reede, 22 august, kell 06:56:26
RSS vood Twitter Facebook Helista

Silma Õpikoda alustas tänasest laste loodusharidusprojekti

(Foto: Ivar Soopan)

ERR: Läänemaal asuv loodusharidust pakkuv Silma Õpikoda alustas tänasest kõigi Eesti koolide 4.-6. klasside õpilastele mõeldud projekti "Silma ilma!", mille käigus õpetatakse lapsi muuhulgas ilma ennustama. Kuula ERR-i raadiolugu SIIT.

 

Nelja nädala jooksul õpivad lapsed tegema lihtsamaid ilmavaatlusi, otsivad lahendusi põnevatele nuputamisülesannetele ning saavad osaleda fotokonkursil. Parimatele osalejatele on auhinnad, mis innustavad edaspidigi avatud silmadega looduses liikuma. Kokkuvõtted laekunud tulemustest tehakse mai keskel.

 

Projektis osalejad käivad külas teadlastel ja saavad teada, kuidas ilma uuritakse. Animatsioonid aitavad lastel paremini mõista, kuidas tekivad pilved ning miks lööb välku. Projektis osalejad hoiavad jooksvalt silma peal ka kevadises looduses toimuvatel põnevamatel sündmustel.

 

Projekti elluviimist rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Tallinna linnavolikogu istungil lükati täna tagasi IRL-i fraktsiooni esitatud avaldus Ukraina suveräänsuse ja terviklikkuse toetuseks. Avaldus sai 24 poolt- ja 36 vastuhäält. Vastu hääletasid keskerakondlased.

President Toomas Hendrik Ilves Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise 23. aastapäeval 20. augustil 2014 Kadrioru roosiaias.

Läänlasele kirjutas Haapsalu elanik, kelle elu olid herilased põrguks teinud. Ainsaks tõhusaks kaitsevahendiks osutus siirupiveega purk.

Laupäeval jagatakse Haapsalu 735. sünnipäeval piiskopilinnuses külalistele tükke 50-kilosest sünnipäevatordist. Lastele tuuakse kohale 18 meetrit pikk batuut.

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks keskkonnaministri esitatud eelnõu, millega saab Paldiski kunagise tuumaobjekti lõplikuks demonteerimiseks vajalikeks uuringuteks kasutada 2,1 miljonit eurot.

Ilmselt ei oleks Läänemaal asuv Tammejuure mahetalu praegu laiemalt tuntud, kui pere poleks madala viljahinna tõttu pööranud pilgud hoopis kanepikasvatuse poole, kirjutab Maakodu portreeloos Kuusemaade perest, kelle kanepiõli on võitnud Eesti parima mahetoote tunnustuse ja kelle peretütar korraldab Läänemaa Otse Tootjalt Tarbijale võrgustikku.

Laupäeval, kui Haapsalu tähistab oma 735. sünnipäeva, peetakse piiskopilinnuses esimese rahvusvahelise bigbändide festivali Northern Venice Jazz galakontsert.

22. ja 30. augustil on Haapsalu Tagalahel kaks elamuslikku kontsertretke – trumme mängivad kohalikud Haapsalu noormehed viivad huvilised ruupadega merele ja annavad seal improviseeritud kontserdi.

Kui ülemöödunud aastal määrati Lääne prefektuuri tööpiirkonnas üldkasulikku tööd 150 korral, siis möödunud aastal 431 korral, kirjutab Lääne prefektuuri üldkasuliku töö spetsialist Jekaterina Kütt.

Haapsalu täiskasvanute gümnaasium kutsub oma hariduseteed jätkama neid, kellel põhikool või gümnaasiumiharidus on pooleli jäänud.

Vormsi rahva loominguga raamatu väljaandmise projekt kogus ühisrahastusportaali Hooandja kaudu üle 1200 euro toetust nädal vajalikust kiiremini.

Pühapäeval, 24. augustil toimub Haapsalus eriline maraton, kus läbitakse 42 km asemel 42 elustiilipunkti ja mille üheks osaks on ohutuspäev.

19. augustil kell 7.38 helistati Dirhami sadamast Kuressaare merevalvekeskusele ja teatati, et sadamast Osmussaare pool paistab jaht madalikul olevat.

20. augusti varahommikul varastati Haapsalus Karja tänavalt lukustatud jalgratas. Kahju on 204 eurot, teatas politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Kaja Grak.

Narva Transi endised jalgpallurid Anton Sereda, Maksim Gruznov, Sergei Leontovitš, Aleksndar Kulik, Aleksandr Tarassenkov, Erik Grigorjev ja Stanislav Tokarev mõisteti reedel kohtus õigeks, kirjutab Delfi.

19. augustil kella 14.30 paiku helistati Haapsalus 84-aastasele naisel ja anti teada, et ta poeg on hädas ja vajab raha.

Eesti Rahva Muuseumi direktor Tõnis Lukas nimetas Tartus toimunud iseseisvuse taastamise tähtpäeva puhul peetud kõnekoosolekul mugavuspagulasteks neid, kes hiljaaegu Eestist lahkunud on või plaanivad seda teha, vahendas ERR.

Haapsalu noortel filmitegijatel on saanud traditsiooniks kord aastas kokku tulla ja näidata oma uut loomingut. Väikselt alanud algatus on praeguseks kujunenud linna kultuurihuviliste jaoks märgiliseks kokkusaamiskohaks, kus näeb tipptasemel linateoseid, aga ka põhikooliealiste filmitegijate fantaasiat, vahendas "Aktuaalne kaamera". Loomekeskuses oli eile filme vaatamas üle saja inimese. 

Maksu- ja tolliamet ootab käibemaksukohustuslastelt põhjendatud taotlusi üle 1000-eurose kogusummaga tehingute deklareerimise kohustuse poole aasta võrra edasilükkamise kohta augusti lõpuni, vahendas ameti pressiesindaja Rainer Laurits.

Kiirendusvõistlused ei ole ainult ülivõimsatele ümberehitatud autodele, vaid ka tänavalegaalse autoga saab põnevast võistlusmomendist osa. Laupäeval läheb tänavaautode seas trügimiseks esikohale ning poodiumikohtadele konkureerivad ka kaks naissõitjat, keda praegu hooaja punktitabelis lahutab vaid viis punkti.

Narkootikumide pähe teed ja valuvaigisteid pakkunud noored ei jõudnud oma sotsiaalse eksperimendiga kuigi kaugele, sest valvsad kodanikud teavitasid sellest politseid. Politseijuht Tõnu Kivis tunnustab teavitajaid ja selgitab, miks sellised eksperimendid on taunitavad.

16. septembril sotsiaalministeeriumis peetaval ümarlaual arutatakse 1. juulil jõustunud korrakaitseseaduse ja selle rakendusseaduse muudatusi, mis puudutavad avalikus kohas alkoholi tarbimist. Ümarlaua kutsusid kokku sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt ja justiitsminister Andres Anvelt.

Läänemaa JK Haapsalu sai Eesti jalgpalli meistrivõistluste teise liiga lõuna-lääne tsoonis esimese meeskonnana hakkama FCF Tallinna Ülikooli alistamisega. Martin Salfi, Leonid Bragini ja Aleksandr Kovtuni väravatest alistati liidrid 3:1.

Kolmapäeval, 20. augustil on taasiseseisvumispäeva puhul Eestis lipupäev. Eesti lipud heisatakse kõikidele elu-, äri- ja büroohoonetele.

Alates 18. augustis puhub ilm.ee andmetel Väinamerel edela- ja lõunatuul 14-17 m/s, puhanguti kuni 21 m/s. Nädala algus on ilmaprognooside kohaselt Väinamerel tormine ja häirib väiksemate aluste liiklust. Sarnased tuuleolud jätkuvad vähemalt kuni kolmapäevani.

Homme, 20. augustil algab Eestis veelinnujahi hooaeg. Keskkonnaministeerium tuletab meelde, et möödunud aastal jõustunud jahiseadusega on keelatud pliihaavlite kasutamine veelinnujahil.

Venemaa võimud on keelanud ligipääsu nii vene- kui ka eestikeelsele Delfi uudisteportaalile, kirjutab Delfi.

Eilses TV3 uudistesaates ütles siseminister Hanno Pevkur, et Osmussaarde on tulemas häirekeskuse ja päästeameti maja. Tegemist oli siiski ebatäpsusega.

Läänlase lugeja saatis fotod Haapsalus Kiltsi teel asuvast jäätmejaamast, mille väljanägemine on kõike muud kui viisakas. 

Homsel Pärnu moealleel on külaliseks Haapsalust pärit näitleja Karin Rask. Ta esitleb oma loomingut kell 18 Pärnu kesklinnas Aia 8 alleel „Kalamaja Printsessid“ nime all. Kalamaja Printsess on Eestis toodetud lasterõivaste bränd. Kõik materjalid pärinevad Uuskasutuskeskusest ja iga riideese on unikaalne. 

Lääne maavalitsus tuvastas ühistranspordijärelevalvet tehes, et Läänemaal on 91 bussipeatust, kus puudub bussipeatust tähistav liiklusmärk. 62 peatuses erines aga bussipeatuse märgil olev nimisõiduplaanis märgitust, kirjutab Lääne Elu.

Kullamaal elav 1991. aastal sündinud mees mõisteti Haapsalu kohtumajas süüdi selles, et ta ostis Tallinnas ebaseaduslikult ühe grammi kuivatatud kanepit, viis selle Kullamaale ja andis kanepi edasi alla 18-aastasele isikule. Meesterahvas sai karistuseks neljakuulise vangistuse, mis asendati 240-tunnise üldkasuliku tööga. 

Hiiumaal Kärdlas varastati eile hommikul võõrast garaažist kast õllepudelitega, teatas politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Kaja Grak.

20.-24. augustini peetakse Vormsi saarel hiiu kandle festival, mille raames toimuvad kontserdid ning viiakse läbi neljapäevane laager hiiu kandle ehk talharpa mängijatele.

Maanteeamet on asunud tasapisi nõudma liinibussidesse alkolukkude paigaldamist, kirjutab Postimees.

Pärnu maakohtu Haapsalu kohtumajas mõisteti juulikuus süüdi Lihulas elav P.H, kes müüs korduvalt veebiportaali kaudu kaupa, mida tal tegelikult polnud. Varem karistatud mehele määras kohtunik liitkaristuseks aasta ja neli kuud vanglat, mille asendas 970 tunni üldkasuliku tööga. 

Läänemaa suurima tööandja, juhtmeköidiste tootja PKC Grupi Haapsalu tehase sulgemise teatest on möödas poolteist nädalat ja selle aja jooksul on töötukassa nõustanud koondatavaid inimesi. Selleks, et viia töötuks jäävad inimesed kokku uute tööandjatega, korraldab Töötukassa koostöös PKC-ga väikese töömessi, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

Möödunud nädalevahetusel peetud Eesti meistrivõistluste etapp kardispordis oli edukas Gear Racingu meeskonnale, Mini 60 klassis võitis esikoha Robin Särg.

Sel laupäeval Kiltsi lennuväljal toimuval kiirendusvõistlustel läheb paljudes võistlusklassides eriti suureks lahinguks, sest seisud hooaja punktitabelis on pingelised.

Juba teist aastat käisime Noarootsi noortevolikoguga matkal. Meie tee kulges mööda RMK matkarada. Startisime bussiga Noarootsist juba varakult, kuid rajale saabusime enne lõunat. Esimesed sammud seadsime teele Nõmmeveskil, kus lõpetasime möödunud aastal.

Euroopa Komisjon teatas täna esimestest abimeetmetest seoses Venemaa kehtestatud sanktsioonidega. Alates tänasest kuni novembri lõpuni toetatakse puu- ja köögiviljade turult ära võtmist. Selle jaoks eraldatakse ühenduse põllumajandussektori kriisireservist 125 miljonit eurot.

Haapsalu linnajuhid Urmas Sukles ja Jaanus Karilaid kohtusid täna  PKC Eesti juhataja Lauri Rohtoja ja ettevõtte Haapsalu juhtmetehase juhi Leo Manderiga, et valmistuda suletavas tehases töö kaotavate inimeste aitamiseks. Sukles oli pärast kohtumist optimistlik, Karilaid pessimistlik.

Reedel, 15. augustil sõideti Haapsalus ülekäigurajal otsa invakärule, milles oli laps. Politsei palub abi sõiduki ja selle juhi tuvastamisel.

Ilmateenistuse nädalaprognoosi väheneb pilvisus alles reedel, kuid juba laupäeval tuleb uus madalrõhkkond.

Eesti Töötukassa nõukogu  tegi ühehäälselt valitsusele ettepaneku kehtestada järgmiseks neljaks aastaks töötuskindlustusmakse määraks 2,4%, sh töötajatel 1,6 % ja tööandjatel  0,8%.