teisipäev, 30 juuni, kell 02:07:00
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toivo Tomingas: Rajame silmapaistvatele haapsallastele nimeliste tammedega pargi

Generated image

Tunnen siirast vaimustust Viimsi kooli pilootprojekti "Saja tamme salu"algatajate vahva idee üle. Püüdes algatajatega kaasa mõelda, kujutan ette, et kõikjal, kus asutakse tammesid istutama, võiks puukesed olla nimelised. Pühendatud neile, kes kodukohas sajandi jooksul välja paistnud ja istutatutena nende poolt, kes praegu austustväärivate kodukohapatriootidena meie seas.

 

Kõikjal ja igal ajal on ja on olnud vaimueliiti, kelle austuseks ja mälestuseks tammesid istutada. Tehkem õilis idee teoks! Hakakem koostama väärikate kaaskodanike nimekirja. Teen kuulsamate haapsallaste osas lihtsalt mälu järgi otsa lahti:

 

1. Hans Alver
2. Hannes Danilov
3. Andres Lipstok
4. Urmas Sukles
5. Sulev Vare
6. Toomas Vilosius
7. Arder Väli
8. Jaan Poska
9. Ülo Uluots
10. Allar Jõks
11. Cyrillus Kreek
12. Tõnu Paomets
13. Helga Kariis
14 Aasa Ellerhein
15. Aarne Õunapuu
16. Erich Meister
17. Päivi Tõldsepp
18. Anne Pääsuke
19. Lia Salumäe
20. Madis Kari
21. Roman Haavamägi
22. Ann ja Ants Roos
23. Helju-Laine Sarnet-Zauram
24. Lembit Põld
25. Epp-Maria Kokamägi
26. Ülo Telgmaa
27. Helen Kauksi
28. May Aavasalu 
29. Aita Mölder
30. Ilon Wikland
31. Juhan Paju
32. Aidi Vallik
33. Mihkel Mutt
34. Silvi-Astrid Mickelin
35. Ernst Enno
36. Ivar Soopan
37. Lauri Pilter
38. Ilmar Jaks
39. Mati Puhm
40. Ene Pajula
41. Endel Vooremaa
42. Ilmar Randmaa
43. Veljo Kuusemäe
44. Henn Põlluste
45. Vello Kuusk
46. Lembit Peikel
47. Heiki Sool
48. Ottomar Ladva
49. Ergart Männik
50. Endel Nelis
51. Kaia Kanepi
52 Kairit Olenko
53. Boris Joffe
54. Nikolai Novosjolov
55. Valdo Loos
56. Heidi Rohi
57. Eduard Püve
58. Toivo Jõgilaine
59. 
60. 
61. Andres Ammas
62. Viktor Nelik
63. Heino Nurmiste
64. Klara Tischler
65. Leini Vahtras
66. Lembitu Varblane
67. Lehte Ilves
68. Aivo Paljasmaa
69. Heinar Tuulberg
70. Anneli Ammas
71. Anton Üksti
72 Ulrika Grauberg
73. Marju Viitmaa
74 Kalev Jaago
75. Ants Miller
76.Raimond Lunev
77. Tõnis Padu
78. Rein Romet
79. Anne Pangsepp
80. Heldur Õigus
81. Lembitu Tarang
82 Anneli Aken
83. Armin Niinemets
84. Ago Soomre
85. Kaarel Kabin
86. Koit Uus
87. Sulev Saareväli
88. Arnold Juhans
89. Gylnar Murumägi
90. Lembit Vali
91.Raul Altmäe
92 Siim Sukles
93. Jaanus Karilaid
94. Otu Sukles
95. Alar Schönberg
96. Ain Hansschmidt
97. Teet Kallasvee
98, Väino Mets
99. Jaak Vasar
100. Jaanus Sahk

 

Kindlasti on siit paljud puudu. Näiteks Vabadussõja võitjad, kangelased. Kindlasti praagitakse osa esitatuist välja. Kindlasti on siin kirjas inimesi, kelle suuremad saavutused alles ees. Kindlasti järgneb sajandi täitumisele saja esimene, teine jne aasta Eesti Vabariiki ja ka uusi nimesid (tammepuid) rajatavasse parki.

 

Kuhu see rajada? Pakun: perioodiliselt üleujutatav ala Jaama oja lõigul raudtee sillast jalakäijate sillani, mõlemale oja kaldale, kusjuures oja süvendamise-laiendamise käigus väljakaevatava pinnasega tõstetakse mõlemat kallast kuni meeter ja sinna need tammekesed siis istutatakse. Saab toreda tiigi ja tammesalu.

 

Saja tamme tarvis läheks 2000m2 Siis oleks neil saja aasta pärast ka ruumi. Ruumi oleks ka pargi laiendamisel Paralepa metsa poole.

 

Toivo Tomingas


Share |

Kommentaarid

Uudised

Haapsalu tennisist Kaia Kanepi pidas täna Wimbledoni suure slämmi tenniseturniiril avaringi kohtumise Su-Wei Hsieh vastu ja pidi vastu võtma kindla kaotuse 1:6, 4:6.

Pühapäeval juhtus Haapsalus üpris haruldane sündmus, kui taasusravihaigla kõrvale muruplatsile maandus erahelikopter. Delfi kirjutab, et Haapsalus käisid külas tuntud äriperekond Sõnajalad.

Swedbanki elektrooniliste kanalite juht Arno Pae jagab näpunäiteid oma mobiilipanga turvalisuse kasvatamiseks.

Euroopa Komisjon rahastab projekti kogumaksumusest 82 protsenti, mis vastab ka taotluses küsitule. Raha saab kasutama hakata alates 2016. aastast.

Eesti üks hinnatumaid veinitundjaid Aare Karolin otsustas oma vinoteegi avada Haapsalus. Kõik vinoteegi "Mulliga ja mullita" veinid kuuluvad ka tema enda lemmikute hulka, kinnitab mees.

Euroopa Komisjon teatas täna kavatsusest Rail Balticu 540 miljonit euro suurune rahastamistaotlus rahuldada.

Neljapäeval, 2. juulil toimub Haapsalus Kaluri tänaval endise kordoni kai juures mereohutuse teabepäev.

Pärnu politseijaoskond teeb kindlaks 26. juunil oma elukohast Pärnus Riia maanteel lahkunud 82-aastase Berta asukohta. Naine võis Pärnust lahkuda Tallinna suunas.

Üks Hollandi tarbija rentis Tallinnas kolmeks päevaks auto. Mõned nädalad hiljem avastas ta, et tema krediitkaardilt on lisaks rendihinnale maha võetud veel 500 eurot. Rendifirma põhjendas seda sellega, et autoga on sõidetud mitteasfaltkattega teel. Samas ei tuvastatud autol ühtegi puudust.

Sel nädalal peetakse Eestimaa rahvusparkides noore looduskaitsja ehk Junior Rangeri kursused. Üks viiest kursusest on Matsalu rahvuspargis Metsküla algkoolis.

Eelmisel toetusperioodil 2007–2013 viidi LEADER-programmi rahaga ellu üle 7400 projekti. Toetust sai üle 3200 isiku.

Kodumaised muusikud on festivali jaoks kokku pannud eriprojekti hiljuti meie seast lahkunud legendaarse B.B. Kingi mälestuseks. Eriprojekti solistideks on Emil Rutiku, Evelin Võigemast, Jan Uuspõld ja “Eesti otsib superstaari” tänavuse hooaja pronksmedalimees Kristjan Kannukene.

Kaia Kanepi kohtub täna Wimbledoni tenniseturniiri avaringis Taipei esindaja Su-Wei Hseih'iga (WTA 130.).

Võrus peetud Eestimaa 26. Rukkilillemängudel võistlesid Haapsalu kergejõustikuklubi kaheksa tublimat kergejõustiklast, kes said neli medalit.

Reedel kell 23.51 teatati häirekeskusele Lääne-Nigula vallas Vedra külas teele kukkunud puust, mis takistas ühe sõidusuuna liiklust.

Pühapäeval kella 22 paiku löödi Risti alevikus Lõuna tänaval asuva maja trepikojas 43-aastast meest.

Eile kella 15.18 ajal juhtus liiklusõnnetus Saaremaal Risti-Virtsu-Kuivastu-Kuressaare maantee 84,4. kilomeetril.

Täna jätkus maastikurattasari Marimetsa Kapp Cramo Palivere X rattamaratoniga.

Haapsalu Tarbijate Ühistu loosis reedel Kaubamaja fuajees välja viis õnnelikku, kes saavad kaks tasuta piletit Uriah Heepi kontserdile Haapsalus 22. augustil 2015.

Vasalemma rahvasprindil oli stardis 73 võistlejat. 14-st Läänemaalt sõitjast seitse lõpetas võistluse poodiumil.

“See näitus kinnitab Haapsalu mainet Eesti kunsti suvepealinnana,” ütles avamisel Eesti kunstnike liidu president Vano Allsalu.

Keskerakondlane Jaanus Karilaid tuletab sotsiaaldemokraatide esimehele Jevgeni Ossinovskile meelde, et jaanipäev on möödunud ning sotsidel on oma uue esimehe lubaduste kohaselt aeg hakata ellu viima muutuseid Eesti poliitikas. Eesti iive peab muutuma positiivseks ning palgavaesus kaduma.

Esmaspäevast kolmapäevani peetakse Haapsalus Eesti käsitööõpetajate seltsi “Aita”  ja Eesti tööõpetajate seltsi ühine suvekursus, mille jooksul õpitakse Haapsalule ja Läänemaale omast käsitööd.

Eile suri ootamatult egüptoloog Sergei Stadnikov (20. juuli 1956 Pärnu – 26. juuni 2015).

Kuu aega tagasi avatud Haapsalu esimene sušibaar Togo Sushi laseb esmaspäeval üles pildistada kõik oma toidud. Pärast fotosessiooni viiakse suši Haapsalu lastekodusse.

Pühapäeval peetakse Lääne-Eesti rannavollesarja teine etapp Haapsalu Beach. Võistlused toimuvad Haapsalus Paralepa rannas. Esimene etapp 14. juunil jäi mitmetel tehnilistel põhjustel ära.

Täna õhtul tuli Haapsalus mõnekümne minuti jooksul maha nii äge äikesevihm, et mitu linnatänavat jäi veel alla.

SEBE kaubamärgi all tegutsev bussifirma Eesti Buss sulgeb sügisest ainsa bussiliini, mis sõidab Haapsalu ja Tartu vahel.

Brüsselis Euroopa Liidu valitsusjuhtide üle kümne tunni kestnud ülemkogul jõuti täna öösel kokkuleppele, et riigid panustavad Vahemerekriisi lahendamisesse vabatahtlikult ja vastavalt oma võimekusele.

Eesti epeenaiskond, kuhu kuulub ka haapsallane Katrina Lehis, on jõudnud Euroopa mängudel finaali, teatas vehklemisliit.

Eile kella 23.50 paiku löödi Haapsalus Raudtee tänaval asuvas korteris 55-aastast naist. Politsei pidas teo toimepanemises kahtlustatavana kinni 59-aastase mehe.

Kolmapäeval avalikustatakse Haapsalu piiskopilinnuse pealinnuse rekonstrueerimise arhitektuurse ideekonkursi võidutöö.

Mercedes-Benz E200 põrkas kokku paremalt poolt lähenenud treilerile transporditava sõiduautoga Mercedes-Benz GLA 200 ja see samale platsile pargitud Mercedes-Benz ML 300-le.

18.-19. juunil sai Haapsalu kutsehariduskeskuse lõpuaktusel lõputunnistuse kokku 147 koolilõpetajat. 61 lõpetajat olid põhikoolijärgsed õpilased ja 86 täiskasvanud õpperühmade õppijad.

Uus linnaliini nr 1 lõpp-peatus asub lähemal Vormsi parvlaevale, et vähendada Vormsile minejate jalavaeva.

Läänemaa aastaraamatut 2014, mis võtab rohkem kui kolmesajal leheküljel kokku möödunud aasta maakonnas toimunud sündmused ja statistika, on nüüdsest võimalik veebist lugeda.

Tuleva nädala laupäeval, 4. juulil kell 12 korraldab Haapsalu noortevolikogu Haapsalu skatepark-is taas grafitisündmuse “Spray2Day: 4th of July”.

Maxima Eesti kauplustes müüdi jaanipühadel kõige enam arbuusi, heledat õlut ja banaani. Populaarsed olid ka mitmesugused lihatooted ja mereannid.

Haapsalu sissesõidule tänavapostide külge võidupühaks ja jaanipäevaks pandud 62-st Eesti lipust oli tänaseks alles vaid 29, teatas Haapsalu linnavalitsuse pressiesindaja Tõnu Parbus.

Eile kell 2.07 andis Dirhami sadama poole teel olnud Soome purjejaht teada, et nägi Sandgrundi madaliku piirkonnas punast signaalraketti. Selliseid tohib kasutada ainult merehäda puhul.

Teataja sõnul kustutas tema puude vahetus läheduses ning turbapinnasel põleva lõkke küll ära, kuid soovis, et päästjad tuleksid ja hindaksid olukorda.

Süütamise tagajärjel põletas lähedal olnud mees ära näo ja mõlemad käed.

22. juunil löödi Haapsalus ühes korteris omavahelise tüli käigus 41-aastast naist.

Londoni Ülikooli teadur Stephen Scheel leiab, et Eestist on saamas sisserände riik ja Eesti peab otsustama, millist immigratsioonipoliitikat järgida ning milliseid institutsionaalseid muutusi on vaja mitmekultuurilise ühiskonna toimimiseks.

Veeteede amet lubas analüüsida, miks on juuni algusest Vormsi ja mandri vahel sõitvalt parvlaevalt Ormsö esimeste nädalate jooksul korduvalt maha jäänud suuremad veokid, kuigi laevatekil nende jaoks ruumi jätkus.

Väikse lapsega jalutanud isa vihastas eile Haapsalus muulil mürisenud lõbusõidurongi Peetrike peale nii, et sundis turistirongi muulil oma selja taga loksuma. 

Nikolai Novosjolov sai Euroopa mängudel Bakuus alagrupis viis võitu ja ühe kaotuse, kuid kaotas siis kaheksandikfinaalis Venemaa esindajale Sergei Hodosele 12:15 ja langes edasisest konkurentsist, teatas vehklemisliit.

Eile juhtus Eestis kolm liiklusõnnetust, millest inimesed said vigastada.

(Täiendatud: Novosjolov kaotas kaheksandikfinaalis Vene vehklejale Sergei Hodosile 12:15.) Nikolai Novosjolov on jõudnud Euroopa Mängudel Bakuus meeste epee individuaalturniiril kaheksandikfinaali, teatas vehklemisliit. Vaata võistluste otseülekannet!

Jaanilaupäev möödus politseile üle Eesti valdavalt rahulikult ning suuremaid õnnetusi või intsidente ei registreeritud, teatas ERRi uudisteportaal. Lääne prefektuuris karistati arestiga kahte korduvalt seadust rikkunud juhti, kellelt konfiskeeriti auto.

Nikolai Novosjolov on jõudnud Euroopa Mängudel Bakuus meeste epee individuaalturniiril kaheksandikfinaali, teatas vehklemisliit.

Vormsi vabatahtlikud merepäästjad said täna oma esimese merekiirabi väljakutse, kui saarelt oli mandrile vaja toimetada viga saanud lapsed, teatas Delfi

Täna kell kümme süüdati Veskiviigi sadamas Haapsalu linna jaanituli.

Täna kell 16.30 parajas paduvihmas algas Haapsalus vabadussamba juures võidupüha pidulik tähistamine.

President Toomas Hendrik Ilvese kõne võidupühal Kärdlas.