esmaspäev, 24 november, kell 10:49:50
RSS vood Twitter Facebook Helista

RMK ja ELF korraldavad tänavu taas looduskaitsetalguid

Eestimaa Looduse Fondi talgud puisniidu taastamiseks Haeskas 24.-26. septembril 2010. Talgulisi võõrustas Tuulingu talu. (Foto: www.flickr.com/photos/taevakarva)

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) viib tänavu koos Eestimaa Looduse Fondiga (ELF) läbi kakskümmend talgureisi, kus tehakse looduskaitselisi töid, pakutakse vabatahtlikele aktiivset puhkust ning tutvustatakse ohustatud alasid ja liike, teatas RMK. Iga aasta on olnud mitu talgupaika ka Läänemaal. Tänavused talgupaigad selguvad kevadel.

 

RMK juhatuse esimehe Aigar Kallase sõnul pani RMK üle kümne aasta ELF-i eestvedamisel toimunud talguürituste korraldamisele õla alla selleks, et propageerida vabatahtlikku tööd ja edendada loodusharidust. “Hoolimata ELFi pikast kogemusest on vabatahtliku töö olulisus Eestis alles kujunemas ja ühistalgutega saame näidata, et looduskaitse ja ohustatud alade eest hoolitsemine on meie kõigi ühine asi,” rääkis Kallas ning lisas, et kevadest sügiseni toimuvatele talgureisidele oodatakse igas vanuses inimesi, sest teadmised, kuidas looduses käituda, ei jookse kellelgi mööda külge maha.

 

Meie metsades kasvab ja elab hinnanguliselt üle 20 000 liigi elusorganisme ning nende püsimajäämine on inimtegevusega otseselt seotud.

 

Aastate jooksul on ELF-i korraldatud ligi 300-l talguüritusel osalenud üle 4500 vabatahtliku, kes on teinud rohkem kui 40 000 tundi tööd. ELFi juhatuse esimehe Jüri-Ott Salmi sõnul on talgute mõte laiem, kui ainult töö tegemine. "Kogemus on tõestanud, et suvine talgutegu toob talvise hingerahu. See tuleb teadmisest, et looduse heaks on midagi oma kätega tehtud, samuti värskes õhus veedetud ajast, peale tööd ühiselt ettevõetud matkast kohalikul kaitsealal ning tutvumisest sealse looduse ja kogukonna tegemistega," ütles Jüri-Ott Salm.

 

Täpsem teave talgukohtade ja registreerimise kohta avaldatakse kevadel ELFi talgute lehel www.talgud.ee.

 

ELF korraldab looduskaitselisi talgureise juba üle kümne aasta. Üheksakümnendate lõpul Suurbritannia partneri toel käivitatud talgureisid võeti Eestis kiiresti omaks ning populaarsus on aasta-aastalt üha kasvanud. 2011. aasta jooksul toimus ELFi korraldusel 40 talgureisi, millel osales kokku üle 500 vabatahtliku, kes panustasid looduse heaks üle 6000 tunni tööd.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Iloni Imedemaa kuulutab välja Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursi, et julgustada noort kunstnikku tema loomelise rännaku alguses. 

23. novembril kell 17.34 said päästjad väljakutse Käina valda Kassari külla, kus teataja sõnul on uppunud mees.

Tööinspektsioonist otsis abi naine, kelle laps sai kaheaastaseks ja kes soovis  lapsehoolduspuhkuse lõpetada ning tööle tagasi minna. Tööandja ütles naisele, et tal pole enam sama tööd anda. Töötaja sõnul on sama töö alles, sellel kohal töötab tema asendaja.

Laupäeval kella 21.45 paiku löödi Haapsalus Lihula maanteel 41-aastast meest.

22. novembril kell 00.58 teatati päästjatele prügikonteineri põlengust Lihulas Jaama tänaval.

Pühapäeva öösel kell 2.03 teatati päästjatele tulekahjust Lääne-Nigula vallas Kadarpiku külas, kus teataja sõnu põles elumaja lahtise leegiga.

Täna algab üleriigiline Ühisnädal, mis toob ka Läänemaale põnevaid sündmusi. Kuulutatakse näiteks välja siinsed sädeinimesed, peetakse noorte osaluskohvik ja tehakse talgud Lihula mõisa saalis.

Eile kella 19.25 ajal juhtus liiklusõnnetus Põlvamaal Mikitamäe vallas, kus sõidukit Audi juhtinud 20-aastane Tanel sõitis otsa vastassuunavööndis liikunud sõidukile Volkswagen, mida juhtis 67-aastane Märt.

Katrina Lehis saavutas Oslos peetud naiste epee MK-satelliitturniiril teise koha, teatas vehklemisliit. Finaalis pidi ta tunnistama rootslanna Johanna Bergdahli 15:12 paremust. Kolmanda koha sai poolfinaalis Lehisele 12:15 kaotanud Irina Embrich. 

Eile valiti Eesti Tennise aastalõpupeol aasta parimad täiskasvanud ja noored tennisistid, tunnustuse osaliseks said ka treenerid ja teised tennisega seotud inimesed. Aasta parimaks meestennististiks valiti Jürgen Zopp, parima naistennisisti tiitli sai Kaia Kanepi, teatas Postimees.

Riigikogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimehe Lauri Luige hinnangul ei ole okupatsioonisümbolite kasutamisele koolilaste fotode taustana mingit õigustust ning Tallinna linnas peab keegi selle eest vastutama.

Haapsalu vehkleja Sten Priinits (En Garde) saavutas Norras Oslos peetud meeste epee MK-satelliitturniiril kolmanda koha.

Loetud päevade pärast saame teada, kas Läänemaa ühest tuntumast inimesest, praost Tiit Salumäest saab ka Eestis väga tuntud isik – Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop. Selleks, et mõista, kuidas peapiiskoppi valitakse, millised on valimise nõuded ja kui suured on Tiit Salumäe võimalused seda eesti luterlaste jaoks olulisimat ametikohta saada, võtab Läänlane kokku viimase aja sündmused ja selgitab, kuidas kirikujuhti valitakse. 

Kella 17.33 ajal juthus liiklusõnnetus Jõgevamaal Palamuse vallas Jõgeva-Palamuse-Saare tee 6. kilomeetril, kus 65-aastase Ado juhitud sõiduk Volkswagen sõitis T-kujulisel ristmikul otse teelt välja. Juhi sõnul ei märganud ta udu tõttu õigeaegselt liiklusmärki „STOP“.

Pärnu maakohtu Haapsalu kohtumajas mõisteti oktoobris tingimisi vanglakaristus varem kuuel korral väärtegude eest karistatud alaealisele R.S-ile, kes murdis sisse Taebla kauplusse ja varastas sealt sigarette ning alkoholi, peksis teist alaealist ja valetas politseiuurijale. 

Ameerika Ühendriikide suursaatkond avab 25. novembril kell 15.00 Haapsalu kultuurikeskuses kunstinäituse Ameerika ajaloost, teatas USA suursaatkond.

Päästeamet tuletab kõigile meelde, et esimeste külmadega veekogudele tekkiv jää ei ole valmis lustimiseks.

Eile kella 7.24 ajal juhtus liiklusõnnetus Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa maantee 106. kilomeetril, kus 38-aasatase Sveni juhitud sõiduauto BMW kaotas libeduse tõttu juhitavuse ja sõitis teelt välja. Sõiduautos viibinud kaasreisijad 37-aastane Kairi ja 59-aasatane Ain toimetati Paide haiglasse.

ERR: Haapsalu kultuurikeskuses kuulutati täna õhtul välja kultuuriauhind "Kultuuri tegu", mille pälvis rahvusvaheline noortekunsti triennaal Eksperimenta! ja selle eestvedaja Annely Köster. 

Pärnus Karja tänaval majas puhkenud tulekahjust toodi välja kaks vanemat inimest, teatas Lääne päästekeskuse pressiesindaja Kristi Kais.

Peaminister Taavi Rõivas ütles täna kohtumisel Haapsalu ettevõtjatega, et enne Haapsalu raudtee toetamist tahab ta näha sotsiaalmajandusliku tasuvuse uuringut ja kui see näitab, et Läänemaal on raudteest aastas rohkem kasu kui iga-aastane dotatsioon umbes 1,5 miljonit eurot, oleks tema raudtee poolt. Kiire lahendusena näeb ta aga kiireid ja kvaliteetseid ekspressbusse.

ERR: Haapsalus on kahel päeval koos paarsada eesti kultuuritegelast, kes osalevad Kultuuri Koja aastakonverentsil. Tänase päeva üks aruteluteemasid oli „Kas kunagi oli muru rohelisem ja taevas sinisem ehk kuidas on kultuuri väärtus ajas teisenenud?

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar tunnustas täna IRL-i peaministrikandidaati Juhan Partsi, kes avaldas toetust Haapsalu raudtee toetamisele.

Esimene lumi ja libedad teed on üle Eesti põhjustanud juba üle 80 liiklusõnnetuse, millest enamik on kergemad plekimõlkimised. Viga on saanud viis inimest. Praegu on teada vähemalt ühest õnnetusest Läänemaal, kui Kultuuri Koja visioonikonverentsile teel olnud inimene sõitis autoga teelt välja. Juht viga ei saanud. 

Maksu- ja tolliameti narkotalituse andmetel on Eestis hakatud sünteetilisi kannabinoide (nn spice) müüma neile teada tuntud uimastite välimust andes. Sellisel juhul ei tea keegi, mida aine sisaldab ja tarvitajatel üledoseerimise oht oluliselt suureneb.

Majandus- ja taristuminister Urve Palo kirjutas täna alla määrusele, mille järgi saavad eramajade omanikud, kes kasutavad kütmiseks erimärgistatud vedelkütust, taotleda toetust küttesüsteemi väljavahetamiseks säästvama vastu.

Eesti kuni 16-aastase meistrivõistlustel laskmises võitsid Läänemaa spordikooli noored kolm kuld- ja kolm pronksmedalit.

Peaminister ja Eesti Reformierakonna esimees Taavi Rõivas külastab täna Haapsalut riigikogu liikme Lauri Luige kutsel.

Kui bussid kultuuriinimestega Tallinnast ja Tartust olid Haapsalu kultuurikeskusse jõudnud, kuulutati Eesti kultuuri koja visioonikonverents “Mis on kultuuri väärtus?” avatuks. Kahe päeva jooksul peetakse kultuurikeskuses hulk arutelusid nimekate kultuuritegelaste eestvedamisel. Tunnustatakse esseekonkursi „Mis on Eesti riigi mõte?“ võitjaid ning antakse välja aasta Kultuuri Tegu auhind.

Täna ja homme ja Haapsalus paarsada kultuuritegelast, kes arutlevad Eesti Kultuuri Koja visioonikonverentsil kultuuri väärtuse üle.

Haapsalu linna jõulupuu saab sel aastal uued valged kaunistused, teatas Haapsalu linnavalitsuse pressiesindaja Tõnu Parbus.

Eile kell 11.18 kutsuti päästjad appi Noarootsi valda Höbringi külla, kus teataja sõnul põles traktor.

Kui uskuda Venemaal viimasel ajal läbiviidud avaliku arvamuse küsitlusi, valitseb seal eufooria: enamik venemaalasi leiab, et nende riik on just selline nagu peab olema. Erilist uhkust tuntakse oma presidendi üle, vahendasid ERRi teleuudised

Eesti kõige avaram kool asub Läänemaal - Vatla põhikool edetabelit põrandapinna ruutmeetrite poolest õpilase kohta, kirjutab Maaleht.

Täna öösel algas Eesti lõuna- ja edelaservast lume- ja lörtsisadu. Esialgu nõrk sadu muutus hommikul tihedamaks ja laienes edasi põhja- ja kirde suunas. Sajab põhiliselt lund ja lörtsi, rannikualadel ka vihma, teatas ilmateenistus.

Neljapäeva õhtul Läänemaal juhtunud liiklusõnnetuses sai autolt löögi sõiduteel olnud mees ja ta hukkus sündmuskohal. Teataja sõnul istus mees maanteesillal ja talle otsasõitu ei õnnestunud vältida. 

Lääne maavanem kinnitas kohaliku omaalgatuse programmi 2014. aasta sügisvoorus toetatud projektide nimekirja, milles järgi 13 projektitaotlust saavad 16 767 eurot ja 40 senti.

ERR: Haapsalu linnavalitsus kavatseb mõne aasta pärast liita ühe katuse alla eestikeelse ja venekeelse õppega põhikoolid. Koolide ühendamise põhjuseks on vene keelt emakeelena kõnelevate laste arvu vähenemine ja Nikolai kooli suur ülalpidamiskulu, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

Eestis tähistatakse tänavu 25 aasta täitumist organiseeritud mahepõllumajandusliku tegevuse algusest. Selle aja jooksul on Eesti mahepõllumajandusalases teadustöös jõutud üksikute teadlaste initsiatiivil alguse saanud teadusuuringutest osalemiseni suurtes rahvusvahelistes projektides, mis peaks andma tuge kogu mahesektori edasiseks arenguks. Millised teadusuuringud on aastate jooksul Eesti mahepõllumajanduse arengut toetanud, kirjutab Maablogis Eesti Maaülikooli emeriitprofessor Anne Luik.

Kui vahel on Haapsalu linna jõulukuuse toomiseks vaja olnud läbi murda hangedest ja pugeda padrikusse, siis seekord ootas väljavalitud puu saemehi otse küla keskel täpselt Ridala kiriku vastas elumaja õuel. Kuid tsiviliseeritud paigast puu kättesaamiseks tuli ületada teistmoodi tõkkeid.

Täna keskpäeval jõudis Haapsallu linna jõulupuu. Ridala kiriku lähedalt maha võetud umbes 50-aastane kuusk on kaharam kui viimaste aastate linna jõulukuused. Valgustuse saab puu peale tuleval nädalal.

Loovisikud hakkavad detsembrikuus koostöös Tallinna ülikooli Haapsalu kolledži ja Haapsalu kutsehariduskeskusega välja mõtlema Läänemaad iseloomustavaid meeneid. 

Eile kella 17.08 paiku sõitis 60-aastase Jaani juhitud sõiduauto Mercedes-Benz Tartus Ravila tänaval reguleerimata ülekäigurajal otsa 11-aastasele tüdrukule. 

Õpilasfirma Haapsalu Aabits viis noort esitlevad homme kodulinna päris enda aabitsat, milles on teadmisi linna kohta nii külalisele kui ka haapsallasele.

Neljapäevane Lääne Elu kirjutab, et Reformierakond on raudtee taastamise vastu. See ei vasta tõele. Reformierakonnas on palju neid, kes Haapsalu raudtee taastamise ideed toetavad ja on ka inimesi, kes kahtlevad selle majanduslikus tasuvuses. Kalev Kallemets esindas antud leheloos enda isiklikku seisukohta, milleks tal on loomulikult õigus.