laupäev, 4 juuli, kell 02:41:58
RSS vood Twitter Facebook Helista

Estonian Nature Tours'i juht esines Zambias konverentsil

Generated image

Vasakult: konverentsi peakorraldaja Louis D'Amore, Pakistani ökoturismi ühenduse president Agha Iqrar Haroon ja Estonian Nature Toursäi tegevjuht Marika Mann. (Erakogu)

Matsalus tegutseva Estonian Nature Tours'i tegevjuht Marika Mann tegi Aafrika kliimamuutuste ja turismi konverentsil ettekande Eestist ja ettevõtte panusest Eesti säästva turismi arengusse.

Marika Manni ettekannet kuulati huviga. Ettekanne tõi selgesti välja, kui oluline on tulevikus koostöö Aafrika ning Põhja-Euroopa riikide vahel. Ühinenud Rahvaste Maailma Turismiorganisatsiooni (UNWTO) toel ilmub lähitulevikus raamat konverentsi sisukamatest ettekannetest. Väljavalituks on osutunud ka ettekanne Eestist.

Rahvusvaheline konverents peeti 15.-20. mail Zambia pealinnas Lusakas. Konverentsi peakorraldajaks oli IIPT (International Institute for Peace through Tourism) koostöös UNWTO-ga.

Konverentsil esitleti eri „Best Practice” mudeleid üle kogu maailma, leidmaks lahendusi, kuidas leevendada kliimamuutuste mõju turismile ning vähendada vaesust säästva turismi arendamise kaudu. Teiste seas esinesid UNWTO peadirektor Zoltan Somogyi, Zambia turismi- ja keskkonnaminister Catherine Namugala, Native Tourism Alliance (Põlisrahvaste turismiühendus) president Ben Sherman, World Travel Industry News president Jürgen Thomas Steinmetz jpt.

Konverentsil osales ligi 440 delegaati 36 riigist (Aafrikast, Aasiast, Euroopast, Põhja-Ameerikast ja Kariibidelt). Ettekandeid kuulati enam kui 20 töötoas.

Zambialaste vastuvõtt oli äärmiselt soe ja sõbralik. Konverentsi patrooniks oli Zambia president Rupiah B. Banda. Konverentsi austas oma kohaloluga ka Zambia esimene president Kenneth Kaunda, kes alustas oma pöördumist rahva poole lauluga vabadusest. Vaata videot.

Esinejatele korraldati eraldi väljasõit Livingstone'i imetlema Victoria joa võimsust. Suur au oli osaleda Victoria joa õnnistamistseremoonial, mille viis läbi kohaliku hõimu vanem Toka Leya. Ühiselt istutati ka puid. Vaata videot.

Konverentsil leiti, et maailm vajab senisest agressiivsemat üleminekut taastuvatele energiaallikatele ning progressiivsemat jäätmekäitlust, samuti vastutustundlikke arengukavasid haavatavatel aladel nagu rannikud, märgalad ning mägipiirkonnad.

Esmakordselt leiti, et hädavajalik on õiglase kaubanduse juurutamine ka turismitööstuses (säästev ei ole odav) ning et reisija harimisele saab suuresti kaasa aidata meedia. Väga oluliseks peeti koostööd eri ministeeriumide vahel (turism, transport, põllumajandus, keskkond jpt valdkonnad).

IIPT presidendi Louis D´Amore kutse esinema konverentsile Aafrikasse on olnud seni suurim tunnustus firma tööle.

IIPT (International Institute for Peace through Tourism) asutati 1986. aastal (ÜRO rahvusvahelisel rahu aastal) visiooniga arendada turismist majandusharu, mis toetab ja edendab seisukohta, et iga reisija on potentsiaalne „rahu suursaadik“. Ligemale 5000 persooni enam kui 120 riigist on 20 aasta jooksul jaganud oma kogemusi regionaalsetel ja ülemaailmsetel konverentsidel.

Loe konverentsi deklaratsiooni siit.

Loe lähemalt http://www.iipt.org

Vaata ka pildigaleriid.


Share |

Kommentaarid

Uudised

Sellel nädalavahetusel Vana-Vigalas toimuval muusikafestivalil Hard Rock Laager 2015 on avalikku korda tagamas politsei täiendatud jõud.

Sotsiaalkaitseminister nimetas täna uueks soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinikuks Liisa Pakosta, kes alustab tööd 3. oktoobrist. Senine soolise võrdõiguslikkuse volinik Mari-Liis Sepper uuesti sellele ametikohale ei kandideerinud.

Triin Tarv ja Rait Rosin avavad ühisnäituse “Meie maailma tulevik” Haapsalu loomekeskuse Jaani galeriis 7. juulil kell 18.

25. juulil kl 12-16 korraldab Vana Haapsalu Selts lahtiste väravate pärastlõuna. Sel ajal avanevad paljud vanalinna väravad kirbuturu laadseks kauplemiseks.

Saaremaal täna öösel kahe inimese elu nõudnud tulekahju puhul on alust kahtlustada süütamist, võimalik süütaja on kinni peetud, teatas Lääne politseiprefektuuri pressiesindaja Kaja Grak.

Riigihalduse minister Arto Aas esitas Lääne maavanema kandidaadiks Neeme Suure ja Valga maavanema kandidaadiks Margus Lepiku.

Hiljuti tuli Haapsalu politseijaoskonna ametnikel menetleda juhtumit, kus alaealine tütarlaps oli vanuse muutmiseks rikkunud oma ID-kaarti.

Enne jaanipäeva avas endises Pipi pansionaadis uksed Haapsalu esimene kreeka restoran. “Margot Food and Style” nime kandva toidukoha tegi kreeka-küprose juurtega Fokas Koumides, kelle moto on: “Hea kvaliteet, suured portsjonid ja madalad hinnad.”

Juulist jõustus uus ehitusseadustik, mis muudab väikeehitiste püstitamise lihtsamaks ja kiiremaks. See ei laiene aga kaitsealadele.

Pärnu–Lihula maantee 16. kilomeetril keeras 52-aastase Ennu juhitud sõiduauto Audi 80 vaskpööret sooritades ette peateel liikunud mootorrattale KTM, mida juhtis 37-aastane Erkki.

Täna öösel puhkes Saaremaal Astes kortermajas tulekahju, mille tagajärjel hukkusid mees ja naine, vigastada sai kuus inimest.

Haapsalus Iloni Imedemaa õuel esietendub täna koguperelavastus “Lärmisepa tänava Lota”. Dramatiseering on tehtud Astrid Lindgreni  samanimelise raamatu järgi Rootsis.

Möödunud nädalal olid parvlaeval Ormsö koos laeva ehitaja Baltic Workboats ASi, Vormsi vallavalitsuse, vedaja Väinamere Liinid OÜ ja Lääne maavalitsuse esindajad, et arutada  Sviby-Rohuküla-Sviby liinil raskeveokite laadimise ja üleveoga seotud teemasid.

Suvevolle neljanda etapi Taeblas võitsid naistest Kadi Lehtpuu, Kaire Kuura ja Maili Jaaska. Meeste turniiri parimad olid Keiro Jõgisalu, Rain Kaasik, Urmas Koppe ja Madis Jõgisalu.

Maalehe ajakirjanik Ivar Soopan ja Delfi loovjuht Ester Vaitmaa jõudsid tagasi Liibanonist, kus tegid artikleid ja videoid Süüria sõjapõgenike elust. 

MTÜ Eesti Pakendiringlus juhatuse esimees Aivo Kangus jagab nõuandeid prügikoguse vähendamiseks.

Ajaloolisesse Lihula linna tulevad 9.-12. juulil kokku muusikud Ameerika Ühendriikidest, Brasiiliast, Soomest ja kodumaalt. Festivali korraldajateks on Järvi perekonna noored muusikud.

Üleeile lasti Vormsilt pärit ilves Kirde-Poola metsa lahti. “Loom on väga hea tervise juures ja hoiame pöidlaid, et ka järglasi tuleks,” ütles Eestimaa Looduse Fondi teabejuht Kertu Hool.

Maksu- ja tolliameti töötajad leidsid juunis kahel korral suure koguse ravimeid, mis on tõenäoliselt anaboolsed steroidid.

29. juunil varastati Hanila vallas Mõisaküla külas talumajast sülearvuti Asus, mälupulk ja kilekott koos selles olnud riietega.

30. juunil kella 23.50 paiku üritati Ridala vallas Uuemõisa alevikus Tallinna maanteel asutuse territooriumilt varastada sõiduauto haagist.

Ilmateenistus prognoosib täna Eestis õhusooja 26 kraadi. Haapsalus peaks sooja olema 24 kraadi. Kuna tuul on nõrk ja pilvi vähe, siis peaks täna tulema tõeliselt ilus suvepäev. Veelgi soojemat ilma lubatakse homseks ja ülehomseks.

1. jaanuari seisuga elas Läänemaal 25 512 inimest, seega on elanike arv maakonnas tänavu kuue kuuga vähenenud 146 inimese võrra.

40-aastane Karin sõitis Tallinnas majahoovis otsa 10-aastasele poisile, kes oli kõhuli rula peal sõiduteel.

Neljandat aastat palub Läänlane lugejatel hinnata Haapsalu söögikohti. Tänavu on valikus 44 söögikohta. Vali oma lemmik just nende näitajate järgi, mis sulle kõige sobivamad tunduvad, olgu see söögi kvaliteet, teenindus, interjöör, jookide valik vms. 

Mees, kes katsetas eile Lihulas esimest korda Omniva ja SEB postipanga teenust, sai lõuna paiku postkontoris üllatusega teada, et tema raha vastu ei võeta, sest postipangas on juba liiga palju raha.

Välisminister Keit-Pentus Rosimannus teatas täna tagasiastumisest.

Täna avalikustati Haapsalu piiskopilinnuse pealinnuse rekonstrueerimise arhitektuurse ideekonkursi võidutöö. Võitis ideekavand “Salaaed”,  mis jäi žürii sõnul silma oma julge ja leidliku lahenduse tõttu. Tulevikus saavad muuseumikülastajad peadpööritavatesse kõrgustesse pealinnuse loodenurgas ja mujale seni külastajatele suletud piirkondadesse.

26. juunil peeti Oru küla Lehtre talu võrkpalliväljakutel järjekorras teine Lehtre Öövolle, millest võttis osa 38 võrkpallurit.

Haapsalu linnavalitsus laseb paigaldada linna kaks uut bussiootepaviljoni - ühe ujula ette bussipeatusse ja teise Laine juurde.

Prokuröri taotlusel võeti vahi alla kaks Hiiumaalt pärit noormeest, keda on alust kahtlustada mitme kuriteo toimepanemises. Ühe neist tabas politsei vahetult pärast teo toimepanemist 18. juuni öösel, teine peeti kinni selle nädala alguses.

Ameerika Ühendriikidest Illinoisi osariigist Chicagost saabub Eestisse kõrgtasemeline segakoor Chicago Chorale. Nad esinevad kontsertprogrammiga Da Pacem – meditatsioonid kaotusest, lootusest ja rahust.

Eile kella 12.45 paiku lõi 75-aastane mees Haapsalus Tamme tänava korteris 43-aastast meest. Politsei pidas lööja teo toimepanemises kahtlustatavana kinni.

Eile kell 17.18 said päästjad väljakutse Hanila valda Virtsu, kus teataja sõnul tuli paarismaja teisest korterist tumedat tossu.

Täna öösel kell 1.26 teatas politsei häirekeskusele, et on leidnud Haapsalus Jaama tänavalt tundmatu ainega tünni, millest oli vedelikku tänavale jooksnud.

Nädalavahetusel peeti Kullamaal viies vibufestival, kus täpsust lasti looma mulaažide ehk 3D loomade pihta. Osalejaid oli üle saja.

Eesti kergejõustikuliidu juhatus kinnitas koondise tuleval neljapäeval Tallinnas Kadrioru Staadionil algavatele Euroopa U23 meistrivõistlustele. Koondisesse pääses 20 sportlast, nende seas Läänemaalt pärit kuulitõukaja Karl Koha.

Kuidas peab tervisekontrolli korraldama üheaegselt mitme tööandja juures töötavale töötajale ja renditöötajale? Selgitab tööinspektsiooni töökeskkonna nõustamise osakonna konsultant Mari-Liis Ivask.

Homme avatakse Haapsalu linnagaleriis noorte Eesti kunstniku Liisa Jugapuu esimene näitus “Peaaegu aus”, mis tänavu kevadel oli Tallinna Hobusepea galerii seintel.

Vormsilastele probleeme tekitanud noor ilves, kelle küttimiseks oli juba jahilubagi välja antud, pääses tänu Eestimaa Looduse Fondile elama hoopis Poola metsadesse, kus on rohkem nii süüa kui ka eluruumi.

"Joobes juhtide arv on nii suur, et nende juhtumite menetlemine on politseile, prokuratuurile ja kohtule saanud liinitööks, kus oluline on menetluse kiirus ja standardlahendused," ütles minister Urmas Reinsalu.

Laupäeval, 4. juulil peetakse Haapsalu kultuurikeskuse rõdusaalis SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid XXII ajalookonverents, kus esitletakse ka Mati Mandli 70. juubelile pühendatud “Läänemaa Toimetiste” numbrit.

Alates 1. juulist võib kutseline kalur müüa oma püütud kala ilma esmakokkuostukviitungit vormistamata füüsilisele isikule ja füüsiline isik osta enda tarbeks kala kuni 30 kilogrammi ööpäevas.

Eile kell 12.54 teatati häirekeskusele, et Rapla vallas Kuusikul oli suur koer kaldast viie meetri kaugusel mudases jões kinni.

Alates homsest ei teeninda maakonnaliini nr 36 Haapsalu–Linnamäe/Palivere buss kell 14.13 Kaluri peatust. 

Üks jalgrattur jäi eile auto alla Pärnumaal, teine Tallinnas.

Juunioride spordipüssiharjutuses 60 lasku lamades võitis esikoha uue isikliku rekordiga Kristjan Tiitsma. Tema vend Martten Tiitsma tuli pronksmedalile. Üldse said läänlased üheksa medalit.

Haapsalu tennisist Kaia Kanepi pidas täna Wimbledoni suure slämmi tenniseturniiril avaringi kohtumise Su-Wei Hsieh vastu ja pidi vastu võtma kindla kaotuse 1:6, 4:6.

Pühapäeval juhtus Haapsalus üpris haruldane sündmus, kui taasusravihaigla kõrvale muruplatsile maandus erahelikopter. Delfi kirjutab, et Haapsalus käisid külas tuntud äriperekond Sõnajalad.

Swedbanki elektrooniliste kanalite juht Arno Pae jagab näpunäiteid oma mobiilipanga turvalisuse kasvatamiseks.

Euroopa Komisjon rahastab projekti kogumaksumusest 82 protsenti, mis vastab ka taotluses küsitule. Raha saab kasutama hakata alates 2016. aastast.

Eesti üks hinnatumaid veinitundjaid Aare Karolin otsustas oma vinoteegi avada Haapsalus. Kõik vinoteegi "Mulliga ja mullita" veinid kuuluvad ka tema enda lemmikute hulka, kinnitab mees.

Euroopa Komisjon teatas täna kavatsusest Rail Balticu 540 miljonit euro suurune rahastamistaotlus rahuldada.

Neljapäeval, 2. juulil toimub Haapsalus Kaluri tänaval endise kordoni kai juures mereohutuse teabepäev.

Pärnu politseijaoskond teeb kindlaks 26. juunil oma elukohast Pärnus Riia maanteel lahkunud 82-aastase Berta asukohta. Naine võis Pärnust lahkuda Tallinna suunas.