teisipäev, 7 juuli, kell 18:22:16
RSS vood Twitter Facebook Helista

RMK ja ELF korraldavad tänavu taas looduskaitsetalguid

Generated image

Eestimaa Looduse Fondi talgud puisniidu taastamiseks Haeskas 24.-26. septembril 2010. Talgulisi võõrustas Tuulingu talu. (Foto: www.flickr.com/photos/taevakarva)

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) viib tänavu koos Eestimaa Looduse Fondiga (ELF) läbi kakskümmend talgureisi, kus tehakse looduskaitselisi töid, pakutakse vabatahtlikele aktiivset puhkust ning tutvustatakse ohustatud alasid ja liike, teatas RMK. Iga aasta on olnud mitu talgupaika ka Läänemaal. Tänavused talgupaigad selguvad kevadel.

 

RMK juhatuse esimehe Aigar Kallase sõnul pani RMK üle kümne aasta ELF-i eestvedamisel toimunud talguürituste korraldamisele õla alla selleks, et propageerida vabatahtlikku tööd ja edendada loodusharidust. “Hoolimata ELFi pikast kogemusest on vabatahtliku töö olulisus Eestis alles kujunemas ja ühistalgutega saame näidata, et looduskaitse ja ohustatud alade eest hoolitsemine on meie kõigi ühine asi,” rääkis Kallas ning lisas, et kevadest sügiseni toimuvatele talgureisidele oodatakse igas vanuses inimesi, sest teadmised, kuidas looduses käituda, ei jookse kellelgi mööda külge maha.

 

Meie metsades kasvab ja elab hinnanguliselt üle 20 000 liigi elusorganisme ning nende püsimajäämine on inimtegevusega otseselt seotud.

 

Aastate jooksul on ELF-i korraldatud ligi 300-l talguüritusel osalenud üle 4500 vabatahtliku, kes on teinud rohkem kui 40 000 tundi tööd. ELFi juhatuse esimehe Jüri-Ott Salmi sõnul on talgute mõte laiem, kui ainult töö tegemine. "Kogemus on tõestanud, et suvine talgutegu toob talvise hingerahu. See tuleb teadmisest, et looduse heaks on midagi oma kätega tehtud, samuti värskes õhus veedetud ajast, peale tööd ühiselt ettevõetud matkast kohalikul kaitsealal ning tutvumisest sealse looduse ja kogukonna tegemistega," ütles Jüri-Ott Salm.

 

Täpsem teave talgukohtade ja registreerimise kohta avaldatakse kevadel ELFi talgute lehel www.talgud.ee.

 

ELF korraldab looduskaitselisi talgureise juba üle kümne aasta. Üheksakümnendate lõpul Suurbritannia partneri toel käivitatud talgureisid võeti Eestis kiiresti omaks ning populaarsus on aasta-aastalt üha kasvanud. 2011. aasta jooksul toimus ELFi korraldusel 40 talgureisi, millel osales kokku üle 500 vabatahtliku, kes panustasid looduse heaks üle 6000 tunni tööd.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Kohapeal sai näha, kuidas töötavad professionaalid ja ise kätt grafitiga proovida. Muusikalise peaesinejana astus lavale Haapsalu oma räppar Kemo, beatboxi tegi i'SFX.

Eestis on leidnud laia kõlapinda nn panoraamivabadus klausel ehk raporti punkt 46, aga selle osas oleme teinud vastupidise muudatusettepaneku ning olemasoleva osas on palutud ka eraldi hääletust, mis tõttu võib loota, et see punkt läbi ei lähe, kirjutab Kaja Kallas oma blogis.

“Eelmisel aastal korraldatud Eesti esimene elustiili maraton sai nii palju kiidusõnu ja tunnustust, et patt oleks korraldamata jätta,” ütles peakorraldaja Hele Leek-Ambur.

Üleeile õhtul jagas füüsikaõpetaja ja Skeptik.ee eestvedaja Martin Vällik Facebookis imelist fotot Haapsalu piiskopilinnusest punase hiigelsuure Kuu taustal. Lühikese ajaga on üle kuuesaja inimese selle meeldivaks märkinud. Autori sõnul ei ole fotole tabatud hetk juhuslik.

Aastaid on võistlejad saanud heidelda Väikeses viigis, kuid ujumistingimuste muutumise tõttu viigis on ujumine viidud üle Vasikaholmi randa. Rattaradadistants sõidetakse endiselt linna tänavail ja linna ümbritsevatel teedel ning jooksukilomeetritel saab võistlejaile kaasa elada Väikse viigi ringil.  

Pühapäeval kella 23 paiku tekitati Kullamaa vallas Liivi külas füüsilist valu 22-aastasele naisele, teatas politsei.

Eile kella 4.08 ajal juhtus liiklusõnnetus Tallinna-Paldiski maantee 13. kilomeetril, kus 20-aastane Otto Karl jäi Volkswagen Transporter Kasteni roolis magama, sõiduk kaldus teelt välja ja paiskus üle katuse.

Reedel kell 12.25 ühendas Põhja häirekeskus Tallinna merevalvekeskusele kõne inimesega, kes teatas, et asuvad kaatriga Osmussaarest ida suunas ning kaatril on mootoririke.

Augustibluusi t-särkide kogumiskampaania raames koguti ligemale 1000 särki, kirjutab festivali Facebooki-lehekülg täna.

Eesti väikesaarte laulupidude sarja raames peeti sellel nädalavahetusel esimene Vormsi laulupidu. Enam kui kahesaja esineja seas olid lisaks lauljatele ja pillimeestele ka tantsijad.

Laupäeval peeti Haapsalus Eesti meistrivõistluste III liiga läänetsooni kevadringi viimane mäng, kus omavahel läksid kokku kaks selle liiga Läänemaa võistkonda. Läänemaa JK Haapsalu võõrustas viienda vooru seni pidamata mängus koduväljakult Lihula JK-d.

Reedest pühapäevani Rakveres peetud Eesti noorte meistrivõistlustel kergejõustikus võistlesid Läänemaalt kolme klubi noored kergejõustiklased. Medaleid jagus igale klubile.

Pjotr Tšaikovski nimelise Moskva riikliku konservatooriumi kammerorkester annab Eestis kolm kontserti ning avab ühtlasi Ida-Virumaal festivali “Seitsme linna muusika”.

Me oleme siin Uuemõisas elanud omas majas juba 25 aastat ja vaid paar korda on selle aja jooksul külastanud meie aeda siil.

Kohale oli tulnud 41 nägemispuudega inimest koos saatjatega: Saaremaalt 11, Pärnumaalt 14 ja Läänemaalt 16 inimest.

Tööinspektsioonilt küsis nõu lapsevanem, kelle 15-aastane tütar tahab suvisel koolivaheajal iseseisvalt tööle minna, et omale taskuraha teenida.

Laupäeva õhtul kella 22.40 paiku löödi Lääne-Nigula vallas Taebla alevikus Kuuse tänaval 25-aastast meest.

Ööl vastu pühapäeva kella 3.40 paiku löödi Haapsalus Tallinna maanteel tüli lahutama läinud 29-aastast naist.

Eile õhtul tuli päästjatele väljakutse Rakvere linna Tammiku tänavale, kus teate kohaselt põles kahekordse kivimaja juurdeehitus. Tulekahjus hukkus 80-aastane mees, sündmuskohalt toimetas kiirabi haiglasse 82-aastase naise.

Eile kell 4.38 juhtus liiklusõnnetus Tallinnas Kakumäe tee – Landi tänava ristmikul, kus 30-aastane Andrus sõitis sõiduautoga Saab 9-3 lauges paremkurvis teelt välja vastu puud. Juht hukkus.

Tartumaal juhtus kella 17.40 ajal raskete tagajärgedega õnnetus, kus tuule alla võtnud täispuhutavalt batuudilt kukkunud kaks last hukkusid ning kolm viidi raskete vigastustega haiglasse, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

Näitekirjanik ja teatrikriitik Piret Jaaks käis Haapsalus Iloni imedemaal vaatamas koguperelavastust “Lärmisepa tänava Lota”.

2WD-S klassi võitis ekipaaž Marko Kukuškin - Monika Mäeste. Üldarvestuses saadi nelja 4WD auto järel tubli viies koht.

Eile kell 21.55 teatati liiklusõnnetusest Saaremaal Upa - Leisi mnt 1. kilomeetril, kus  37-aastase Mareku juhitud mootorrattale Honda jooksis ootamatult sõiduteele ette mäger. 

Lõuna-Koreas Gwangjus toimuval universiaadil võitis Haapsalu vehkleja Nelli Paju naiste epeevehklemises pronksmedali, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

Esimene tõeliselt suvine nädalavahetuse päev sel suvel tõi Paralepa randa sadu päevitajaid ja suplejaid.

Sõda naaberriigis Süürias on toonud Liibanoni umbes 1,5 miljonit põgenikku, kellest enamik elab äärmises viletsuses. Bekaa orus on põgenikke kõige rohkem.

Omaalgatuslike ühinemiste ettevalmistamise periood kestab kuni 15. oktoobrini 2017, mil toimuvad kohalike omavalitsuste volikogude valimised, millega jõustuvad volikogude algatatud ühinemised.

Täna kell 12 algab Haapsalu skateparkis grafitipidu “Spray2Day: 4th of July”.

Eile kell 22.48 juhtus liiklusõnnetus Saaremaal, kus 40-aastase Tiina juhitud mootorrattale Suzuki jooksis ootamatult ette mäger.

Haapsalus Iloni Imedemaa õuel esietendus täna koguperelavastus “Lärmisepa tänava Lota”. Dramatiseering on tehtud Astrid Lindgreni  samanimelise raamatu järgi Rootsis ja seda mängiti 2013. aastal Stockholmi linnateatris.

Sellel nädalavahetusel Vana-Vigalas toimuval muusikafestivalil Hard Rock Laager 2015 on avalikku korda tagamas politsei täiendatud jõud.

Sotsiaalkaitseminister nimetas täna uueks soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinikuks Liisa Pakosta, kes alustab tööd 3. oktoobrist. Senine soolise võrdõiguslikkuse volinik Mari-Liis Sepper uuesti sellele ametikohale ei kandideerinud.

Triin Tarv ja Rait Rosin avavad ühisnäituse “Meie maailma tulevik” Haapsalu loomekeskuse Jaani galeriis 7. juulil kell 18.

25. juulil kl 12-16 korraldab Vana Haapsalu Selts lahtiste väravate pärastlõuna. Sel ajal avanevad paljud vanalinna väravad kirbuturu laadseks kauplemiseks.

Saaremaal täna öösel kahe inimese elu nõudnud tulekahju puhul on alust kahtlustada süütamist, võimalik süütaja on kinni peetud, teatas Lääne politseiprefektuuri pressiesindaja Kaja Grak.

Riigihalduse minister Arto Aas esitas Lääne maavanema kandidaadiks Neeme Suure ja Valga maavanema kandidaadiks Margus Lepiku.

Hiljuti tuli Haapsalu politseijaoskonna ametnikel menetleda juhtumit, kus alaealine tütarlaps oli vanuse muutmiseks rikkunud oma ID-kaarti.

Enne jaanipäeva avas endises Pipi pansionaadis uksed Haapsalu esimene kreeka restoran. “Margot Food and Style” nime kandva toidukoha tegi kreeka-küprose juurtega Fokas Koumides, kelle moto on: “Hea kvaliteet, suured portsjonid ja madalad hinnad.”

Juulist jõustus uus ehitusseadustik, mis muudab väikeehitiste püstitamise lihtsamaks ja kiiremaks. See ei laiene aga kaitsealadele.

Pärnu–Lihula maantee 16. kilomeetril keeras 52-aastase Ennu juhitud sõiduauto Audi 80 vaskpööret sooritades ette peateel liikunud mootorrattale KTM, mida juhtis 37-aastane Erkki.

Täna öösel puhkes Saaremaal Astes kortermajas tulekahju, mille tagajärjel hukkusid mees ja naine, vigastada sai kuus inimest.

Haapsalus Iloni Imedemaa õuel esietendub täna koguperelavastus “Lärmisepa tänava Lota”. Dramatiseering on tehtud Astrid Lindgreni  samanimelise raamatu järgi Rootsis.

Möödunud nädalal olid parvlaeval Ormsö koos laeva ehitaja Baltic Workboats ASi, Vormsi vallavalitsuse, vedaja Väinamere Liinid OÜ ja Lääne maavalitsuse esindajad, et arutada  Sviby-Rohuküla-Sviby liinil raskeveokite laadimise ja üleveoga seotud teemasid.

Suvevolle neljanda etapi Taeblas võitsid naistest Kadi Lehtpuu, Kaire Kuura ja Maili Jaaska. Meeste turniiri parimad olid Keiro Jõgisalu, Rain Kaasik, Urmas Koppe ja Madis Jõgisalu.

Maalehe ajakirjanik Ivar Soopan ja Delfi loovjuht Ester Vaitmaa jõudsid tagasi Liibanonist, kus tegid artikleid ja videoid Süüria sõjapõgenike elust. 

MTÜ Eesti Pakendiringlus juhatuse esimees Aivo Kangus jagab nõuandeid prügikoguse vähendamiseks.

Ajaloolisesse Lihula linna tulevad 9.-12. juulil kokku muusikud Ameerika Ühendriikidest, Brasiiliast, Soomest ja kodumaalt. Festivali korraldajateks on Järvi perekonna noored muusikud.

Üleeile lasti Vormsilt pärit ilves Kirde-Poola metsa lahti. “Loom on väga hea tervise juures ja hoiame pöidlaid, et ka järglasi tuleks,” ütles Eestimaa Looduse Fondi teabejuht Kertu Hool.

Maksu- ja tolliameti töötajad leidsid juunis kahel korral suure koguse ravimeid, mis on tõenäoliselt anaboolsed steroidid.

29. juunil varastati Hanila vallas Mõisaküla külas talumajast sülearvuti Asus, mälupulk ja kilekott koos selles olnud riietega.

30. juunil kella 23.50 paiku üritati Ridala vallas Uuemõisa alevikus Tallinna maanteel asutuse territooriumilt varastada sõiduauto haagist.

Ilmateenistus prognoosib täna Eestis õhusooja 26 kraadi. Haapsalus peaks sooja olema 24 kraadi. Kuna tuul on nõrk ja pilvi vähe, siis peaks täna tulema tõeliselt ilus suvepäev. Veelgi soojemat ilma lubatakse homseks ja ülehomseks.

1. jaanuari seisuga elas Läänemaal 25 512 inimest, seega on elanike arv maakonnas tänavu kuue kuuga vähenenud 146 inimese võrra.

40-aastane Karin sõitis Tallinnas majahoovis otsa 10-aastasele poisile, kes oli kõhuli rula peal sõiduteel.