Lihula kuulitõukevõistlusel tegid Eesti parimad tõukajad hulganisti isiklikke rekordeid

Lihulas peeti laupäeval Aleksander Kreegi mälestusvõistlusi kuulitõukes. Juba kuuendat aastat kogunesid Lihula gümnaasiumi staadionile Eesti parimad kuulitõukajad, et mälestada just sellest Lääne-Eesti väikelinnast pärit 1938. aasta Euroopa kuulitõukemeistrit.

F: Martin Vänt

Tänavu möödus kuulisangari sünnist 105 aastat. Võistlusele oli tulnud Eesti meeste kuuliedetabeli esikuuikust koguni viis meest. Kohal oli Eesti parim naiskuulitõukaja ja paljud vabariigi parimad noored. Palju tähelepanu oligi pööratud noortele. Neile oli kavas võistlused koguni kolmele vanuseastmele.
Kokku tuli kuuliringi 35 sportlast 17 spordiklubist või koolist.

Tütarlaste võistluse võitis Lihula gümnaasiumi sportlane Maarja Kolotšev, talle mõõdeti 2-kilogrammise kuulikaare pikkuseks 7.25. Teine oli Anne-Marie Raudkivi Võrust ja kolmas Mirell raja Kõmsi algkoolist. Tulemused vastavalt 6.76 ja 5.55.

Noormeeste U14 võistlusel tegid lisaks teistele kaasa Eesti noorte meistrivõistluste selle vanuseklassi kuues ja kaheksas, Ragnar Maripuu ja Kevin Leemets. Nende kahe noormehe vahel käis väga tihe rebimine. Kevin Leemets Läänemaa Kergejõustikuklubist tõukas kohe esimesel katsel 10.24 ja juhtis võistlust kuni viimase katseni. Siis sai SK Fortise spordipoiss Ragnar Maripuu aga 3 kg kuuli hästi lendama ja tulemus 10.55 tähendas Aleksander Kreegi mälestusvõistluste võitu. Kolmandaks tuli Vatla sportlane Joonas Vestli tulemusega 9.22. Selles vanuseklassis sai näha viit isiklikku rekordit.

Neiud ja noormehed vanuseklassis U16 pakkusid pealtvaatajatele samuti viis isikliku rekordi parandust. Neidudest tõukas 3 kg kuuli isiklikuks rekordiks 9.63 Eliise Kolotšev ja võitis esikoha. Läänemaa Kergejõustikuklubi sportlane tõuseb sellega ka hooaja edetabelis esimese 30 hulka.

Noormeestest pani oma paremuse maksma Virtsu kooli õpilane Robert Idvani. Temale 4 kg kuuliga uueks isiklikuks margiks viimases voorus saavutatud 10.70. Võitja koolivend Tõnu Raudkivi suutis teisena 9.18 ja Läänemaa KJK sportlane Paul Lomp kolmandana 7.77. Ta edestas neljanda koha saavutanud Stefan-Lauri Mölderit kõigest kaheksa sentimeetriga.

Selle võistluse kõige vanemas noorte vanuseklassis, U18 klassis nägi nelja isikliku rekordi parandust ja mitut väga ilusat kuulikaart. Neidude vanuseklassis võitis kindla esikoha Taru Ülikooli ASK esindaja Kärt-Trinity Sillaots. Selle aasta Eesti noorte meistrivõistluste pronksmedalist ja Rukkilillemängude võitja kettaheites tegi vägeva isikliku rekordi nüüd kuulitõukes. Tema parimaks mõõdeti 11.66.

Maria Reks Läänemaa KJK-st tõukas samuti isikliku rekordi, 9.47. Kolmas oli Virtsu kooli sportlane Ly-May Raudkivi. Neiud tõukavad selles vanuses kolmekilost raudmuna.

Noormeestest käis tihe rebimine Lihula gümnaasiumi Kevin-Reidar Bachausi ja Noarootsi gümnaasiumi Reno Põdersoni vahel. Kevin-Reidar läks avakatselt tõugatud 10.24-ga juhtima, kuid eelviimases voorus tõukas Reno Põderson 5 kg kuuli 11.45 ja napsas võidu.

Naiste ja meeste võistlusel ei ole Aleksander Kreegi mälestusvõistlustel varasematel aastatel nii palju osalejaid olnud. Mõlemast võttis osa üheksa sportlast.
Mis peamine – kohal oli kogu Eesti paremik.

Kahjuks pidi viimasel hetkel loobuma kaks nädalat tagasi Eesti rekordit parandanud ja eelmisel aastal just Lihulas esimest korda üle 20 meetri tõuganud Eesti esinumber Kristo Galeta. Kuid siiski võistlesid laupäeval Lihulas Eesti parim naiskuulitõukaja Kätlin Piirimäe ja meeste teine, kolmas, neljas, viies ja kuues number.

Naiste seas ei olnud mõistagi vastast Kätlin Piirimäele. Koigi Kergejõustikuklubi sportlase võidutulemuseks mõõdeti 15.81. Ühtlasi püstitas ta sellega Lihula staadioni kuulitõukerekordi.

Kätlini seljataga käis aga väga tihe rebimine. Teiseks tõukas ennast uue isikliku rekordiga Kärt-Trinity Sillaots ja kolmandaks Lihula sportlane Ene Siitsmann. Tulemused vastavalt 10.20 ja 9.29. Esikolmiku seljataga oli väga tihe võistlus. Näiteks viies kuni seitsmes koht olid kaheksa sentimeetri sees.

Naised:

1. Kätlin Piirimäe, Koigi KJK – 15.81
2. Kärt-Trinity Sillaots, Taru Ü ASK – 10.20
3. Ene Siitsmann, Lihula – 9.29
4. Janne-Ly Siimon, Lihula – 9.02
5. Maria Reks, Läänemaa KJK – 8.19
6. Janet Peet, Lõuna-Läänemaa JK – 8.17
7. Eliise Kolotšev, Läänemaa KJK – 8.11
8. Mare Sillaots, Tartu – 7.68
9. Ave Nellis, Vatla – 7.28

Juba meeste võistluse soojendus näitas, et võib oodata väga ilusaid kuulikaari. Ilus ilm, isegi soojenduskatsetele plaksutav publik, kaasakiskuv muusika andsid meestele hea laengu.

Kui võistluste diktor Paavo Veermäe oli võistlejad tutvustanud, algas Aleksander Kreegi mälestusvõistluste kõigi aegade kõrgetasemelisem võistlus. Mitte kunagi varem kuueaastase ajaloo jooksul ei ole meesvõistlejate hooaja parima keskmine olnud tugevam kui nüüd. Lisaks olid kuuliringis kõik kolm Euroopa juunioride meistrivõistluste lõppvõistluse meest – Kevin Sakson, Jander Heil, Kert Piirimäe.

Pärast avakatset juhtis võistlust Kert Piirimäe 18.32-ga. Tema lähim jälitaja Jander Heil suutis 17.56 ja Fred Vali 15.97. Enne kolme viimast katset ja ühtlasi ka regrupeeringut juhtus aga nii mõndagi.

Fred Vali, 42-aastane Haapsalu KJK sportlane lennutas kolmandas voorus kuuli sellisele kaugusele, mida ta mitte kunagi varem polnud suutnud. Uueks isiklikuks rekordiks mõõtsid kohtunikud 17.30. Võimsa karjatuse saatel tegi talle võimsa aplausi kohale tulnud spordipublik.

Viimased kolm vooru tõid aina häid tulemusi juurde. Kuulimehed palusid korraldajatelt veel valjemat ja veelgi rajumat muusikat. Selle toel hakkas taas juhtuma – Karl Koha põrutas enda võistluse parimaks 15.43, siis Kevin Sakson 15.72 ja  Raido Kalbach 16.18.

Viiendas voorus pani aga staadioni rõkkama Jander Heil. Seitsmekilone raudmuna maandus 18 meetri ja 43 sentimeetri kaugusele. Kert Piirimäe, kellel olid kolm katset ebaõnnestunud, jättis viienda sootuks vahele. Hoidis vigastatud kätt kinni ja sidus sideme kogu võistluse viimaseks tõukeks korralikult kinni.

Kõlarist tuli Def Leppardi “Hysteria” ja Kert Piirimäe tõukas… Kohtunikud mõõtsid kaua, lastes publiku kisal vaibuda. 18.49 – kuue sentimeetriga oli ta võtnud isikliku rekordiga esikoha juba end võitjana tundnud Jander Heililt. Aleksander Kreek – 105 mälestusvõistluste võit kuulus aga nüüd Koigi KJK sportlasele.

Mehed:

1. Kert Piirimäe, Koigi KJK – 18.49
2. Jander Heil, KJS Sakala – 18.43
3. Fred Vali, Haapsalu KJK– 17.30
4. Raido Kalbach, Tallinna SS Kalev – 16.18
5. Kevin Sakson, Haapsalu KJK –15.72
6. Karl Koha, Audentes SK – 15.43
7. Rait Raju, Audentes SK – 14.30
8. Rivo Tamm, Kullamaa – 14.17
9. Egert Miljan, SK Fortis – 12.78

Võistlus õnnestus igati. Pealtvaatjad ja võistlejad jäid väga rahule. Naiste ja meeste esikohad läksid ühte perekonda ja õde-vend Kätlin ja Kert Piirimäe laususid, kui ühest suust: “Väga hästi korraldatud võistlus. Siin oli hea hästi tõugata. Oleme väga rahul.”

Haapsalu mees Fred Vali oli uueks margiks valmis. Seda tema viimased võistlused ka näitasid: “Tulin Lihulasse hea enesetundega, viimased võistlused on kogu aeg kuueteist meetri lõppu tulnud. Nüüd siin tuli siis lõpuks üle 17 meetri ja uus rekord ära, väga hea!”

Igal aastal võistluste kohtunikuks olnud, Lihulast pärit Tartu Ülikooli õppejõud Rein Aule: “Väga võimas võistlus. Eesti tipud kohal. Kõik oli paigas, kõik laabus.”

Suur tänu kõigile toetajatele-abilistele!

Jaanus Getreu
Võistluste peakorraldaja

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.