esmaspäev, 29 detsember, kell 08:03:10
RSS vood Twitter Facebook Helista

Silma Õpikoda alustas tänasest laste loodusharidusprojekti

(Foto: Ivar Soopan)

ERR: Läänemaal asuv loodusharidust pakkuv Silma Õpikoda alustas tänasest kõigi Eesti koolide 4.-6. klasside õpilastele mõeldud projekti "Silma ilma!", mille käigus õpetatakse lapsi muuhulgas ilma ennustama. Kuula ERR-i raadiolugu SIIT.

 

Nelja nädala jooksul õpivad lapsed tegema lihtsamaid ilmavaatlusi, otsivad lahendusi põnevatele nuputamisülesannetele ning saavad osaleda fotokonkursil. Parimatele osalejatele on auhinnad, mis innustavad edaspidigi avatud silmadega looduses liikuma. Kokkuvõtted laekunud tulemustest tehakse mai keskel.

 

Projektis osalejad käivad külas teadlastel ja saavad teada, kuidas ilma uuritakse. Animatsioonid aitavad lastel paremini mõista, kuidas tekivad pilved ning miks lööb välku. Projektis osalejad hoiavad jooksvalt silma peal ka kevadises looduses toimuvatel põnevamatel sündmustel.

 

Projekti elluviimist rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Esmaspäevane keskmine elektrihind on Eestis ja Soomes 94,78 eurot megavatt-tunni eest. Võrdluseks, läinud nädalavahetusel maksis elektri keskmine megavatt-tund Eestis 31-33 eurot.

Seda tuleb ette harva, kui mõni välisriigis elav tuntud isik seob end Haapsaluga. Eks see ole vaieldav, kas igapäevaselt Venemaal elav erootikamodell Katja Sambuka on kodumaal tuntud isik või mitte. Oma kategoorias pigem on. Eks see “kategooria” oli ka põhjuseks, miks tema isik relieefselt teistest esile kerkis ja neiu Haapsalu-plaanidest lugu sai tehtud. Pigem läheb oktoobri eelviimasel päeval avaldatud artikkel kurioosumite valda, mis tekitas lugejais vastakaid tundeid. Elu pole õnneks must või valge – ikka värviline. 

Veel loetud päevade jooksul saab osoonikihti kahandavaid aineid Eesti keskkonnauuringute keskusesse tasuta ära anda, teatas keskkonnaministeeriumi pressiesindaja Berit-Helena Lamp.

Keskkonnainvesteeringute keskuse seitsme linna tänavavalgustusprojektis pandi möödunud nädalal põlema esimesed 42 säästlikku leed-tänavavalgustit. Sellised hakkavad valgustama ka Haapsalu tänavaid.

Hanila Valla Teataja teeb ülevaate sellest, kui kaugele on jõutud ettevõtluskeskuse loomisega, mida see vallale annab ning millega seal tegelema hakatakse. Praeguse seisuga soovib ettevõtluskeskuses tegutseda 9 firmat kokku 160 töötajaga. Artikkel küsib ambitsioonikalt: kas Virtsust saab üks Läänemaa tõmbekeskusi?

Praost Tiit Salumäe andis eile toomkirikus Johannesepäeva kontsert-aktusel Haapsalu Püha Johannese koguduse kõrgeima autasu – teeneteristi – pikaaegsele Rendsburgi Kristuse koguduse pastorile Hans-Joachim Haegerile.

Mercedese roolis 69-aastane Raivo ei lasknud Valgas vasakpööret sooritades läbi 26-aastase Eiko juhitud Ford Cougarit, mis sõitis peateel ja omas sõidueesõigust. Kokkupõrge paiskas Fordi otsa parklas seisnud Volkswagen Golfile, mis omakorda paiskus otsa jalakäijale, 44-aastasele Raikole. Kolm inimest viidi haiglasse.

Malaisia lennufirma AirAsia reisilennuk 162 inimesega pardal läks teel Indoneesiast Singapuri kaduma, kirjutab Delfi.

Spordiaasta pidulikul lõpetamisel „Spordiaasta tähed 2014” pälvis parima naissportlase Kristjani epeevehkleja Erika Kirpu, aasta meessportlaseks nimetati 400 m tõkkejooksja Rasmus Mägi, võistkonna kategoorias tulid võitjateks naised epeevehklejad ning aasta treeneriks kuulutati Rasmus Mägi treenerid Anne ja Taivo Mägi.

Epeevehklemise juunioride maailmameister Katrina Lehis kuulutati täna Eesti aasta parimaks noorsportlaseks. Kristina Kuusk sai Eesti epeenaiskonna koosseisus teist aastat järjest parima võistkonna auhinna.

Septembris vapustas inimesi Haapsalu koeraomanik, kes vastsündinud koerakutsika kõigepealt tänavale rohu sisse sokutas ja kui leidja selle talle koju tagasi tõi, kutsika uputas. Nüüd mõistis kohus naisele 300 eurot trahvi, kirjutab Õhtuleht.

Traditsiooniline jalgpalliliidu aastalõpu saaliturniir toob Tallinna Kalevi spordihalli jalgpalli mängima 5000 jalgpallurit. Kokku võisteldakse 24 liigas ja turniir kestab kokku 12 päeva. Tänavu mängis turniiril kuus Läänemaa võistkonda.

Hea südamega inimene leidis verinoore koerakutsika. Inimesed aitasid üles leida koera pererahva. Ema võttis kutsika uuesti omaks. Koeraomanik uputas kutsika.

Maksu- ja tolliametile esitasid ettevõtjad tähtajaks 70 564 käibemaksudeklaratsiooni, millest 39 711 puhul oli esitatud ka andmed vähemalt 1000 eurose kogusummaga tehingute kohta.

24. detsembril kell 12.55 said päästjad teate liiklusõnnetusest Lääne-Nigula vallas Rõuma külas.

Augustis kuulsime esimest korda nime Katja Sambuca ja saime teada PKC plaanist sulgeda rohkem kui 300 töötajaga Haapsalu juhtmetehas. Kõige loetumad olid aga uudised Haapsalu 735. sünnipäevast.

82-aastase Aksli Ford kaldus Kõrve-Toila teel vastassuunavööndisse, kus põrkas kokku vastutuleva sõiduautoga. Kokkupõrkes sai surmavaid vigastusi Fordis olnud kaasreisija, 79-aastane Salme.

Läänemaa elanikud pole tänavu talverõõme palju nautida saanud, sest lund on nähtud harva. Eile öösel tuli õrnale lumekattele lisa ja see tõi rahva Palivere turismi- ja tervisekeskusse. See on ainus paik Läänemaal, kus saab järsust mäest alla lasta, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

Eluasemelaenude aastakasv kiirenes novembris 2,6%ni. Uusi eluasemelaene võeti 71 miljoni euro eest ehk eelnevate kuudega võrreldavas mahus.

Tänavu sügisel pidas 6% Eesti inimestest kuritegevust peamiseks riigi ees seisvaks probleemiks. Kümme aastat tagasi oli see 42%.

Naljahambast Haapsalu mees Dmitri valmistas inimest meenutava kuju, pani sellele helkivad rõivad selga ning väljaulatuvasse kätte tühja õllepurgi. Kaugelt vaadates jäi mulje, nagu mõõdaks politseinik Uuemõisa piiril autode kiirust. Ehk oligi sellest kasu ja autojuhid sõitsid lubatud kiirusega?

Täna, 26. detsembril suundub Päästeameti ekspert Rein Vaheoja Rahvusvahelise Humanitaarpartnerluse (IHP) raames missioonile Sierra Leonesse, et tagada ebola piirkonda rajatud ajutise haigla humanitaartöötajate elamine laagris.

31-aastane Pjotr sõitis Mercedes-Benz Vitoga Tallinnas Raadiku tänaval ülekäigurajal otsa teed ületanud 7-aastasele poisile.

Detsembris käisid Haapsalu Apollo raamatupoes oma elulooraamatut tutvustamas endine tippjalgpallur Mart Poom koos spordiajakirjanik Indrek Schwedega. Edu taga on täielik pühendumus, rääkis Poom. Mitte iga päev ei ole arvel, vaid iga minut. Kui sõrmeluu on katki, tuleb jooksmas käia. Kui vigastus üldse treenida ei luba, tuleb aega kasutada vaimseks valmistumiseks.

Kümme aastat tagasi, 2004. aasta 26. detsembri hommikul tabas Taid ja paljusid teisi Kagu-Aasia riike tsunami. Järgnev reisikiri on meenutus tollase traagilise sündmuse tagajärgedest Tais. (Avaldatud raamatus "Rännakud murtud maal".)

Lääne prefektuuris registreeriti eile kaks teadet kelmusest, mille käigus palutakse inimestelt kaaperdatud meilikontolt saadetud kirjades aidata rahahädas lähedast.

Palivere turismi- ja tervisespordikeskus ootab suusatajaid. Suusarajad on kaetud 6 cm lumega ja rajameistri kinnitusel vabatehnikas sõitmiseks igati sobivad.

Ristmiku ehitamise üle oli linnas palju vaidlusi. Kas teha fooriga või ringristmik? Otsustati, et ehitatakse nn neljataktiline fooriga ristmik ja tundub, et rahvas jäi valikuga rahule. Kui praegu aknast välja vaadata, siis tahes või tahtmata tekib küsimus: kas see ristmik ikka saab õigeks ajaks valmis?

Möödunud aasta detsembris hävis tules iga päev kaks kodu. Tänavu tõi jõululaupäev teate kahest surmaga lõppenud põlengust. Päästeametil on soovitused, kuidas õnnetuseohtu vähendada.

Halbade teeolude tõttu hakkas mäest alla sõitnud auto haagis vibama ja kaldus vastassuunda, kus põrkas kokku vastutuleva sõiduautoga Mazda.

Täna, 24. detsembril kell 15.07 teatati tulekahjust Mäetaguse vallas Arukülas. Päästjate sündmuskohale jõudes põles ühekordne kivist eramaja.

Maikuu loetuim uudis Läänlases oli liiklusõnnetusest Haapsalu lähedal, milles sai vigastada kaheksa inimest. Kõige populaarsem teema oli aga kindlasti siinsete söögikohtade arvustuste sari.

Haapsalu vanalinn oli täna lõunal puhkepäevale omaselt inimtühi ja vaikne. Tagalahe kaldavees maiustas aga luigepere, kes pole talve eest veel lõunasse lennanud või ei kavatsegi pikka reisi ette võtta. 

Kuigi üle Eesti avalik arvamus Haapsalu raudtee taastamist pigem ei toeta, on IRL valmis seda tegema, kui see on siinkandis valimiste põhiteema, selgitas möödunud nädalal Haapsalus valimiskampaaniat tegemas käinud Isamaa ja Res Publica Liidu peaministrikandidaat Juhan Parts Läänlasele antud intervjuus.

Eile õhtul leiti Kohtla-Järvel kortermaja tulekahjus hukkunud eakas naine, teatas päästeameti pressiesindaja.

Kammerkoor Collegium Musicale paneb lõppevale aastale punkti laupäeval, 27. detsembril kl 18 Haapsalu toomkirikus. Tegemist on Johannesepäeva kontsert-aktusega, kus antakse üle ka koguduse teenetemärk. 

Politsei väidetava ülemäärase jõu kasutamise tõttu peapõrutuse, verevalumeid ja kriimustusi saanud Haapsalu noormees rääkis Läänlasele, et politsei läks üle piiri ning tekitas talle füüsilise ja vaimse trauma. Vaata ka, millised olid teised lugejais huvi äratanud lood. 

Tänavu märtsis suri linnavalitsuse linnaarengu ja muinsuskaitse peaspetsialist Tõnis Padu. 

Kella 23.10 ajal juhtus oletatav liiklusõnnetus Järvamaal, Roosna-Alliku alevikus, Kooli 4 juures, kus 29-aastane Deivis arvatavasti kaotas juhitavuse ATV üle ja sõitis teelt välja. Isik leiti ATV kõrval  ja toimetati haiglasse.

Eile pärastlõunal peatasid politseinikud Tallinnas Lasnamäel auto, mille juht üritas politsei eest põgeneda ja rammis seejuures kaht eravärvides politseiautot, kirjutab Delfi.

Tänavu veebruarikuu ja ühtlasi Läänlase kõigi aegade loetuim lugu oli kurioosum, mille võimalikkus on ilmselt üks miljonist. Haapsalus elav eakas naine avastas otse piimapakendist juues, et pakis on surnud hiir.

Jõulupühadel vältava jahirahu tähistamiseks viivad Vormsi jahimehed metsloomadele maitsvaid kartuleid, õunu ning lehisvihtasid. Tänavu loendati saarel 45 põtra, 150 metskitse, 75 metssiga ja 7 ilvest.

Seitsmes Euroopa riigis tegutsev reisikorraldaja GoEuro valis Haapsalu nende kümne linna hulka, kuhu soovitab talvel uisutama minna. 

Vaata, millised olid Läänlase lõppeva aasta kõige loetumad lood.

Justiitsministeerium korraldab riigihanke tugiisikuteenuse osutamiseks vanglast vabanejatele. Teenust tellitakse aastatel 2015-2018 üle-eestiliselt 750 vanglast vabanejale, teatas ministeeriumi pressiesindaja Maria-Elisa Tuulik.

Ukraina päevik, 22. detsember. Ukraina üksuste jaoks olid viimased päevad taas rõõmustavad, kuna nende vältel ei hukkunud rindel ükski ukraina võitleja.

Kalamaja serval Võrgu 3 (kohvik Mooniga ühes majas) avas uksed Tallinna suurim eriliste õllede ja kohvipood. Hetkel on saadaval ligi 300 hoolikalt valitud mikro- ja käsitööõlle sorti üle maailma, samuti on esindatud suur valik Eesti väiketootjate õllesid. 

veoautot Renault Premium juhtinud 74-aastane Mihhail kaotas veoki üle juhitavuse ja kaldus vastassuunavööndisse, kus põrkas kokku vastu tulnud veoautoga MB Actros, mida juhtis 46-aastane Sulev.

Haapsalu linn kuulutab sel aastal teist korda  ühiselt välja sotsiaal,- haridus,- kultuuri,- noorsootöö,- ja sporditegijate tunnustamise.

Lihula vallas Meelva külas on sisse murtud talu laudahoonesse ja varastatud sealt murutraktor MTD.

Keskerakonna ja Reformierakonna liit Haapsalu linna hüvanguks on kestnud 2009. aastast ja annab endast parima vähemalt 2017. aastani, kirjutab Haapsalu volikogu keskerakondlasest esimees Jaanus Karilaid.

Täna jõudis Eesti looderannikule madalrõhkkond, mis toob kaasa lörtsi ja lund. Alates neljapäevast valitsevad ka päeval miinuskraadid.

Vaadates tagasi mööduvale aastale tuleb meelde nii head kui ka halba, kirjutab oma aastakokkuvõttes Haapsalu linnapea Urmas Sukles.

Tallinnas jalgpalliliidu sisehallis 10. jaanuaril kogunevale tütarlaste U15 esimesele kogunemisele on koondise treenerid kutsunud 70 tütarlast 17-st Eesti erinevast jalgpalliklubist.  Lõuna-Läänemaa jalgpalliklubist said koondiselaagri kutse  neli jalgpallitüdrukut.

Uuemõisa batuudikeskus on küll ruumikas, aga Läänemaa suurperede liidus on nii palju lapsi, et eilne jõulupidu tuli pidada kahes vahetuses.