reede, 4 september, kell 15:17:02
RSS vood Twitter Facebook Helista

Estonian Nature Tours'i juht esines Zambias konverentsil

Vasakult: konverentsi peakorraldaja Louis D'Amore, Pakistani ökoturismi ühenduse president Agha Iqrar Haroon ja Estonian Nature Toursäi tegevjuht Marika Mann. (Erakogu)

Matsalus tegutseva Estonian Nature Tours'i tegevjuht Marika Mann tegi Aafrika kliimamuutuste ja turismi konverentsil ettekande Eestist ja ettevõtte panusest Eesti säästva turismi arengusse.

Marika Manni ettekannet kuulati huviga. Ettekanne tõi selgesti välja, kui oluline on tulevikus koostöö Aafrika ning Põhja-Euroopa riikide vahel. Ühinenud Rahvaste Maailma Turismiorganisatsiooni (UNWTO) toel ilmub lähitulevikus raamat konverentsi sisukamatest ettekannetest. Väljavalituks on osutunud ka ettekanne Eestist.

Rahvusvaheline konverents peeti 15.-20. mail Zambia pealinnas Lusakas. Konverentsi peakorraldajaks oli IIPT (International Institute for Peace through Tourism) koostöös UNWTO-ga.

Konverentsil esitleti eri „Best Practice” mudeleid üle kogu maailma, leidmaks lahendusi, kuidas leevendada kliimamuutuste mõju turismile ning vähendada vaesust säästva turismi arendamise kaudu. Teiste seas esinesid UNWTO peadirektor Zoltan Somogyi, Zambia turismi- ja keskkonnaminister Catherine Namugala, Native Tourism Alliance (Põlisrahvaste turismiühendus) president Ben Sherman, World Travel Industry News president Jürgen Thomas Steinmetz jpt.

Konverentsil osales ligi 440 delegaati 36 riigist (Aafrikast, Aasiast, Euroopast, Põhja-Ameerikast ja Kariibidelt). Ettekandeid kuulati enam kui 20 töötoas.

Zambialaste vastuvõtt oli äärmiselt soe ja sõbralik. Konverentsi patrooniks oli Zambia president Rupiah B. Banda. Konverentsi austas oma kohaloluga ka Zambia esimene president Kenneth Kaunda, kes alustas oma pöördumist rahva poole lauluga vabadusest. Vaata videot.

Esinejatele korraldati eraldi väljasõit Livingstone'i imetlema Victoria joa võimsust. Suur au oli osaleda Victoria joa õnnistamistseremoonial, mille viis läbi kohaliku hõimu vanem Toka Leya. Ühiselt istutati ka puid. Vaata videot.

Konverentsil leiti, et maailm vajab senisest agressiivsemat üleminekut taastuvatele energiaallikatele ning progressiivsemat jäätmekäitlust, samuti vastutustundlikke arengukavasid haavatavatel aladel nagu rannikud, märgalad ning mägipiirkonnad.

Esmakordselt leiti, et hädavajalik on õiglase kaubanduse juurutamine ka turismitööstuses (säästev ei ole odav) ning et reisija harimisele saab suuresti kaasa aidata meedia. Väga oluliseks peeti koostööd eri ministeeriumide vahel (turism, transport, põllumajandus, keskkond jpt valdkonnad).

IIPT presidendi Louis D´Amore kutse esinema konverentsile Aafrikasse on olnud seni suurim tunnustus firma tööle.

IIPT (International Institute for Peace through Tourism) asutati 1986. aastal (ÜRO rahvusvahelisel rahu aastal) visiooniga arendada turismist majandusharu, mis toetab ja edendab seisukohta, et iga reisija on potentsiaalne „rahu suursaadik“. Ligemale 5000 persooni enam kui 120 riigist on 20 aasta jooksul jaganud oma kogemusi regionaalsetel ja ülemaailmsetel konverentsidel.

Loe konverentsi deklaratsiooni siit.

Loe lähemalt http://www.iipt.org

Vaata ka pildigaleriid.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Valitsus otsustas oma tänasel kabinetiistungil eraldada kuni 1,78 miljonit eurot sealihakonservide kokkuostuks, et stabiliseerida seakatku leviku tõttu raskustesse sattunud kitsendustega piirkondade seakasvatust.

Kuigi juunis koondati viimased sadakond PKC Haapsalu töötajat, on tööpuudus Läänemaal püsinud sel aastal peaaegu samal tasemel.

3. oktoobril toimub Martnas üritus Kirbukas & Rammumees 2015. Oma Martna Rammumehe tiitlit tuleb kaitsma maailma üks paremaid jõutõstjaid Argo Erit.

1. septembrist töötab Läänemaa Turismi juhatajana Annika Mändla. Eelmine tegevjuht Jane Möll loobus tööst, et pühenduda ülikooliõpingutele.

Möödunud pühapäeval peeti Läänemaa meistrivõistlused jahipraktilises laskmises kuuliharjutustes. Meistriks tulid Artjom Deykov ja Martna jahiselts.

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras on mures Eestis leviva võõraviha pärast, mis õõnestab ka meie rahvuslikku julgeolekut ja kaitsevõimet.

Täna otsivad Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo töötajad läbi Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse ruumid, teatas Põhja ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas.

Täna külastasid Haapsalut endised ja praegused euroametnikud, kes sõidavad jalgratastel läbi Baltimaade. “Armastame jalgrattasõitu ja puhkame, aga reisil on ka sõnum Ukraina sündmuste taustal: Baltimaad ei ole üksi Venemaa kõrval,” ütles Giuseppe Mazzoni täna kohtumisel linnapea Urmas Suklesega.

Augusti lõpu soojadel suveõhtutel käis Haapsalu sotsiaalmajas kohaliku Swedpanga kontori meeskond tegemas “Kodutunnet”. 

Vabaerakonna fraktsiooni aseesimehe Andres Ammase sõnul on Vao pagulaskeskuse süütamine ilmselt vihakuritegu või provokatsioon, mis on seadnud kümnete süütute inimeste elud ohtu.

Matsalu 13. loodusfilmifestivalile saadeti üle üle 800 filmi, millest võistlusprogrammi pääses 31.

1. oktoobrist tekib ligi 40 000 liikluskindlustuseta sõidukile sundkindlustus. Sundkindlustuse ohus on liiklusregistris arvel olevad sõidukid ja haagised, millel ei ole olnud liikluskindlustust viimase aasta jooksul.

Lihula mõisas tegutsev rahvaülikool otsib juhatajat. Sooviavaldus ja tegevusplaan rahvaülikooli pidamise kohta tuleb saata 15. septembriks aadressil rahvaylikool@gmail.com.

Täna öösel pandi Lääne-Viru maakonnas Väike-Maarja vallas Vao külas põlema varjupaigataotlejate majutuskeskuse välissein, teatas Delfi. Üle 70 elanikuga keskuses elavad inimesed kannatada ei saanud. 

2016. aastal möödub 150 aastat kunstnik Ants Laikmaa sünnist. Sel puhul avatakse järgmisel nädalal Kumu kunstimuuseumi 3. korruse B-tiivas näitus “Ants Laikmaa. Vigala & Capri”. Näitusega saab tutvuda käesoleva aasta 11. septembrist kuni järgmise aasta 17. veebruarini.

Kevadel USA disainiliidu konkursil äramärgitute hulka jõudnud vibroakustiline massaaživoodi on pälvinud Eesti spaade tähelepanu, kirjutab Maaleht.

Kaia Kanepi kaotas täna öösel USA lahtiste tennisemeistrivõistluste teises ringis Ukraina mängijale Elina Svitolinale 3:6, 4:6.

Kodumaise toidu populariseerimiseks kuulutatakse september esmakordselt Eesti toidu kuuks. Kokku toimub kuu jooksul üle 30 Eesti toidule pühendatud sündmuse.

Valik seniavaldamata fotosid Valge Daami ajast. Miniloomaaed, Piret Jaaksi raamatuesitlus, käsitööõllede festival, muinastuli, kontserdid, pitsipäev ja lihtsalt melu.

31. augustini sai veebilehel eesti100aaret.ee hääletada Eesti tõeliste aarete ehk tähendusega kultuuri- ja loodusobjektide poolt. Läänemaalt jõudis saja parema sekka viis aaret, neist Haapsalu raudteejaam oli kolmas.

VICE Newsi ajakirjanikud käisid Sitsiialias uurimas, kuidas toimib inimkaubandus Aafrikast Euroopasse. Vice Newsi lühidokumentaalis näidatakse, kuidas politsei otsib arvatavaid inimkaubitsejaid ja kuidas on organiseeritud inimkaubandusvõrk Liibüa, Egiptuse ja Itaalia vahel. Videos võib olla häirivaid kaadreid.

Paljud tegevused, mis varem tundusid nii iseenesestmõistetavad on kadumas. Ka pangandus on tehnoloogia arengu, klientide kasvavate nõudmiste ja muutuva maailma tõttu suurte muutuste ees. Milline võiks välja näha homne pank, arutleb Swedbanki elektrooniliste kanalite juht Arno Pae.

Ilmateenistuse nädalaprognoosi kohaselt vahetub lähipäevil üks madalrõhkkond Eestis teise vastu ja kõige ilusam on ilm reedel, kui vihmahooge on vaid üksikuid.

President Toomas Hendrik Ilves käis augusti alguses metsas seeni korjamas ja paar päeva hiljem diagnoositi tal Viljandi haiglas puukborrelioos, kirjutab Maalehe veebiväljaanne.

Tuleva aasta algusest hakkab töötukassa maksma mobiilsustoetust oma klientidele, kes ei ole kuue kuu jooksul leidnud sobivat tööd oma elukoha lähedal ning kes asuvad tööle vähemalt 30 kilomeetri kaugusel kodukohast.

Hiljuti nähti Rohuküla ligidal delfiine, kes mereimetajate asjatundja Ivar Jüssi sõnul võisid olla pudelnina-delfiinid. Selle delfiiniliigi esindajad nähti nüüd ka Rootsis Norrtäljes.

1. septembrist on suletud Haapsalu vanalinna mereäärse piirkonna ainus toidukauplus Viigi pood.

Seda, et kirjelduse järgi oli tõepoolest tegemist delfiinidega, arvab ka mereimetajate uurija Ivar Jüssi.

Nostalgiapäevade raames peetakse laupäeval, 12. septembril kell 11-14 tasuta raamatute laat, teatas Lääne maakonna keskraamatukogu lugejakoolituse peaspetsialist Teele Jurtom.

Lääne politseiprefektuur saatis laiali hoiatuse ohtlike petukirjade kohta, mis on jõudnud Gmaili kasutajate postkasti.

Haapsalu vehklemistreenerist Endel Nelisest jutustav mängufilm "Vehkleja" esitati eile Soome tänavuseks Oscari-nominendiks, kirjutab Delfi.

Üks teatri tantsijatest Simo Kruusement on pärit Haapsalust. Fine5 esines esimest korda Haapsalus 1995. Siis ei osanud Simo veel teada, et järgmine kord, kui Fine5 jõuab Haapsallu, on ka tema lavaloo osaline.

Eile kella 8.02 ajal juhtus liiklusõnnetus Hiiumaal, kus 61-aastane Maie sõitis sõiduautoga Toyota Avensis kõrvalteelt ette peateel liikunud sõiduautole Ford S-Max.

Eile, 31. augustil pidas MTÜ Kodukant Läänemaa oma korralist juhatuse koosolekut. Senine juhatuse esimees Rein Kruusmaa astus  juhatuse esimehe kohalt tagasi ja uueks juhatuse esimeheks valiti  Merle Mäesalu.

Lõuna-Läänemaa koolide õpilastele tulevad jooksmisest rääkima ja jooksmist näitama Eesti 800 m jooksu rekordimees Urmet Uusorg ja samal distantsil Tokyo olümpiamängudel poolfinaalis jooksnud Rein Tölp.

28. augustil moodustati Lääne maavanema kohusetäitja Kristel Jupitsa korraldusega maakondlik tauditõrjekomisjon, vahendas Lääne maavalitsuse pressiesindaja Maris Saar.

Uuemõisa lasteaed-algkoolis avati sel aastal üle pika aja kaks esimest klassi. 

Lääne maavalitsuses ja maakonna omavalitsustes registreeriti augustikuus 18 lapse sünd.  Mullu samal ajal sündis Läänemaal 12 last.

30. augustil jätkus maastikurattasari Marimetsa Kapp Matsalu VIII rattamaratoniga. Võistlejatel tuli sellel aastal sõita paduvihmas ja äikesetormis, kuigi stardi ajal oli ilm päikesepaisteline.

Alates 1. novembrist jõustub SEB uus hinnakiri, mille olulisim muudatus on arvelduskonto kuutasu 30 senti erakliendile ja üks euro ärikliendile, kuid kõikide SEB arvelduspakettidega on arvelduskonto endiselt kuutasuta.

Haapsalu põhikoolis on nii palju õpilasi, et nemad peavad 1. septembri kooliaasta alguse aktuse õues. Selle eest, et lapsed tervelt kooli jõuaks, hoolitsesid ülekäiguradasid valvanud politsei ja vabatahtlikud. Kell 11 tõid põhikooli lõpuklassi õpilased käekõrval õue 1. klassi minejad.

Eile kella 13 ja 19 vahel varastati Haapsalus Mulla tänaval korterist sularaha ja muid esemeid.

Eile hommikul kell 10 juhtus liiklusõnnetus Haapsalus Vee ja Jaani tänava ristmikul.

Kaia Kanepi pidas täna USA lahtistel tennisemeistrivõistlustel avaringi kohtumise WTA 80. reketi Anna-Lena Friedsamiga (Saksamaa). Haapsalu mängija võitis kindlalt 6:1, 6:1.

Esimesel koolipäeval on ülekäiguradadel nii korrakaitsjad kui ka vabatahtlikud, kirjutab Haapsalu politseijaoskonna piirkonnavanem Meelis Laurmann.

Kaia Kanepi esimese ringi vastaseks USA lahtistel tennisemeistrivõistlustel on WTA 80. reket Anna-Lena Friedsam (Saksamaa). See on nende esimene omavaheline kohtumine.

12. septembril kl 11-17 korraldab Vana Haapsalu Selts koostöös See Teatriga Nostalgiapäevade raames lahtiste väravate pärastlõuna.

Igor Prins on jalgpallurina mänginud Eesti koondises ja treenerina võitnud Eesti meistritiitli. Ta hakkab Läänemaal tegelema noortega, et siinsest jalgpallist tuleks edaspidi rohkem tippmängijaid.

Täna kell 14.10 juhtus liiklusõnnetus Tallinnas Kolde pst 102 juures, kus operatiivsõitu teinud masinalt sai löögi kaheksa-aastane laps. 

Laupäeval esitles kohvikus Haapsalu Raamat oma esimest jutukogu Piret Jaaks, kes on seni rohkem tuntust kogunud näitekirjanikuna.

Alates 1. septembrist avatakse Karja tänav Haapsalu vanalinnas jälle bussiliikluseks, teatas Lääne maavalitsuse pressiesindaja Maris Saar.

Haapsalu kultuurikeskuses on alates 1. septembrist avatud arhitekt Alar Kotli 110. sünniaastapäevaks koostatud näitus “Sümbolite arhitekt Kotli”.

Läänemaa lauatennisemängijad valisid möödunud hooaja parimad. Uus hooaeg tuleb põnev, sest Haapsalu lauatenniseklubi sai õiguse mängida Eesti meistrivõistluste kõrgliigas.

SEB analüütiku Mihkel Nestori majanduskommentaar möödunud nädala kohta.

Eile kell 5.16 anti piirivalvele teada, et Väinameres on madalikule sattunud purjejaht, mille pardal on kolm inimest.