laupäev, 31 jaanuar, kell 18:05:00
RSS vood Twitter Facebook Helista

Estonian Nature Tours'i juht esines Zambias konverentsil

Vasakult: konverentsi peakorraldaja Louis D'Amore, Pakistani ökoturismi ühenduse president Agha Iqrar Haroon ja Estonian Nature Toursäi tegevjuht Marika Mann. (Erakogu)

Matsalus tegutseva Estonian Nature Tours'i tegevjuht Marika Mann tegi Aafrika kliimamuutuste ja turismi konverentsil ettekande Eestist ja ettevõtte panusest Eesti säästva turismi arengusse.

Marika Manni ettekannet kuulati huviga. Ettekanne tõi selgesti välja, kui oluline on tulevikus koostöö Aafrika ning Põhja-Euroopa riikide vahel. Ühinenud Rahvaste Maailma Turismiorganisatsiooni (UNWTO) toel ilmub lähitulevikus raamat konverentsi sisukamatest ettekannetest. Väljavalituks on osutunud ka ettekanne Eestist.

Rahvusvaheline konverents peeti 15.-20. mail Zambia pealinnas Lusakas. Konverentsi peakorraldajaks oli IIPT (International Institute for Peace through Tourism) koostöös UNWTO-ga.

Konverentsil esitleti eri „Best Practice” mudeleid üle kogu maailma, leidmaks lahendusi, kuidas leevendada kliimamuutuste mõju turismile ning vähendada vaesust säästva turismi arendamise kaudu. Teiste seas esinesid UNWTO peadirektor Zoltan Somogyi, Zambia turismi- ja keskkonnaminister Catherine Namugala, Native Tourism Alliance (Põlisrahvaste turismiühendus) president Ben Sherman, World Travel Industry News president Jürgen Thomas Steinmetz jpt.

Konverentsil osales ligi 440 delegaati 36 riigist (Aafrikast, Aasiast, Euroopast, Põhja-Ameerikast ja Kariibidelt). Ettekandeid kuulati enam kui 20 töötoas.

Zambialaste vastuvõtt oli äärmiselt soe ja sõbralik. Konverentsi patrooniks oli Zambia president Rupiah B. Banda. Konverentsi austas oma kohaloluga ka Zambia esimene president Kenneth Kaunda, kes alustas oma pöördumist rahva poole lauluga vabadusest. Vaata videot.

Esinejatele korraldati eraldi väljasõit Livingstone'i imetlema Victoria joa võimsust. Suur au oli osaleda Victoria joa õnnistamistseremoonial, mille viis läbi kohaliku hõimu vanem Toka Leya. Ühiselt istutati ka puid. Vaata videot.

Konverentsil leiti, et maailm vajab senisest agressiivsemat üleminekut taastuvatele energiaallikatele ning progressiivsemat jäätmekäitlust, samuti vastutustundlikke arengukavasid haavatavatel aladel nagu rannikud, märgalad ning mägipiirkonnad.

Esmakordselt leiti, et hädavajalik on õiglase kaubanduse juurutamine ka turismitööstuses (säästev ei ole odav) ning et reisija harimisele saab suuresti kaasa aidata meedia. Väga oluliseks peeti koostööd eri ministeeriumide vahel (turism, transport, põllumajandus, keskkond jpt valdkonnad).

IIPT presidendi Louis D´Amore kutse esinema konverentsile Aafrikasse on olnud seni suurim tunnustus firma tööle.

IIPT (International Institute for Peace through Tourism) asutati 1986. aastal (ÜRO rahvusvahelisel rahu aastal) visiooniga arendada turismist majandusharu, mis toetab ja edendab seisukohta, et iga reisija on potentsiaalne „rahu suursaadik“. Ligemale 5000 persooni enam kui 120 riigist on 20 aasta jooksul jaganud oma kogemusi regionaalsetel ja ülemaailmsetel konverentsidel.

Loe konverentsi deklaratsiooni siit.

Loe lähemalt http://www.iipt.org

Vaata ka pildigaleriid.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Läänemaa jäärajasõidu võistlussarja esimene etapp sõidetakse täna Österby sadamas ja teine etapp homme Uuemõisa taga lahejääl.

RMK paigutas looduskaitsetöödesse riigimaal 2014. aastal 1,8 miljonit eurot. Tähtsaim neist oli Läänemaale Kasari luha hooldamiseks rajatud ja 600 000 eurot maksma läinud Kloostri sild-regulaator.

Sotsiaalministeeriumi hinnangul on psüühikahäirega lapse juhtumi meediakäsitlused rikkunud lapse õigusi ning selline kajastus on lubamatu. Ministeerium kutsub üles seadma alati esikohale lapse huvid ja nendest lähtuma.

Käibedeklaratsiooni lisa andmete esitamise tulemusel on maksu- ja tolliamet tuvastanud, et novembris ja detsembris vähendati käibemaksu tasumise kohustust ebaseaduslikult vähemalt 21 miljoni euro ulatuses.

Sauel sõitis 19-aastane Mario sõiduautoga BMW otsa reguleerimata ülekäigurajal teed ületanud 42-aastasele Kätlinile.

Debaltseve platsdarmi “kotti võtmine” on praeguse seisuga päevakorrast maas. Lahinguid ja tuletegevust on üle kogu rindejoone, kuid olukord on Ukraina poolt vaadates stabiliseerunud. Kohati on Ukraina armee teinud isegi vasturünnakuid.

Muuseuminõukogu tunnistas 2014. aasta parimaks püsiekspositsiooniks SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumide „Olen alati siin. Ilon”.  Parim näitus oli Rannarahva Muuseumi „Hõbevalgeim. Rävala hiilgeaeg”.

Täna õhtul kell 18.30 kuulutatakse Rakveres muuseumide aastakonverentsil välja möödunud aasta parimad muuseumid ehk Muuseumiroti auhinna laureaadid. “Aasta muinsuskaitsja muuseumis” nominent on Rannarootsi muuseumi Korsi talu talgud. Iloni imedemaa püsinäitusega “Olen alati siin. Ilon” kandideerib Muuseumirotile sihtasutus Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid. 

Lääne maavanema kohusetäitja kinnitas maakonna uue arengustrateegia, milles on välja toodud põhilisemad probleemid ja pakutakse välja tegevusi ja investeerimisobjekte, mida rahastades saavutatakse kõige suurem positiivne mõju maakonna arengule.

Haapsalu volikogu esimees Jaanus Karilaid loosis volikogu tänase istungi alguses välja Haapsalu kodanike kampaania võitjad. Peavõidu teleri sai Nele Ruul.

Aasta lõikes paistab silma jaemüügi suurenemine interneti ja posti teel. Ehkki ühe aasta pealt ei saa veel väga põhjalikke järeldusi teha, on näha, et tarbijate käitumine on muutumas ning üha populaarsem on interneti vahendusel kaupade tellimine.

Sel nädalal peeti Vanalinna Bowlingus võistluse Firmaliiga Talv 2015 teine voor, kus edukaim oli Reformierakonna võistkond koosseisus Innar Mäesalu, Kalle Laanet ja Lauri Luik. Kolmas voor algab juba järgmisel nädalal.

2. veebruaril kell 18 on huvilised oodatud Haapsalu lossiplatsile Vabadussõja mälestussamba juurde, et tähistada Tartu rahulepingu 95. aastapäeva. Eriline on küünlatee, mis sel puhul mälestussamba juurde tekitatakse.

Kuus aastat õpetajana töötanud endisel läänlasel ja praegusel Kose valla Oru kooli õpetajal Ott Anaril läks kops üle maksa õpilaste kurtmisest, et kodutöid on liiga palju ja nad on läbi põlemas.

2014. aastal olid Läänemaa keskraamatukogu täiskasvanud lugejate lemmikautoriteks endiselt Indrek Hargla ja Andrus Kivirähk, samuti Petrone Print kirjastuse sarja “Minu …” raamatud ja elulood.

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama 3. veebruaril Haapsalu kultuurikeskusesse kell 11.00-15.30.

7-aastane Karolina jooksis sõiduteele ja sai löögi sõiduautolt Volvo, mida juhtis 65-aastane Viktors.

Estonia kaevanduses juhtus täna õhtul raske tööõnnetus, milles hukkus kaks kaevanduse töötajat, kirjutab Delfi.

Läänemaal konkureerivad 14 projekti ligi viie miljoni euro suurusele arendusprogrammile, kuid raha saavad vaid üksikud. Kõige suursugusemad ja kallimad on külastuskeskuste arendused, millele sekundeerivad tööstusalad. Kõik need peavad looma uusi töökohti ning lükkama maakonna elu ülesmäge, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

Haapsalu linnavalitsus alustab 1. veebruaril terve kuu vältavat kampaaniat, mille raames on võimalik kiibistada ja registreerida oma lemmikloom - koer, kass - soodushinnaga.

Valitsus otsustas tänasel kabinetinõupidamisel minna edasi kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi rajamise ettevalmistamisega Maarjamäele. Memoriaal rajatakse tervikliku maastikuarhitektuurilise lahendusena vastavalt 2011. aasta ideekonkursi ühele võidutööle „Mälutulbad“, mille autoriks on Koit Ojaliiv.

Maksu- ja tolliamet hoiatab oma Facebooki leheküljel, et eilsest  on taas liikvel libakirjad, millega üritatakse inimestelt raha välja petta.

5.-6. veebruaril on Haapsalu kutsehariduskeskuses lahtiste uste päevad ja muidu põnev aeg, sest peetakse koolisisesed kutsevõistlused.

Tartu maakohus otsustas mitte vabastada riigireetmises süüdi mõistetud Herman Simmi tingimisi enne tähtaja lõppemist talle mõistetud vangistusest. Kohus leidis, et Simmi ennetähtaegset vabastamist ei võimalda eelkõige tema toime pandud kuriteo asjaolud, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

9.-10 jaanuaril peeti Jõhvi spordihoones Eesti kutsekoolide spordiliidu uusaastaturniir korv- ja võrkpallis. Haapsalu kutsehariduskeskuse töötajad saavutasid võrkpallis esikoha ja korvpallis neljanda koha, kirjutab kooli kodulehekülg.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu vajas möödunud nädalal Läänemaal abi 73 inimest. Seda on isegi vähem kui jaanuari kahel esimesel nädalal, ütles terviseameti Haapsalu esinduse spetsialist Lea Kiis.

Haapsalu linna 2015. aasta eelarvesse on arvestatud maksutulu 6 239 000 eurot ehk vaid üks protsent rohkem kui möödunud aasta 6 178 000 eurot.

KredExi eluasemelaenu käendust on kasutatud kõige rohkem kodu soetamiseks Tallinnas (36,7%), Harjumaal (16,4%) ja Tartu maakonnas (7,7%). Kõige vähem on eluasemelaenu käendust kasutatud Hiiumaal (0,2%), Valgamaal (0,4%) ja Põlvamaal (0,9%). Läänemaal kasutas käendust 1,06% kõikidest eluasemelaenukäenduste saajatest.

Kui veel nädalavahetusel tundus, et esimesest autahvlist möödunud seitse päeva jäävad rahulikuks, leidus valvuritele laekunud kümnete kaebuste seas lõpuks pea kahe autahvli jagu rikkumisi. Top viite kommenteerivad valimiste valvurid ERRi uudisteportaalis.

Tänavuse kirjastuse Tänapäev romaanivõistluse võitis luuletajana tuntud Kaur Riismaa käsikirjaga “Pimeda mehe aiad”.

Rohkem kui veerand läänlastest elas suhtelises vaesuses.

Ukraina päevik, 28. jaanuar. Debaltseve platsdarm, mida Ukraina armee hoiab, ei anna vene vägedele rahu. Seal oli möödunud päeval ilmselt kõige rohkem tegevust.

Eile kella 11.25 ajal juhtus liiklusõnnetus Haapsalu linnas Tallinna mnt 48 juures, kus 37-aastane Raigo sõitis sõiduautoga Subaru Legacy tagant otsa teel pidurdanud sõiduautole Honda Accord.

14 maakondliku tähtsusega projekti tutvustused: kui palju maksma lähevad, kui palju töökohti loovad ja uusi külastajaid toovad. Millised ettevõtted seal tegutsema asuvad, mille peale loodetav projektiraha kulub.

Kiirlaenude andmist ja krediidikulukust piirav eelnõu kukkus riigikogus läbi, sest selleks vajalikust 51 häälest jäi neli puudu, kirjutab Delfi.

Haapsalu volikogu päevakorras on reedel linna vapimärgi andmine kolmele inimesele. Märgi saavad maadlustreener Ergart Männik, käsitööõpetaja Villu Baumann ja lasteaiajuht Vivian Hallik.

Haapsalu linnavalitsus esitas volikogule otsuse eelnõu, millega antaks Lääne praostile Tiit Salumäele Haapsalu aukodaniku tiitel.

Läänlaste Heiko Liivi ja Lauri Luige telefonirakendust Paype on esimeste päevadega alla laaditud 3600 korda ja iPhone’i poes on see Eestis kerkinud populaarseimaks tasuta rakenduseks. Möödunud nädalal esitletud rakendusega loodavad mehed vallutada maailma.

Muinsuskaitseameti peadirektorina alustab 6. aprillil tööd Siim Raie, kes läbis edukalt riigikantselei tippjuhtide valikukomisjoni korraldatud avaliku konkursi.

Kultuuriministeeriumisse laekus tähtajaks 39 ettepanekut riiklike spordi elutöö- ja aastapreemiate määramiseks. Läänlastest on aastapreemia kandidaadiks esitatud vehklemistreener Helen Nelis-Naukas ja vehklejad Katrina Lehis ning Kristina Kuusk.

Haapsalu kunstnik Helju Sarnet Zauram on 40 inimese seas, kes kandideerib riiklikule kultuuripreemiale pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest, teatas kultuuriministeeriumi pressiesindaja.

14 suurt investeeringuobjekti, mis konkureerivad lähiaastateks Läänemaa jaoks planeeritud umbes viie miljoni euro suuruse arendusraha pärast. Taotlusi kokku umbes 20 miljoni euro peale.

Maksu- ja tolliamet (MTA) palub seoses ettevõtetele kuuluvate autode käibemaksu arvestamise muudatustega vaadata jaanuaris esitatud andmed üle äriühingutel, kes omasid detsembri seisuga sõidukit, kuid ei ole nende arvu ega seotud kulusid deklareerinud.

Eile kella 7.35 ajal juhtus liiklusõnnetus Tallinnas Kärberi tn 60 juures, kus esialgsetel andmetel mööda Kärberi tänavat Ussimäe tee poole liikunud sõiduauto Honda Jazz sõitis otsa sõiduteed ületanud 9-aastasele Martinile.

Eile kell 21.15 said päästjad teate põlevast põhupallist Noarootsi vallas Pürksi külas.

Täna valiti Eesti Kunstiakadeemia rektoriks ühe hääletusvooruga akadeemik professor Mart Kalm. Valimiskogu 61-liikmest oli kohal ja hääletas 57 isikut.  Prof Mart Kalm pälvis esimeses voorus 37 häält, professorid Ivar Sakk ja Andres Tali kumbki 10 häält.

Reformierakondlasest ja kunagisest raadiomehest Rein Langist saab jälle poliitilise jutusaate juht, teatas Raadio 2 saate “Olukorrast riigis” tegija Allar Tankler. 

MTÜ Lastekaitse Liit julgustab toetuse saamiseks taotlust täitma kõiki lapsevanemaid, kelle laste huviharidustegevus on raskendatud. Samuti palutakse ka teistel last ümbritsevatel inimestel julgustada abivajaja lapse peret taotlust esitama.

Riigikogu võttis täna vastu otsuse, millega antakse valitsusele korraldus käivitada 1. jaanuarist 2016 riikliku elatisabi fondi töö. See tagab elatisraha maksmise ka juhul, kui teine vanem seda ei maksa.

Möödunud aastal pandi Läänemaal toime 183 isikuvastast kuritegu ehk 33 rohkem kui aasta varem. Neist suurem osa olid kehalised väärkohtlemised - 162 juhtumit. Oli üks tapmine, üks vägistamine.

Lääne maavalitsus ja Väinamere Liinid kaebasid kohtusse riigihangete vaidlustuskomisjoni otsuse, mis kuulutas kehtetuks Rohuküla-Sviby laevaliini vedaja leidmiseks korraldatud konkursi tulemuse. Seega otsustab kohus, kas Väinamere Liinide konkursivõit oli õigustatud või mitte.

Sel nädalal püsib õhutemperatuur päeval paari pluss- ja miinuskraadi vahel. Lääne-Eestis on oodata kuni 20 m/s tuult, lund ja lörtsi. Jäiteoht on suur, hoiatab ilmateenistus.

Justiitsminister Andres Anvelt vastaseile riigikogu arupärimisel küsimustele kodulaenuga hätta jäänud inimeste kaitsest ja peab mõistlikuks, et Läti eeskujul võiks ka Eestis rakendada “võtmed tagasi” põhimõtet.

Pühapäeval, 11. jaanuaril peeti Ridala esivõistlused kabes, males, koroonas ja lauatennises, vahendab Ridala valla kodulehekülg.

26. jaanuaril avastati, et Haapsalus Lihula maanteel on varastatud õhksoojuspumba väline osa.