reede, 1 august, kell 00:37:06
RSS vood Twitter Facebook Helista

Estonian Nature Tours'i juht esines Zambias konverentsil

Vasakult: konverentsi peakorraldaja Louis D'Amore, Pakistani ökoturismi ühenduse president Agha Iqrar Haroon ja Estonian Nature Toursäi tegevjuht Marika Mann. (Erakogu)

Matsalus tegutseva Estonian Nature Tours'i tegevjuht Marika Mann tegi Aafrika kliimamuutuste ja turismi konverentsil ettekande Eestist ja ettevõtte panusest Eesti säästva turismi arengusse.

Marika Manni ettekannet kuulati huviga. Ettekanne tõi selgesti välja, kui oluline on tulevikus koostöö Aafrika ning Põhja-Euroopa riikide vahel. Ühinenud Rahvaste Maailma Turismiorganisatsiooni (UNWTO) toel ilmub lähitulevikus raamat konverentsi sisukamatest ettekannetest. Väljavalituks on osutunud ka ettekanne Eestist.

Rahvusvaheline konverents peeti 15.-20. mail Zambia pealinnas Lusakas. Konverentsi peakorraldajaks oli IIPT (International Institute for Peace through Tourism) koostöös UNWTO-ga.

Konverentsil esitleti eri „Best Practice” mudeleid üle kogu maailma, leidmaks lahendusi, kuidas leevendada kliimamuutuste mõju turismile ning vähendada vaesust säästva turismi arendamise kaudu. Teiste seas esinesid UNWTO peadirektor Zoltan Somogyi, Zambia turismi- ja keskkonnaminister Catherine Namugala, Native Tourism Alliance (Põlisrahvaste turismiühendus) president Ben Sherman, World Travel Industry News president Jürgen Thomas Steinmetz jpt.

Konverentsil osales ligi 440 delegaati 36 riigist (Aafrikast, Aasiast, Euroopast, Põhja-Ameerikast ja Kariibidelt). Ettekandeid kuulati enam kui 20 töötoas.

Zambialaste vastuvõtt oli äärmiselt soe ja sõbralik. Konverentsi patrooniks oli Zambia president Rupiah B. Banda. Konverentsi austas oma kohaloluga ka Zambia esimene president Kenneth Kaunda, kes alustas oma pöördumist rahva poole lauluga vabadusest. Vaata videot.

Esinejatele korraldati eraldi väljasõit Livingstone'i imetlema Victoria joa võimsust. Suur au oli osaleda Victoria joa õnnistamistseremoonial, mille viis läbi kohaliku hõimu vanem Toka Leya. Ühiselt istutati ka puid. Vaata videot.

Konverentsil leiti, et maailm vajab senisest agressiivsemat üleminekut taastuvatele energiaallikatele ning progressiivsemat jäätmekäitlust, samuti vastutustundlikke arengukavasid haavatavatel aladel nagu rannikud, märgalad ning mägipiirkonnad.

Esmakordselt leiti, et hädavajalik on õiglase kaubanduse juurutamine ka turismitööstuses (säästev ei ole odav) ning et reisija harimisele saab suuresti kaasa aidata meedia. Väga oluliseks peeti koostööd eri ministeeriumide vahel (turism, transport, põllumajandus, keskkond jpt valdkonnad).

IIPT presidendi Louis D´Amore kutse esinema konverentsile Aafrikasse on olnud seni suurim tunnustus firma tööle.

IIPT (International Institute for Peace through Tourism) asutati 1986. aastal (ÜRO rahvusvahelisel rahu aastal) visiooniga arendada turismist majandusharu, mis toetab ja edendab seisukohta, et iga reisija on potentsiaalne „rahu suursaadik“. Ligemale 5000 persooni enam kui 120 riigist on 20 aasta jooksul jaganud oma kogemusi regionaalsetel ja ülemaailmsetel konverentsidel.

Loe konverentsi deklaratsiooni siit.

Loe lähemalt http://www.iipt.org

Vaata ka pildigaleriid.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Läänemaa viimase aasta tähelepanuväärseimaks kunstisündmuseks võib pidada skulptor Edith Karlsoni kunstiteost Lennula, mille eest maksis Riigi Kinnisvara AS ligi 37 000 eurot ehk ühe protsendi koolimaja ehituseks kulunud summast. Viiekümnest erksavärviliste juhtmetega ühendatud linnust koosnev Läänemaa ühisgümnaasiumi fuajee lakke riputatud teos on paljude kunstnike ja kriitikute lemmik ning kohalike inimeste pahameeleobjekt, mida peetakse liiga kalliks, esteetiliselt koledaks, koolimajja mittesobivaks ja viimistlemata tööks. Kuidas aga töö sündis ja kuidas seda tõlgendada, sellest pole peaaegu räägitud. Kevadel selgitasid seda autor kunstnik Edith Karlson ja galerist Olga Temnikova.

Reedel, 1. augustil kl 23 astub Haapsalu piiskopilinnuses lavale Augustibluusi üks peaesinejaist Coco Montoya.

1.-2. augustil peetava Augustibluusi reedene peaesineja on USA kitarrist ja laulja Coco Montoya. Laupäevane peaesineja on Prantsuse bänd Awek. (NB! Läänlase paberlehes olevat kava on korraldajad vahepeal muutunud – laupäevased esinejad alustavad pealaval kl 18, mitte kl 17.)

Eilsel Baltimaade põllumajandusministrite erakorraliselt kohtumisel Vilniuses otsustati töötada välja kolme riigi ühine tegevuskava sigade Aafrika taudi tõkestamiseks ja taotleda Euroopa Komisjonilt sigade hukkamisega seotud kulude täielikku kompenseerimist.

Haapsalus on neli suplusranda: Väikse viigi, Vasikaholmi, Paralepa ja Aafrika rand. Kahel aastal on Läänlane küsinud lugejailt, milline on parim suplusrand. Küsitlusele saab vastata ka tänavu.

Jaemüügi kasv kiirenes juunis peale mõningast rahunemist maikuus. Peamisteks kasvu edendajateks olid erinevad tööstuskaubad.

19. augustil kell 21.30 on Haapsalu loomekeskuse hoovis vabaõhukino, kus näeb Haapsalu noorte filmitegijate filme. Praegu on korraldajate kõige suurem mure leida juurde päris algajaid filmitegijaid, sest praeguseks teada osalejad on juba pigem profid.

 

Alates tänasest saab Youtube’i keskkonnas vaadata dokumentaalfilmi “Vormsi tantsib”. MTÜ Vormsi Rahvatantsurühm tellimusel valminud lühifilm jutustab loo rannarootsi kultuuriruumile omastest rahvatantsudest, rahvarõivastest, muusikainstrumentidest ja Vormsi saare ajaloost.

Justiitsminister Andres Anvelt toetas tänasel valitsuse istungil riigikogu liikmete algatatud eelnõu valimisea langetamiseks 16. eluaastale kohalike omavalitsuste valimistel.

Nädalavahetusel Jänedal peetud Eesti talupäevadel kuulutati välja 2014. aasta parimad talud. Nii parim talu, parim alternatiivtalu kui ka parim noortalunik tegutsevad Võrumaal. Läänemaalt leidis äramärkimist alternatiivtalude seas Koelas tegutsev Mäe tšintšiljakasvatustalu, mida peavad Rain Poolen ja Leida Laksberg.

Politsei kontrollis kolme majutusasutust ja neis 183 külastajakaarti. Kahes ettevõttes juhiti tähelepanu külastajakaardi täitmise nõuetele.

30. juulil kell 17.47 avastas Haapsalu kordoni toimkond Paralepa liinidel madalikul kinni oleva kaatri, millel viibis kolm inimest.

Eile kell 18.34 põles Haapsalus Tööstuse tänaval mahajäetud hoones ühes toas praht.

Suvehaapsallased Gea Otsa ja Piret Jaaks käisid lastega kuues Haapsalu söögikohas ja hindasid, kui lapsesõbralikud need on. Talumehe kõrts teenis 31 punkti. 

Suvehaapsallased Gea Otsa ja Piret Jaaks käisid lastega kuues Haapsalu söögikohas ja hindasid, kui lapsesõbralikud need on.  Soffa teenis 28 punkti. 

Suvehaapsallased Gea Otsa ja Piret Jaaks käisid lastega kuues Haapsalu söögikohas ja hindasid, kui lapsesõbralikud need on. Müüriääre kohvik sai 24 punkti. 

Suvehaapsallased Gea Otsa ja Piret Jaaks käisid lastega kuues Haapsalu söögikohas ja hindasid, kui lapsesõbralikud need on.  Kohvik Kõhule pai teenis 21 punkti. 

Suvehaapsallased Gea Otsa ja Piret Jaaks käisid lastega kuues Haapsalu söögikohas ja hindasid, kui lapsesõbralikud need on. Wiigi kohvik teenis 13 punkti. 

Suvehaapsallased Gea Otsa ja Piret Jaaks käisid lastega kuues Haapsalu söögikohas ja hindasid, kui lapsesõbralikud need on. Rootsituru kohvik teenis 10 punkti. 

Tänavuse Valge Daami aja suurim uuendus on peoala laienemine. Seni Lossiplatsil asunud esinemispaik kolib peatänavale, nii et liikluseks suletud ala algab juba SEB panga ja pitsikeskuse juurest. 

Lihula kirikuõpetaja Kaido Saaki ja Rakvere antiigikaupmehe Raivo Laasmägi eestvedamisel pannakse Lihula kiriku seinale mälestustahvel 14 kohalikule mehele, kes langesid I maailmasõjas ja Vabadussõjas. 

Põllumajandusminister Ivari Padar kohtub täna Vilniuses erakorraliselt oma Läti ja Leedu  kolleegidega, et arutada võimalusi sigade Aafrika katku leviku tõkestamiseks piirkonnas. Osaleb ka delegatsioon Poolast.

Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator Mati Mandeli juhtimisel on sel suvel Läänemaa ja Märjamaa piiril Maidlas arheoloogilised väljakaevamised, mida võib lugeda Eesti selle aasta tippkaevamisteks.

Haapsalu linnavalitsuse tänasel istungil otsustati eraldada reservfondist preemia vehklemise maailmameistrivõistlustel naiskondlikus arvestuses hõbedale tulnud haapsallasele Kristina Kuusele.

Haapsalu linnapea Urmas Sukles sõidab 4. augustil Karjala pealinnas Petrozavodskis avatavat näitust “Haapsalu - romantiline kuurortlinn” avama oma UAZ-i ehk vene “Villisega”.

ERR: Haapsalu Väiksesse viiki paigaldati eile sild liikumispuudega inimestele, et nad saaksid suplemas käia. Silla võtsid aga kohe kasutusele uljad poisid, kes sillalt madalasse vette hüpates end ohtu seadsid. Madalas vees peaga põhja hüppamine on sage põhjus, miks kümned inimesed igal aastal seljaajukahjustuse saavad. 

Ööl vastu 23. juulit kaotas avaldaja Haapsalus Kalda tänaval rahakoti, päikeseprillid ja iPhone’i.

Eesti Ekspress avaldas täna Eesti läbi aegade 100 parima muusikaalbumi edetabeli. Kindla esikoha sai J.M.K.E. 1989. aasta plaat “Külmale maale”.

Vaata 30. juuli–5. augusti kultuurikava. 

Läänemaa 5114 lapsest käis aastatel 2010-2012 hambaarsti juures 3941. Hambaarsti juures mitte käinud laste osakaal oli 23 protsenti ehk üks Eesti kõrgemaid, kirjutab Eesti Päevaleht.

Täna algavad vabaõhuoratooriumi “Valge Daami saladus” kooriproovid ja juba järgmisel nädalal saab mullust menulavastust piiskopilinnuses uuesti näha.

Eesti tarbijad ei oska toidumärgistust õigesti mõista ning on kergesti eksitatavad nii toidu päritolu kui koostise suhtes, selgub põllumajandusministeeriumi tellitud toidu märgistamise alasest tarbijauuringust. Väheseks võib hinnata teatud tarbijagruppide huvi toidumärgiste vastu üldiselt.

Haapsalust Nõukogude autodega Põhja-Norrasse Nordkappi vallutama läinud automatkajad said oma üle 5000 km pikkuse retkega suuremate viperusteta hakkama ja jõudsid koju tagasi pühapäeva varahommikul.

Täna paigaldati Haapsalus Väiksesse viiki ujuvsild, millelt liikumispuudega inimesed saavad ujuma.  

Ööl vastu 28. juulit varastati Lääne-Nigula vallas Palivere alevikus kaks jalgratast, teatas politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Heiko Leesment.

Õhumass on täna endiselt väga kuum ja ühes lisanduva niiskusega on eriti päevasel ajal soodsad tingimused rünksajupilvede tekkeks, on äikeseoht. Puhub mõõdukas lõunakaare tuul. Sooja on öösel 15..19°C, rannikul veel paar kraadi enam, päeval 28..32°C. 

Keskkonnaminister moodustas erinevate huvigruppide esindajatest koosneva keskkonnaministeeriumi jahindusnõukogu, kuhu hakkab kuuluma ka Kullamaa talunik ja volikogu esimees Einar Pärnpuu.

27. juulil kella 13.25 ajal juhtus liiklusõnnetus Märjamaa vallas Koluvere-Märjamaa tee 7. kilomeetril.

Pühapäeval peetud Haapsalu triatloni lastevõistlusest võttis osa 16 last, kes pidid esmalt ujuma 75 m, siis sõitma rattaga 2 km ehk ühe tiiru ümber viigi ja lõpuks jooksma 400 meetrit.

Üheksandale Haapsalu triatlonile startis pühapäeval üle poolesaja võistleja. Traditsioonilisel võistlusrajal, kus tuli läbida 350 m ujudes, 20 km rattasadulas ning 4 km jooksusammul, osutus kiireimaks Emeri Lepp mulluse võitja Toomas Lelovi ees.

25.-27. juulini registreeris politsei Haapsalus 44 juhtumit, millest kuus olid seotud Airport Jamiga, neist 1 narkoalane väärtegu ja infoteadet. Ridala vallas registreeriti 35 juhtumit, neist 17 olid seotud Airport Jamiga - 13 narkoalast väärtegu, üks liiklusrikkumine ja kolm muud teadet, vahendas politsei pressiesindaja Kaja Grak.

Pisikeses Keedika külas andis eile ühe päeva jooksul kontserdi rohkem Eesti supertähti kui muidu mitme aastaga. Lõunal oli külaplatsil saatesarja “Lauluga maale” salvestus, kus saatejuhid Jüri Aarma ja Gerli Padar ning külalisesineja Anne Veski. Õhtul läks simman edasi Ivo Linna ja Anti Kammiste kontserdiga.

Risti raudteejaam avab 2. augustil taas uksed, üles on seatud näitus raudteejaama ja Risti minevikust, Neeme Suure eestvedamisel räägitakse raudtee tulevikust.

Läänemaal ja mujal rannikumeres levivad sinivetikad on loomadele ohtlikud. Facebookis kirjutab Mart Arrak, et tema merevees käinud saksa lambakoer vajas ravi loomakliinikus. 

Lääne ringkonnaprokuratuur ei pea vajalikuks laupäeva hilisõhtul Pärnumaal jalgrattaga sõitnud 14-aastase neiu surnuks sõitnud ja õnnetuskohalt lahkunud maasturijuhi vahistamise taotlemist, teatas ERRi uudisteportaal.