teisipäev, 2 september, kell 16:57:46
RSS vood Twitter Facebook Helista

RMK ja ELF korraldavad tänavu taas looduskaitsetalguid

Eestimaa Looduse Fondi talgud puisniidu taastamiseks Haeskas 24.-26. septembril 2010. Talgulisi võõrustas Tuulingu talu. (Foto: www.flickr.com/photos/taevakarva)

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) viib tänavu koos Eestimaa Looduse Fondiga (ELF) läbi kakskümmend talgureisi, kus tehakse looduskaitselisi töid, pakutakse vabatahtlikele aktiivset puhkust ning tutvustatakse ohustatud alasid ja liike, teatas RMK. Iga aasta on olnud mitu talgupaika ka Läänemaal. Tänavused talgupaigad selguvad kevadel.

 

RMK juhatuse esimehe Aigar Kallase sõnul pani RMK üle kümne aasta ELF-i eestvedamisel toimunud talguürituste korraldamisele õla alla selleks, et propageerida vabatahtlikku tööd ja edendada loodusharidust. “Hoolimata ELFi pikast kogemusest on vabatahtliku töö olulisus Eestis alles kujunemas ja ühistalgutega saame näidata, et looduskaitse ja ohustatud alade eest hoolitsemine on meie kõigi ühine asi,” rääkis Kallas ning lisas, et kevadest sügiseni toimuvatele talgureisidele oodatakse igas vanuses inimesi, sest teadmised, kuidas looduses käituda, ei jookse kellelgi mööda külge maha.

 

Meie metsades kasvab ja elab hinnanguliselt üle 20 000 liigi elusorganisme ning nende püsimajäämine on inimtegevusega otseselt seotud.

 

Aastate jooksul on ELF-i korraldatud ligi 300-l talguüritusel osalenud üle 4500 vabatahtliku, kes on teinud rohkem kui 40 000 tundi tööd. ELFi juhatuse esimehe Jüri-Ott Salmi sõnul on talgute mõte laiem, kui ainult töö tegemine. "Kogemus on tõestanud, et suvine talgutegu toob talvise hingerahu. See tuleb teadmisest, et looduse heaks on midagi oma kätega tehtud, samuti värskes õhus veedetud ajast, peale tööd ühiselt ettevõetud matkast kohalikul kaitsealal ning tutvumisest sealse looduse ja kogukonna tegemistega," ütles Jüri-Ott Salm.

 

Täpsem teave talgukohtade ja registreerimise kohta avaldatakse kevadel ELFi talgute lehel www.talgud.ee.

 

ELF korraldab looduskaitselisi talgureise juba üle kümne aasta. Üheksakümnendate lõpul Suurbritannia partneri toel käivitatud talgureisid võeti Eestis kiiresti omaks ning populaarsus on aasta-aastalt üha kasvanud. 2011. aasta jooksul toimus ELFi korraldusel 40 talgureisi, millel osales kokku üle 500 vabatahtliku, kes panustasid looduse heaks üle 6000 tunni tööd.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Tööinspektsioon korraldab kampaania “Tunne oma õigusi”  raames Haapsalus 15. oktoobril tasuta teabepäeva, mis on mõeldud välismaal töötamisega kokku puutuvatele inimestele.

Justiitsminister Andres Anvelt tegi Lavly Perlingule ettepaneku kandideerida riigi peaprokuröri ametikohale. Täna toimunud kohtumisel ministriga andis Perling kandideerimiseks nõusoleku.

Lääne maavalitsuses ja maakonna omavalitsustes registreeriti 2014. aasta augustikuus 12 lapse sünd ehk üks vähem kui aasta tagasi.

12.-14. septembrini kestavad Haapsalus kümnendad Nostalgiapäevad. Programmi mahuvad muuhulgas kohtumisõhtu Katrin Karisma ja Tõnu Kilgasega, tasuta raamatute laat, Tipp ja Täpp, vanad autod ja mootorrattad ning kuulsad tsiklisõitjad.

Kevadel Läänemaa ühisgümnaasiumi lõpetanud Eleanor Ender sai ühena 13 Eesti keskkoolilõpetajast 4000-eurose stipendiumi, et jätkata õpinguid tunnustatud välismaa ülikoolis.

Projektiga „Turvaline Läänemaa“ kaardistatakse maakonna kolme valla turvalisuse probleemid ja otsitakse neile lahendusi.

Tuule Piletikeskus töötas koostöös Väinamere Liinidega välja mobiilirakenduse „Tuulelaevad“, mille kaudu saab mugavalt osta m-pileteid Kuivastu-Virtsu, Rohuküla-Heltermaa ja Triigi-Sõru laevaliinidele, samuti vaadata sõiduplaane ning operatiivinfot laevaliikluse muudatustest, teatas ettevõte Väinamere Liinid. 

Täna varahommikul leidsid politseiametnikud Pärnumaal Libatse kandis öö metsas veetnud 58-aastase mehe.

Värskes ajakirjas Mari on pikem lugu sõbrannadest Kristel Saal-Engmanist (41) ja Mary-Liis Kaabelist (30), kes peavad Haapsalus Dietrichi kohvikut.

Läänemaa orienteerumisklubi Okas noor Ants Kristjan Tamm võitis Poolas rattaorienteerumise MMil omas vanuserühmas hõbe- ja pronksmedali.

Lihula maailmarändur Meigo Märk, kes käib jalgsi läbi Euroopa ja plaanib ka maakerale tiiru peale käia, andis augusti lõpus intervjuu Serbia televisioonile. Praeguseks on Märk teel olnud üle 10 päeva ja jõudnud Bulgaariasse.

Pühapäeval sõideti Marimetsa Kapi jalgrattasarja kuues etapp Matsalu 7. rattamaraton. Põhidistantsi lõpetas 149 sõitjat, võitis Raido Saar veenva eduga Sten Saarnitsi ja läänlase Joonas Maanurme ees.

Tänasest, 2. septembrist ei tohi Euroopa Liidus müüa või muul moel kättesaadavaks teha kemikaale, mida võidakse kasutada lõhkeainete ebaseaduslikuks valmistamiseks, teatas majandusministeeriumi pressiesindaja Gea Otsa.

Kultuuriministeerium sai pärast arutelusid valmis eelnõu, mille eesmärk on muuta kunstiteoste tellimine avalikku ruumi selgemaks ja arusaadavamaks. Eelnõu ei muuda kunstiteoste tellimise seaduse üldpõhimõtteid, aga parandab oluliselt selle rakendamist, teatas ministeeriumi kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre.

Eile õhtul USA lahtistel meistrivõistlustel kaotas Haapsalu tennisist Kaia Kanepi esinumbrile Serena Williamsile kaheksandikfinaalis 3:6, 3:6. Otsustavaks sai Williamsi väga hea serv, leidis Kanepi.

Kaia Kanepi kaotas maailma parimale naistennisistile Serena Williamsile USA lahtiste meistrivõistluste kaheksandikfinaalis 3:6, 3:6.

Kuueklassilises Uuemõisa lasteaed-algkoolis saatsid 1. klassi lapsed klassi selle kooli abituriendid 6. klassist. 1. klassi klassijuhataja Kai Puusepa jaoks oli see esimene päev õpetajana klassi ees.

Kullamaa keskkooli esimesse klassi tuli sel aastal üheksa last. 10. klassi asus õppima 14, koolis on kokku 136 õpilast. Direktor Meelis Välis ütles oma kõnes, et on heameel tõdeda, et vahepealne õpilaste arvu langus on sisuliselt peatunud.

Läänlane Aivar Kroon leidis Noarootsi vallas Spithamis mererannast pudeli kirjaga, mille on merre visanud kirjasõpra otsinud Saksa poiss Lukas Ledermann.

Haapsalu linna kodulehel on alates reedest tutvumiseks Haapsalu linna arengukava 2015-2024 tööversioon.

Täna alustas Haapsalus Promenaadi juures tööd veetaimestiku niiduk, mis  üritab eemaldada merest liigset taimemassi Tagalahest 12 hektari suuruselt alalt, mis jääb Rannarootsi muuseumi ja promenaadi vahele.

Täna algab Tartus Eesti Teatri Festival Draama 2014 pealkirjaga “Kohaloleku kunst”. Nädala aja jooksul antakse 30 etendust. Kohal on Läänlase korrespondent Piret Jaaks.

Haapsalu linna algkoolis läks täna 1. klassi 41 last. Üldse on direktor Mall Õiglase sõnul kooliperes 301 inimest.

Kooli alguse puhul oli Haapsalu kultuurikeskuse suur saal täna õpilaste päralt, kes elasid häälekalt kaasa Karl-Erik Taukari ja tema bändi kontserdile. Noored fännid laulsid kõiki Taukari laule kaasa. 

Haapsalu Nikolai koolis oli täna lustakas aktus, kus esinesid õpilased, helistati koolikella ja anti 12-le 1. klassi läinud lapsele kätte aabits. Aabitsa kätteandmise pidulikkuse rõhutamiseks kutsuti lapsed poodiumile, millel seisis number 1.  

Haapsalu põhikooli 1. klassi läinud õpilasi juhatasid aktusel kooli vanemad õpilased. 

Sajad Haapsalu põhikooli õpilased, lapsevanemad ja õpetajad pidasid täna kooliaasta avaaktust. 

Täna alustas Lääne maavalitsuses õigusnõunikuna tööd Läänemaalt pärit Roger Uusmaa, teatas Lääne maavalitsuse pressiesindaja Maris Saar.

Eile kella 12 ja 16 vahel varastati Haapsalus Kuuse tänaval maja juurest lukustamata jalgratas Tunturi. Kahju on 200 eurot.

Sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt kutsub üles 1. septembril mitte tarbima alkoholi. Täiskasvanud peavad olema koolilastele heaks eeskujuks ja aitama kujundada käitumisnorme.

Esmaspäeval, 1. septembril, on teadmistepäeva puhul Eestis lipupäev. Eesti lipu heiskavad kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Eesti lipu võivad heisata ka kõik teised.

Laupäevaõhtusel muinastulede ööl süttisid Läänemere randades taas lõkked. Muinastulede veebikaardile oli kantud 939 lõket ja muinastulede ööd tähistas rohkem kui 30 000 inimest. Tagasiside põhjal võib arvata, et lõkkelisi oli tegelikkuses kuni kolm korda rohkem. 

31. augustil peeti MTÜ Igaühe Terviseklubi eestvedamisel tänavuse sõiduautode vigursõidusarja kolm esimest etappi. Naiste, J-18, meeste ja veteranide 50+ klassides oli kokku 23 võistlejat. 

Kaia Kanepi endine treener Silver Karjus on arvamusel, et kui Eesti esireket võiks maailma esinumbrit Serena Williamsit üldse kunagi võita, siis juhtub see kõige tõenäolisemalt just homme, kirjutab Delfi Sport.

Väinamere Liinide teatel läheb Kuivastu-Virtsu laevaliin esmaspäevast, 1. septembrist üle sügisgraafikule. Tänavusse sügisgraafikusse on riik tellinud varasemast rohkem reise.

Juulis kogunesid Vormsis peetud suveseminarile Eesti pühapäevakooliõpetajad. Räägiti nii erivajadustega laste kohtlemisest, ühtekuuluvustunde saavutamisest ja sellest, kuidas hoida ennast läbipõlemise eest, kirjutab Eesti Kirik.

Haapsalu volikogu esimees keskerakondlane Jaanus Karilaid heidab valitsusele ette, et see ei ole täitnud lubadust algatada seoses PKC Haapsalu tehase sulgemisega töökohtade loomise teemane debatt riigikogus. Haapsallu võiks tema sõnul rajada NATO varustuskeskuse.

17.-21. septembril peetakse Lihulas 12. korda Matsalu Loodusfilmide Festivali. Vaata, millised filmid on tänavu festivali võistlusprogrammis. 

Eile õhtul puhkenud tulekahju Harjumaal Kehra linnas asuvas paberivabrikus kustutati lõplikult 22:38-ks. Ükski inimene põlengus kannatada ei saanud, teatas Põhja päästekeskuse pressiesindaja Kiira Udu.

Kaia Kanepi sai USA lahtiste tennisemeistrivõistluste kolmandas ringis kindla võidu 15. paigutusega Carla Suarez Navarro üle. Järgmises ringis kohtub haapsallane maailma esinumbri Serena Williamsiga.

Juba teist aastat saab Haapsalu uhkeldada korraliku muinastulega.

Täna õhtul puhkes tulekahju Harjumaal Kehra linnas asuvas paberivabrikus. Tulekahjus kannatanuid pole.

Jääpange väljakutse jõudis Lääne-Nigula vallavanema Mikk Lõhmuse ja volikogu esimehe Andres Kampmannini. Mõlemad mehed võtsid väljakutse vastu ja valasid end üle jääkülma veega. Nüüd sai väljakutse ka Haapsalu volikogu esimees Jaanus Karilaid.

Alates tänasest hõlmab puhvertsoon kõiki Valga-, Võru- ja Põlvamaa valdasid, Abja, Halliste, Karksi, Paistu, Kõpu ja Tarvastu valdasid Viljandimaal ning Pärnu maakonnas Häädemeeste, Saarde, Paikuse, Surju ning Tahkuranna valdasid.

FTR Consultants OÜ nimeline ettevõte tahab rajada Hispaania investorite abiga Haapsallu Haava 2 ja 2a asuvale tühermaale hiiglasliku andmekeskuse, mis võiks olla veebiserverite, mainframe-arvutite ja muud tüüpi IT-seadmete kodu, kirjutab Lääne Elu.