kolmapäev, 1 oktoober, kell 17:13:11
RSS vood Twitter Facebook Helista

RMK ja ELF korraldavad tänavu taas looduskaitsetalguid

Eestimaa Looduse Fondi talgud puisniidu taastamiseks Haeskas 24.-26. septembril 2010. Talgulisi võõrustas Tuulingu talu. (Foto: www.flickr.com/photos/taevakarva)

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) viib tänavu koos Eestimaa Looduse Fondiga (ELF) läbi kakskümmend talgureisi, kus tehakse looduskaitselisi töid, pakutakse vabatahtlikele aktiivset puhkust ning tutvustatakse ohustatud alasid ja liike, teatas RMK. Iga aasta on olnud mitu talgupaika ka Läänemaal. Tänavused talgupaigad selguvad kevadel.

 

RMK juhatuse esimehe Aigar Kallase sõnul pani RMK üle kümne aasta ELF-i eestvedamisel toimunud talguürituste korraldamisele õla alla selleks, et propageerida vabatahtlikku tööd ja edendada loodusharidust. “Hoolimata ELFi pikast kogemusest on vabatahtliku töö olulisus Eestis alles kujunemas ja ühistalgutega saame näidata, et looduskaitse ja ohustatud alade eest hoolitsemine on meie kõigi ühine asi,” rääkis Kallas ning lisas, et kevadest sügiseni toimuvatele talgureisidele oodatakse igas vanuses inimesi, sest teadmised, kuidas looduses käituda, ei jookse kellelgi mööda külge maha.

 

Meie metsades kasvab ja elab hinnanguliselt üle 20 000 liigi elusorganisme ning nende püsimajäämine on inimtegevusega otseselt seotud.

 

Aastate jooksul on ELF-i korraldatud ligi 300-l talguüritusel osalenud üle 4500 vabatahtliku, kes on teinud rohkem kui 40 000 tundi tööd. ELFi juhatuse esimehe Jüri-Ott Salmi sõnul on talgute mõte laiem, kui ainult töö tegemine. "Kogemus on tõestanud, et suvine talgutegu toob talvise hingerahu. See tuleb teadmisest, et looduse heaks on midagi oma kätega tehtud, samuti värskes õhus veedetud ajast, peale tööd ühiselt ettevõetud matkast kohalikul kaitsealal ning tutvumisest sealse looduse ja kogukonna tegemistega," ütles Jüri-Ott Salm.

 

Täpsem teave talgukohtade ja registreerimise kohta avaldatakse kevadel ELFi talgute lehel www.talgud.ee.

 

ELF korraldab looduskaitselisi talgureise juba üle kümne aasta. Üheksakümnendate lõpul Suurbritannia partneri toel käivitatud talgureisid võeti Eestis kiiresti omaks ning populaarsus on aasta-aastalt üha kasvanud. 2011. aasta jooksul toimus ELFi korraldusel 40 talgureisi, millel osales kokku üle 500 vabatahtliku, kes panustasid looduse heaks üle 6000 tunni tööd.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Vandaalid on lõhkunud Haapsalus Lossiplatsi ääres konserveerituna seisvat hoonet, kuhu kunagi asus hotell St-Peterburg.

SLK otsustas vaidlustada riigihanke „Vedaja leidmiseks Rohuküla-Heltermaa ja Kuivastu-Virtsu parvlaevaliinidel õigusega omandada liiniveoks kasutatavad jääklassiga reisiparvlaevad” mittekvalifitseerimise otsuse.

9.-20. septembrini peeti Belgias Antwerpenis EO Euroopa suvemängud „ Games of the Heart“. Eesti Eriolümpia delegatsiooni koosseisus võitsid Haapsalu kutsehariduskeskuse õpilased neli kuld- ja ühe pronksmedaliga, teatas kutsehariduskeskus.

Tänavu selgitati Läänemaa meistrid jalgrattakrossis Lääne-Eesti rattasarja Marimetsa Kapp 2014 Kullamaa XI rattamaratoni etapil.

„Eesti Energia nõukogu ei ole teinud otsust ettevõtte juhatuse esimehe valimise suhtes. Koosolek sellise otsuse langetamiseks peab toimuma hiljemalt 16. oktoobril,“ ütles Eesti Energia nõukogu esimees Erkki Raasuke Postimehele.

Paul Pinna 130. sünniaastapäeval sel reedel paigaldavad Paul Pinna nimelise rahvateatri endiste näitlejad Haapsalu kultuurikeskuse juurde kuulsale näitlejale ja teatritegelasele pühendusega pingi. Kohvikus Haapsalu Raamat mängitakse Marion Unduski lavastatud “Hundihüüdjat”.

Kolmapäeval kogunenud Reformierakonna juhatus võttis erakonna liikmeteks vastu endised Eesti kaitseväe juhatajad, kindralid reservis Ants Laaneotsa ja Johannes Kerdi.

Vananemist võib käsitleda ka kui ainukordset elujärku oma arengu ülesannete ja kriisidega, kirjutab eakate päeva tervituses Haapsalu aselinnapea Kaja Rootare.

Justiitsministeerium kutsub üles esitama kodanikujulguse aumärgi kandidaadiks tublisid inimesi, kes on aidanud ära hoida kuriteo, pidanud kinni kurjategija või toetanud kuriteo ohvrit. Kandidaate saab esitada 17. oktoobrini. 

Ajakiri Bloomberg Markets avalikustas maailma 20 kõige rohelisema mõtteviisiga panka ning paigutas SEB grupi maailma keskkonnasäästlike pankade seas üheksandale kohale.

Eltel Networks vahetab aasta ja ühe kuu jooksul välja kogu Haapsalu avaliku tänavavalgustuse, mis on vanem kui seitse aastat. Veel nädal tagasi oli kindel ainult kolmeks jagatud töö esimese osa tegemine.

Eesti Energia uueks juhatajaks valiti Hando Sutter, kes praegu töötab elektribörsil Nord Pool Baltimaade ja Vene turu juhina. Eesti Energia senine peadirektor Sandor Liive kaotas juhikonkursil oma edu, kui firma nõukogust lahkusid tema toetajad, kirjutab Eesti Ekspress.

Haapsalust pärit noor näitleja Kerttu Veske õppis näitlejaametit USAs ja sai suvel pisemat sorti kõrvalosa Hollywoodi komöödias “The Intern”. Võtete ajal sai ta juttu ajada Robert De Niroga, ei tohtinud rääkida režissöör Nancy Meyersiga ja ehmatas poolsurnuks Anne Hathaway jutustab Veske intervjuus Eesti Ekspressile.

Eesti koondise peatreener Magnus Pehrsson valis välja 23 mängijat, kes kogunevad 6. oktoobril Tallinnas, et astuda eelseisvates EM-valikmängudes vastu Leedule ja Inglismaale. Nende seas on ka Läänemaa jalgpallur Rimo Hunt.

Politsei palub abi võimalike varastatud asjade omanike leidmisel. Pärnu kordoni ametnikud kontrollisid Tallinna-Pärnu-Ikla maanteel sõidukit, millest avastati kasutatud kodu- ja aiatehnika ning tööriistad. Sõidukit juhtinud mehe käitumine ja märked tööriistadel viitavad, et esemed võivad olla Eestist varastatud ning neid prooviti riigist välja toimetada.

Oktoobri teisel nädalavahetusel toimub kohtumisõhtu Valdur Mikitaga ja perepäev, mis pühendatud Edgar Valteri 85. sünniaastapäeva tähistamisele. Mets ja loodus laiemalt on inspireerinud mõlemaid autoreid. Sellest tuleneb ka projekti nimi “Metsa poole”.

Haapsalu volikogu võttis reedel vastu teise lisaeelarve, milles on vähendatud planeeritud füüsilise isiku tulumaksu laekumist 95 000 euro võrra. Peamine põhjus on linna elanikkonna arvatust kiirem vähenemine.

Kaitseliidu Lääne maleva liige Raimond Lunev sai septembris Poolas peetud traditsioonilisel laskevõistlusel Snaiper parima eestlasena 14. koha. Läänlased kohtusid Poolas ka sealse vabatahtliku kaitseorganisatsiooni Liga Obrony Kraju juhtkonnaga.

Eesti Päevalehe Ärileht on intervjueerinud Tallinnast Haapsallu kolida soovivat Kaidit, kes ei leia siin sobivat kinnisvara.

Põllumajandusministeerium prognoosib Eesti tänavuseks teraviljasaagiks rekordilised 1,2 miljonit tonni, mida on 22 protsenti enam kui mullu. Keskmine teraviljasaak on tänavu 3,7 tonni hektari kohta, mis on samuti Eesti kõigi aegade parim tulemus.

Äripäeva värskes rikaste TOPis, mis järjestab 500 Eesti rikkaimat inimest, on ainus läänlane esisajas 25,4 miljoni euro suuruse varandusega 96. kohal olev Koit Uus. Palju ei jää maha Arne Veske (109. koht, 22,1 miljonit eurot).

29. septembril kell 15.15 teatati päästjatele tulekahjust Haapsalus Niine põigus, kus teataja sõnul põles elektripliit leegiga.

Septembris tuleb populaarseima börsipaketi valinud elektritarbijate arve neli protsenti väiksem kui levinuima fikseeritud hinnaga paketi kasutajatel. Elektrilepingute portaali Energiaturg.ee teatel on elektri börsihinnal põhineva paketi valinud tarbijate hinnavõit üheksa kuu kokkuvõttes 15 protsenti.

Sügisel 1994 alustati Eesti jalgpalli liidu eestvedamisel ja maakonnasiseste turniiride läbiviiatega ainulaadset projekti Eesti noortespordis – spetsiaalselt maakoolidele mõeldud jalgpalliturniire.

Haapsalu linnavalitsus paigaldas metsakalmistu peavärava juurde välistendi kalmistu kaardiga.

Kuuldused sõja lõppemisest Ukrainas on endiselt tugevasti liialdatud - venelased ja nende kontrollimatud sõbrad ründavad täiel rinnal Ukraina armee positsioone, tehes seda nii raskerelvastuse, tankide kui ka jalaväe abiga.

Eile kirjutasime, kuidas kokk Henri Bekmann koos abilistega tegi Kõmsil Mihklipäeva laadal 12 meetri pikkust võileiba. Täna on meil ka tõendid, et Hanila valla ajaloo kõige suurem võileib sai valmis ja sündis süüa.

Homme tugevneb Eesti kohal kõrgrõhkkond. Ilm püsib sademeteta, sooja on päeval 9-14 kraadi.

Kolmapäeval, 1. oktoobril on maamaksu teise osa tasumise tähtaeg ning tulu- ja sotsiaalmaksu juurdemaksmise tähtaeg neil maksumaksjatel, kes olid 2013. aastal registreeritud FIEna või said kasu vara võõrandmisest.

Töötaja on esitanud avalduse  korraliseks ülesütlemiseks, etteteatamistähtajaga 30 kalendripäeva. Pärast avalduse esitamist on töötaja korduvalt jätnud täitmata oma tööülesanded, hilinenud tööle, lahkunud varem. Tööandja on töötajat mitmel korral hoiatatud sellise käitumise eest.  Töötaja väidab, et tööandja ei saa midagi teha, omapoolselt töösuhet lõpetada, kuna töötajal on juba avaldus esitatud.

Aasta algusest Haapsalus Lepa tänaval järelevalveta seisnud autolt varastati rattad, aku ja raadio koos kõlaritega.

26. septembril kell 13.20 teatati päästjatele tulekahjust Lääne–Nigula vallas Risti alevikus, kus teataja sõnul oli kahekordne puitmaja suitsu täis.

25. septembril kella 21 paiku löödi Haapsalus Kastani tänaval 14-aastast noormeest.

28. septembril kell 23.09 said päästjad teate tulekahjust Lihula vallas Valuste külas. Teataja sõnul põles kahekordne elumaja lahtise leegiga. 

Ööl vastu pühapäeva said Haapsalus kakluses kannatada kaks meest.

Postimehel õnnestus tutvuda Moskva Lefortovo rajooni kohtu määrusega 6. septembrist, millega Kohver võeti kaheks kuus vahi alla, määrus kirjeldab detailselt, milles FSB 43-aastast kaitsepolitsei ohvitseri süüdistab.

Kui seni on naiskodukaitsjad kudunud jõuludeks sõrmikuid ja sokke välismissioonil teenivatele Eesti kaitseväelastele, siis tänavu otsustati aidata neid, kes seda rohkem vajavad - ukrainlasi. Seekord ootavad naiskodukaitsjad kõigi kudujate abi. Läänemaa kudumid saab tuua Kaitseliidu Lääne maleva staapi.

ERR: Lindude sügisränne on haripunktis ja linnuvaatlushuvilistele jätkub põnevat aega veel paar nädalat. Tänavu on Läänemaal erakordselt palju sookurgi ja valgepõsk-laglesid, vahendas "Aktuaalne kaamera". Rände tippajal on Läänemaal ka 23 riigi ornitoloogid ja looduskaitsjad, kes arutavad kahlajate olukorda maailmas.

Täna postitas läänlane Marek Tammemaa Facebookis Haapsalu ja Läänemaa grupi lehele kolm fotot kassidest, kes on uputatud Valgevälja karjääri. Läänlase toimetusega võttis ühendust inimene, kes lubab maksta 100 eurot sellele, kes annab kasside tapja(te) leidmiseni viiva vihje. 

Rita Helisma pildistas Haapsalus Väikse viigi ääres hõberemmelga tüvel kasvavat ilusat, kuid puule ohtlikku seent väävlikut. ​

Justiitsministeeriumi 2015. aasta eelarve peamised prioriteeded on kohturegistrite maakonnakeskustesse viimise ettevalmistustega alustamine ja kohtureformiga jätkamine. Samuti võib järgmise aasta suurematest tegevustest välja tuua vanglatöötajate palkade tõstmise, teatas ministeeriumi pressiesindaja Katrin Lunt.

Sel nädalal valitsuse heakskiidu saanud riigieelarve eelnõu kasvatab kultuurivaldkonna rahastamist tänavusega võrreldes 19,7 protsendi võrra, eelarve kogumaht on 206,5 miljonit eurot. Kultuuritöötajaid ootab järgmisel aastal töötasukasv, noortetreenerid saavad sotsiaalsed garantiid.

Soome TV1 näitab esmaspäeval, 29. septembril kl 21.30-22.35 Ville Mäkelä värsket dokumentaalfilmi “Uus soomlane”, mis jälgib haapsallase Timo Tõnisma ja tema Somaaliast sõja eest põgenenud elukaaslase Maryani elu Soomes.

Täna peetud 41. Berliini maratonil jooksis umbes 40 000 spordisõbra hulgas ka 69 eestlast, kellest parima aja saavutas Stamina spordiklubi jooksja Tarmo Reitsnik (2:46.21). Teise tulemuse jooksis läänlane, Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Lauri Luik ajaga 2:51.54.

Hanila maapäeval peeti täna Kõmsil mihklipäeva laat, õpetati roose kasvatama ja valmistati Hanila valla rekordvõileib - 12 meetrit pikk ja puha laadal müüdud toidukraamist.