pühapäev, 5 juuli, kell 01:26:42
RSS vood Twitter Facebook Helista

Silma Õpikoda alustas tänasest laste loodusharidusprojekti

Generated image

(Foto: Ivar Soopan)

ERR: Läänemaal asuv loodusharidust pakkuv Silma Õpikoda alustas tänasest kõigi Eesti koolide 4.-6. klasside õpilastele mõeldud projekti "Silma ilma!", mille käigus õpetatakse lapsi muuhulgas ilma ennustama. Kuula ERR-i raadiolugu SIIT.

 

Nelja nädala jooksul õpivad lapsed tegema lihtsamaid ilmavaatlusi, otsivad lahendusi põnevatele nuputamisülesannetele ning saavad osaleda fotokonkursil. Parimatele osalejatele on auhinnad, mis innustavad edaspidigi avatud silmadega looduses liikuma. Kokkuvõtted laekunud tulemustest tehakse mai keskel.

 

Projektis osalejad käivad külas teadlastel ja saavad teada, kuidas ilma uuritakse. Animatsioonid aitavad lastel paremini mõista, kuidas tekivad pilved ning miks lööb välku. Projektis osalejad hoiavad jooksvalt silma peal ka kevadises looduses toimuvatel põnevamatel sündmustel.

 

Projekti elluviimist rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Esimene tõeliselt suvine nädalavahetuse päev sel suvel tõi Paralepa randa sadu päevitajaid ja suplejaid.

Sõda naaberriigis Süürias on toonud Liibanoni umbes 1,5 miljonit põgenikku, kellest enamik elab äärmises viletsuses. Bekaa orus on põgenikke kõige rohkem.

Omaalgatuslike ühinemiste ettevalmistamise periood kestab kuni 15. oktoobrini 2017, mil toimuvad kohalike omavalitsuste volikogude valimised, millega jõustuvad volikogude algatatud ühinemised.

Täna kell 12 algab Haapsalu skateparkis grafitipidu “Spray2Day: 4th of July”.

Eile kell 22.48 juhtus liiklusõnnetus Saaremaal, kus 40-aastase Tiina juhitud mootorrattale Suzuki jooksis ootamatult ette mäger.

Haapsalus Iloni Imedemaa õuel esietendus täna koguperelavastus “Lärmisepa tänava Lota”. Dramatiseering on tehtud Astrid Lindgreni  samanimelise raamatu järgi Rootsis ja seda mängiti 2013. aastal Stockholmi linnateatris.

Sellel nädalavahetusel Vana-Vigalas toimuval muusikafestivalil Hard Rock Laager 2015 on avalikku korda tagamas politsei täiendatud jõud.

Sotsiaalkaitseminister nimetas täna uueks soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinikuks Liisa Pakosta, kes alustab tööd 3. oktoobrist. Senine soolise võrdõiguslikkuse volinik Mari-Liis Sepper uuesti sellele ametikohale ei kandideerinud.

Triin Tarv ja Rait Rosin avavad ühisnäituse “Meie maailma tulevik” Haapsalu loomekeskuse Jaani galeriis 7. juulil kell 18.

25. juulil kl 12-16 korraldab Vana Haapsalu Selts lahtiste väravate pärastlõuna. Sel ajal avanevad paljud vanalinna väravad kirbuturu laadseks kauplemiseks.

Saaremaal täna öösel kahe inimese elu nõudnud tulekahju puhul on alust kahtlustada süütamist, võimalik süütaja on kinni peetud, teatas Lääne politseiprefektuuri pressiesindaja Kaja Grak.

Riigihalduse minister Arto Aas esitas Lääne maavanema kandidaadiks Neeme Suure ja Valga maavanema kandidaadiks Margus Lepiku.

Hiljuti tuli Haapsalu politseijaoskonna ametnikel menetleda juhtumit, kus alaealine tütarlaps oli vanuse muutmiseks rikkunud oma ID-kaarti.

Enne jaanipäeva avas endises Pipi pansionaadis uksed Haapsalu esimene kreeka restoran. “Margot Food and Style” nime kandva toidukoha tegi kreeka-küprose juurtega Fokas Koumides, kelle moto on: “Hea kvaliteet, suured portsjonid ja madalad hinnad.”

Juulist jõustus uus ehitusseadustik, mis muudab väikeehitiste püstitamise lihtsamaks ja kiiremaks. See ei laiene aga kaitsealadele.

Pärnu–Lihula maantee 16. kilomeetril keeras 52-aastase Ennu juhitud sõiduauto Audi 80 vaskpööret sooritades ette peateel liikunud mootorrattale KTM, mida juhtis 37-aastane Erkki.

Täna öösel puhkes Saaremaal Astes kortermajas tulekahju, mille tagajärjel hukkusid mees ja naine, vigastada sai kuus inimest.

Haapsalus Iloni Imedemaa õuel esietendub täna koguperelavastus “Lärmisepa tänava Lota”. Dramatiseering on tehtud Astrid Lindgreni  samanimelise raamatu järgi Rootsis.

Möödunud nädalal olid parvlaeval Ormsö koos laeva ehitaja Baltic Workboats ASi, Vormsi vallavalitsuse, vedaja Väinamere Liinid OÜ ja Lääne maavalitsuse esindajad, et arutada  Sviby-Rohuküla-Sviby liinil raskeveokite laadimise ja üleveoga seotud teemasid.

Suvevolle neljanda etapi Taeblas võitsid naistest Kadi Lehtpuu, Kaire Kuura ja Maili Jaaska. Meeste turniiri parimad olid Keiro Jõgisalu, Rain Kaasik, Urmas Koppe ja Madis Jõgisalu.

Maalehe ajakirjanik Ivar Soopan ja Delfi loovjuht Ester Vaitmaa jõudsid tagasi Liibanonist, kus tegid artikleid ja videoid Süüria sõjapõgenike elust. 

MTÜ Eesti Pakendiringlus juhatuse esimees Aivo Kangus jagab nõuandeid prügikoguse vähendamiseks.

Ajaloolisesse Lihula linna tulevad 9.-12. juulil kokku muusikud Ameerika Ühendriikidest, Brasiiliast, Soomest ja kodumaalt. Festivali korraldajateks on Järvi perekonna noored muusikud.

Üleeile lasti Vormsilt pärit ilves Kirde-Poola metsa lahti. “Loom on väga hea tervise juures ja hoiame pöidlaid, et ka järglasi tuleks,” ütles Eestimaa Looduse Fondi teabejuht Kertu Hool.

Maksu- ja tolliameti töötajad leidsid juunis kahel korral suure koguse ravimeid, mis on tõenäoliselt anaboolsed steroidid.

29. juunil varastati Hanila vallas Mõisaküla külas talumajast sülearvuti Asus, mälupulk ja kilekott koos selles olnud riietega.

30. juunil kella 23.50 paiku üritati Ridala vallas Uuemõisa alevikus Tallinna maanteel asutuse territooriumilt varastada sõiduauto haagist.

Ilmateenistus prognoosib täna Eestis õhusooja 26 kraadi. Haapsalus peaks sooja olema 24 kraadi. Kuna tuul on nõrk ja pilvi vähe, siis peaks täna tulema tõeliselt ilus suvepäev. Veelgi soojemat ilma lubatakse homseks ja ülehomseks.

1. jaanuari seisuga elas Läänemaal 25 512 inimest, seega on elanike arv maakonnas tänavu kuue kuuga vähenenud 146 inimese võrra.

40-aastane Karin sõitis Tallinnas majahoovis otsa 10-aastasele poisile, kes oli kõhuli rula peal sõiduteel.

Neljandat aastat palub Läänlane lugejatel hinnata Haapsalu söögikohti. Tänavu on valikus 44 söögikohta. Vali oma lemmik just nende näitajate järgi, mis sulle kõige sobivamad tunduvad, olgu see söögi kvaliteet, teenindus, interjöör, jookide valik vms. 

Mees, kes katsetas eile Lihulas esimest korda Omniva ja SEB postipanga teenust, sai lõuna paiku postkontoris üllatusega teada, et tema raha vastu ei võeta, sest postipangas on juba liiga palju raha.

Välisminister Keit-Pentus Rosimannus teatas täna tagasiastumisest.

Täna avalikustati Haapsalu piiskopilinnuse pealinnuse rekonstrueerimise arhitektuurse ideekonkursi võidutöö. Võitis ideekavand “Salaaed”,  mis jäi žürii sõnul silma oma julge ja leidliku lahenduse tõttu. Tulevikus saavad muuseumikülastajad peadpööritavatesse kõrgustesse pealinnuse loodenurgas ja mujale seni külastajatele suletud piirkondadesse.

26. juunil peeti Oru küla Lehtre talu võrkpalliväljakutel järjekorras teine Lehtre Öövolle, millest võttis osa 38 võrkpallurit.

Haapsalu linnavalitsus laseb paigaldada linna kaks uut bussiootepaviljoni - ühe ujula ette bussipeatusse ja teise Laine juurde.

Prokuröri taotlusel võeti vahi alla kaks Hiiumaalt pärit noormeest, keda on alust kahtlustada mitme kuriteo toimepanemises. Ühe neist tabas politsei vahetult pärast teo toimepanemist 18. juuni öösel, teine peeti kinni selle nädala alguses.

Ameerika Ühendriikidest Illinoisi osariigist Chicagost saabub Eestisse kõrgtasemeline segakoor Chicago Chorale. Nad esinevad kontsertprogrammiga Da Pacem – meditatsioonid kaotusest, lootusest ja rahust.

Eile kella 12.45 paiku lõi 75-aastane mees Haapsalus Tamme tänava korteris 43-aastast meest. Politsei pidas lööja teo toimepanemises kahtlustatavana kinni.

Eile kell 17.18 said päästjad väljakutse Hanila valda Virtsu, kus teataja sõnul tuli paarismaja teisest korterist tumedat tossu.

Täna öösel kell 1.26 teatas politsei häirekeskusele, et on leidnud Haapsalus Jaama tänavalt tundmatu ainega tünni, millest oli vedelikku tänavale jooksnud.

Nädalavahetusel peeti Kullamaal viies vibufestival, kus täpsust lasti looma mulaažide ehk 3D loomade pihta. Osalejaid oli üle saja.

Eesti kergejõustikuliidu juhatus kinnitas koondise tuleval neljapäeval Tallinnas Kadrioru Staadionil algavatele Euroopa U23 meistrivõistlustele. Koondisesse pääses 20 sportlast, nende seas Läänemaalt pärit kuulitõukaja Karl Koha.

Kuidas peab tervisekontrolli korraldama üheaegselt mitme tööandja juures töötavale töötajale ja renditöötajale? Selgitab tööinspektsiooni töökeskkonna nõustamise osakonna konsultant Mari-Liis Ivask.

Homme avatakse Haapsalu linnagaleriis noorte Eesti kunstniku Liisa Jugapuu esimene näitus “Peaaegu aus”, mis tänavu kevadel oli Tallinna Hobusepea galerii seintel.

Vormsilastele probleeme tekitanud noor ilves, kelle küttimiseks oli juba jahilubagi välja antud, pääses tänu Eestimaa Looduse Fondile elama hoopis Poola metsadesse, kus on rohkem nii süüa kui ka eluruumi.

"Joobes juhtide arv on nii suur, et nende juhtumite menetlemine on politseile, prokuratuurile ja kohtule saanud liinitööks, kus oluline on menetluse kiirus ja standardlahendused," ütles minister Urmas Reinsalu.

Laupäeval, 4. juulil peetakse Haapsalu kultuurikeskuse rõdusaalis SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid XXII ajalookonverents, kus esitletakse ka Mati Mandli 70. juubelile pühendatud “Läänemaa Toimetiste” numbrit.

Alates 1. juulist võib kutseline kalur müüa oma püütud kala ilma esmakokkuostukviitungit vormistamata füüsilisele isikule ja füüsiline isik osta enda tarbeks kala kuni 30 kilogrammi ööpäevas.

Eile kell 12.54 teatati häirekeskusele, et Rapla vallas Kuusikul oli suur koer kaldast viie meetri kaugusel mudases jões kinni.

Alates homsest ei teeninda maakonnaliini nr 36 Haapsalu–Linnamäe/Palivere buss kell 14.13 Kaluri peatust. 

Üks jalgrattur jäi eile auto alla Pärnumaal, teine Tallinnas.

Juunioride spordipüssiharjutuses 60 lasku lamades võitis esikoha uue isikliku rekordiga Kristjan Tiitsma. Tema vend Martten Tiitsma tuli pronksmedalile. Üldse said läänlased üheksa medalit.

Haapsalu tennisist Kaia Kanepi pidas täna Wimbledoni suure slämmi tenniseturniiril avaringi kohtumise Su-Wei Hsieh vastu ja pidi vastu võtma kindla kaotuse 1:6, 4:6.

Pühapäeval juhtus Haapsalus üpris haruldane sündmus, kui taasusravihaigla kõrvale muruplatsile maandus erahelikopter. Delfi kirjutab, et Haapsalus käisid külas tuntud äriperekond Sõnajalad.