esmaspäev, 24 november, kell 14:02:15
RSS vood Twitter Facebook Helista

Estonian Nature Tours'i juht esines Zambias konverentsil

Vasakult: konverentsi peakorraldaja Louis D'Amore, Pakistani ökoturismi ühenduse president Agha Iqrar Haroon ja Estonian Nature Toursäi tegevjuht Marika Mann. (Erakogu)

Matsalus tegutseva Estonian Nature Tours'i tegevjuht Marika Mann tegi Aafrika kliimamuutuste ja turismi konverentsil ettekande Eestist ja ettevõtte panusest Eesti säästva turismi arengusse.

Marika Manni ettekannet kuulati huviga. Ettekanne tõi selgesti välja, kui oluline on tulevikus koostöö Aafrika ning Põhja-Euroopa riikide vahel. Ühinenud Rahvaste Maailma Turismiorganisatsiooni (UNWTO) toel ilmub lähitulevikus raamat konverentsi sisukamatest ettekannetest. Väljavalituks on osutunud ka ettekanne Eestist.

Rahvusvaheline konverents peeti 15.-20. mail Zambia pealinnas Lusakas. Konverentsi peakorraldajaks oli IIPT (International Institute for Peace through Tourism) koostöös UNWTO-ga.

Konverentsil esitleti eri „Best Practice” mudeleid üle kogu maailma, leidmaks lahendusi, kuidas leevendada kliimamuutuste mõju turismile ning vähendada vaesust säästva turismi arendamise kaudu. Teiste seas esinesid UNWTO peadirektor Zoltan Somogyi, Zambia turismi- ja keskkonnaminister Catherine Namugala, Native Tourism Alliance (Põlisrahvaste turismiühendus) president Ben Sherman, World Travel Industry News president Jürgen Thomas Steinmetz jpt.

Konverentsil osales ligi 440 delegaati 36 riigist (Aafrikast, Aasiast, Euroopast, Põhja-Ameerikast ja Kariibidelt). Ettekandeid kuulati enam kui 20 töötoas.

Zambialaste vastuvõtt oli äärmiselt soe ja sõbralik. Konverentsi patrooniks oli Zambia president Rupiah B. Banda. Konverentsi austas oma kohaloluga ka Zambia esimene president Kenneth Kaunda, kes alustas oma pöördumist rahva poole lauluga vabadusest. Vaata videot.

Esinejatele korraldati eraldi väljasõit Livingstone'i imetlema Victoria joa võimsust. Suur au oli osaleda Victoria joa õnnistamistseremoonial, mille viis läbi kohaliku hõimu vanem Toka Leya. Ühiselt istutati ka puid. Vaata videot.

Konverentsil leiti, et maailm vajab senisest agressiivsemat üleminekut taastuvatele energiaallikatele ning progressiivsemat jäätmekäitlust, samuti vastutustundlikke arengukavasid haavatavatel aladel nagu rannikud, märgalad ning mägipiirkonnad.

Esmakordselt leiti, et hädavajalik on õiglase kaubanduse juurutamine ka turismitööstuses (säästev ei ole odav) ning et reisija harimisele saab suuresti kaasa aidata meedia. Väga oluliseks peeti koostööd eri ministeeriumide vahel (turism, transport, põllumajandus, keskkond jpt valdkonnad).

IIPT presidendi Louis D´Amore kutse esinema konverentsile Aafrikasse on olnud seni suurim tunnustus firma tööle.

IIPT (International Institute for Peace through Tourism) asutati 1986. aastal (ÜRO rahvusvahelisel rahu aastal) visiooniga arendada turismist majandusharu, mis toetab ja edendab seisukohta, et iga reisija on potentsiaalne „rahu suursaadik“. Ligemale 5000 persooni enam kui 120 riigist on 20 aasta jooksul jaganud oma kogemusi regionaalsetel ja ülemaailmsetel konverentsidel.

Loe konverentsi deklaratsiooni siit.

Loe lähemalt http://www.iipt.org

Vaata ka pildigaleriid.


Share |

Kommentaarid

Uudised

OÜ Morobell juhataja Raivo Baum ütles Maalehele, et tema ettevõtte müügikäibest moodustas suure osa Läänemerest püütud kilu ja räime müümine Venemaale. Praegu läheb lõviosa Morobelli kalasaagist lattu.

Laupäeval kell 9.03 teavitati politseid Saaremaalt Pidula lahelt leitud alajahtumistunnustega kalurist. 

Iloni Imedemaa kuulutab välja Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursi, et julgustada noort kunstnikku tema loomelise rännaku alguses. 

23. novembril kell 17.34 said päästjad väljakutse Käina valda Kassari külla, kus teataja sõnul on uppunud mees.

Tööinspektsioonist otsis abi naine, kelle laps sai kaheaastaseks ja kes soovis  lapsehoolduspuhkuse lõpetada ning tööle tagasi minna. Tööandja ütles naisele, et tal pole enam sama tööd anda. Töötaja sõnul on sama töö alles, sellel kohal töötab tema asendaja.

Laupäeval kella 21.45 paiku löödi Haapsalus Lihula maanteel 41-aastast meest.

22. novembril kell 00.58 teatati päästjatele prügikonteineri põlengust Lihulas Jaama tänaval.

Pühapäeva öösel kell 2.03 teatati päästjatele tulekahjust Lääne-Nigula vallas Kadarpiku külas, kus teataja sõnu põles elumaja lahtise leegiga.

Täna algab üleriigiline Ühisnädal, mis toob ka Läänemaale põnevaid sündmusi. Kuulutatakse näiteks välja siinsed sädeinimesed, peetakse noorte osaluskohvik ja tehakse talgud Lihula mõisa saalis.

Eile kella 19.25 ajal juhtus liiklusõnnetus Põlvamaal Mikitamäe vallas, kus sõidukit Audi juhtinud 20-aastane Tanel sõitis otsa vastassuunavööndis liikunud sõidukile Volkswagen, mida juhtis 67-aastane Märt.

Katrina Lehis saavutas Oslos peetud naiste epee MK-satelliitturniiril teise koha, teatas vehklemisliit. Finaalis pidi ta tunnistama rootslanna Johanna Bergdahli 15:12 paremust. Kolmanda koha sai poolfinaalis Lehisele 12:15 kaotanud Irina Embrich. 

Eile valiti Eesti Tennise aastalõpupeol aasta parimad täiskasvanud ja noored tennisistid, tunnustuse osaliseks said ka treenerid ja teised tennisega seotud inimesed. Aasta parimaks meestennististiks valiti Jürgen Zopp, parima naistennisisti tiitli sai Kaia Kanepi, teatas Postimees.

Riigikogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimehe Lauri Luige hinnangul ei ole okupatsioonisümbolite kasutamisele koolilaste fotode taustana mingit õigustust ning Tallinna linnas peab keegi selle eest vastutama.

Haapsalu vehkleja Sten Priinits (En Garde) saavutas Norras Oslos peetud meeste epee MK-satelliitturniiril kolmanda koha.

Loetud päevade pärast saame teada, kas Läänemaa ühest tuntumast inimesest, praost Tiit Salumäest saab ka Eestis väga tuntud isik – Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop. Selleks, et mõista, kuidas peapiiskoppi valitakse, millised on valimise nõuded ja kui suured on Tiit Salumäe võimalused seda eesti luterlaste jaoks olulisimat ametikohta saada, võtab Läänlane kokku viimase aja sündmused ja selgitab, kuidas kirikujuhti valitakse. 

Kella 17.33 ajal juthus liiklusõnnetus Jõgevamaal Palamuse vallas Jõgeva-Palamuse-Saare tee 6. kilomeetril, kus 65-aastase Ado juhitud sõiduk Volkswagen sõitis T-kujulisel ristmikul otse teelt välja. Juhi sõnul ei märganud ta udu tõttu õigeaegselt liiklusmärki „STOP“.

Pärnu maakohtu Haapsalu kohtumajas mõisteti oktoobris tingimisi vanglakaristus varem kuuel korral väärtegude eest karistatud alaealisele R.S-ile, kes murdis sisse Taebla kauplusse ja varastas sealt sigarette ning alkoholi, peksis teist alaealist ja valetas politseiuurijale. 

Ameerika Ühendriikide suursaatkond avab 25. novembril kell 15.00 Haapsalu kultuurikeskuses kunstinäituse Ameerika ajaloost, teatas USA suursaatkond.

Päästeamet tuletab kõigile meelde, et esimeste külmadega veekogudele tekkiv jää ei ole valmis lustimiseks.

Eile kella 7.24 ajal juhtus liiklusõnnetus Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa maantee 106. kilomeetril, kus 38-aasatase Sveni juhitud sõiduauto BMW kaotas libeduse tõttu juhitavuse ja sõitis teelt välja. Sõiduautos viibinud kaasreisijad 37-aastane Kairi ja 59-aasatane Ain toimetati Paide haiglasse.

ERR: Haapsalu kultuurikeskuses kuulutati täna õhtul välja kultuuriauhind "Kultuuri tegu", mille pälvis rahvusvaheline noortekunsti triennaal Eksperimenta! ja selle eestvedaja Annely Köster. 

Pärnus Karja tänaval majas puhkenud tulekahjust toodi välja kaks vanemat inimest, teatas Lääne päästekeskuse pressiesindaja Kristi Kais.

Peaminister Taavi Rõivas ütles täna kohtumisel Haapsalu ettevõtjatega, et enne Haapsalu raudtee toetamist tahab ta näha sotsiaalmajandusliku tasuvuse uuringut ja kui see näitab, et Läänemaal on raudteest aastas rohkem kasu kui iga-aastane dotatsioon umbes 1,5 miljonit eurot, oleks tema raudtee poolt. Kiire lahendusena näeb ta aga kiireid ja kvaliteetseid ekspressbusse.

ERR: Haapsalus on kahel päeval koos paarsada eesti kultuuritegelast, kes osalevad Kultuuri Koja aastakonverentsil. Tänase päeva üks aruteluteemasid oli „Kas kunagi oli muru rohelisem ja taevas sinisem ehk kuidas on kultuuri väärtus ajas teisenenud?

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar tunnustas täna IRL-i peaministrikandidaati Juhan Partsi, kes avaldas toetust Haapsalu raudtee toetamisele.

Esimene lumi ja libedad teed on üle Eesti põhjustanud juba üle 80 liiklusõnnetuse, millest enamik on kergemad plekimõlkimised. Viga on saanud viis inimest. Praegu on teada vähemalt ühest õnnetusest Läänemaal, kui Kultuuri Koja visioonikonverentsile teel olnud inimene sõitis autoga teelt välja. Juht viga ei saanud. 

Maksu- ja tolliameti narkotalituse andmetel on Eestis hakatud sünteetilisi kannabinoide (nn spice) müüma neile teada tuntud uimastite välimust andes. Sellisel juhul ei tea keegi, mida aine sisaldab ja tarvitajatel üledoseerimise oht oluliselt suureneb.

Majandus- ja taristuminister Urve Palo kirjutas täna alla määrusele, mille järgi saavad eramajade omanikud, kes kasutavad kütmiseks erimärgistatud vedelkütust, taotleda toetust küttesüsteemi väljavahetamiseks säästvama vastu.

Eesti kuni 16-aastase meistrivõistlustel laskmises võitsid Läänemaa spordikooli noored kolm kuld- ja kolm pronksmedalit.

Peaminister ja Eesti Reformierakonna esimees Taavi Rõivas külastab täna Haapsalut riigikogu liikme Lauri Luige kutsel.

Kui bussid kultuuriinimestega Tallinnast ja Tartust olid Haapsalu kultuurikeskusse jõudnud, kuulutati Eesti kultuuri koja visioonikonverents “Mis on kultuuri väärtus?” avatuks. Kahe päeva jooksul peetakse kultuurikeskuses hulk arutelusid nimekate kultuuritegelaste eestvedamisel. Tunnustatakse esseekonkursi „Mis on Eesti riigi mõte?“ võitjaid ning antakse välja aasta Kultuuri Tegu auhind.

Täna ja homme ja Haapsalus paarsada kultuuritegelast, kes arutlevad Eesti Kultuuri Koja visioonikonverentsil kultuuri väärtuse üle.

Haapsalu linna jõulupuu saab sel aastal uued valged kaunistused, teatas Haapsalu linnavalitsuse pressiesindaja Tõnu Parbus.

Eile kell 11.18 kutsuti päästjad appi Noarootsi valda Höbringi külla, kus teataja sõnul põles traktor.

Kui uskuda Venemaal viimasel ajal läbiviidud avaliku arvamuse küsitlusi, valitseb seal eufooria: enamik venemaalasi leiab, et nende riik on just selline nagu peab olema. Erilist uhkust tuntakse oma presidendi üle, vahendasid ERRi teleuudised

Eesti kõige avaram kool asub Läänemaal - Vatla põhikool edetabelit põrandapinna ruutmeetrite poolest õpilase kohta, kirjutab Maaleht.

Täna öösel algas Eesti lõuna- ja edelaservast lume- ja lörtsisadu. Esialgu nõrk sadu muutus hommikul tihedamaks ja laienes edasi põhja- ja kirde suunas. Sajab põhiliselt lund ja lörtsi, rannikualadel ka vihma, teatas ilmateenistus.

Neljapäeva õhtul Läänemaal juhtunud liiklusõnnetuses sai autolt löögi sõiduteel olnud mees ja ta hukkus sündmuskohal. Teataja sõnul istus mees maanteesillal ja talle otsasõitu ei õnnestunud vältida. 

Lääne maavanem kinnitas kohaliku omaalgatuse programmi 2014. aasta sügisvoorus toetatud projektide nimekirja, milles järgi 13 projektitaotlust saavad 16 767 eurot ja 40 senti.

ERR: Haapsalu linnavalitsus kavatseb mõne aasta pärast liita ühe katuse alla eestikeelse ja venekeelse õppega põhikoolid. Koolide ühendamise põhjuseks on vene keelt emakeelena kõnelevate laste arvu vähenemine ja Nikolai kooli suur ülalpidamiskulu, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

Eestis tähistatakse tänavu 25 aasta täitumist organiseeritud mahepõllumajandusliku tegevuse algusest. Selle aja jooksul on Eesti mahepõllumajandusalases teadustöös jõutud üksikute teadlaste initsiatiivil alguse saanud teadusuuringutest osalemiseni suurtes rahvusvahelistes projektides, mis peaks andma tuge kogu mahesektori edasiseks arenguks. Millised teadusuuringud on aastate jooksul Eesti mahepõllumajanduse arengut toetanud, kirjutab Maablogis Eesti Maaülikooli emeriitprofessor Anne Luik.

Kui vahel on Haapsalu linna jõulukuuse toomiseks vaja olnud läbi murda hangedest ja pugeda padrikusse, siis seekord ootas väljavalitud puu saemehi otse küla keskel täpselt Ridala kiriku vastas elumaja õuel. Kuid tsiviliseeritud paigast puu kättesaamiseks tuli ületada teistmoodi tõkkeid.

Täna keskpäeval jõudis Haapsallu linna jõulupuu. Ridala kiriku lähedalt maha võetud umbes 50-aastane kuusk on kaharam kui viimaste aastate linna jõulukuused. Valgustuse saab puu peale tuleval nädalal.

Loovisikud hakkavad detsembrikuus koostöös Tallinna ülikooli Haapsalu kolledži ja Haapsalu kutsehariduskeskusega välja mõtlema Läänemaad iseloomustavaid meeneid. 

Eile kella 17.08 paiku sõitis 60-aastase Jaani juhitud sõiduauto Mercedes-Benz Tartus Ravila tänaval reguleerimata ülekäigurajal otsa 11-aastasele tüdrukule.