kolmapäev, 23 aprill, kell 14:47:42
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toivo Tomingas: Rajame silmapaistvatele haapsallastele nimeliste tammedega pargi

Tunnen siirast vaimustust Viimsi kooli pilootprojekti "Saja tamme salu"algatajate vahva idee üle. Püüdes algatajatega kaasa mõelda, kujutan ette, et kõikjal, kus asutakse tammesid istutama, võiks puukesed olla nimelised. Pühendatud neile, kes kodukohas sajandi jooksul välja paistnud ja istutatutena nende poolt, kes praegu austustväärivate kodukohapatriootidena meie seas.

 

Kõikjal ja igal ajal on ja on olnud vaimueliiti, kelle austuseks ja mälestuseks tammesid istutada. Tehkem õilis idee teoks! Hakakem koostama väärikate kaaskodanike nimekirja. Teen kuulsamate haapsallaste osas lihtsalt mälu järgi otsa lahti:

 

1. Hans Alver
2. Hannes Danilov
3. Andres Lipstok
4. Urmas Sukles
5. Sulev Vare
6. Toomas Vilosius
7. Arder Väli
8. Jaan Poska
9. Ülo Uluots
10. Allar Jõks
11. Cyrillus Kreek
12. Tõnu Paomets
13. Helga Kariis
14 Aasa Ellerhein
15. Aarne Õunapuu
16. Erich Meister
17. Päivi Tõldsepp
18. Anne Pääsuke
19. Lia Salumäe
20. Madis Kari
21. Roman Haavamägi
22. Ann ja Ants Roos
23. Helju-Laine Sarnet-Zauram
24. Lembit Põld
25. Epp-Maria Kokamägi
26. Ülo Telgmaa
27. Helen Kauksi
28. May Aavasalu 
29. Aita Mölder
30. Ilon Wikland
31. Juhan Paju
32. Aidi Vallik
33. Mihkel Mutt
34. Silvi-Astrid Mickelin
35. Ernst Enno
36. Ivar Soopan
37. Lauri Pilter
38. Ilmar Jaks
39. Mati Puhm
40. Ene Pajula
41. Endel Vooremaa
42. Ilmar Randmaa
43. Veljo Kuusemäe
44. Henn Põlluste
45. Vello Kuusk
46. Lembit Peikel
47. Heiki Sool
48. Ottomar Ladva
49. Ergart Männik
50. Endel Nelis
51. Kaia Kanepi
52 Kairit Olenko
53. Boris Joffe
54. Nikolai Novosjolov
55. Valdo Loos
56. Heidi Rohi
57. Eduard Püve
58. Toivo Jõgilaine
59. 
60. 
61. Andres Ammas
62. Viktor Nelik
63. Heino Nurmiste
64. Klara Tischler
65. Leini Vahtras
66. Lembitu Varblane
67. Lehte Ilves
68. Aivo Paljasmaa
69. Heinar Tuulberg
70. Anneli Ammas
71. Anton Üksti
72 Ulrika Grauberg
73. Marju Viitmaa
74 Kalev Jaago
75. Ants Miller
76.Raimond Lunev
77. Tõnis Padu
78. Rein Romet
79. Anne Pangsepp
80. Heldur Õigus
81. Lembitu Tarang
82 Anneli Aken
83. Armin Niinemets
84. Ago Soomre
85. Kaarel Kabin
86. Koit Uus
87. Sulev Saareväli
88. Arnold Juhans
89. Gylnar Murumägi
90. Lembit Vali
91.Raul Altmäe
92 Siim Sukles
93. Jaanus Karilaid
94. Otu Sukles
95. Alar Schönberg
96. Ain Hansschmidt
97. Teet Kallasvee
98, Väino Mets
99. Jaak Vasar
100. Jaanus Sahk

 

Kindlasti on siit paljud puudu. Näiteks Vabadussõja võitjad, kangelased. Kindlasti praagitakse osa esitatuist välja. Kindlasti on siin kirjas inimesi, kelle suuremad saavutused alles ees. Kindlasti järgneb sajandi täitumisele saja esimene, teine jne aasta Eesti Vabariiki ja ka uusi nimesid (tammepuid) rajatavasse parki.

 

Kuhu see rajada? Pakun: perioodiliselt üleujutatav ala Jaama oja lõigul raudtee sillast jalakäijate sillani, mõlemale oja kaldale, kusjuures oja süvendamise-laiendamise käigus väljakaevatava pinnasega tõstetakse mõlemat kallast kuni meeter ja sinna need tammekesed siis istutatakse. Saab toreda tiigi ja tammesalu.

 

Saja tamme tarvis läheks 2000m2 Siis oleks neil saja aasta pärast ka ruumi. Ruumi oleks ka pargi laiendamisel Paralepa metsa poole.

 

Toivo Tomingas


Share |

Kommentaarid

Uudised

Väinamere Liinide teatel sattus Triigi sadamast väljunud parvlaev Kõrgelaid täna hommikul kell 9:30  Sõru sadama lähistel põhjapuutesse. Kõrgelaid sai omal jõul uuesti liikuma ning laev sildus ca pooletunnise hilinemisega kell 11:15.

Eesti kinnisvara hindade kiire kasv võib kaasa tuua majapidamiste ja ettevõtete riskantsema käitumise laenuvõtmisel ning põhjustada riskide kuhjumist finantssüsteemis, hoiatas Eesti Pank.

Haapsalu kutsehariduskeskus allkirjastas 21. aprillil koostöölepingu Sankt Peterburi turismikolledžiga, et arendada rahvusvahelist koostööd kutsehariduses, teatas kutsehariduskeskus

Kaia Kanepi (WTA 23.) kohtub täna Stuttgarti tenniseturniiri teises ringis itaallanna Sara Erraniga (WTA 11.). Matš peetakse peaväljakul päeva teise mänguna ja see algab Eesti aja järgi kl 13.30.

22. aprillil avastati, et Lihula vallas Kirbla külas on varastatud ettevõtte sõidukist kütust. Kahju on 146 eurot.

LISATUD FOTOD VEREVALUMIST KAELAL JA VIGASTUSTEST NÄOL (fotod on tehtud täna ehk ligi nädal pärast juhtunut). Politsei väidetava ülemäärase jõu kasutamise tõttu peapõrutuse, verevalumeid ja kriimustusi saanud Haapsalu noormees kinnitab, et politsei läks üle piiri ning on tekitanud talle füüsilise ja vaimse trauma. 

22. aprillil kell 15.26 said päästjad teate, et Haapsalu linnas Sadama tänaval põleb lõke ning sellest on süttinud kulu

Eesti toiduainetööstuse aastakonverentsil Olümpia hotellis kuulutati eile välja Eesti Parim Toiduaine konkursi võitja, milleks on Farmi Köögi Kreeka jogurtite sari. Kaupmeeste lemmikuks sai Lääne-Nigula vallas tegutseva Rannarootsi Lihatööstuse Viini šnitsel.

Haapsalu politseijaoskonna juhi Margus Kaldma sõnul näitab tänavuse aasta kolme esimese kuu kuritegevuse statistika, et 58 protsenti avastatud kuritegudest on toime pannud joobes isikud. Isikuvastased kuriteod on reeglina toime pannud purjus inimesed, ütles Kaldma ERRi raadiouudistele antud intervjuus.

Haapsalu linna algkool kutsub huvilisi kolmapäeval, 30. aprillil kl 19
 kultuurikeskuse rõdusaali
 
heategevuskontserdile „Koos on vahva“, kus tuleb esitusele valik filmimuusikat. Samas autasustatakse ka peresid, kes osalesid kooli oma küpsise valmistamise konkursil. 

Haapsalu linnavalitsus laadis testimiseks üles Haapsalu linna uue kodulehekülje, mis on riigi tellitud KOVTP ehk kohalike omavalitsuste teenusportaali keskkonnas.

Haapsalus peeti Haapsalus kuni 14-aastaste (C-vanuseklass) Eesti noorte meistrivõistlustel laskmises. Medalita ei jäänud seekordki koduseinte toel võistelnud Haapsalu noored. Lisaks veel arvukalt kohti medalikolmikute lähedal.

Haapsalu sanatoorse kooli käsitööõpetaja Villu Baumann pani täna Kuke galeriisse üles käsitöö- ja fotonäituse, mis ühest küljest on kassidest, teisalt aga kassidele.

Neljapäeval algab 9. Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival HÕFF. Vaata saadet Pöffihunt, kus festivali juht Maria Reinup, programmi koostaja Helmut Jänes ning festivali iga-aastane külaline Mart Sander tutvustavad festivalil linastuvaid filme.

Potsepa karjääris Pärnumaal peeti järjekordne Eesti meistrivõistluste etapp kestvukrossis, Lääne MK sõitjatele jagus kaks klassivõitu.

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Neeme Suur ja õiguskomisjoni liige Kalle Laanet arutasid läinud nädala lõpus Pöide vallas koos Saaremaa omavalitsusjuhtide, vabatahtlike merepäästjate, päästeameti, politsei-ja piirivalveameti ning Kaitseliidu esindajatega merepäästevõimekuse olukorda, teatas Sotsiaaldemokraatlik erakond. „Ühiselt tõdeti, et nii ametkondade päästevõime ja omavahelise koostöö tõstmisel kui ka vabatahtlike päästeseltside kaasamisel on veel palju ära teha," ütles Neeme Suur. 

Neljapäeval, 24. aprillil kell 17 avatakse Rahvusraamatukogus Tallinna ülikooli Haapsalu kolledži käsitöötehnoloogiate ja disaini tudengite omavalmistatud toolide, diivanilaudade ja riiulite näitus "Minu lugu".

Pop-folk maailmamuusik Rändaja ehk läänlastelegi tuntud Indrek Tammoja paiskas plaadiriiulitele oma debüütalbumi “Teekond”. Autori sõnul viib heliteos kuulaja muusikalisele rännakule, mis algab kodumaa hommikus, lennutab kantuna Matsalu luigehuigetest Brasiilia vihmametsadesse ja suigub põlisrahvaste looduslaulude saatel müstilisse öösse.

Esmaspäeval kuulutati Tallink Spa&Conference hotellis välja selle aasta Eesti 50 parimat söögikohta, mille hulgas on ka Hapsal Dietrich, teatas Ärileht

Neljapäeval algab juba 9. Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival HÕFF, kuid siiani ei ole päris suur hulk haapsallasi seda festivali omaks võtnud. Päris paljud hoiavad festivalist eemale, sest pelgavad, et see ei ole nende jaoks. Läänlane kogus kokku etteheited ja kriitilised küsimused ning saatis need vastamiseks festivali juhile Maria Reinupile ja programmi koostajale Helmut Jänesele.

Täna öösel kell 00.48 käisid päästjad Virtsu alevikus Kaare tänaval, kus kortermaja koridoris oli tunda suitsuhaisu.

Läänemaa ühisgümnaasiumi õpilasfirma Candlelicious pääses Eesti parima õpilasfirma finaalvõistlusele, kus homme astuvad võistlustulle 16 õpilasfirmat. Korraldajate hinnangul on tänavune võistlus eriti tihe, tugevaid firmasid on Eesti eri paigust.

Läänemaa ühisgümnaasiumi 11. klassi õpilane Olari Nebokat osales 11.-21. aprillil Euroopa noorte bowlingu meistrivõistlustel Taanis Odenses. Paarismängus sai ta 39. ja individuaalvõistlusel 25. koha.

Kaia Kanepi (23.) võitis Stuttgarti tenniseturniiri avaringis 1 tund ja 34 minutit kestnud kohtumises lucky loser'ina turniirile pääsenud Johanna Konta (GBR, WTA 118.) 7:6, 6:4.

ERR: Looduses on praegu pereloomise aeg. Aprillikuu lõpus on see tähtis töö käsil nastikutel, kelle armumäng jääb inimese silma ette harva.  Ants Laikmaa majamuuseumi pargis elavad nastikud kuulutasid aga avalikult, et augustis või septembris on muuseumiparki lisandumas uus pesakond, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sel suvel läheb remonti Ollimäe-Koluvere vanal riigimaanteel asuv kivisild,  mille täpset vanust ei tea isegi muinsuskaitseameti töötajad. 

Endine riigikogu liige Evelyn Sepp astus 16. aprillil Keskerakonnast välja.

Maksu- ja tolliamet, Riigi Kinnisvara AS ning Eesti Ehitusettevõtjate Liit on töötanud riigihangete jaoks välja täiendavad nõuded, mille eesmärgiks on vähendada hangetel tehtavaid alapakkumisi ning hoida maksupetturid hangetest eemal.

23. septembril hakkavad euroala keskpangad ringlusse laskma uue kujunduse ja turvaelementidega 10-euroseid rahatähti. Uute 10-euroste sujuvaks kasutuselevõtuks on oluline, et ettevõtjad uuendaksid aegsasti rahakäitlusseadmeid, teatas Eesti Panga pressiesindaja Ingrid Mitt.

Ka sel aastal võimaldab töötukassa koos Teeme Ära 2014 talgupäevaga registreeritud töötutel (v.a täiskoormusega õppes õppivatel, sh akadeemilisel puhkusel viibivatel töötutel) osaleda talgutööl ning toetab osalejaid sõidu- ja majutustoetuse maksmisega.

Pühade ajal valitsenud eriti suure tuleohu tõttu kontrollisid päästeametnikud ka Läänemaal lõkketegijaid, et need peaks tuleohutusnõuetest kinni. Lääne päästekeskuse insenertehnilise büroo juhataja Alari Tõnissoo kontrollis Lõuna-Läänemaad ja kiitis sealseid lõkketegijaid.

Tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Liis Valdmets selgitab, kas töölepingu lõppemisel tuleb hüvitada puhkusetasu töötatud aja eest ka siis, kui on sõlmitud tähtajaline tööleping, näiteks kaheks kuuks.

Kaia Kanepi alustab täna Saksamaal Stuttgarti tenniseturniiri. Esimeses ringis täna õhtul kell 9 läheb ta vastamisi endise maailma esireketi Caroline Wozniackiga.

Eesti väike- ja keskmiste ettevõtete assotsiatsioon EVEA annab tänavuse Ettevõtluse Sõbra tiitli Eesti presidendile Toomas Hendrik Ilvesele, kes jättis 18. detsembril välja kuulutamata käibemaksuseaduse ja raamatupidamise seaduse muutmise seaduse.

Pühade ajal pidid Läänemaa päästjad kustutama neli kulupõlengut. Neist suurim oli puhkenud Haapsalus raudteetammi ääres.

17. aprillil kella 22.50 ja 23 vahel tungiti Haapsalus Kastani tänaval kallale ametikohustusi täitvale 30-aastasele politseiametnikule ja 40-aastasele abipolitseinikule, teatas politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Kristi Kais.

Täna algab Lääne-Nigula vallas Lintsis kaitseväe logistikakeskuse logistikapataljoni suurõppus "Terasdraakon", kus tulevased reservallüksused harjutavad omavahelist koostööd.

Läänemaa korvpalli rahvaliiga hooaja 2013/2014 võitja on KK Danspin.

Eile õhtupoolikul Edela-Soomes Satakunta maakonnas Jamijärvel juhtunud lennuõnnetuse ohvrite arv on tõusnud kaheksani, vahendas ERRi uudisteportaal. Lennuki pardal oli 11 inimest: piloot ja kümme langevarjuhüppe sooritajat.

Eile kella 18 paiku mõõdeti Läänemaal Kasaris Ilmateenistuse andmetel 23,1 soojakraadi.