptune ja Terminaator. Uriah Heepi etteaste lõpetab võimas ilutulestik.

Esmaspäeval kogunenud Reformierakonna juhatus moodustas delegatsiooni, et alustada esialgseid konsultatsioone valitsuskoostööks teiste parlamenti valitud erakondadega, välja arvatud Keskerakonnaga.

Möödunud nädalal korraldas Nõva vald Läänemaa valdade talimängud. Peale saalihoki ja lauatennise toimusid kõik alad Nõva vallas. Ebatavalisim oli kalapüügivõistlus Veskijärvel. Variku karjääris joosti krossi, Nõva ja Rannaküla vahel metsas orienteeruti ning koolis ja kooli võimlas said peavarju tubased alad nagu kabe, koroona või mälumäng. Mängude üldvõitjaks tuli esimest korda Nõva.

Tööinspektsiooni tööohutuse peaspetsialist Piret Kaljula selgitab, kui kaua tuleb ettevõttes säilitada töötervishoiu ja tööohutuse valdkonnas loodud dokumente.

Lääne-, Saare- ja Hiiumaa valimisringkonnas sai kõige rohkem e-hääli Urve Tiidus, kes oli ka üldse piirkonna suurima häältesaagiga. Suurtest häältekogujatest oli suhteliselt väike e-häälte hulk Helle-Moonika Helmel ja Enn Eesmaal.

Nädalavahetusel peeti Tartu Lõunakeskuses Eesti meistrivõistlused naistemaadluses, vabamaadluses ja Kreeka-Rooma maadluses täiskasvanutele. Praegused ja endised läänlased võitsid kokku viis medalit.

Kümnes Baltimaade suurim žanrifilmidele keskenduv festival Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival (HÕFF) ootab kõiki külalisi ja filmisõpru Haapsallu 23.–26. aprillini.

27. veebruaril kella 12 paiku avastati, et Haapsalus Turu tänaval on tungitud majja.

Keskerakondlane Jaanus Karilaid ei saanud Riigikokku küll ringkonnamandaati, kuid kuna ta on Edgar Savisaare asendusliige üleriigilises nimekirjas, pääseb ta Riigikokku, kui Savisaar jätkab Tallinna linnapeana.