esmaspäev, 27 aprill, kell 04:45:00
RSS vood Twitter Facebook Helista

Silma Õpikoda alustas tänasest laste loodusharidusprojekti

Generated image

(Foto: Ivar Soopan)

ERR: Läänemaal asuv loodusharidust pakkuv Silma Õpikoda alustas tänasest kõigi Eesti koolide 4.-6. klasside õpilastele mõeldud projekti "Silma ilma!", mille käigus õpetatakse lapsi muuhulgas ilma ennustama. Kuula ERR-i raadiolugu SIIT.

 

Nelja nädala jooksul õpivad lapsed tegema lihtsamaid ilmavaatlusi, otsivad lahendusi põnevatele nuputamisülesannetele ning saavad osaleda fotokonkursil. Parimatele osalejatele on auhinnad, mis innustavad edaspidigi avatud silmadega looduses liikuma. Kokkuvõtted laekunud tulemustest tehakse mai keskel.

 

Projektis osalejad käivad külas teadlastel ja saavad teada, kuidas ilma uuritakse. Animatsioonid aitavad lastel paremini mõista, kuidas tekivad pilved ning miks lööb välku. Projektis osalejad hoiavad jooksvalt silma peal ka kevadises looduses toimuvatel põnevamatel sündmustel.

 

Projekti elluviimist rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Padise poole liikunud 29-aastase Kuldari juhitud mootorrattale Kawasaki Z 750 sõitis mootorrattaga Kawasaki Z 1000 tagant otsa 27-aastane Egon.

Tallinnas toimus traditsiooniline, juba 16. korda Eesti ühe andekama maletaja Lembit Olli mälestuseks peetud ühepäevane kiirturniir males.

Neljapäeval, 23. aprillil helises koolikell viimast korda Lihula gümnaasiumi 73. lennule. Lihulas lõpetab sel aastal 11 statsionaarses ja viis mittestatsionaarses õppes keskharidust omandanud õpilast.

Sõidukile Toyota Hilux jooksis bussipeatuses peatunud bussi eest ette 12-aastane poiss.

Maalehe koduveinikonkursi eelvoorud on lõppenud ja selle käigus maitses veiniasjatundjatest žürii viies voorus ära kõik 158 konkursile saadetud veini ja selgitas välja parimad, teatas Maaleht. Konkursi finaal on 6. juunil Haapsalu kuursaalis. Parimate sekka valiti ka üks Läänemaa veinimeister – Ene Priimets. 

Tänase Haapsali linnavolikogu istungi lõpus peeti kõnesid ja jagati kingitusi, sest volikogu keskerakondlasest esimees Jaanus Karilaid lahkub volikogust. "Täna oli mul viimane istung volikogu esimehena, sest esmaspäeval annan ma riigikogu liikme ametivande ja sellest hetkest ei juhi ma enam volikogu," selgitas Karilaid.

Riigikokku minev Haapsalu volikogu keskerakondlasest esimeest Jaanus Karilaid esitas tänasel volikogu istungil ettepaneku maksta Haapsalu linnapeale ja linnavalitsuse liikmetele lisatasu ühe kuupalga ulatuses.

Vabaerakonna juht Andres Herkel ütles kolmapäeval Haapsalus linnarahvaga kohtudes, et tagantjärele oli Vabaerakonna opositsioonijäämine ainuõige otsus.

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide tänase programmi esimene film algab kell 14 ja viimased südaööl. Vaata filmitutvustusi ja ajakava.

Eile kell 14.31 tuli häirekeskusesse teade sõiduteele langenud puust Hanila vallas Kõmsi külas.

Eilne tuul oli nii tugev, et ei lasknud korraldajatel Haapsalu kultuurikeskuse seinale kinnitada suurt HÕFFi reklaamplakatit.

Eile õhtul oli Eesti ajalehtede pressifotograafide lemmikpaik Haapsalu, kus  paraadi ja välk-actionshowga algas kümnes õudusfilmifestival. Fotogalerii avaldas ka Maaleht.

Värvikas seltskond Haapsalu linnatänavail. Pildistas fotograaf Silver Raidla.

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali juhatas tavapäraselt sisse rongkäik linna peatänaval. Kuid seekord läks tõeliseks mölluks alles kultuurikeskuse ees ja show jätkus kinosaalis.

Täna avatud Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali läbivaks teemaks 1980ndate aastate kinokunst. Festival ei piirdu üksnes õudusfilmide näitamisega ja on võtnud oma eesmärgiks žanrikino laiema tutvustamise Eesti publikule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Täna kell 14 algas 10. Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali HÕFF esimene filmiseanss. Kesklinna läbiva avaparaadi algus on 18.30.

KredEx-i nõukogu kiitis 22. aprillil heaks ettepaneku nimetada asutuse juhiks Lehar Kütt. Kütt asub KredEx-i juhina tööle mai algusest. Senine juht Andrus Treier lahkub aprilli lõpus omal soovil ametist.

Uus Vormsi laev saab valmis 1. maiks 2015, kuid laevaliini opereerimiseks välja kuulutatud hange on vaidlustatud, mis takistab ka uue operaatoriga lepingu sõlmimist.

Haapsalu kolledžis tegutseva Tervisedenduse ja rehabilitatsiooni kompetentsikeskuses loodud vibroakustilise teraapia voodi osaleb USA disainiliidu disainikonkursil, millest võtab osa üle kümne tuhande võistlustöö maailma eri paigust.

Valitsuse kütuseaktsiiside plaan sunnib pikamaa-autosid tankima naaberriikides, mille tulemusel diislikütuse müük Eestis väheneb, hoiatab kütuseäriga tegelev Alan Vaht.

Jalgrattaregistrit kasutab ka politsei, et selle järgi kindlaks teha varastelt kätte saadud rataste omanikke.

Kaitsevägi kutsub täna kõiki inimesi tähistama veteranipäeva ja kuulama tasuta rokk-kontserti Tallinnas Vabaduse väljakul.

"Lääne piirkonna ja diasporaa piiskop Tiit Salumäe piirkonda kuuluvad Lääne praostkond, Lääne-Harju praostkond, Saarte praostkond ning eestikeelne diasporaa Euroopas. Nimetatud diasporaa hõlmab Välis-Eesti piiskopkonna praostkondi ning eestikeelseid kogukondi Euroopas, sh Venemaa aladel. Asukohalinn Haapsalu."

Eile kella 11 ja 12 vahel lõi 51-aastane mees Haapsalus Kiltsi teel 63-aastast meest.

Eile ajavahemikul kell 12-15.30 varastati Haapsalus Mulla tänaval parklasse unustatud kotist käsisaag ja rahakott, milles olid dokumendid. Kahju on 19 eurot.

Haapsalu R-kioskist ostetud Viking Lotto pilet võitis tänasel loosimisel Eesti kohaliku 5+1 võidutasandiga 151 518,20 eurot. Jackpoti jagavad aga kaks Norra mängijat.

Paljude muude lugude seas on homses Maalehes artikkel sellest, kuidas karude ring pealinna ümber kokku tõmbub. Mesikäpad jäävad aina sagedamini kaamerasilma ette. Praegu võib Harjumaal olla ligikaudu 60 karu ja nende arvukus on jõudsalt tõusnud. Maaleht viitab, kus võib karusid suurema tõenäosusega trehvata.

Eestlastest laevakaitsjate advokaadilt saadud info kohaselt otsustas Madurai kohus, et laevakaitsjate isiklikud asjad vabastatakse. Asjade kättesaamine võtab aega, kuna selleks on vaja täiendav avaldus sisse anda Tuticorini magistraadikohtusse, vahendas Delfi välisministeeriumit.

Täna keskpäeva paiku lendasid üle Haapsalu neli Hispaania Eurofighter hävitajat, et osaleda koos kahe Soome F-18 hävitajaga Hiiumaa kohal Balti õhuruumi kaitsmise õhuväeharjutuses.

Veebruaris avas Haapsalu Toidupank suurema reklaamita endises Pipi pansionaadi majas poe, mis peab aitama heategevusasutusel ots-otsaga kokku tulla. Esimesed kuud näitavad, et plaan töötab, kinnitas Toidupanga Haapsalu koordinaator Terje Vihur.

Laupäeval kell 15 esitleb kirjanik Indrek Hargla kohvikus Haapsalu Raamat oma uut romaani “Süvahavva. Teine suvi”. Autoriga vestleb ulmekirjanduse asjatundja Jüri Kallas. Esitlus saab teoks Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali raames.Indrek Hargla tuleb Haapsallu esitlema oma uut raamatut 

Tallinnas peetud üleminekumängudel kõrgliigasse osalesid I liiga teine Pärnu LTK Vint-90 ja kolmas Haapsalu LTK ning kõrgliiga kuues Viljandi LTK Sakala ja seitsmes Mustvee LTK.

2 kg sealihakonservi, 1 kg skumbriat õlis, 3 kg tatart, 1,6 kg neljaviljahelbeid, 2 liitrit rapsiõli, 2 kg suhkrut, 1 kg purgisuppi, 400 g šokolaadi, 1 kg nisujahu, 500 g makarone, 1 kg riisi ja 500 g rosinaid - kokku 29 ühikut toitu, mis kaalub 15 kilo ja maksaks poes üle 40 euro. Selliseid pakke jagatakse Haapsalu Toidupanga kaudu Läänemaal välja 475 toimetulekuraskustes inimesele.

Kaitsevägi kutsub kõiki inimesi üles heiskama homme riigilipud, et näidata toetust veteranidele.

Neljapäeval, 30. aprillil kell 19.00 ootab Haapsalu linna algkool kõiki Haapsalu kultuurikeskuse rõdusaali heategevuskontserdile “Koos on vahva”. Tsirkuseteemalise kontserdi tulu läheb kooli tahvelarvutite ostmise fondi.

Statistikaameti 2013. aasta andmetel kulutab kultuuri- või spordisündmuse külastaja külastuse jooksul keskmiselt 14 eurot.

Ajavahemikul 17.–19. aprill on sisse murtud Lääne-Nigula vallas Saunja külas elumajja.

Pildil Kratt oma sünnipäeval koos koerajuht Riho Kuusklaiuga.

Läänemaa koolispordi liidu selle õppeaasta viimased jalgpallimeistrid selgusid kevadises Lihulas. Heal muruväljakul peetud turniirist võttis osa kaheksa kooli üheksa 4.-6. klassi võistkonnaga.

Lääne-Nigula valla Salajõe küla elanikud seisavad vastu Kekkilä turbakaevanduse plaanile kaevandust laiendada, sest usuvad, et eelmine laiendus rikkus nende kaevuvee, vahendas Aktuaalne Kaamera.

Alates tänasest saab anda teada seni registreerimata loodus- ja pärandkultuuri väärtustest RMK hoole alla lisandunud maatükkidel. Tänavu inventeerivad RMK metsakorraldajad 1617 katastriüksust ligi 38 000 hektaril, neist märkimisväärsel hulgal Läänemaal.

Maaeluminister Urmas Kruuse allkirjastas väikepõllumajandustootja, puu- ja köögivilja kasvatamise, ammlehma kasvatamise, piimalehma kasvatamise ning ute ja kitse kasvatamise otsetoetuste määrused.

Haapsalu raamatukogu tähistab raamatu ja roosi päeva sellel aastal uut moodi, kutsudes lugejaid 23.-25. aprillini pimekohtingule raamatuga.

Heategevuskampaania “Anname au!” on kogunud esimese kümne päevaga ligi 43 000 eurot, mis on üle poole kampaania eesmärgist.

Täna peetud asendusliikmetest koosneva Martna volikogu istungil valiti revisjoni komisjon ja teiste komisjonide esimehed ja aseesimehed. Valla eelarvet päevakorda ei pandud, vahendas vallavanem Tiiu Aavik.

HÕFF-i programmijuhid Maria Reinup ja Helmut Jänes on ära vaadanud üle saja värske õudusfilmi ja teinud oma valiku kümnenda festivali programmi osas. HÕFF algab neljapäeval “imeautoga” KITT ja põhjalikult lavastatud action-stseeniga Haapsalu peatänaval. Samal ööl viib buss soovijad Ungru lossi, kus linastub mustvalge kummitusfilm “Saatana mask”.

Haapsalus on sügisestel andmetel salasigarettide osakaal 22 protsenti sigaretiturust ehk üle Eesti keskmine, ütles täna kohtumisel Läänemaa ettevõtjatega maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Koidu.

Pühapäeval asusid Läänemaa lauatennisemeistreid selgitama 29 lauatennisisti.

Jüripäeval, 23. aprillil tähistatakse rahvusvahelist raamatupäeva, mille puhul kingivad Apollo raamatupoed kõigile külastajatele, kes viivad kassasse roosi, tasuta raamatu.

Laupäeval ja pühapäeval peeti Kõmsil Lääne-Eesti maakondade harrastusteatrite festival “Provintsiteater 2015”. Tosina trupi seas võitis peaauhinna Saaremaa Teater, mille lavastaja Väino Uibo oli lavale toonud Oskar Lutsu tüki “Millal küll Kalev koju jõuab?”.

20. aprill kell 23.40 tuli häirekeskusesse teade tulekahjust Vormsi vallas Hullo külas. Helistaja teatel oli katlamaja katusel näha leeke.

18. aprillil kella 4 paiku löödi Haapsalus Posti tänaval 22-aastast naist.

Üleeile peeti Potsepa karjääris kestvuskrossi Eesti meistrivõistluste teine etapp, kus E1 võistlusklassis võidutses Lihula noormees Kert Pääbo.

Kolmapäeval, 29. aprillil saab Haapsalu kultuurikeskuses näha äsja Ugalas esietendunud uuslavastust „Kaheksajalg“, mille on kirjutanud ja lavastanud tuntud seriaalimeister Martin Algus - “Ühikarottide”, “Naabriplika”, “Mendi” ja “Padjaklubi” autor ja stsenarist.

Homme on Haapsalus seminar, kus maksu- ja tolliameti esindajad tutvustavad viimase kahe aasta maksumuudatuste mõju ja annavad ülevaate maakonna majandustegevusest maksude keeles.