reede, 27 november, kell 11:56:55
RSS vood Twitter Facebook Helista

Estonian Nature Tours'i juht esines Zambias konverentsil

Vasakult: konverentsi peakorraldaja Louis D'Amore, Pakistani ökoturismi ühenduse president Agha Iqrar Haroon ja Estonian Nature Toursäi tegevjuht Marika Mann. (Erakogu)

Matsalus tegutseva Estonian Nature Tours'i tegevjuht Marika Mann tegi Aafrika kliimamuutuste ja turismi konverentsil ettekande Eestist ja ettevõtte panusest Eesti säästva turismi arengusse.

Marika Manni ettekannet kuulati huviga. Ettekanne tõi selgesti välja, kui oluline on tulevikus koostöö Aafrika ning Põhja-Euroopa riikide vahel. Ühinenud Rahvaste Maailma Turismiorganisatsiooni (UNWTO) toel ilmub lähitulevikus raamat konverentsi sisukamatest ettekannetest. Väljavalituks on osutunud ka ettekanne Eestist.

Rahvusvaheline konverents peeti 15.-20. mail Zambia pealinnas Lusakas. Konverentsi peakorraldajaks oli IIPT (International Institute for Peace through Tourism) koostöös UNWTO-ga.

Konverentsil esitleti eri „Best Practice” mudeleid üle kogu maailma, leidmaks lahendusi, kuidas leevendada kliimamuutuste mõju turismile ning vähendada vaesust säästva turismi arendamise kaudu. Teiste seas esinesid UNWTO peadirektor Zoltan Somogyi, Zambia turismi- ja keskkonnaminister Catherine Namugala, Native Tourism Alliance (Põlisrahvaste turismiühendus) president Ben Sherman, World Travel Industry News president Jürgen Thomas Steinmetz jpt.

Konverentsil osales ligi 440 delegaati 36 riigist (Aafrikast, Aasiast, Euroopast, Põhja-Ameerikast ja Kariibidelt). Ettekandeid kuulati enam kui 20 töötoas.

Zambialaste vastuvõtt oli äärmiselt soe ja sõbralik. Konverentsi patrooniks oli Zambia president Rupiah B. Banda. Konverentsi austas oma kohaloluga ka Zambia esimene president Kenneth Kaunda, kes alustas oma pöördumist rahva poole lauluga vabadusest. Vaata videot.

Esinejatele korraldati eraldi väljasõit Livingstone'i imetlema Victoria joa võimsust. Suur au oli osaleda Victoria joa õnnistamistseremoonial, mille viis läbi kohaliku hõimu vanem Toka Leya. Ühiselt istutati ka puid. Vaata videot.

Konverentsil leiti, et maailm vajab senisest agressiivsemat üleminekut taastuvatele energiaallikatele ning progressiivsemat jäätmekäitlust, samuti vastutustundlikke arengukavasid haavatavatel aladel nagu rannikud, märgalad ning mägipiirkonnad.

Esmakordselt leiti, et hädavajalik on õiglase kaubanduse juurutamine ka turismitööstuses (säästev ei ole odav) ning et reisija harimisele saab suuresti kaasa aidata meedia. Väga oluliseks peeti koostööd eri ministeeriumide vahel (turism, transport, põllumajandus, keskkond jpt valdkonnad).

IIPT presidendi Louis D´Amore kutse esinema konverentsile Aafrikasse on olnud seni suurim tunnustus firma tööle.

IIPT (International Institute for Peace through Tourism) asutati 1986. aastal (ÜRO rahvusvahelisel rahu aastal) visiooniga arendada turismist majandusharu, mis toetab ja edendab seisukohta, et iga reisija on potentsiaalne „rahu suursaadik“. Ligemale 5000 persooni enam kui 120 riigist on 20 aasta jooksul jaganud oma kogemusi regionaalsetel ja ülemaailmsetel konverentsidel.

Loe konverentsi deklaratsiooni siit.

Loe lähemalt http://www.iipt.org

Vaata ka pildigaleriid.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Ilmateenistus andis tänaseks esimese taseme hoiatuse, et edelatuul saartel- ja rannikul ulatub 15, puhanguti 20-25 m/s, mis tähendab, et ilm võib teatud olukordades olla ohtlik. Esmaspäeval kisub päris tormiks, kui Läänemere ääres võivad tuuleiilid tõusta kuni 30 m/s.

Tallinnas peetud aasta viimastel tenniseturniiridel olid edukad meie mängijad, vahendas Vello Kuhi. Marek Turu jõudis I liiga Masters turniiri finaali ja veteranide 60+ klassis olidki finaalis vastamisi läänlased.

Kultuuriminister Indrek Saar kuulutas aasta kodanikuks kontserdikorraldaja ja Sõbraliku Eesti ühe olulisema eestvedaja Helen Sildna. 

Neljapäeval peeti Läänemaa ühisgümnaasiumis venekeelse valmi lugemise konkurss.

28. novembril 2015 oleks Evald Okas saanud 100-aastaseks.

Pääsupesa lasteaeda terroriseerivad vandaalid – möödunud nädalal on ära viidud laste liiklusmärk STOP ja eile tõid õpetajad laste mängurongi küljest eemaldatud detaile õuest.

Eesti Telekomi juhatuse esimeheks saab praegune Leedu Omniteli juhatuse esimees Dan Strömberg, Valdo Kalm asub TeliaSonera Euroopa üksuses nõustama Baltikumi ärisid.

Reedel, 4. detsembril kell 17.30 esitleb lasteraamatukogus (Wiedemanni 11) oma raamatut “Mõtetes elatud elu” haapsallane Helve Undo.

Täna pandi Jaama oja sillale nurgakivi. Uus sild hakkab püsima noorpaaride armulukkudel, mis betooni uputati.

Haapsalu selle talve jõulupuu toodi täna Niibi külast ja on 13 meetrit kõrge.

Laupäeval algavad kell 11 Haapsalu spordikeskuses Eesti võistkondlike lauatennise meistrivõistluste esimese ringi viimase mängupäeva kolm vooru. Osalevad kõrgliiga, I ja II liiga ning naiskonnad. 

Tänane Maaleht kirjutab, et Eesti eramaaomanike edetabeli eesotsas on mitu välismaise kapitaliga firmat, kellega visalt konkureerivad kodumaised ettevõtted. Näiteks Läänemaal on suurim eramaaomanik Soome omanikega Tornator Eesti OÜ, aga teisel kohal on Kullamaa mehed Einar Pärnpuu ja Rein Smitt. 

Päästeamet soovib, et kohalikud omavalitsused kasutaksid toetuste ülejääki toimetulekuraskustes inimeste kodude tuleohutuks muutmiseks ja riik leiaks lisaks võimalikult kiiresti miljon eurot, kirjutab tänane Maaleht. Muu hulgas on palju abi vajavaid peresid ka Läänemaal. 

25. novembril kell 21.28 teatati häirekeskusele, et Martna vallas Männiku külas oli sõiduk kraavi sõitnud.

Riigikontrolör Alar Karise kõne Riigikogus 25. novembril 2015 Eesti riigi rahanduse, majanduse ja arengu probleemidest.

VAATA TUTVUSTAVAT VIDEOT! Alates Venemaa sekkumisest Ukraina konflikti 2014. aastal on naabruses asuvas Balti riigid valvel. Eesti, mis on piirkonna väikseim riik, sõlmis eelmise aasta detsembris 138 miljoni euro suuruse relvatehingu, mis on riigi ajaloo suurim tehing, tutvustab uudisteorganisatsioon Vice News peagi avaldatavat pikka dokumentaali Eesti Kaitseliidust.

Süürias kasutavad Daeshi eeskujul üha jõhkramaid võitlusmeetodeid ka teised terrorirühmitused. Süürias tegutsev al-Qaeda haru al-Nusra avaldas fotod massimõrvast – terroristid hukkasid korraga kümneid valitsusarmee sõdureid. (Märkus: fotodel ei ole tapmishetke.)

Täna andis Lääne-Eesti Turism Haapsalus üle auhinnad piirkonna parimatele turismiasjalistele. Bluusifestival Augustibluus sai teise koha turismiarendaja konkursil.

"Mind kutsuti külastama Maharani Gayatri Devi tüdrukute kooli Jaipuri linnas Indias," teatas täna Lihulast pärit Meigo Märk, kes jalutab ümber maakera. "MGD tüdrukute koolis on 3000 õpilast - 3000 tüdrukut! 30. oktoobril anti mulle ilus võimalus rääkida 125 tüdrukuga ja 50 minutit vastata nende küsimuste." Vaata, kes ja mis on viimasel ajal  Meigo teele jäänud.  

Ettevõtjad tunnistasid Maalehele, et eramaade ostmisel mõjutavad märkimisväärselt äritegevust spekulandid, kes nöörivad müüjat ja löövad maa keskmise hinna lõppostja jaoks ebaõiglaselt üles.

Homme kell 16 esitleb Läänemaa kirjanik Heli Reichardt Haapsalu lasteraamatukogus oma uut kogupere juturaamatut “Leenu ja Liisu lood.”

Viimasel seitsmel aastal toetas riik EASi kaudu tööstusalade  arendamist 22,2 miljoni euroga, 2014 –2020 on kavas panustada 134,8 miljonit eurot. Miks on vaja väljaspool suuri linnu tööstusalasid arendada ja riigil tuge pakkuda, seda selgitab EASi juhatuse liige Sigrid Harjo oma arvamusloos.

Li-Fi  on tehnoloogia, mis kasutab andmete edastamiseks nähtavat valgust ja see võib olla järgmine suur läbimurre. Li-Fi kiirused on võrreldes Wi-Fi’ga silmipimestavad, kirjutab portaal Geenius.ee.

Kütteperiood on käimas ja viimane aeg on oma elektrimüüja leping soodsama vastu vahetada. Elektrihind.ee võrdlusportaali arendusjuht Kert Valbeki sõnul ei tasu olemasolevat lepingut automaatselt pikendada, kuna turg on muutunud konkurentsitihedamaks ja valides odavama paketi on võimalik märkimisväärselt säästa.

Ameeriklanna Kristie Wolfe on meister pisikeste majade ehitamises. Kõigepealt ehitas ta väiksele ratastel treilerile vahva elamise ja kulutas selleks vaid 5000 dollarit. Näpud sügelesid aga uue projekti järele ja nii sai alguse kõigi mugavustega bambusmajakese ehitus.

Digiminutite saates uuriti, kui kättesaadavad on targad autod. Tuleb välja, et isegi tavalise pereauto hinnaga saab masina, mis suudab ise hoida pikivahet ja sõidurada. Ent mõni masin saab "targaks" üleöö tarkvarauuendusega. Digiminutite saatejuht Hans Lõugas istus Tesla Model S-i rooli taha, aga roolist kinni ei hoidnud.

Eile kuulutati Uuemõisa mõisa valges saalis Läänemaa aasta sotsiaaltöötajaks Lääne-Nigula valla kultuuri-, hariduse- ja sotsiaalhoolekande osakonna juhataja Varje Paaliste.

Täna hommikul kella 8.20 ajal sai politsei teate liiklusõnnetusest Tallinnas Vabaduse puiesteel, kus veoauto Volvo oli otsa sõitnud 13-aastasele poisile. Noormees hukkus sündmuskohal.

Haapsalu kultuurikeskuses etendub Andrew Goffmani (USA) monokomöödia “Pervert juhuse tahtel”, mis näitab läbi huumori, kuidas poisist sirgub mees.

Tunnustuse said Läänemaa aasta isa ja sädeinimesed, maakonna parimad sotsiaaltöötajad ja noorsootöötajad.

Terrorirühmituse Daesh Egiptuse haru võttis vastutuse eilses rünnaku eest Põhja-Siinai hotellis, kus hukkus seitse inimest, teiste seas kaks kohtunikku.

Eile õhtul tapeti Raplamaal Juuru alevikus kaks meest, politsei pidas teo toimepanemises kahtlustatavana kinni 51-aastase mehe.

Täna kell 16 tunnustati Uuemõisa lossi valges saalis „Läänemaa tunnustab 2015“ raames ka maakonna parimaid noorsootöö valdkonnas.

Täna peeti Uuemõisa lossis suurt tunnustamisüritust “Läänemaa tunnustab 2015”. Korraga said tunnustuse kätte Läänemaa “Aasta isa”, maakonna parimad sotsiaaltöötajad, noorsootöötajad ja sädeinimesed. 

Justiitsminister Urmas Reinsalu andis täna 11 inimesele üle kodanikujulguse aumärgid, millega tunnustatakse vapraid inimesi, kes on tabanud kurjategija, aidanud sellele oma julge tegutsemisega kaasa, hoidnud ära kuriteo või aidanud selle ohvrit.

Eile sai paika Haapsalu Spordibaasidele kuuluva Tuksi spordibaasi jalgpalliväljaku kunstmurukate.

Sel reedel on Uuemõisa lasteaed-algkoolis viies heategevuslik Playback show. Tänavu kogutakse raha koolile tahvelarvutite ostmiseks.

Türgi lennukid tulistasid Süüria piiri lähedal alla Vene pommitaja Su-24. Türgi väidab, et lennuk rikkus Türgi õhupiiri ja see sai enne laskmist hoiatuse, Venemaa teatel oli lennuk kogu aeg Süüria territooriumil, vahendab BBC News.

Jaanus Karilaid teatas täna, et saavutas kongressieelse debati ning taandab enda kandidatuuri Keskerakonna esimehe kohale praeguse juhi Edgar Savisaare toetuseks.

Iloni Imedemaa kutsub ka sel aastal kunstikooli õpilasi osalema Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursil, et julgustada noort kunstnikku tema loomerännaku alguses.

Reedel Uuemõisas peetud Ridala valla mälumängusarja teisel etapil selgus võitja alles viimase küsimusega, mille eest võitja Panga sai kaks ja teiseks jäänud Värava Hansu ühe punkti.

18. novembril esitles Ivar Rüütli oma ligi viis aastat kestnud pingelise töö vilja. Eesti keeles ilmus omaaegse koolimehe Carl Russwurmi 160 aastat tagasi tehtud kapitaalne uurimus rannarootslaste etnilise grupi elu-olust Lääne-Eesti rannikul ja saartel.

Sotsiaalmeedias vaenu õhutanud ja pagulasi halvustanud Haapsalu politseijaoskonna välijuht, vaneminspektor Viljar Põllula lahkus 17. novembril poolte kokkuleppel politseiteenistusest, kirjutas täna Postimees. 

Piret Jaaks võitis tänavuse Betti Alveri kirjandusauhinna, mis määratakse aasta jooksul ilmunud silmapaistvama ilukirjandusliku Eesti debüütteose autorile.

Nädalavahetusel Läänemaal peetud matkajate ja matkajuhtide  kokkutulekul valiti aasta matkajaks saatesarja “Piire ületades”  matkarühm ning aasta matkategelaseks Kristjan–Erik Suurväli matkamise ja mägironimise edendamise klubist.