pühapäev, 14 veebruar, kell 16:29:36
RSS vood Twitter Facebook Helista

Estonian Nature Tours'i juht esines Zambias konverentsil

Vasakult: konverentsi peakorraldaja Louis D'Amore, Pakistani ökoturismi ühenduse president Agha Iqrar Haroon ja Estonian Nature Toursäi tegevjuht Marika Mann. (Erakogu)

Matsalus tegutseva Estonian Nature Tours'i tegevjuht Marika Mann tegi Aafrika kliimamuutuste ja turismi konverentsil ettekande Eestist ja ettevõtte panusest Eesti säästva turismi arengusse.

Marika Manni ettekannet kuulati huviga. Ettekanne tõi selgesti välja, kui oluline on tulevikus koostöö Aafrika ning Põhja-Euroopa riikide vahel. Ühinenud Rahvaste Maailma Turismiorganisatsiooni (UNWTO) toel ilmub lähitulevikus raamat konverentsi sisukamatest ettekannetest. Väljavalituks on osutunud ka ettekanne Eestist.

Rahvusvaheline konverents peeti 15.-20. mail Zambia pealinnas Lusakas. Konverentsi peakorraldajaks oli IIPT (International Institute for Peace through Tourism) koostöös UNWTO-ga.

Konverentsil esitleti eri „Best Practice” mudeleid üle kogu maailma, leidmaks lahendusi, kuidas leevendada kliimamuutuste mõju turismile ning vähendada vaesust säästva turismi arendamise kaudu. Teiste seas esinesid UNWTO peadirektor Zoltan Somogyi, Zambia turismi- ja keskkonnaminister Catherine Namugala, Native Tourism Alliance (Põlisrahvaste turismiühendus) president Ben Sherman, World Travel Industry News president Jürgen Thomas Steinmetz jpt.

Konverentsil osales ligi 440 delegaati 36 riigist (Aafrikast, Aasiast, Euroopast, Põhja-Ameerikast ja Kariibidelt). Ettekandeid kuulati enam kui 20 töötoas.

Zambialaste vastuvõtt oli äärmiselt soe ja sõbralik. Konverentsi patrooniks oli Zambia president Rupiah B. Banda. Konverentsi austas oma kohaloluga ka Zambia esimene president Kenneth Kaunda, kes alustas oma pöördumist rahva poole lauluga vabadusest. Vaata videot.

Esinejatele korraldati eraldi väljasõit Livingstone'i imetlema Victoria joa võimsust. Suur au oli osaleda Victoria joa õnnistamistseremoonial, mille viis läbi kohaliku hõimu vanem Toka Leya. Ühiselt istutati ka puid. Vaata videot.

Konverentsil leiti, et maailm vajab senisest agressiivsemat üleminekut taastuvatele energiaallikatele ning progressiivsemat jäätmekäitlust, samuti vastutustundlikke arengukavasid haavatavatel aladel nagu rannikud, märgalad ning mägipiirkonnad.

Esmakordselt leiti, et hädavajalik on õiglase kaubanduse juurutamine ka turismitööstuses (säästev ei ole odav) ning et reisija harimisele saab suuresti kaasa aidata meedia. Väga oluliseks peeti koostööd eri ministeeriumide vahel (turism, transport, põllumajandus, keskkond jpt valdkonnad).

IIPT presidendi Louis D´Amore kutse esinema konverentsile Aafrikasse on olnud seni suurim tunnustus firma tööle.

IIPT (International Institute for Peace through Tourism) asutati 1986. aastal (ÜRO rahvusvahelisel rahu aastal) visiooniga arendada turismist majandusharu, mis toetab ja edendab seisukohta, et iga reisija on potentsiaalne „rahu suursaadik“. Ligemale 5000 persooni enam kui 120 riigist on 20 aasta jooksul jaganud oma kogemusi regionaalsetel ja ülemaailmsetel konverentsidel.

Loe konverentsi deklaratsiooni siit.

Loe lähemalt http://www.iipt.org

Vaata ka pildigaleriid.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Eile Tallinna Lauluväljaku ruumidesse suurele valimispäevale kogunenud Reformierakonna Tallinna piirkond valis linnaosadele uued juhid.

30-aastane alkoholijoobes Villy sõitis sõiduautoga Audi A6 Avant otsa kõnniteel liikunud 24-aastasele Jevgeniale.

Eesti epeenaiskond kindlustas tänu loosile juba enne viimast kvalifikatsioonipunktide kogumisel arvesseminevat MK-etappi Buenos Aireses pääsu Rio de Janeiro olümpiale, kirjutab Delfi.

Võistelda oli võimalik kolmes kategoorias: „Kuurortlinn Haapsalu“,  „Merekultuur Läänemaal“, kunstiliselt terviklik fotoseeria „Lugu merest“.

Täna lõuna paiku Pärnumaal reisibussiga toimunud liiklusõnnetuses sai esialgsetel andmetel viga kolm inimest.

Möödunud korral Rannarootsi keskusesse tuhandeid külastajaid toonud Omaturg tuleb taas. Seda juba sel homme, 14. veebruaril ehk sõbrapäeval.

Mitte iga üritus ei tõmba Haapsalu kultuurikeskuse suurt teatrisaali rahvast täis. Neljapäeva õhtul peetud Haapsalu linna algkooli Playback Show ajal jäi saalis istekohti isegi väheks.

Haapsalu linn tunnustas täna kultuurikeskuses pidulikul kontsert-aktusel eelmisel möödunud aastal silma paistnud haridus-, kultuuri-, sotsiaal-, spordi- ja noorsootöö valdkonnaga seotud inimesi ning ühendusi.

Maavanem Neeme Suur kirjutas täna pöördumise Läänemaa omavalitsuste volikogude poole. "Ma ei püüagi väita, et maakonna suuruse omavalitsusega mingeid probleeme kaasa ei tule," kirjutab Suur. "Probleemid tuleb kindlaks teha ja neile ühiselt lahendusi leida. Seda tööd tehaksegi läbirääkimiste laua taga. Ei ole aga mõistlik jätta ennast praegusel hetkel ilma valikuvõimaluseta."

Käivet õnnestus võrreldes 2014. aastaga säilitada samal tasemel (kasv 1%), puidu hindade langusest tingituna kahanes kasum 20%.

Veebruaris avas Haapsalus esinduse õigusbüroo “Õigus ja Kord”. Lisaks tavalisele õigusteenusele hakkavad büroo juristid Valeria Titova ja Katrin Kiisk siin pakkuma ka tasuta õigusabi.

Lõppeval nädalal andsid tooni negatiivsed majandusuudised. Esialgne hinnang neljanda kvartali SKP-le näitas, et eelmisel aastal aeglustus majanduskasv tugevalt. Värske ekspordi- ja turismistatistika kohaselt vähenesid nii kaubavahetus kui ka välisturistide külastused. Müügitulude langus ja tööjõukulude kiire tõus on sundinud ettevõtteid üle vaatama oma äriplaane, mida ilmestavad töötuse marginaalne kasv eelmise aasta lõpus ja esimesed suurkoondamised.

Politsei pidas täna öösel Karksi-Nuia kandis kinni kaks meest, keda on alust kahtlustada autovarguses.  Hiljem sai politsei väljas kätte ka kolmanda vargusega seotud isiku. Kinnipidamisel mees vastupanu ei osutanud ja operatsioon on lõppenud, teatas politsei pressiesindaja.

Pühapäeval peeti Kiltsi lennuväljal vigursõiduvõistlus sõiduautodele. Võistlustrassi pikkus oli pea kilomeeter. Vaatamata lühikesele distantsile oli roolikeeramist üksjagu ja ühe vooru läbimine võttis nii mõnelgi mehel võhma välja. Võistluse korraldas koolipoiss Egert Jakobi koolipraktikana.

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni liikmed on reedel Läänemaa visiidil, mis hõlmab erinevaid kohtumisi ja arutelusid nii Haapsalu linnas kui Lääne-Nigula, Hanila, Martna ja Lihula valdades.

Harju-Risti – Riguldi - Võntküla teelõik saab edaspidi kiiremini lume- ja libedatõrjet, sest tee hooldusklassi tõsteti.

Täna päeval veerand kolme paiku vilkurite ja sireeniga Haapsallu sõitnud päästeauto läks appi politseile, kes vajas abi ühte korterisse pääsemiseks.

Valitsus otsustas tänasel istungil kiita heaks riigi kultuuripreemiate komisjoni ettepaneku ning määras riiklikud kultuuripreemiad pikaajalise väljapaistva tegevuse eest Jaan Kaplinskile, Ülo Vilimaale ja Veljo Kaasikule.

Valitsus otsustas oma tänasel istungil kiita heaks Eesti spordi nõukogu ettepaneku ja määrata riiklikud spordi elutööpreemiad Erika Salumäele ja Selma Multerile.

Reformierakonna poliitiku Tõnu Parbuse päevatöö on Haapsalu linnavalitsuse suhtekorraldus, nädalavahetustel nikerdab ta aga puust mansetinööpe. “Mingi hobi peab olema,” ütleb Parbus ise. Hobist on juba saanud ettevõte PuudWood.

Tulude deklareerimise peamised muudatused puudutavad lisandunud eeltäidetud andmeid ja maksuvaba tulu tõusu. Tuludeklaratsiooni saab e-maksuametis esitada esmaspäevast.

Eile alustati Kirbla - Rumba - Vana-Vigala riigimaante Vanamõisa-Rumba lõigul hoolde remonditöödega, teatas maanteeamet.

Läänemaalt pärit inimesi töötab PKC Keila tehases kokku 39, neist 15 on lapsehoolduspuhkusel. Täna teatas autotööstusele juhtmeköidiseid valmistav rahvusvaheline PKC Grupp, et sulgeb tuleva aasta märtsis Eestis tootmise ja koondab aasta jooksul 613 töötajat.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul on PKC Eesti otsus sulgeda Keila tehas ja koondada 613 töötajat väga suur kaotus. Riik tagab kõigile koondatutele vajaliku toe uue töö leidmisel.

Autotööstusele juhtmeköidiseid valmistav rahvusvaheline PKC Grupp sulgeb 2017. aasta märtsis Eestis tootmise ja koondab aasta jooksul 613 töötajat. Eestis jätkab PKC Grupp Euroopa ja Lõuna-Ameerika regiooni keskuse arendamist, mis annab tööd sajakonnale inimesele. Mullu sulges PKC thase Haapsalus ja pakkus osale läänlastest tööd Keilas.

Kui siiani pidid Soomes ehitusobjektil töötajad maksunumbri saamiseks külastama põhjanaabri maksuametit, siis nüüd saab selle enne ehitusobjektile tööle minekut kätte maksu- ja tolliameti Tallinna teenindusbüroost.

Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) žürii valis täna toimunud koosolekul noore ajakirjaniku, elutöö, multimeedia, parima venekeelse loo ning üleriigilise uudise, arvamuse ja olemusloo preemia nominendid.

Eesti vabariigi aastapäeva eel viibis kaitseminister Hannes Hanso visiidil Haapsalus. Ministrit saatis Lääne maavanem Neeme Suur, kes on ka Kaitseliidu Lääne maleva pealiku abi. Päeva lõpetas õdus õhtupoolik Haapsalu kultuurimajas.

Äripäeva portaal Meditsiiniuudised reastas võetud dividendide järgi üle 200 Eestis ettevõtet omava perearsti ning võrdles seda nende keskmise palgaga.

Eesti meistrivõistluste medalid A ja B vanuseklassile jagati nädalavahetusel Tallinnas. Haapsalu kergejõustikuklubi parima tulemuse eest hoolitses Kevin Sakson.

Nädalavahetusel peeti Rannarootsi Läänemaa meistrivõistlustel korvpallis neljas voor.

Lõuna-Läänemaa JK/Vatla JK 2006 aastal sündinud poiste ühisrinne tegi teist aastat krapsaka turniiri Kilingi-Nõmmes. Kui mullu sõideti Väikelinna Cup turniirilt koju võitjakarikaga, siis tänavu mängiti välja kolmas koht.

Laupäeval peeti Haapsalu põhikoolis piirkondlik bioloogiaolümpiaad.  Osalesid Metsküla algkool, Haapsalu linna algkool, Haapsalu põhikool, Oru kool, Virtsu kool, Ridala põhikool, Lihula gümnaasium, Nõva kool, Palivere põhikool, Taebla gümnaasium, Läänemaa ühisgümnaasium.

Riigikontrolli audit näitab, et kohalikud omavalitsused peaksid oma territooriumil olevatele ohtlikele ehitistele rohkem tähelepanu pöörama ja nõudma nende lammutamist või ohutuks muutmist.

6.-7. veebruaril 2016 müürisid ahvid kitse, võiks öelda, et Haapsalule iseloomulikult linnusemüüri. Kunstikooli aknal kargasid nii ahvid kui ka kitsed. Ja kohvikuvalgusesse kogunesid inimesed pimeduse ja udu eest pakku. Ühes neist jämmis TrubaTrumm eriti armsa publiku ees.

Möödunud nädalavahetusel, 6. veebruaril peeti Haapsalu spordihoones juunioride (U20) Eesti meistrivõistlused kreeka-rooma maadluses. Läänemaad esindas viis noorsportlast.

Jõudes kohakuti veoautoga Volvo, mida juhtis 36-aastane Janek, paiskusid sõiduauto haagise koormast veoautole ette penoplasti pakid, mis lõhkusid veoauto kabiini, küljeklaasi ja peegli.

Homme, 10. veebruaril koguneb Tallinnas Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) žürii, et valida välja noore ajakirjaniku, elutöö, multimeedia, parima venekeelse loo, ning üleriigilise uudise, arvamuse ja olemusloo preemia nominendid, teatas EALL.

Vormsil elav Elle-Mall Koppelmaa on 35 aastaga kogunud ligi 130 Vormsiga seotud klaasanumat, millest vanimad pärinevad 19. sajandist, vahendas "Aktuaalne kaamera".  Vormsi naise kogu on niivõrd eriline, et tõmbas ka Eesti klaasitööstuse ajaloo talletamise eest hea seisva Järvakandi klaasimuuseumi tähelepanu.

Tallinna Linnavolikogu esimehe Kalev Kallo lähedaste loal annab Keskerakond teada, et Kalev Kallo viibib Ida-Tallinna keskhaigla intensiivravi osakonnas. Tema seisund on raske, kuid stabiilne, kirjutab Delfi.

Raplas petud seitsme naiskonnaga “Raplamaa Cup Saalikarikas” oli osalejate poolest tugev. Paljudes naiskondades mängisid kas praegused või endised Eesti noortekoondiste liikmed.

Erinevaid trassialternatiive on võrreldud Taeblas ja Haapsalus. Taeblas on eelistatud õgvendatud ajalooline trass, Haapsalus nn Rohuküla otseläbimurre koos jaamahoone esise peatuskohaga. Peatuskohad on kavandatud Ristile, Paliverre, Taeblasse, Uuemõisasse, Kastani piirkonda, Haapsalu raudteejaama ja Rohuküla sadamasse.

Suure sula tõttu jäi Väiksel viigil suurejooneline Haapsalu vastlapäev ära. Kuid spordipidu ei jäänud pidamata - Wiedemanni gümnaasiumis said lapsed liugu lasta, mitmekesi ühel suusapaaril "suusatada", isegi suusahüppeid proovida.

Haapsalu linn tunnustab sel reedel, 12. veebruaril kultuurikeskuses pidulikul  kontsert-aktusel eelmisel aastal silma paistnud haridus-, kultuuri-, sotsiaal-, spordi- ja noorsootöö valdkonnaga seotud inimesi ning ühendusi.

Eesti turismifirmade liidu aasta turismiedendaja tiitlile kandideerivad ärimees Peter Hunt, Haapsalu linnapea Urmas Sukles ning sihtasutuse Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid juht Anton Pärn.