kolmapäev, 26 november, kell 17:55:53
RSS vood Twitter Facebook Helista

Estonian Nature Tours'i juht esines Zambias konverentsil

Vasakult: konverentsi peakorraldaja Louis D'Amore, Pakistani ökoturismi ühenduse president Agha Iqrar Haroon ja Estonian Nature Toursäi tegevjuht Marika Mann. (Erakogu)

Matsalus tegutseva Estonian Nature Tours'i tegevjuht Marika Mann tegi Aafrika kliimamuutuste ja turismi konverentsil ettekande Eestist ja ettevõtte panusest Eesti säästva turismi arengusse.

Marika Manni ettekannet kuulati huviga. Ettekanne tõi selgesti välja, kui oluline on tulevikus koostöö Aafrika ning Põhja-Euroopa riikide vahel. Ühinenud Rahvaste Maailma Turismiorganisatsiooni (UNWTO) toel ilmub lähitulevikus raamat konverentsi sisukamatest ettekannetest. Väljavalituks on osutunud ka ettekanne Eestist.

Rahvusvaheline konverents peeti 15.-20. mail Zambia pealinnas Lusakas. Konverentsi peakorraldajaks oli IIPT (International Institute for Peace through Tourism) koostöös UNWTO-ga.

Konverentsil esitleti eri „Best Practice” mudeleid üle kogu maailma, leidmaks lahendusi, kuidas leevendada kliimamuutuste mõju turismile ning vähendada vaesust säästva turismi arendamise kaudu. Teiste seas esinesid UNWTO peadirektor Zoltan Somogyi, Zambia turismi- ja keskkonnaminister Catherine Namugala, Native Tourism Alliance (Põlisrahvaste turismiühendus) president Ben Sherman, World Travel Industry News president Jürgen Thomas Steinmetz jpt.

Konverentsil osales ligi 440 delegaati 36 riigist (Aafrikast, Aasiast, Euroopast, Põhja-Ameerikast ja Kariibidelt). Ettekandeid kuulati enam kui 20 töötoas.

Zambialaste vastuvõtt oli äärmiselt soe ja sõbralik. Konverentsi patrooniks oli Zambia president Rupiah B. Banda. Konverentsi austas oma kohaloluga ka Zambia esimene president Kenneth Kaunda, kes alustas oma pöördumist rahva poole lauluga vabadusest. Vaata videot.

Esinejatele korraldati eraldi väljasõit Livingstone'i imetlema Victoria joa võimsust. Suur au oli osaleda Victoria joa õnnistamistseremoonial, mille viis läbi kohaliku hõimu vanem Toka Leya. Ühiselt istutati ka puid. Vaata videot.

Konverentsil leiti, et maailm vajab senisest agressiivsemat üleminekut taastuvatele energiaallikatele ning progressiivsemat jäätmekäitlust, samuti vastutustundlikke arengukavasid haavatavatel aladel nagu rannikud, märgalad ning mägipiirkonnad.

Esmakordselt leiti, et hädavajalik on õiglase kaubanduse juurutamine ka turismitööstuses (säästev ei ole odav) ning et reisija harimisele saab suuresti kaasa aidata meedia. Väga oluliseks peeti koostööd eri ministeeriumide vahel (turism, transport, põllumajandus, keskkond jpt valdkonnad).

IIPT presidendi Louis D´Amore kutse esinema konverentsile Aafrikasse on olnud seni suurim tunnustus firma tööle.

IIPT (International Institute for Peace through Tourism) asutati 1986. aastal (ÜRO rahvusvahelisel rahu aastal) visiooniga arendada turismist majandusharu, mis toetab ja edendab seisukohta, et iga reisija on potentsiaalne „rahu suursaadik“. Ligemale 5000 persooni enam kui 120 riigist on 20 aasta jooksul jaganud oma kogemusi regionaalsetel ja ülemaailmsetel konverentsidel.

Loe konverentsi deklaratsiooni siit.

Loe lähemalt http://www.iipt.org

Vaata ka pildigaleriid.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Aivo Paljasmaa lavastatud jõulunäidendis “Kuhu kadusid prillid?” teevad kaasa kuus Haapsalu, Ridala ja Risti erivajadustega noort ning nende tegevusjuhendajad. Osa noori elava Haapsalu Hoolekandekeskuses, osa kodus.

Aivo Paljasmaa lavastab Läänemaa erivajadustega noortega jõulunäidendit. Erivajadustega noortele on see mõnusaks meelelahutuseks, aga peale selle on see ka neid arendav tegevus.

Tänavu kolmandas kvartalis maksti töötasu rohkem kui kümnele tuhandele läänlasele, aasta tagasi oli neid alla kaheksa ja poole tuhande. Tööinimeste arvu kasvu taga võib olla suvel kehtima hakanud töötamise register, mille eesmärk oli vähendada "mustalt töötamist".

Homme sõlmivad Haapsalu linnavalitsus ja OÜ Hunt Kriimsilm lepingu, millega linn annab kuursaali viieks aastaks Hella Hundi pubi pidajale rendile.

Haapsalu ettevõtjate kohtumisel rääkisid kohvikupidajad, et vanalinnas pole avalikke käimlaid ning seepärast käivad inimesed kohvikute WC-des keha kergendamas. Vanalinnas võiks ka rohkem olla prügikaste.

“Linn toetab kohvikuid umbes 200 euroga,” lubas Urmas Sukles eilsel vanalinna ettevõtjate kohtumisel. Eelmisel aastal korraldasid kohvikupidajad linna toetuse kaasabil kümneid kontserte.

Haapsalu vanalinnas on 18. detsembril jõuluturg. Linnavalitsus ning vanalinna ettevõtjad veel arutavad, kus see korraldada. Variantidena on pakutud raudteejaama, kultuurikeskust, Lossiplatsi ja Karja tänava purskkaevu piirkonda.  

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku XXIX Kirikukogu valis täna, 26. novembril uueks peapiiskopiks Urmas Viilma. Üks neljast kandidaadist oli Lääne praost Tiit Salumäe.

Haapsalu linn alustas möödunud nädalal Paralepas Lõokese tänava rajamist. Kokku valmistatakse praegu ette üheksa pereelamu krunti kuid planeeringuga on võimalik rajada 39  pereelamu-, 3 ridaealmu-, ja 2 korterelamu krunti.

Haapsalu Karja tänava liikluskorraldus jääb tuleval suvel samasuguseks nagu see oli läinud suvel – sõidutee äärde tulevad tänavakohvikud ja sõidukitele jääb liiklus avatuks. Kas ka Müüriääre saab tänavakohviku avada, see pole veel selge.

Vapra Pärnu naise Milvi Niilisk Leitaru mälestusteraamat “Inglitiibadel kantud” on läänlastele põnev lugemine, sest lapsepõlv möödus tal kodutalus Martnas ja pärast sõda oli ta mitu aastat aheldatud haiglavoodisse Haapsalus.

Ajavahemikul 24.–25. november varastati Lääne-Nigula vallas Vidruka külas veoauto Scania kütusepaagist 300 liitrit diislikütust.

Dirhamis varastati majast teler, kohvimasin, seinaraadio, digitüüner, seinakell, purjetamisriiete komplekt  ning alkohoolseid jooke. Kahju on 2060 eurot.

Ametiühingute keskliit korraldab täna rahvusraamatukogus aktsiooniõppuse oma liikmetele, kus jagatakse praktilisi teadmisi meeleavalduste ja aktsioonide läbiviimiseks. Koolituse üks läbiviijaid on omaaegse ACTA-vastase protesti kaaskorraldaja Siim Tuisk.

President Toomas Hendrik Ilves arutas täna riigikogu erakondade esindajatega võimalust esitada õiguskantsleri kandidaadiks Tartu ülikooli riigiõiguse professor Ülle Madise.

Kuna politsei- ja piirivalveameti praeguse Lääne prefekti Priit Suve ametiaeg saab detsembris täis, alustab 2015. aastast Lääne prefektina praegune Põhja prefektuuri kriminaalpolitsei juht Kaido Kõplas.

Ameerika Ühendriikide suursaatkond avas täna Haapsalu kultuurikeskuses kunstinäituse Ameerika ajaloost. Vaata videoülevaadet näitusel olevaist töödest!

Laupäeval tegid kuus esinejat kultuurikoja konverentsil Haapsalus lühiettekande teemal “Milline võiks olla tuleviku Eestimaa kui kodu ligi 1,3 miljonile inimesele?”. Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere sidus on kõnes teaduse ja kultuuri, väärtused, õppimise ja loovuse.

TÄIENDATUD. Juhti võis roolis tabada terviserike.

Uuemõisa lastaed-algkoolis peetakse reedel, 28. novembril neljandat aastat heategevuslik Playback Show.

Mõjuka briti ajalehe The Guardian arvustaja John Fordham kirjutab nende kohta nii: “Nad võivad mängida mida iganes, sest nad oskavad suurelt mõelda asjadest viisil, mida teised ei suuda.” Jutt käib maailmaklassiga šoti jazziduost Tommy Smithist & Brian Kellockist, keda näeb juba sel reedel, 28. novembril kl 19 Haapsalu kultuurikeskuses.

Läänlane sai auto juhtimise eest narkojoobes karistuseks kolm kuud vanglat kolmeaastase katseajaga ja lubade äravõtmise viieks kuuks.

Kella 10.44 ajal Tartus Viljandi mnt ja Ravila tn reguleerimata ristmikul ei andnud veokit Scania juhtinud 51-aastane Allar teed paremalt lähenenud sõidukile Mitsubishi.

24.11: Tulevahetused Ida-Ukraina rindel jätavad küll rutiinse mulje, kuid nende intensiivsus annab tunnistust venelaste soovist okupeeritud ala kõikjal laiendada. 

Juulikuust alates on Matsalus Kasari jõel käinud sild-regulaatori ehitus, mistõttu muudeti ajutiselt jõe sängi. Täna õhtupimeduses suunati jõgi tagasi vanasse sängi. Fotode tegemise ajal oli ekskavaatoril jäänud kaevata veel umbes pool meetrit põllukividega kindlustatud savist pinnast. 

Kloostris suunati täna Kasari jõgi oma endisesse sängi. Jõesängi muudeti juulikuus, kui alustati sild-regulaatori ehitamist.

Uute kasutatud autode turg on saanud pettustest puhtamaks ja tarbija on hakanud eelistama kontrollitavat ning Eesti ajalooga sõiduautot, selgus analüüsist.

Ilmateenistuse nädalaprognoosi järgi püsib lörtsine ilm reedeni. Laupäeval-pühapäeval on ilm selgem ja külma rohkem.

Lääne-Eesti vabatahtlik reservpäästerühm sai merepäästekaatri hankimiseks üle 4000 euro.

Reedel Haapsalut külastanud peaminister Taavi Rõivas kiitis Ridala valla Kiltsi tööstuspargi plaani ja lubas värske keskkonnaministri Mati Raidma sellega enne peatset Haapsalu-visiiti kurssi viia. Ida-Virumaa tööstuspark on väga muljetavaldav ja midagi sarnast võiks proovida ka Haapsalu ümbruses, ütles Taavi Rõivas intervjuus Läänlasele.

Haapsalu linnapea Urmas Sukles lükkas möödunud nädalal ümber Lääne Elu uudise, nagu plaaniks linnavalitsus kaotada Haapsalu lasteaiajuhatajate töökohad.

OÜ Morobell juhataja Raivo Baum ütles Maalehele, et tema ettevõtte müügikäibest moodustas suure osa Läänemerest püütud kilu ja räime müümine Venemaale. Praegu läheb lõviosa Morobelli kalasaagist lattu.

Laupäeval kell 9.03 teavitati politseid Saaremaalt Pidula lahelt leitud alajahtumistunnustega kalurist. 

Iloni Imedemaa kuulutab välja Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursi, et julgustada noort kunstnikku tema loomelise rännaku alguses. 

23. novembril kell 17.34 said päästjad väljakutse Käina valda Kassari külla, kus teataja sõnul on uppunud mees.

Tööinspektsioonist otsis abi naine, kelle laps sai kaheaastaseks ja kes soovis  lapsehoolduspuhkuse lõpetada ning tööle tagasi minna. Tööandja ütles naisele, et tal pole enam sama tööd anda. Töötaja sõnul on sama töö alles, sellel kohal töötab tema asendaja.

Laupäeval kella 21.45 paiku löödi Haapsalus Lihula maanteel 41-aastast meest.

22. novembril kell 00.58 teatati päästjatele prügikonteineri põlengust Lihulas Jaama tänaval.

Pühapäeva öösel kell 2.03 teatati päästjatele tulekahjust Lääne-Nigula vallas Kadarpiku külas, kus teataja sõnu põles elumaja lahtise leegiga.

Täna algab üleriigiline Ühisnädal, mis toob ka Läänemaale põnevaid sündmusi. Kuulutatakse näiteks välja siinsed sädeinimesed, peetakse noorte osaluskohvik ja tehakse talgud Lihula mõisa saalis.

Eile kella 19.25 ajal juhtus liiklusõnnetus Põlvamaal Mikitamäe vallas, kus sõidukit Audi juhtinud 20-aastane Tanel sõitis otsa vastassuunavööndis liikunud sõidukile Volkswagen, mida juhtis 67-aastane Märt.

Katrina Lehis saavutas Oslos peetud naiste epee MK-satelliitturniiril teise koha, teatas vehklemisliit. Finaalis pidi ta tunnistama rootslanna Johanna Bergdahli 15:12 paremust. Kolmanda koha sai poolfinaalis Lehisele 12:15 kaotanud Irina Embrich. 

Eile valiti Eesti Tennise aastalõpupeol aasta parimad täiskasvanud ja noored tennisistid, tunnustuse osaliseks said ka treenerid ja teised tennisega seotud inimesed. Aasta parimaks meestennististiks valiti Jürgen Zopp, parima naistennisisti tiitli sai Kaia Kanepi, teatas Postimees.

Riigikogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimehe Lauri Luige hinnangul ei ole okupatsioonisümbolite kasutamisele koolilaste fotode taustana mingit õigustust ning Tallinna linnas peab keegi selle eest vastutama.

Haapsalu vehkleja Sten Priinits (En Garde) saavutas Norras Oslos peetud meeste epee MK-satelliitturniiril kolmanda koha.