reede, 22 mai, kell 22:04:31
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toivo Tomingas: Rajame silmapaistvatele haapsallastele nimeliste tammedega pargi

Generated image

Tunnen siirast vaimustust Viimsi kooli pilootprojekti "Saja tamme salu"algatajate vahva idee üle. Püüdes algatajatega kaasa mõelda, kujutan ette, et kõikjal, kus asutakse tammesid istutama, võiks puukesed olla nimelised. Pühendatud neile, kes kodukohas sajandi jooksul välja paistnud ja istutatutena nende poolt, kes praegu austustväärivate kodukohapatriootidena meie seas.

 

Kõikjal ja igal ajal on ja on olnud vaimueliiti, kelle austuseks ja mälestuseks tammesid istutada. Tehkem õilis idee teoks! Hakakem koostama väärikate kaaskodanike nimekirja. Teen kuulsamate haapsallaste osas lihtsalt mälu järgi otsa lahti:

 

1. Hans Alver
2. Hannes Danilov
3. Andres Lipstok
4. Urmas Sukles
5. Sulev Vare
6. Toomas Vilosius
7. Arder Väli
8. Jaan Poska
9. Ülo Uluots
10. Allar Jõks
11. Cyrillus Kreek
12. Tõnu Paomets
13. Helga Kariis
14 Aasa Ellerhein
15. Aarne Õunapuu
16. Erich Meister
17. Päivi Tõldsepp
18. Anne Pääsuke
19. Lia Salumäe
20. Madis Kari
21. Roman Haavamägi
22. Ann ja Ants Roos
23. Helju-Laine Sarnet-Zauram
24. Lembit Põld
25. Epp-Maria Kokamägi
26. Ülo Telgmaa
27. Helen Kauksi
28. May Aavasalu 
29. Aita Mölder
30. Ilon Wikland
31. Juhan Paju
32. Aidi Vallik
33. Mihkel Mutt
34. Silvi-Astrid Mickelin
35. Ernst Enno
36. Ivar Soopan
37. Lauri Pilter
38. Ilmar Jaks
39. Mati Puhm
40. Ene Pajula
41. Endel Vooremaa
42. Ilmar Randmaa
43. Veljo Kuusemäe
44. Henn Põlluste
45. Vello Kuusk
46. Lembit Peikel
47. Heiki Sool
48. Ottomar Ladva
49. Ergart Männik
50. Endel Nelis
51. Kaia Kanepi
52 Kairit Olenko
53. Boris Joffe
54. Nikolai Novosjolov
55. Valdo Loos
56. Heidi Rohi
57. Eduard Püve
58. Toivo Jõgilaine
59. 
60. 
61. Andres Ammas
62. Viktor Nelik
63. Heino Nurmiste
64. Klara Tischler
65. Leini Vahtras
66. Lembitu Varblane
67. Lehte Ilves
68. Aivo Paljasmaa
69. Heinar Tuulberg
70. Anneli Ammas
71. Anton Üksti
72 Ulrika Grauberg
73. Marju Viitmaa
74 Kalev Jaago
75. Ants Miller
76.Raimond Lunev
77. Tõnis Padu
78. Rein Romet
79. Anne Pangsepp
80. Heldur Õigus
81. Lembitu Tarang
82 Anneli Aken
83. Armin Niinemets
84. Ago Soomre
85. Kaarel Kabin
86. Koit Uus
87. Sulev Saareväli
88. Arnold Juhans
89. Gylnar Murumägi
90. Lembit Vali
91.Raul Altmäe
92 Siim Sukles
93. Jaanus Karilaid
94. Otu Sukles
95. Alar Schönberg
96. Ain Hansschmidt
97. Teet Kallasvee
98, Väino Mets
99. Jaak Vasar
100. Jaanus Sahk

 

Kindlasti on siit paljud puudu. Näiteks Vabadussõja võitjad, kangelased. Kindlasti praagitakse osa esitatuist välja. Kindlasti on siin kirjas inimesi, kelle suuremad saavutused alles ees. Kindlasti järgneb sajandi täitumisele saja esimene, teine jne aasta Eesti Vabariiki ja ka uusi nimesid (tammepuid) rajatavasse parki.

 

Kuhu see rajada? Pakun: perioodiliselt üleujutatav ala Jaama oja lõigul raudtee sillast jalakäijate sillani, mõlemale oja kaldale, kusjuures oja süvendamise-laiendamise käigus väljakaevatava pinnasega tõstetakse mõlemat kallast kuni meeter ja sinna need tammekesed siis istutatakse. Saab toreda tiigi ja tammesalu.

 

Saja tamme tarvis läheks 2000m2 Siis oleks neil saja aasta pärast ka ruumi. Ruumi oleks ka pargi laiendamisel Paralepa metsa poole.

 

Toivo Tomingas


Share |

Kommentaarid

Uudised

Täna lõppes Haapsalus UNESCO programmi “Inimene ja Biosfäär”  Euroopa ja Põhja-Ameerika võrgustiku biosfääri programmiala konverents, kus osales üle saja looduseksperdi 25-st riigist Kanadast Iisraelini.

Kanal 2 teatas täna, et on valmis lahkuma vabalevist levialast. Varem oli  TV3 teatanud, et lahkub vabalevist alates 1. juulist 2015. 

Teeme Ära talgutel 2. mail rajasid Lääne-Nigula valla Turvalepa inimesed peale külaplatsi ka Turvalepa külaseltsi.

Kui valitsusse saadetud seaduseelnõu riigikogus vastu võetakse, saavad pereõed korduvretsepti väljakirjutamise õiguse ning neil tekib võimalus näiteks diabeedi ravimite ja kõrgvererõhutõvevastaste ravimite väljakirjutamiseks.

Tallinna tehnikaülikooli 11-liikmeline kuratoorium valis täna toimunud salajasel hääletusel kõrgkooli uueks rektoriks Jaak Aaviksoo, kirjutab ERR.

Justiitsministeerium saatis kooskõlastusringile seaduseelnõu, mille järgi tuleb majandusaasta aruanne edaspidi esitada maakohtu registriosakonna asemel maksu- ja tolliametile, kes hakkab ka aruannete õigeaegse esitamise üle järelevalvet tegema.

Samuti saab ettepanekuid esitada kategooriates nagu parim tööstusmaastik, parim tervisespordirajatis, kauneim kortermaja, energiasäästlik kaunis kodu ja kaunis muinsuskaitseobjekt.

Lihula Lions klubi 2000. aastal elustatud traditsioon Lihula Miil püsib edukalt tänaseni.

Eile kell 9.02 tuli häirekeskusesse kõne, kus teatati tulekahjust Kullamaa vallas Üdruma külas. Teataja sõnul oli tules laut koos küüniga.

Eile hommikul sai häirekeskus teate, et Haapsalus Sadama tänaval vajab abi luik. Linnul oli lant sügavale kurku kinni jäänud.

Viimasel kümnendil on ümbruskonna kaevudes ja allikates leitud pruuni sadet, mis mõjutab inimeste joogivett. Kohalikud kahtlustavad, et muutuste taga on Niibi turbakaevandus, mis nüüd tahab laieneda.

84-aastane mees sõitis Volkswagen Passatiga otsa reguleerimata ülekäigurada ületanud 12-aastasele tüdrukule.

Korvikunnide karikasari jätkus Türi krossirajal ja Lääne MK külgkorvipaar Janek Soidla/ Siim Valgre sõitsid end taas poodiumile.

Toivo Tominga päevapoliitiline luuletus sisserändajate teemal.

1. juunist Vormsi liinil opereeriv OÜ Väinamere Liinid teatas, et avaldab sõidugraafikud veebilehel www.tuulelaevad.ee lähipäevil ja e-piletite müük peaks algama 26. mail. Kaob senine kohtade broneerimise süsteem.

Surfilaager 2015 pakub festivalikülalistele seekord ohtralt Red Hot Chili Peppersi muusikat. Kuulsa bändi loomingut taasesitab Haapsalu juurtega Slinghunt, keda on varasemalt võrreldud nii Peppersi kui näiteks Jamiroquaiga.

Täna kell 17 avatakse Läänemaa keskraamatukogu klaasvitriinides  Napoleoni teemaliste meenete näitus, mille eksponaadid on pärit major Arnold Juhansi erakogust.

Valitsus kiitis täna heaks sotsiaalministeeriumi seaduseelnõu, mille kohaselt tõusevad alates järgmisest aastast lapsetoetused.

Inimeseõpetuse olümpiaadi lõppvooru Tallinnas pääses neli Läänemaa  õpilast. Neist 5. klassi õpilane Liilian Lember ja 6. klassi õpilane Maarja Kask said kolmanda koha.

Tänasel istungil hakkab Lääne-Nigula volikogu kaaluma uue Taebla kooli asukohta. Loe eri variantide plusse ja miinuseid.

Lisaks on ta mänginud üle 15 aasta Rolling Stonesi basskitarristi Bill Wymani projektis The Rhythm Kings, Pink Floydi liidri Roger Watersiga ning George Harrisoni, The Who, Tom Jonesi, Jimmy Page’i, Jeff Becki ja Joe Cockeriga, kellele on kirjutanud ka mitmeid lugusid.

Kes poleks unistanud suvepuhkusest inimasustusest võimalikult kaugel? Statistikaameti geoinfo juhtivspetsialist Berit Hänilane kaardistas Eestis inimasustusest 5 kilomeetri kaugusele jäävad asustamata paigad. Kolm neist asuvad Läänemaal.

Koguduse maja remontides on pagulaste majutamise vajadusega arvestatud ning tegutsetud nii, et vajadusel oleks vajalikud ruumid olemas.

juhtimisõigust mitteomav ja roolis magama jäänud 55-aastase mehe juhitud sõiduauto Lexus RX 450H kaldus teelt välja, vastu metallmasti.

Aprillis peeti Ridala mälumängusarja 2014/2015. aasta hooaaja viimane mäng. Hooaeg lõppes aga väljasõiduga sel laupäeval, kui bussitäis mälumängureid pidas piknikku Matsalu rahvuspargi keskuses Penijõel.

Möödunud aastal Eesti koolispordi liidu kergejõustiku teise liiga võitnud Haapsalu põhikool võistles tänavu esimeses liigas. Põhikooli lastel läks võistlustel hästi. Saavutati seitsmes koht ja võideti viis medalit.

Sel reedel saab pidulikul tseremoonial nime uus Vormsi reisiparvlaev Ormsö, mis alustab Rohuküla-Sviby liini teenindamist 1. juunil. Ormsö mahutab ligi 30 sõiduautot ja 200 reisijat. Maksimaalne töökiirus täislastis on 12 sõlme.

Lihula gümnaasiumi ülimenukas Eurovisoon on nüüd täispikkuses internetis. Vaata ka fotosid.

Tundmatud masinad on Piirsalu küla lähedal Mustjärve hoiualal segi pööranud turbamaastiku ja maha sõitnud hulga puid. Kaitseala lõhkujaid otsib keskkonnainspektsioon.

Lääne-Nigula vallavalitsus sai eile 2000 euro eest endale viiekordse kortermaja hoonekarbi. Nüüd tuleb otsustada, kas ehitada maja lõpuni või lasta see lammutada.

Elvas peetud maaspordiliidu “Jõud” meistrivõistlustelt tulirelvadest laskmises tuli Läänemaale kuus medalit - kaks kuld-, üks hõbe ja kolm pronksi. Jätkus Läänemaa laskurite hea tava sel aastal - tuua eri vanuste tiitlivõistlustelt koju vähemalt üks kuldmedal.

Tööinspektorid kontrollisid esimeses kvartalis 31 Selver AS kauplust ja tuvastasid 114 rikkumist. Sageli on müüjate töövahetusel üle kümne tunni pikad, vahendas tööinspektsiooni pressiesindaja Rasmus Miller.

Seoses tuleval aastal toimuva merekultuuri teema-aastaga korraldavad Haapsalu linnavalitsus, Lääne maavalitsus ja MTÜ Läänemaa Turism mereteemalise fotokonkursi, mis kestab 15. maist 2015 - 15. jaanuarini 2016.

Homme ja ülehomme on Kreegi nimelises Haapsalu muusikakoolis lahtiste uste päevad ja uute õpilaste vastuvõtt.

Eile kutsuti Lääne-Eesti pommigrupi demineerijad Hanila valda, kus Risti-Virtsu maantee ääres oli leitud kaks lõhkekeha.

Eile said demineerijad kutse Haapsallu Jalaka tänavale, kus oli maja hoovist leitud saksa päritolu 88 millimeetrine mürsk. Oli oht, et lapsed võivad sellega rumalusi teha.

Laupäeval peeti Haapsalus rahvusvaheline palverännu konverents “Maarjamaa 800. Rännakud ajas ja vaimus.” Palverännukultuur elab läbi renessanssi, kuid selle sisu ja vorm on aastasadade jooksul muutunud.

Maikuu lõpuni saab esitada kandidaate aasta õppija tiitlile, mis kuulutatakse välja sügisel täiskasvanud õppija nädalal.

"Arvestades Pürksi sõitjate vajadusega kehtib esimesel nelipühal erandina pühapäevane sõiduplaan."

54-aastane Tõnis sõitis sõiduautoga Volvo V70  kurvis teel välja, metsa. Juht hukkus sündmuskohal.

Eestit Eurovisionil esindavad Elina Born ja Stig Rästa said poolfinaalist edasi finaali. Vaata veelkord eestlaste esinemist Viinis!

Tänasel meediakoolitusel osalenud Kodukant Läänemaa liikmed õppisid kirjutama ning vahet tegema uudis- ja arvamuslugudel. Altmõisa külalistemajas jagasid teoreetilisi ja praktilisi näpunäiteid ajakirjanduse õppejõud Mart Raudsaar ja Läänlase ajakirjanik Tarmo Õuemaa.

Laupäeval, 30. mail kell 16.00 avatakse Haapsalus Evald Okase muuseumi suvehooaeg kunstniku 100. juubelile pühendatud näitusega “Evald Okas 100”.

Tele2 Eesti klienditeenindusdirektori Sirli Seliovi sõnul levib turismimekades nagu Barcelona uus kriminaalne skeem – telefonivargad jahivad tegelikult SIM-kaarti, millega tehakse eritehnikat kasutades kiirelt ülisuuri arveid.

Eile kella 18.30 paiku löödi Martna külas Kooli teel asuvas korteris 52-aastast meest.

Eilseks olid Lääne Lääne maavanema kt Kristel Jupits ja Läänemaa omavalitsuste liidu esimees Toomas Schmidt kutsunud 166 õpilast Läänemaa üldhariduskoolidest ja kutsehariduskeskusest Haapsalu kultuurikeskuse rõdusaali tunnustamisüritusele.

Põhja-Saksamaa Kieli linna ajakiri Kiel-Magazin kirjutab, et Elbe jõe kallastel asuvate Cuxhaveni ja Brunsbütteli vahel seatakse sisse aastaringne parvlaevaühendus ja sõitma hakkavad sellel liinil Eestist pärit parvlaevad.

Täna päeval enne kella kahte põrkasid Uuemõisa Selveri juures ringteel kokku kaks sõiduautot. 

Planeeritav täies pikkuses elektrifitseeritud raudteetrass kulgeb läbi Lääne-Nigula ja Ridala valla ning Haapsalu linna.

Laupäeva, 16. mai lõuna paiku Hiiu vallast Reigi külast merele läinud meestega juhtus seni teadmata põhjustel õnnetus. Üks meestest leiti sama päeva hilisõhtul alajahtununa, teine pühapäeva hommikul mereveest surnuna. Täna suri haiglasse alajahtununa toimetatud mees.

Ootamatu elektrikatkestus kukutas eile rajale Haapsalu maratoni finišivärava. Elekter kadus just siis, kui esikolmik oli maratoni lõpetanud, kuid enamik jooksjaid alles rajal.

Haapsalu kultuurikeskuse rõdusaalis tunnustavad Lääne maavanema kt Kristel Jupits ja Läänemaa omavalitsuste liidu esimees Toomas Schmidt täna 166 õpilast Läänemaa üldhariduskoolidest ja kutsehariduskeskusest.

Lääne maavanem sõlmis Väinamere Liinid OÜ-ga avaliku teenindamise  otselepingu parvlaevaliinil Sviby-Rohuküla-Sviby reisiparvlaevaga Ormsö reisijate-, sõidukite- ja kaubaveoteenuse osutamiseks  alates 1. juunist 2015 ja mitte kauemaks kui 31. maini 2016. 

Reedel kell 16.18 sai häirekeskus teate põlevast onnist Kullamaa vallast Liivi külas.

Reedel kell 12.09 tuli häirekeskusesse teade liiklusõnnetusest Lihulas Alaküla teel.