teisipäev, 1 september, kell 00:43:17
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toivo Tomingas: Rajame silmapaistvatele haapsallastele nimeliste tammedega pargi

Tunnen siirast vaimustust Viimsi kooli pilootprojekti "Saja tamme salu"algatajate vahva idee üle. Püüdes algatajatega kaasa mõelda, kujutan ette, et kõikjal, kus asutakse tammesid istutama, võiks puukesed olla nimelised. Pühendatud neile, kes kodukohas sajandi jooksul välja paistnud ja istutatutena nende poolt, kes praegu austustväärivate kodukohapatriootidena meie seas.

 

Kõikjal ja igal ajal on ja on olnud vaimueliiti, kelle austuseks ja mälestuseks tammesid istutada. Tehkem õilis idee teoks! Hakakem koostama väärikate kaaskodanike nimekirja. Teen kuulsamate haapsallaste osas lihtsalt mälu järgi otsa lahti:

 

1. Hans Alver
2. Hannes Danilov
3. Andres Lipstok
4. Urmas Sukles
5. Sulev Vare
6. Toomas Vilosius
7. Arder Väli
8. Jaan Poska
9. Ülo Uluots
10. Allar Jõks
11. Cyrillus Kreek
12. Tõnu Paomets
13. Helga Kariis
14 Aasa Ellerhein
15. Aarne Õunapuu
16. Erich Meister
17. Päivi Tõldsepp
18. Anne Pääsuke
19. Lia Salumäe
20. Madis Kari
21. Roman Haavamägi
22. Ann ja Ants Roos
23. Helju-Laine Sarnet-Zauram
24. Lembit Põld
25. Epp-Maria Kokamägi
26. Ülo Telgmaa
27. Helen Kauksi
28. May Aavasalu 
29. Aita Mölder
30. Ilon Wikland
31. Juhan Paju
32. Aidi Vallik
33. Mihkel Mutt
34. Silvi-Astrid Mickelin
35. Ernst Enno
36. Ivar Soopan
37. Lauri Pilter
38. Ilmar Jaks
39. Mati Puhm
40. Ene Pajula
41. Endel Vooremaa
42. Ilmar Randmaa
43. Veljo Kuusemäe
44. Henn Põlluste
45. Vello Kuusk
46. Lembit Peikel
47. Heiki Sool
48. Ottomar Ladva
49. Ergart Männik
50. Endel Nelis
51. Kaia Kanepi
52 Kairit Olenko
53. Boris Joffe
54. Nikolai Novosjolov
55. Valdo Loos
56. Heidi Rohi
57. Eduard Püve
58. Toivo Jõgilaine
59. 
60. 
61. Andres Ammas
62. Viktor Nelik
63. Heino Nurmiste
64. Klara Tischler
65. Leini Vahtras
66. Lembitu Varblane
67. Lehte Ilves
68. Aivo Paljasmaa
69. Heinar Tuulberg
70. Anneli Ammas
71. Anton Üksti
72 Ulrika Grauberg
73. Marju Viitmaa
74 Kalev Jaago
75. Ants Miller
76.Raimond Lunev
77. Tõnis Padu
78. Rein Romet
79. Anne Pangsepp
80. Heldur Õigus
81. Lembitu Tarang
82 Anneli Aken
83. Armin Niinemets
84. Ago Soomre
85. Kaarel Kabin
86. Koit Uus
87. Sulev Saareväli
88. Arnold Juhans
89. Gylnar Murumägi
90. Lembit Vali
91.Raul Altmäe
92 Siim Sukles
93. Jaanus Karilaid
94. Otu Sukles
95. Alar Schönberg
96. Ain Hansschmidt
97. Teet Kallasvee
98, Väino Mets
99. Jaak Vasar
100. Jaanus Sahk

 

Kindlasti on siit paljud puudu. Näiteks Vabadussõja võitjad, kangelased. Kindlasti praagitakse osa esitatuist välja. Kindlasti on siin kirjas inimesi, kelle suuremad saavutused alles ees. Kindlasti järgneb sajandi täitumisele saja esimene, teine jne aasta Eesti Vabariiki ja ka uusi nimesid (tammepuid) rajatavasse parki.

 

Kuhu see rajada? Pakun: perioodiliselt üleujutatav ala Jaama oja lõigul raudtee sillast jalakäijate sillani, mõlemale oja kaldale, kusjuures oja süvendamise-laiendamise käigus väljakaevatava pinnasega tõstetakse mõlemat kallast kuni meeter ja sinna need tammekesed siis istutatakse. Saab toreda tiigi ja tammesalu.

 

Saja tamme tarvis läheks 2000m2 Siis oleks neil saja aasta pärast ka ruumi. Ruumi oleks ka pargi laiendamisel Paralepa metsa poole.

 

Toivo Tomingas


Share |

Kommentaarid

Uudised

Esimesel koolipäeval on ülekäiguradadel nii korrakaitsjad kui ka vabatahtlikud, kirjutab Haapsalu politseijaoskonna piirkonnavanem Meelis Laurmann.

Kaia Kanepi esimese ringi vastaseks USA lahtistel tennisemeistrivõistlustel on WTA 80. reket Anna-Lena Friedsam (Saksamaa). See on nende esimene omavaheline kohtumine.

12. septembril kl 11-17 korraldab Vana Haapsalu Selts koostöös See Teatriga Nostalgiapäevade raames lahtiste väravate pärastlõuna.

Igor Prins on jalgpallurina mänginud Eesti koondises ja treenerina võitnud Eesti meistritiitli. Ta hakkab Läänemaal tegelema noortega, et siinsest jalgpallist tuleks edaspidi rohkem tippmängijaid.

Täna kell 14.10 juhtus liiklusõnnetus Tallinnas Kolde pst 102 juures, kus operatiivsõitu teinud masinalt sai löögi kaheksa-aastane laps. 

Laupäeval esitles kohvikus Haapsalu Raamat oma esimest jutukogu Piret Jaaks, kes on seni rohkem tuntust kogunud näitekirjanikuna.

Alates 1. septembrist avatakse Karja tänav Haapsalu vanalinnas jälle bussiliikluseks, teatas Lääne maavalitsuse pressiesindaja Maris Saar.

Haapsalu kultuurikeskuses on alates 1. septembrist avatud arhitekt Alar Kotli 110. sünniaastapäevaks koostatud näitus “Sümbolite arhitekt Kotli”.

Läänemaa lauatennisemängijad valisid möödunud hooaja parimad. Uus hooaeg tuleb põnev, sest Haapsalu lauatenniseklubi sai õiguse mängida Eesti meistrivõistluste kõrgliigas.

SEB analüütiku Mihkel Nestori majanduskommentaar möödunud nädala kohta.

Eile kell 5.16 anti piirivalvele teada, et Väinameres on madalikule sattunud purjejaht, mille pardal on kolm inimest.

Laupäeval kell 14 avastati, et Virtsu alevikus Puhtu teel on tungitud suvilasse, kust varastati kaks õlilampi.

Laupäeval kell 18.50 said päästjad väljakutse Lääne-Nigula valda Piirsalu külla, kus oli auto teelt välja sõitnud.

24. augustil kella 1 ja 3 vahel öösel löödi Kullamaa vallas omavahelise tüli käigus 29-aastast meest.

Tööinspektsioonilt küsiti: “Tunnen juba tööpäeva keskel ülekoormusest väsimust. Kas ja kui palju peab tööandja võimaldama mulle töös puhkepause?” Vastab inspektsiooni töökeskkonna nõustamise osakonna konsultant Mari-Liis Ivask.

Laupäeval pidas motoklubi Müristajad MC Haapsalu raudteejaamas ümberehitatud mootorrataste näituse. Samuti sai vaadata Biker24 Stunt-Teami trikimootorrattureid.

Täna peeti Haapsalu Valge Daami aja osana IV pitsipäev. Eriti menukas oli pitsiliste esemete moedemonstratsioon, kus siitkandi kudujad näitasid rahvale oma kätetööd.

Täna toimunud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna volikogu andis pärast uuendatud koalitsioonileppele Reformierakonna ja IRLiga oma heakskiidu ning otsustas, et sotsiaaldemokraadid jätkavad praeguses koalitsioonis.

Tänase Haapsalu IV pitsipäeva nael oli traditsiooniline kudumisvõistlus. 27 meisterkuduja seast valis žürii võitjaks Haapsalu naise Riin Jugapuu.

Eile juhtus Eestis kuus vigastatutega liiklusõnnetust. Neist kolm põhjustasid mootorratturid.

Täna kell 13 annavad Anti Nöör ja Haapsalu muusikakooli vilistlased Haapsalus Kalda tänava alguses Rakseri spordipoe juures heategevuskontserdi, mille tulu läheb linna muusikakoolile akordioni ostuks.

Kuigi paduvihm lükkas Valge Daami laada alguse kavandatud keskpäevalt hilisemaks, oli rongkäigu ajaks päike väljas. Rongkäik kulges veetorni juurest piiskopilinnusesse, kus kõnelesid piiskop Tiit Salumäe, Haapsalu linnapea Urmas Sukles ja Haapsalu sõpruslinnade esinejad.

Eile hommikul kell 8.05 juhtus liiklusõnnetus Haapsalus Raudtee tänava ja Kiltsi tee ristmikul.

Liiklusõnnetuses sai vigastada kokku 25 inimest, üks üliraskes seisundis 48-aastane naine toimetati Põhja- Eesti regionaalhaiglasse ja viis vigastatut Ida-Viru keskhaiglasse.

27. augustil sai rahvas vaadata Haapsalu piiskopilinnuses "Valge Daami saladuse" kontrolletendust. Vaata, kuidas lavastaja, näitlejad ja taustajõud mõni tund enne etenduse algust viimaseid ettevalmistusi teevad.  

Alates 1. septembrist on maakonnaliini nr 22 Haapsalu-Risti-Kuijõe väljumisele Haapsalust kell 15.05 lisatud peatused Kaluri ja Silma. Seetõttu paraneb bussiühendus Haapsalu ja Silma vahel pärastlõunasel ajal, mis on eriti vajalik Herjava külas elavatele õpilastele.

Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna ja sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse tunnustasid kolmapäeval Vanurite Eneseabi ja Nõustamisühingu iga-aastasel eakate tänuüritusel aktiivseid ja teistele eeskujuks olevaid eakaid. Sellel aastal oli tänuürituse teemaks elukestev õpe. Läänlastest said tunnustuse Helve Tellei ja Vaike Õlekõrs.

Eeloleval nädalavahetusel jätkab maastikurattasari Marimetsa Kapp oma kümnendat hooaega Matsalu VIII rattamaratoniga.

Täna vahistatud Tallinna Sadama endist juhatuse liiget Allan Kiili kahtlustatakse mitme miljoni euro ulatuses altkäemaksu võtmises, juhatuse esimeest Ain Kaljuranda sadades tuhandetes, kirjutab Delfi.

Kuigi esialgu pidi valitsus nimetama Neeme Suure Lääne maavanemaks eilsel istungil, ei olnud seda punkti eile istungi päevakorras.

Septembris tähistab Kaitseliidu Lääne malev mälestusürituste seeriaga ühe sõjaeelse malevapealiku ja tunnustatud laskespordi entusiasti kolonelleitnant Ago Reio 120. sünniaastapäeva.

Tänasest pühapäevani kestab Haapsalus Valge Daami aeg. Tavapäraselt on kõrghetkedeks õhtused Valge Daami legendi vabaõhuetendused Piiskopilinnuses, aga neid ümbritseb tihe ja mitmekesine kultuuriprogramm - raamatuesitlused, töötoad, tantsu- ja laulukavad, mootorrattanäitus koos kontserdiga, käsitööõlle festival, pitsipäev ja muinastuli.

Laupäeva öösel löödi Haapsalus Karja tänaval meelelahutusasutuse ees 27-aastast meest.

Martna ja Kullamaa vallaga ei jõudnudki maavalitsus trassikoridori osas kokkuleppele. Loe põhjendusi, millega maavalitsus Martna ja Kullamaa vastuargumendid tagasi lükkas.

Lääne maavanem võttis vastu Lääne maakonnaplaneeringu teemaplaneeringu “Harku-Lihula-Sindi 330/110 kV elektriliini trassi asukoha määramine”. Läänemaal kulgeb liin läbi Lääne-Nigula, Kullamaa, Martna ja Lihula valdade.

Eile Lääne maavalitsuses peetud esimesel maakonnaplaneeringu koosolekul arutleti, kus peaksid tulevikus asuma Läänemaa keskused.

Esmaspäeval arutlesid Lihula mõisas Isamaa ja Res Publica Liidu esimees ning sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna, erakonna liikmed ja Lihula valla esindajad valla arengu ja pagulaste teemal.

Tänasest hakkab Crusader II tüüpi merekaater "Enby" pakkuma Haapsalus meretakso- ja lõbusõiduteenust. Ettevõtmise taga on Tallinnast Noarootsi kolinud vastsed ettevõtjad Eerik ja Monika Miilsaar.

Maksu- ja tolliameti koondandmete põhjal deklareeris 666 898 inimest 2014. aasta eest tulu kokku üle 6,7 miljardi euro, keskmine aastane brutotulu kasvas inimese kohta 2013. aastaga võrreldes 4,8 protsenti ehk 11 758 euroni.

Linnavalitsus kutsus Haapsalu kuurorti 190. aastapäeva Valge Daami ajaks tähistama kõik sõpruslinnad ja mõne Haapsalu linnaga lähemas suhtluses oleva linna. Oma tulekust andsid teada Hanko Soomest, Rendsburg Saksamaalt, Ikškile Lätist, Uman Ukrainast ning Odsherred Taanist.

“See on paras šokk. Olin nõukogu liige viis aastat ega osanud kahtlustada, et asjad võiksid niimoodi käia,” ütles endine Tallinna Sadama nõukogu liige, Haapsaluga seotud ärimees Veiko Tishler Eesti Päevalehele

Eile kell 17.01 juhtus liiklusõnnetus Rapla linnas, kus 36-aastane Neeme sõitis sõiduautoga Toyota Corolla teelt välja ja rullus üle katuse.

Läänemaa ja Pärnumaa piirialal asuval Kuresel tuli arheoloogilistel kaevamistel välja geoloogidele huvi pakkuv paepaljand. Tegemist on esimese korraga, kui Lääne-Eesti alal paikneva 425 miljoni aasta vanuse rifi pealispind on vaatamiseks nii hästi avatud, vahendas “Aktuaalne Kaamera”.

Läänemaa keskraamatukogu lasteosakond kutsub jutuvestmisõpitubadesse, mida viib läbi Haapsalu sõpruslinna Hanko raamatukoguhoidja ja lugemise inspireerija Agneta Möller-Salmela.

Täna õhtul kell 19 esineb kohvikus Haapsalu Raamat ansambel Verbarium, mis esitab emakeelset muusikat August Sanga ja Kersti Merilaasi tekstidele. Haapsalu kontserdil loeb muusika vahele luulet Guido Kangur.

Facebookis on loodud viie maakonna või valla grupp “Ei pagulasmassidele”. Läänemaa grupis on 196 liiget, teiste seas on grupis Haapsalu aselinnapea Peeter Vikman. 

Matsalu lahe põhjakaldal Haeskas ja lõunakaldal Keemus on 29. augustil avatud kuus kohvikut. 

Täna pidasid kaitsepolitseiameti töötajad altkäemaksu võtmises kahtlustatavatena kinni AS Tallinna Sadam juhatuse esimehe Ain Kaljuranna ja juhatuse liikme Allan Kiili, kirjutab Delfi.

Eile sõlmisid Vormsi merepääste selts ja terviseamet lepingu merekiirabi teenuse osutamiseks. Kiirabipaadiks on seltsi kaater.

Eesti Ekspressi reportaažimeister Madis Jürgen annab ülevaate Keedika rahva kohtumisest keskkonnaameti siinse juhataja Kaja ­Lotmani ja Läänemaa veterinaarkeskuse peaspetsialisti Tõnu Erikuga, kes käisid kuulamas, mis arvatakse Linnamäe 7000 sea matmisest Keedikale, kui seakatk peaks siiamaale jõudma.

Eile kell 10.37 said päästjad väljakutse Lääne-Nigula valda Saunja külla, kus põles kolm kümnemeetrise läbimõõduga kännuhunnikut.

Eile kell 18.35 teatati häirekeskusele liiklusõnnetusest Kullamaal.

21. augustil varastati Lääne-Nigula vallas Taebla alevikus kolm lippu.

Pühapäeval peeti Haapsalus teine elustiilimaraton. Üpris raske on neile, kes sellest osa võtma ei ole sattunud, selgitada, mislaadi ettevõtmine see on. Veelgi keerulisem on selgeks teha, mis on selle mõte, mis selle lahedaks teeb. Aga kinnitan osalejana, kes sel aastal sai läbitud kõik 42 elustiilimaratoni kontrollpunkti, et see on lahe üritus, mida võiks tuleval aastal igaüks ise proovida.

Ürituse “Valge Daami aeg 2015” ajaks 28.-30. augustil suletakse liikluseks Karja tänav alates Mihkli tänava nurgast, teatas Lääne maavalitsuse pressiesindaja Maris Saar.