laupäev, 18 aprill, kell 18:08:30
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toivo Tomingas: Rajame silmapaistvatele haapsallastele nimeliste tammedega pargi

Tunnen siirast vaimustust Viimsi kooli pilootprojekti "Saja tamme salu"algatajate vahva idee üle. Püüdes algatajatega kaasa mõelda, kujutan ette, et kõikjal, kus asutakse tammesid istutama, võiks puukesed olla nimelised. Pühendatud neile, kes kodukohas sajandi jooksul välja paistnud ja istutatutena nende poolt, kes praegu austustväärivate kodukohapatriootidena meie seas.

 

Kõikjal ja igal ajal on ja on olnud vaimueliiti, kelle austuseks ja mälestuseks tammesid istutada. Tehkem õilis idee teoks! Hakakem koostama väärikate kaaskodanike nimekirja. Teen kuulsamate haapsallaste osas lihtsalt mälu järgi otsa lahti:

 

1. Hans Alver
2. Hannes Danilov
3. Andres Lipstok
4. Urmas Sukles
5. Sulev Vare
6. Toomas Vilosius
7. Arder Väli
8. Jaan Poska
9. Ülo Uluots
10. Allar Jõks
11. Cyrillus Kreek
12. Tõnu Paomets
13. Helga Kariis
14 Aasa Ellerhein
15. Aarne Õunapuu
16. Erich Meister
17. Päivi Tõldsepp
18. Anne Pääsuke
19. Lia Salumäe
20. Madis Kari
21. Roman Haavamägi
22. Ann ja Ants Roos
23. Helju-Laine Sarnet-Zauram
24. Lembit Põld
25. Epp-Maria Kokamägi
26. Ülo Telgmaa
27. Helen Kauksi
28. May Aavasalu 
29. Aita Mölder
30. Ilon Wikland
31. Juhan Paju
32. Aidi Vallik
33. Mihkel Mutt
34. Silvi-Astrid Mickelin
35. Ernst Enno
36. Ivar Soopan
37. Lauri Pilter
38. Ilmar Jaks
39. Mati Puhm
40. Ene Pajula
41. Endel Vooremaa
42. Ilmar Randmaa
43. Veljo Kuusemäe
44. Henn Põlluste
45. Vello Kuusk
46. Lembit Peikel
47. Heiki Sool
48. Ottomar Ladva
49. Ergart Männik
50. Endel Nelis
51. Kaia Kanepi
52 Kairit Olenko
53. Boris Joffe
54. Nikolai Novosjolov
55. Valdo Loos
56. Heidi Rohi
57. Eduard Püve
58. Toivo Jõgilaine
59. 
60. 
61. Andres Ammas
62. Viktor Nelik
63. Heino Nurmiste
64. Klara Tischler
65. Leini Vahtras
66. Lembitu Varblane
67. Lehte Ilves
68. Aivo Paljasmaa
69. Heinar Tuulberg
70. Anneli Ammas
71. Anton Üksti
72 Ulrika Grauberg
73. Marju Viitmaa
74 Kalev Jaago
75. Ants Miller
76.Raimond Lunev
77. Tõnis Padu
78. Rein Romet
79. Anne Pangsepp
80. Heldur Õigus
81. Lembitu Tarang
82 Anneli Aken
83. Armin Niinemets
84. Ago Soomre
85. Kaarel Kabin
86. Koit Uus
87. Sulev Saareväli
88. Arnold Juhans
89. Gylnar Murumägi
90. Lembit Vali
91.Raul Altmäe
92 Siim Sukles
93. Jaanus Karilaid
94. Otu Sukles
95. Alar Schönberg
96. Ain Hansschmidt
97. Teet Kallasvee
98, Väino Mets
99. Jaak Vasar
100. Jaanus Sahk

 

Kindlasti on siit paljud puudu. Näiteks Vabadussõja võitjad, kangelased. Kindlasti praagitakse osa esitatuist välja. Kindlasti on siin kirjas inimesi, kelle suuremad saavutused alles ees. Kindlasti järgneb sajandi täitumisele saja esimene, teine jne aasta Eesti Vabariiki ja ka uusi nimesid (tammepuid) rajatavasse parki.

 

Kuhu see rajada? Pakun: perioodiliselt üleujutatav ala Jaama oja lõigul raudtee sillast jalakäijate sillani, mõlemale oja kaldale, kusjuures oja süvendamise-laiendamise käigus väljakaevatava pinnasega tõstetakse mõlemat kallast kuni meeter ja sinna need tammekesed siis istutatakse. Saab toreda tiigi ja tammesalu.

 

Saja tamme tarvis läheks 2000m2 Siis oleks neil saja aasta pärast ka ruumi. Ruumi oleks ka pargi laiendamisel Paralepa metsa poole.

 

Toivo Tomingas


Share |

Kommentaarid

Uudised

Kultuurkapital avalikustas sel nädalal Läänemaa ekspertgrupi järgmise koosseisu kandidaadid. Ekspertgrupp otsustab, millised Läänemaa kultuuri- ja spordiprojektid saavad kultuurkapitali raha.

Veebileht annab infot märgistamise üldpõhimõtete, kohustusliku toidualase teabe märgistamise ning tootegruppide kaupa toidu koostisele esitatavate nõuete kohta.

Lõuna-Maroko Sahara kõrbe alal toimus 3.-13. aprillil maailma raskeimaks jooksuks peetav Sultan Marathon des Sables. Vormsi perearstina töötav saarlane Madis Tiik läbis selle ajaga 31 tundi 3 minutit ja 35 sekundit, mis andis kokkuvõttes 78. koha, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

Eile lõppes ligi kuu aega kestnud Eesti ja Ameerika Ühendriikide õhuvägede ühine õppus, millest osa toimus mitme kilomeetri kõrgusel Eesti õhuruumis ja osa madalatel kõrgustel kaitseväe keskpolügooni kohal.

Toomas Hendrik Ilves ja Evelin Ilves on otsustanud lahutada 2004. aastal sõlmitud abielu. See on põhjalikult kaalutud ühine otsus. Kokkuleppe kohaselt jõustub abielulahutus 30. aprillil 2015, teatas presidendi kantselei avalike suhete osakond täna.

2. mail peetakse kaheksandat korda “Teeme ära” talgupäeva. "Teeme ära" Läänemaa koordinaator tutvustab selle aasta kolme fookust.

Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) teadlased kaardistavad üle Eesti olulisemate taimekahjustajate esinemist ja annavad põllumeestele operatiivselt teavet taimekaitsetööde ajastamiseks ning nõnda tõrjeefektiivsuse tõstmiseks, kirjutab instituudi direktor Mati Koppel.

Keskkonnainvesteeringute keskus KIK otsustas anda Ridala vallavalitsusele üle 400 000 euro Uuemõisa pargi jaoks. Selle raha eest süvendatakse muuhulgas tiik, ehitatakse tiigi keskele saarekesele paviljon ja sild saarele.

Jalgpalli osavusfestival “Värav” osales eelvoorudes 117 kooli üle 700 lapsega. Finaalvõistlusele Tallinna pääses 24 kooli üle Eesti. Haapsalu põhikool oli nende seas lõpuks 14. ja Lihula gümnaasium 18.

Keskkonnainvesteeringute keskuse KIK struktuuritoetuste looduskaitse meetme hindamiskomisjon otsustas rahastada Haapsalu krahviaia taastamise I etappi, mille maksumus on pea 343 000 eurot.

21. aprillil peetakse Haapsalu sotsiaalmajas ajaloopäev, mille kavas on huvitavat nii vanavanematele kui ka lapselastele.

Eesti riiki juhitakse lihtsakoeliselt Exceli tabelitega ja ja üle kümne aasta muutmatuna püsivatest dogmadest lähtudes, kirjutab tänases Postimehes neli kuud peaministri majandusnõunikuna töötanud majandusanalüütik Ruta Arumäe.

Laupäeval, 25. aprillil kell 12.00 tähistab lasteraamatukogu rahvusvahelist lasteraamatupäeva. Külla tulevad kirjanik Ivar Soopan ja Haapsalu põhikooli algklasside näitering.

Reedel kohtub Haapsalu aselinnapea Liina Põld koos Tallinna, Pärnu, Kuressaare linna ja Hiiu valla juhtide Kieli Nädala korraldajaga. Kieler Woche on maailma suurim purjetamisüritus ja Põhja-Euroopa suurim spordi- ja kultuurifestival.

Tänasel Haapsalu linnavalitsuse istungil kuulutati hulkuvate loomade püüdmise ja varjupaiga teenuse hanke edukaks pakkujaks Haapsalu Loomaabi MTÜ ehk samad inimesed, kes seda teenust siiani on pakkunud.

Täna hommikul pandi Haapsalu Krahviaeda nahkhiirte varjemajakesed, mille jooniste autorid on kaks Haapsalu kutsehariduskeskuses praktikal käinud Portugali neidu.

Laupäeval ja pühapäeval peetakse Hanila vallas Kõmsil Lääne-Eesti maakondade harrastusteatrite festival.

Alates 20. aprillist hakkab kõigi mugavustega Lux Expressi buss igapäevaselt sõitma ka liinil Tallinn–Haapsalu varahommikuse väljumisega Haapsalust ning tagasireisiga õhtul Tallinnast.

Alates 21. aprillist hakkab bussiliinil nr 10 (Haapsalu – Asuküla) kehtima suvine sõiduplaan, teatas Lääne maavalitsuse pressiesindaja Maris Saar.

Esmaspäeval Peterburis Kapella kontserdimajas toimunud Haapsalut tutvustav sündmuse nael oli Venemaal hästi tuntud Hortus Musicuse kontsert.

Haapsalu vanalinna peatänava äärde endistesse Kuke galerii ruumidesse tuleb alkoholipood Alko1000.

15. aprillil kell 19.09 anti häirekeskusele teada tahmapõlengust Ridala vallas Paralepa alevikus. Päästjad selgitasid välja, et tegemist oli intensiivse põlemisega moodulkorstnas.

Nõva mees Tormi Voog tuli nädalavahetusel TTÜ meeskonnas saalihoki Eesti meistriks. Tema teada ei ole ükski läänlane varem sellist tiitlit võitnud.

Piret Seire Lääne päästekeskusest kutsub üles Teeme Ära talgutel korda tegema väiksemaid külateid, et tänapäeva suured ja võimsad tuletõrjeautod seal sõita saaks.

Kella 12.00 ajal juhtus Pärnumaal Häädemeeste vallas Tallinn-Pärnu-Ikla maantee 179. kilomeetril üliraske õnnetus, milles hukkus kaks noort meest.

Mõne päeva tagune lahingutegevuse aktiviseerumine Donetski lennujaama piirkonnas näitab seda, et relvarahu režiimi katkemise võimalus tuleb üha lähemale. Õigupoolest pole seal sajaprotsendilist rahu olnudki. Igapäevaseks on muutunud nii suurekaliibriliste miinipildujate kui tankide kasutamine.

2014. aastal registreeriti Läänemaal 70 tööõnnetust, neist 47 juhul said töötajad kerge ja 23 juhul raske kehavigastuse. Võrreldes aastaga 2013 on tööõnnetuste arv Läänemaal kasvanud.

Kas 3D või kolmemõõtmeline või ruumiline kino ikka töötab? Töötab, kui otsustada täna Käsna Kalle 3D multikat vaatama tulnud laste reaktsiooni põhjal. Kui multikas hakkas taevast miniburgereid langema, sirutusid laste käed neid püüdma, sest need tundusid tõesti kukkuvat kinosaali.

Nädalavahetuse ööpimeduses filmiti Kiltsi lennuväljal selle aasta HÕFFi trailer. Seekord valmistasid pöörase klipi vennad Mattias ja Johannes Naan.

Täna peeti Uuemõisa valges saalis juba 41. Läänemaa mudilaste lauluvõistlus Kullalind. Osales üle kolmekümne 3-7aastase laululapse.

Naiskoor Netty alustas Maaja Moppeli ja Tia Helena Kaukese dirigeerimisel 17 lauljaga tegevust 22. novembril 1995.

Harju maakohus mõistis kaheaastase kasutütre Emily sandistanud mehe üheksaks aastaks vangi, kirjutab Delfi.

Raske uskuda, aga täna on 75. juubel Läänlase heal kaasautoril, aktiivsel fotokroonikul ja legendaarsel inglise keele õpetajal Tiiu Kammistel.

Täna kell 17 Haapsalu kultuurikeskuses algav täispikk Käsna-Kalle film on esimene, mida näidatakse uuenenud tehnika, suurema ekraani, teravama ja ruumilise pildiga Haapsalu kinos. Tegijad loodavad, et moodne tehnika toob Haapsallu kinobuumi.

Tulenevalt maailmaturuhindade kasvust ning dollarikursi tugevnemisest tõstis Olerex bensiini ja diislikütuse hinda 2,5 sendi võrra liitrist.

Täna, 15. aprillil tähistatakse Eestis esimest korda mitmekesisuse päeva. Puuetega naiste õiguste eest seisjatena on mitmekesisust hindav ühiskond oluline ka meie jaoks. Meie kujunemislugu räägib, miks me sellesse usume, kirjutab Eesti Puuetega Naiste Ühenduste Liidu esinaine Mare Abner.

Ukraina idarindel on olukord laias plaanis muutusteta, kuid tegevus on mõnevõrra intensiivistunud. Kriitilisemad lõigud ja suunad on endised, samas on rohkem tuletegevust ja kokkupõrkeid. Suurekaliibriliste relvade kasutamine on muutumas igapäevaseks. Aktiviseerumine hakkab jõudma lähemale laiaulatuslikuma sõjategevuse taaspuhkemise faasile.

Laupäeval sõidetakse traditsiooniline võistlus sõiduautodele Haapsalu linna tänavail, mis toob kaasa ümberkorraldusi linna liikluses. Võistlus kuulub viide erinevasse võistlussarja.

Regionaalhaigla verekeskus ootab kõiki terveid ja abivalmis täisealisi inimesi doonoripäevale Haapsalu kultuurikeskusesse 21. aprillil kell 11.00-15.30.

Haapsalu loomade varjupaigas ootavad peremeest kahekuused õuekoerakutsikad.

Eile juhtus Hiiumaal Emmaste vallas Jausa külas Väljasoo talus kole õnnetus - loomade autole laadimisel ründas pull perenaist ning tappis ta, kirjutab Maaleht.

Warleaks avaldas Youtube'is tõenäoliselt 2007. või 2008. aastal filmitud video Eesti kaitseväelastest Afganistanis. Video on eestlaste ägedast tulevahetusest Talibani võitlejatega.

Täna alustas tööd Lääne maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna uus juhataja asetäitja Grete Kindel.

Eesti 194-st tunnustatud vabatahtlikust merepäästjast tegutseb sada Lääne prefektuuri tööpiirkonnas, vahendas politsei- ja piirivalveameti Lääne prefektuuri pressiesindaja Kaja Grak.

Pühapäeval osales viis noort Läänemaa maadlejat Tapal Eesti meistrivõistlustel kadettidele kreeka-rooma ja naistemaadluses.

Pühapäeval selgus Haapsalus Wiedemanni spordihoones Läänemaa korvpallimeister. Kolmandat aastat järjest olid finaalis vastamisi Nõva ja Risti. Kaks aastat oli võitnud Nõva, nüüd aga sai Risti revanši 90:73.

Ärilehe ajakirjanik Liina Valdre pani tähele, et Kalaküla restorani Iveria uksel ripub siiani silt, mis lubab, et ollakse avatud 24 tundi, kuigi tegelikult ei paista kõrtsis mingit elu. Ajakirjanik otsustas välja uurida, kas Iveria tegutseb või mitte.

Homme annab Eesti Post välja kaks Läänemaa rahvariietega postmarki, millega tähistatakse Eesti Rahva Muuseum 106. sünnipäeva.

Haapsalu toidupanga koordinaatori Terje Vihuri sõnul õnnestus koguda 38 banaanikastitäit toitu - 1179 nimetust kogukaaluga 574,18 kilo.

Reedel ja laupäeval peeti Haapsalu kultuurikeskuses gümnaasiumiastme kooliteatrite riigifestival “Kooliteater 2015”. Festivali pildistas Markus Sein.

Täna suri Lübeckis 87-aastasena nimekas Saksa kirjanik ja Nobeli kirjanduspreemia laureaat Günter Grass, kelle kuulsaim teos on romaan “Plekktrumm”.

Reedel avatakse Haapsalu kultuurikeskuses näituskontsert “Helikaadrid”, milles sulanduvad tervikuks aerofotograaf Andres Tarto pildid ja Haapsalust pärit helilooja Erki Meistri sõnadeta muusika Kalevi kammerkoori esituses.

HÕFF avalikustas Méliès d’Argenti lühifilmide võistlusprogrammi. Programmiväliste lühifilmide kavas “Väikesed luupainajad” saab näha näiteks mainekal Sundance’i filmifestivalil peažürii poolt selle aasta parimaks lühifilmiks hinnatud teost.

Hetked Läänemaa JK uhkest võidumängust ja treenerite kommentaarid.

Tööinspektsioonist otsis abi inimene, kes töötas graafiku alusel ja jäi haigeks. Pärast nõuti talt haiguslehel oleku ajal tegemata jäänud töötundide järeletegemist. Kas see on õige, selgitab tööinspektor-jurist Anne Simmulmann.