laupäev, 23 mai, kell 13:16:35
RSS vood Twitter Facebook Helista

Silma Õpikoda alustas tänasest laste loodusharidusprojekti

Generated image

(Foto: Ivar Soopan)

ERR: Läänemaal asuv loodusharidust pakkuv Silma Õpikoda alustas tänasest kõigi Eesti koolide 4.-6. klasside õpilastele mõeldud projekti "Silma ilma!", mille käigus õpetatakse lapsi muuhulgas ilma ennustama. Kuula ERR-i raadiolugu SIIT.

 

Nelja nädala jooksul õpivad lapsed tegema lihtsamaid ilmavaatlusi, otsivad lahendusi põnevatele nuputamisülesannetele ning saavad osaleda fotokonkursil. Parimatele osalejatele on auhinnad, mis innustavad edaspidigi avatud silmadega looduses liikuma. Kokkuvõtted laekunud tulemustest tehakse mai keskel.

 

Projektis osalejad käivad külas teadlastel ja saavad teada, kuidas ilma uuritakse. Animatsioonid aitavad lastel paremini mõista, kuidas tekivad pilved ning miks lööb välku. Projektis osalejad hoiavad jooksvalt silma peal ka kevadises looduses toimuvatel põnevamatel sündmustel.

 

Projekti elluviimist rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.


Share |

Kommentaarid

Uudised

"Sel nädalal on kaardimaksed olnud mitmel päeval häiritud. Omamata pikka statistikat on keeruline öelda, kas see on olnud kõige kaardimaksevabam nädal Eesti e-eduloos, aga üks probleemirohkemaid kindlasti," kirjutab Ivar Soopan Maalehes. "See oli hea õppetund – mõningane summa sularaha tagataskus ei teeks paha, et mugavuseks loodud süsteemi õhkulendamine ei muutuks hoopiski e-mugavuseks (loe: ebamugavuseks)."

Haapsalu linna valimiskomisjoni eilse otsusega määrati seoses Heinar Tuulbergi tagasiastumisega Haapsalu linnavolikogu liikmeks Heli Kaldas.

Haapsalu kunstikooli õpetajad kavatsevad saata linnavalitsusele kirja, milles protestivad vanalinnas äsja avatud Alko 1000 alkoholipoe vastu.

Täna peetakse Haapsalu kuursaalis Pjotr Tšaikovski 175. sünniaastapäevale pühendatud rahvusvaheline laulu- ja tantsupidu Slaavi pärg.

Sõiduki taga peatus mootorrattas, mida juhtis 41-aastane mees, kes tuli mootorrattalt maha ja läks sõiduauto juhiga vestlema.

Saaremaal Baltic Workboatsi tehases anti täna veeteede ametile üle uus reisiparvlaev, mille Vormsist pärit neiu ristis Ormsöks. Sündmusest tegi video Maaleht.

Täna lõppes Haapsalus UNESCO programmi “Inimene ja Biosfäär”  Euroopa ja Põhja-Ameerika võrgustiku biosfääri programmiala konverents, kus osales üle saja looduseksperdi 25-st riigist Kanadast Iisraelini.

Kanal 2 teatas täna, et on valmis lahkuma vabalevist levialast. Varem oli  TV3 teatanud, et lahkub vabalevist alates 1. juulist 2015. 

Teeme Ära talgutel 2. mail rajasid Lääne-Nigula valla Turvalepa inimesed peale külaplatsi ka Turvalepa külaseltsi.

Kui valitsusse saadetud seaduseelnõu riigikogus vastu võetakse, saavad pereõed korduvretsepti väljakirjutamise õiguse ning neil tekib võimalus näiteks diabeedi ravimite ja kõrgvererõhutõvevastaste ravimite väljakirjutamiseks.

Tallinna tehnikaülikooli 11-liikmeline kuratoorium valis täna toimunud salajasel hääletusel kõrgkooli uueks rektoriks Jaak Aaviksoo, kirjutab ERR.

Justiitsministeerium saatis kooskõlastusringile seaduseelnõu, mille järgi tuleb majandusaasta aruanne edaspidi esitada maakohtu registriosakonna asemel maksu- ja tolliametile, kes hakkab ka aruannete õigeaegse esitamise üle järelevalvet tegema.

Samuti saab ettepanekuid esitada kategooriates nagu parim tööstusmaastik, parim tervisespordirajatis, kauneim kortermaja, energiasäästlik kaunis kodu ja kaunis muinsuskaitseobjekt.

Lihula Lions klubi 2000. aastal elustatud traditsioon Lihula Miil püsib edukalt tänaseni.

Eile kell 9.02 tuli häirekeskusesse kõne, kus teatati tulekahjust Kullamaa vallas Üdruma külas. Teataja sõnul oli tules laut koos küüniga.

Eile hommikul sai häirekeskus teate, et Haapsalus Sadama tänaval vajab abi luik. Linnul oli lant sügavale kurku kinni jäänud.

Viimasel kümnendil on ümbruskonna kaevudes ja allikates leitud pruuni sadet, mis mõjutab inimeste joogivett. Kohalikud kahtlustavad, et muutuste taga on Niibi turbakaevandus, mis nüüd tahab laieneda.

84-aastane mees sõitis Volkswagen Passatiga otsa reguleerimata ülekäigurada ületanud 12-aastasele tüdrukule.

Korvikunnide karikasari jätkus Türi krossirajal ja Lääne MK külgkorvipaar Janek Soidla/ Siim Valgre sõitsid end taas poodiumile.

Toivo Tominga päevapoliitiline luuletus sisserändajate teemal.

1. juunist Vormsi liinil opereeriv OÜ Väinamere Liinid teatas, et avaldab sõidugraafikud veebilehel www.tuulelaevad.ee lähipäevil ja e-piletite müük peaks algama 26. mail. Kaob senine kohtade broneerimise süsteem.

Surfilaager 2015 pakub festivalikülalistele seekord ohtralt Red Hot Chili Peppersi muusikat. Kuulsa bändi loomingut taasesitab Haapsalu juurtega Slinghunt, keda on varasemalt võrreldud nii Peppersi kui näiteks Jamiroquaiga.

Täna kell 17 avatakse Läänemaa keskraamatukogu klaasvitriinides  Napoleoni teemaliste meenete näitus, mille eksponaadid on pärit major Arnold Juhansi erakogust.

Valitsus kiitis täna heaks sotsiaalministeeriumi seaduseelnõu, mille kohaselt tõusevad alates järgmisest aastast lapsetoetused.

Inimeseõpetuse olümpiaadi lõppvooru Tallinnas pääses neli Läänemaa  õpilast. Neist 5. klassi õpilane Liilian Lember ja 6. klassi õpilane Maarja Kask said kolmanda koha.

Tänasel istungil hakkab Lääne-Nigula volikogu kaaluma uue Taebla kooli asukohta. Loe eri variantide plusse ja miinuseid.

Lisaks on ta mänginud üle 15 aasta Rolling Stonesi basskitarristi Bill Wymani projektis The Rhythm Kings, Pink Floydi liidri Roger Watersiga ning George Harrisoni, The Who, Tom Jonesi, Jimmy Page’i, Jeff Becki ja Joe Cockeriga, kellele on kirjutanud ka mitmeid lugusid.

Kes poleks unistanud suvepuhkusest inimasustusest võimalikult kaugel? Statistikaameti geoinfo juhtivspetsialist Berit Hänilane kaardistas Eestis inimasustusest 5 kilomeetri kaugusele jäävad asustamata paigad. Kolm neist asuvad Läänemaal.

Koguduse maja remontides on pagulaste majutamise vajadusega arvestatud ning tegutsetud nii, et vajadusel oleks vajalikud ruumid olemas.

juhtimisõigust mitteomav ja roolis magama jäänud 55-aastase mehe juhitud sõiduauto Lexus RX 450H kaldus teelt välja, vastu metallmasti.

Aprillis peeti Ridala mälumängusarja 2014/2015. aasta hooaaja viimane mäng. Hooaeg lõppes aga väljasõiduga sel laupäeval, kui bussitäis mälumängureid pidas piknikku Matsalu rahvuspargi keskuses Penijõel.

Möödunud aastal Eesti koolispordi liidu kergejõustiku teise liiga võitnud Haapsalu põhikool võistles tänavu esimeses liigas. Põhikooli lastel läks võistlustel hästi. Saavutati seitsmes koht ja võideti viis medalit.

Sel reedel saab pidulikul tseremoonial nime uus Vormsi reisiparvlaev Ormsö, mis alustab Rohuküla-Sviby liini teenindamist 1. juunil. Ormsö mahutab ligi 30 sõiduautot ja 200 reisijat. Maksimaalne töökiirus täislastis on 12 sõlme.

Lihula gümnaasiumi ülimenukas Eurovisoon on nüüd täispikkuses internetis. Vaata ka fotosid.

Tundmatud masinad on Piirsalu küla lähedal Mustjärve hoiualal segi pööranud turbamaastiku ja maha sõitnud hulga puid. Kaitseala lõhkujaid otsib keskkonnainspektsioon.

Lääne-Nigula vallavalitsus sai eile 2000 euro eest endale viiekordse kortermaja hoonekarbi. Nüüd tuleb otsustada, kas ehitada maja lõpuni või lasta see lammutada.

Elvas peetud maaspordiliidu “Jõud” meistrivõistlustelt tulirelvadest laskmises tuli Läänemaale kuus medalit - kaks kuld-, üks hõbe ja kolm pronksi. Jätkus Läänemaa laskurite hea tava sel aastal - tuua eri vanuste tiitlivõistlustelt koju vähemalt üks kuldmedal.

Tööinspektorid kontrollisid esimeses kvartalis 31 Selver AS kauplust ja tuvastasid 114 rikkumist. Sageli on müüjate töövahetusel üle kümne tunni pikad, vahendas tööinspektsiooni pressiesindaja Rasmus Miller.

Seoses tuleval aastal toimuva merekultuuri teema-aastaga korraldavad Haapsalu linnavalitsus, Lääne maavalitsus ja MTÜ Läänemaa Turism mereteemalise fotokonkursi, mis kestab 15. maist 2015 - 15. jaanuarini 2016.

Homme ja ülehomme on Kreegi nimelises Haapsalu muusikakoolis lahtiste uste päevad ja uute õpilaste vastuvõtt.

Eile kutsuti Lääne-Eesti pommigrupi demineerijad Hanila valda, kus Risti-Virtsu maantee ääres oli leitud kaks lõhkekeha.

Eile said demineerijad kutse Haapsallu Jalaka tänavale, kus oli maja hoovist leitud saksa päritolu 88 millimeetrine mürsk. Oli oht, et lapsed võivad sellega rumalusi teha.

Laupäeval peeti Haapsalus rahvusvaheline palverännu konverents “Maarjamaa 800. Rännakud ajas ja vaimus.” Palverännukultuur elab läbi renessanssi, kuid selle sisu ja vorm on aastasadade jooksul muutunud.

Maikuu lõpuni saab esitada kandidaate aasta õppija tiitlile, mis kuulutatakse välja sügisel täiskasvanud õppija nädalal.

"Arvestades Pürksi sõitjate vajadusega kehtib esimesel nelipühal erandina pühapäevane sõiduplaan."

54-aastane Tõnis sõitis sõiduautoga Volvo V70  kurvis teel välja, metsa. Juht hukkus sündmuskohal.

Eestit Eurovisionil esindavad Elina Born ja Stig Rästa said poolfinaalist edasi finaali. Vaata veelkord eestlaste esinemist Viinis!

Tänasel meediakoolitusel osalenud Kodukant Läänemaa liikmed õppisid kirjutama ning vahet tegema uudis- ja arvamuslugudel. Altmõisa külalistemajas jagasid teoreetilisi ja praktilisi näpunäiteid ajakirjanduse õppejõud Mart Raudsaar ja Läänlase ajakirjanik Tarmo Õuemaa.

Laupäeval, 30. mail kell 16.00 avatakse Haapsalus Evald Okase muuseumi suvehooaeg kunstniku 100. juubelile pühendatud näitusega “Evald Okas 100”.

Tele2 Eesti klienditeenindusdirektori Sirli Seliovi sõnul levib turismimekades nagu Barcelona uus kriminaalne skeem – telefonivargad jahivad tegelikult SIM-kaarti, millega tehakse eritehnikat kasutades kiirelt ülisuuri arveid.

Eile kella 18.30 paiku löödi Martna külas Kooli teel asuvas korteris 52-aastast meest.

Eilseks olid Lääne Lääne maavanema kt Kristel Jupits ja Läänemaa omavalitsuste liidu esimees Toomas Schmidt kutsunud 166 õpilast Läänemaa üldhariduskoolidest ja kutsehariduskeskusest Haapsalu kultuurikeskuse rõdusaali tunnustamisüritusele.

Põhja-Saksamaa Kieli linna ajakiri Kiel-Magazin kirjutab, et Elbe jõe kallastel asuvate Cuxhaveni ja Brunsbütteli vahel seatakse sisse aastaringne parvlaevaühendus ja sõitma hakkavad sellel liinil Eestist pärit parvlaevad.

Täna päeval enne kella kahte põrkasid Uuemõisa Selveri juures ringteel kokku kaks sõiduautot. 

Planeeritav täies pikkuses elektrifitseeritud raudteetrass kulgeb läbi Lääne-Nigula ja Ridala valla ning Haapsalu linna.