reede, 1 august, kell 08:44:33
RSS vood Twitter Facebook Helista

Toivo Tomingas: Rajame silmapaistvatele haapsallastele nimeliste tammedega pargi

Tunnen siirast vaimustust Viimsi kooli pilootprojekti "Saja tamme salu"algatajate vahva idee üle. Püüdes algatajatega kaasa mõelda, kujutan ette, et kõikjal, kus asutakse tammesid istutama, võiks puukesed olla nimelised. Pühendatud neile, kes kodukohas sajandi jooksul välja paistnud ja istutatutena nende poolt, kes praegu austustväärivate kodukohapatriootidena meie seas.

 

Kõikjal ja igal ajal on ja on olnud vaimueliiti, kelle austuseks ja mälestuseks tammesid istutada. Tehkem õilis idee teoks! Hakakem koostama väärikate kaaskodanike nimekirja. Teen kuulsamate haapsallaste osas lihtsalt mälu järgi otsa lahti:

 

1. Hans Alver
2. Hannes Danilov
3. Andres Lipstok
4. Urmas Sukles
5. Sulev Vare
6. Toomas Vilosius
7. Arder Väli
8. Jaan Poska
9. Ülo Uluots
10. Allar Jõks
11. Cyrillus Kreek
12. Tõnu Paomets
13. Helga Kariis
14 Aasa Ellerhein
15. Aarne Õunapuu
16. Erich Meister
17. Päivi Tõldsepp
18. Anne Pääsuke
19. Lia Salumäe
20. Madis Kari
21. Roman Haavamägi
22. Ann ja Ants Roos
23. Helju-Laine Sarnet-Zauram
24. Lembit Põld
25. Epp-Maria Kokamägi
26. Ülo Telgmaa
27. Helen Kauksi
28. May Aavasalu 
29. Aita Mölder
30. Ilon Wikland
31. Juhan Paju
32. Aidi Vallik
33. Mihkel Mutt
34. Silvi-Astrid Mickelin
35. Ernst Enno
36. Ivar Soopan
37. Lauri Pilter
38. Ilmar Jaks
39. Mati Puhm
40. Ene Pajula
41. Endel Vooremaa
42. Ilmar Randmaa
43. Veljo Kuusemäe
44. Henn Põlluste
45. Vello Kuusk
46. Lembit Peikel
47. Heiki Sool
48. Ottomar Ladva
49. Ergart Männik
50. Endel Nelis
51. Kaia Kanepi
52 Kairit Olenko
53. Boris Joffe
54. Nikolai Novosjolov
55. Valdo Loos
56. Heidi Rohi
57. Eduard Püve
58. Toivo Jõgilaine
59. 
60. 
61. Andres Ammas
62. Viktor Nelik
63. Heino Nurmiste
64. Klara Tischler
65. Leini Vahtras
66. Lembitu Varblane
67. Lehte Ilves
68. Aivo Paljasmaa
69. Heinar Tuulberg
70. Anneli Ammas
71. Anton Üksti
72 Ulrika Grauberg
73. Marju Viitmaa
74 Kalev Jaago
75. Ants Miller
76.Raimond Lunev
77. Tõnis Padu
78. Rein Romet
79. Anne Pangsepp
80. Heldur Õigus
81. Lembitu Tarang
82 Anneli Aken
83. Armin Niinemets
84. Ago Soomre
85. Kaarel Kabin
86. Koit Uus
87. Sulev Saareväli
88. Arnold Juhans
89. Gylnar Murumägi
90. Lembit Vali
91.Raul Altmäe
92 Siim Sukles
93. Jaanus Karilaid
94. Otu Sukles
95. Alar Schönberg
96. Ain Hansschmidt
97. Teet Kallasvee
98, Väino Mets
99. Jaak Vasar
100. Jaanus Sahk

 

Kindlasti on siit paljud puudu. Näiteks Vabadussõja võitjad, kangelased. Kindlasti praagitakse osa esitatuist välja. Kindlasti on siin kirjas inimesi, kelle suuremad saavutused alles ees. Kindlasti järgneb sajandi täitumisele saja esimene, teine jne aasta Eesti Vabariiki ja ka uusi nimesid (tammepuid) rajatavasse parki.

 

Kuhu see rajada? Pakun: perioodiliselt üleujutatav ala Jaama oja lõigul raudtee sillast jalakäijate sillani, mõlemale oja kaldale, kusjuures oja süvendamise-laiendamise käigus väljakaevatava pinnasega tõstetakse mõlemat kallast kuni meeter ja sinna need tammekesed siis istutatakse. Saab toreda tiigi ja tammesalu.

 

Saja tamme tarvis läheks 2000m2 Siis oleks neil saja aasta pärast ka ruumi. Ruumi oleks ka pargi laiendamisel Paralepa metsa poole.

 

Toivo Tomingas


Share |

Kommentaarid

Uudised

Haapsalus peetav festival Augustibluus, mis kannab järjekorranumbrit 21, saab avapaugu täna kl 15, mil kahel välilaval alustavad esinemist kodumaised ansamblid Steam Engine ja Umblue. Piiskopilinnuse pealaval algab kontsertõhtu kl 18 ning väravad avatakse tund varem.

Augustibluusi korraldaja Indrek Ditmann räägib intervjuus esinejate leidmisest ja taustatööst, mis lavale ei paista.

Inimeste otsused ja asjadest arusaamine kujuneb nende teadmistest, vaate- ja kuuldeulatuses olevast infoväljast. Me ei saa panna venelastele kui rahvusele miinusmärki külge, kuna nad ei saa meist aru. Ei saagi, sest neil ei ole seda teavet, mis on meil. Me ei saa Seagalit tõemeeli tema vaadete pärast hukka mõista, sest ilmselgelt on ta propaganda ohver. Nagu enamik Venemaast, aga ometi ootame pikisilmi Eestisse Vene turiste ja muretseme, kui neid vähemaks jääb. Suur osa neist õigustab Krimmi hõivamist ja varasemat Gruusia ründamist. Peaks justkui boikottima? Äkki ei laseks neid ka Haapsallu Augustibluusi või Tallinnasse laulupidu kuulama? Teemegi koonduslaagrid iseendile ehk “õigetele” inimestele. “Valed” inimesed jätame värava taha. Kas me mitte ise ennast sel moel muust ja vabast maailmast eralda?

Eile Alajõe vallas Smolnitsa külas Peipsi järve ujuma läinud ja kadunuks jäänud poiss leiti täna uppununa.

Raplamaal Maidlas asuvat Eesti kõige rikkalikumat muinaskalmet on arheoloogid uurinud aastaid, kuid sealt avastatakse endiselt uusi ja aina põnevamaid leide, praeguseks on neid üle 10 000, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Läänemaa viimase aasta tähelepanuväärseimaks kunstisündmuseks võib pidada skulptor Edith Karlsoni kunstiteost Lennula, mille eest maksis Riigi Kinnisvara AS ligi 37 000 eurot ehk ühe protsendi koolimaja ehituseks kulunud summast. Viiekümnest erksavärviliste juhtmetega ühendatud linnust koosnev Läänemaa ühisgümnaasiumi fuajee lakke riputatud teos on paljude kunstnike ja kriitikute lemmik ning kohalike inimeste pahameeleobjekt, mida peetakse liiga kalliks, esteetiliselt koledaks, koolimajja mittesobivaks ja viimistlemata tööks. Kuidas aga töö sündis ja kuidas seda tõlgendada, sellest pole peaaegu räägitud. Kevadel selgitasid seda autor kunstnik Edith Karlson ja galerist Olga Temnikova.

Reedel, 1. augustil kl 23 astub Haapsalu piiskopilinnuses lavale Augustibluusi üks peaesinejaist Coco Montoya.

1.-2. augustil peetava Augustibluusi reedene peaesineja on USA kitarrist ja laulja Coco Montoya. Laupäevane peaesineja on Prantsuse bänd Awek. (NB! Läänlase paberlehes olevat kava on korraldajad vahepeal muutunud – laupäevased esinejad alustavad pealaval kl 18, mitte kl 17.)

Eilsel Baltimaade põllumajandusministrite erakorraliselt kohtumisel Vilniuses otsustati töötada välja kolme riigi ühine tegevuskava sigade Aafrika taudi tõkestamiseks ja taotleda Euroopa Komisjonilt sigade hukkamisega seotud kulude täielikku kompenseerimist.

Haapsalus on neli suplusranda: Väikse viigi, Vasikaholmi, Paralepa ja Aafrika rand. Kahel aastal on Läänlane küsinud lugejailt, milline on parim suplusrand. Küsitlusele saab vastata ka tänavu.

Jaemüügi kasv kiirenes juunis peale mõningast rahunemist maikuus. Peamisteks kasvu edendajateks olid erinevad tööstuskaubad.

19. augustil kell 21.30 on Haapsalu loomekeskuse hoovis vabaõhukino, kus näeb Haapsalu noorte filmitegijate filme. Praegu on korraldajate kõige suurem mure leida juurde päris algajaid filmitegijaid, sest praeguseks teada osalejad on juba pigem profid.

 

Alates tänasest saab Youtube’i keskkonnas vaadata dokumentaalfilmi “Vormsi tantsib”. MTÜ Vormsi Rahvatantsurühm tellimusel valminud lühifilm jutustab loo rannarootsi kultuuriruumile omastest rahvatantsudest, rahvarõivastest, muusikainstrumentidest ja Vormsi saare ajaloost.

Justiitsminister Andres Anvelt toetas tänasel valitsuse istungil riigikogu liikmete algatatud eelnõu valimisea langetamiseks 16. eluaastale kohalike omavalitsuste valimistel.

Nädalavahetusel Jänedal peetud Eesti talupäevadel kuulutati välja 2014. aasta parimad talud. Nii parim talu, parim alternatiivtalu kui ka parim noortalunik tegutsevad Võrumaal. Läänemaalt leidis äramärkimist alternatiivtalude seas Koelas tegutsev Mäe tšintšiljakasvatustalu, mida peavad Rain Poolen ja Leida Laksberg.

Politsei kontrollis kolme majutusasutust ja neis 183 külastajakaarti. Kahes ettevõttes juhiti tähelepanu külastajakaardi täitmise nõuetele.

30. juulil kell 17.47 avastas Haapsalu kordoni toimkond Paralepa liinidel madalikul kinni oleva kaatri, millel viibis kolm inimest.

Eile kell 18.34 põles Haapsalus Tööstuse tänaval mahajäetud hoones ühes toas praht.

Suvehaapsallased Gea Otsa ja Piret Jaaks käisid lastega kuues Haapsalu söögikohas ja hindasid, kui lapsesõbralikud need on. Talumehe kõrts teenis 31 punkti. 

Suvehaapsallased Gea Otsa ja Piret Jaaks käisid lastega kuues Haapsalu söögikohas ja hindasid, kui lapsesõbralikud need on.  Soffa teenis 28 punkti. 

Suvehaapsallased Gea Otsa ja Piret Jaaks käisid lastega kuues Haapsalu söögikohas ja hindasid, kui lapsesõbralikud need on. Müüriääre kohvik sai 24 punkti. 

Suvehaapsallased Gea Otsa ja Piret Jaaks käisid lastega kuues Haapsalu söögikohas ja hindasid, kui lapsesõbralikud need on.  Kohvik Kõhule pai teenis 21 punkti. 

Suvehaapsallased Gea Otsa ja Piret Jaaks käisid lastega kuues Haapsalu söögikohas ja hindasid, kui lapsesõbralikud need on. Wiigi kohvik teenis 13 punkti. 

Suvehaapsallased Gea Otsa ja Piret Jaaks käisid lastega kuues Haapsalu söögikohas ja hindasid, kui lapsesõbralikud need on. Rootsituru kohvik teenis 10 punkti. 

Tänavuse Valge Daami aja suurim uuendus on peoala laienemine. Seni Lossiplatsil asunud esinemispaik kolib peatänavale, nii et liikluseks suletud ala algab juba SEB panga ja pitsikeskuse juurest. 

Lihula kirikuõpetaja Kaido Saaki ja Rakvere antiigikaupmehe Raivo Laasmägi eestvedamisel pannakse Lihula kiriku seinale mälestustahvel 14 kohalikule mehele, kes langesid I maailmasõjas ja Vabadussõjas. 

Põllumajandusminister Ivari Padar kohtub täna Vilniuses erakorraliselt oma Läti ja Leedu  kolleegidega, et arutada võimalusi sigade Aafrika katku leviku tõkestamiseks piirkonnas. Osaleb ka delegatsioon Poolast.

Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator Mati Mandeli juhtimisel on sel suvel Läänemaa ja Märjamaa piiril Maidlas arheoloogilised väljakaevamised, mida võib lugeda Eesti selle aasta tippkaevamisteks.

Haapsalu linnavalitsuse tänasel istungil otsustati eraldada reservfondist preemia vehklemise maailmameistrivõistlustel naiskondlikus arvestuses hõbedale tulnud haapsallasele Kristina Kuusele.

Haapsalu linnapea Urmas Sukles sõidab 4. augustil Karjala pealinnas Petrozavodskis avatavat näitust “Haapsalu - romantiline kuurortlinn” avama oma UAZ-i ehk vene “Villisega”.

ERR: Haapsalu Väiksesse viiki paigaldati eile sild liikumispuudega inimestele, et nad saaksid suplemas käia. Silla võtsid aga kohe kasutusele uljad poisid, kes sillalt madalasse vette hüpates end ohtu seadsid. Madalas vees peaga põhja hüppamine on sage põhjus, miks kümned inimesed igal aastal seljaajukahjustuse saavad. 

Ööl vastu 23. juulit kaotas avaldaja Haapsalus Kalda tänaval rahakoti, päikeseprillid ja iPhone’i.

Eesti Ekspress avaldas täna Eesti läbi aegade 100 parima muusikaalbumi edetabeli. Kindla esikoha sai J.M.K.E. 1989. aasta plaat “Külmale maale”.

Vaata 30. juuli–5. augusti kultuurikava. 

Läänemaa 5114 lapsest käis aastatel 2010-2012 hambaarsti juures 3941. Hambaarsti juures mitte käinud laste osakaal oli 23 protsenti ehk üks Eesti kõrgemaid, kirjutab Eesti Päevaleht.

Täna algavad vabaõhuoratooriumi “Valge Daami saladus” kooriproovid ja juba järgmisel nädalal saab mullust menulavastust piiskopilinnuses uuesti näha.

Eesti tarbijad ei oska toidumärgistust õigesti mõista ning on kergesti eksitatavad nii toidu päritolu kui koostise suhtes, selgub põllumajandusministeeriumi tellitud toidu märgistamise alasest tarbijauuringust. Väheseks võib hinnata teatud tarbijagruppide huvi toidumärgiste vastu üldiselt.

Haapsalust Nõukogude autodega Põhja-Norrasse Nordkappi vallutama läinud automatkajad said oma üle 5000 km pikkuse retkega suuremate viperusteta hakkama ja jõudsid koju tagasi pühapäeva varahommikul.

Täna paigaldati Haapsalus Väiksesse viiki ujuvsild, millelt liikumispuudega inimesed saavad ujuma.  

Ööl vastu 28. juulit varastati Lääne-Nigula vallas Palivere alevikus kaks jalgratast, teatas politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Heiko Leesment.

Õhumass on täna endiselt väga kuum ja ühes lisanduva niiskusega on eriti päevasel ajal soodsad tingimused rünksajupilvede tekkeks, on äikeseoht. Puhub mõõdukas lõunakaare tuul. Sooja on öösel 15..19°C, rannikul veel paar kraadi enam, päeval 28..32°C. 

Keskkonnaminister moodustas erinevate huvigruppide esindajatest koosneva keskkonnaministeeriumi jahindusnõukogu, kuhu hakkab kuuluma ka Kullamaa talunik ja volikogu esimees Einar Pärnpuu.

27. juulil kella 13.25 ajal juhtus liiklusõnnetus Märjamaa vallas Koluvere-Märjamaa tee 7. kilomeetril.

Pühapäeval peetud Haapsalu triatloni lastevõistlusest võttis osa 16 last, kes pidid esmalt ujuma 75 m, siis sõitma rattaga 2 km ehk ühe tiiru ümber viigi ja lõpuks jooksma 400 meetrit.

Üheksandale Haapsalu triatlonile startis pühapäeval üle poolesaja võistleja. Traditsioonilisel võistlusrajal, kus tuli läbida 350 m ujudes, 20 km rattasadulas ning 4 km jooksusammul, osutus kiireimaks Emeri Lepp mulluse võitja Toomas Lelovi ees.