Pärnus uue Eesti rekordi tõuganud Kristo Galeta võistleb peatselt Lihulas

Kuulitõukaja Kristo Galeta pani pühapäeval Pärnu rannastaadioni publiku ahhetama. Eesti karikavõistlustel tõukas KJS Sakala sportlane, Eesti esikuulitõukaja neljandal katsel uueks rahvusrekordiks 20.76. Täpselt 40 aastat püsinud Eesti üks vanemaid kergejõustikurekordeid, Budapestis aastal 1979 Heino Silla poolt püstitatud 20.53 oli lõpuks löödud.

Võistluse esimesed katsed maandusid Galetal 20 meetri joonest paarkümmend sentimeetrit allpool, kolmanda oli väga hea katse, kuid selle astus sportlane üle.

Kristo Galeta Pärnus pärast Eesti rekordi püstitamist. F: Eesti Kergejõustikuliit

Enne viimast katset – karikavõistlustel on sportlastel väljakualadel neli sooritust – kohandas ta oma abilise Rait Sinijärvega veidi tehnikat. “Rait ütles ja vaatasime ka video pealt, et hargi peab võtma veidi suurema,” lausus ta. Alles viimased kolm hooaega pöördetehnikat kasutav sportlane saigi mugava asendi ja jala korralikult maha ning tulemuseks tuli uus Eesti rekord – 20.76.

Lisaks Eesti rekordile sai Galeta jagu ka Doha maailmameistrivõistluste normist. Kaks kärbest ühe hoobiga tabanud Galeta oli mõistagi rahul. “Tuli ära!” oli ta pärast võistlust allakirjutanuga plaksu lüües väga rõõmus.

Islandlase Vésteinn Hafsteinssoni juhendamisel harjutanud eestlane on viimase aastaga teinud märgatava arengu. Galeta uus pikk samm algas täpselt aasta tagasi just Lihulas peetud 1938. aasta Euroopa meistri Aleksander Kreegi mälestusvõistlustel. Lihulas tõukas ta esimest korda elus 7,2-kilost raudmuna üle 20 meetri. Tollel augustipäeval sai Lihula spordipublik näha tulemust 20.13, mis oli sel hetkel Eesti kõigi aegade neljas tulemus ja jäi Eesti 2018. aasta tippmargiks.

Nüüd, aasta hiljem, kui vahepeal on tema isiklik rekord mitu korda paranenud ja jõudis pühapäeval 20.76-ni, on Eesti värsket rekordiomanikku taas Lihulasse oodata.

Aleksander Kreegi mälestusvõistlused on Lihulas juba kuuendat korda ja on sel aastal pühendatud kuulisangari 105. sünniaastapäevale.

Pühapäeval pärast õnnestunud võistlust kinnitas Kristo Galeta nii ajakirjandusele kui ka allkirjutanule, et Lihulas 3. augustil peetav võistlus on tal kindlasti plaanis. Lisaks temale on Lihulas võimalik näha kogu Eesti kuulitõukeparemikku, nii nagu igal Aleksander Kreegi mälestusvõistlusel.

Koos Kristo Galetaga tulevad suvisesse Lihulasse sellised tipud nagu Fred Vali, Raido Kalbach, Jander Heil, Rivo Tamm, Eesti parim naiskuulitõukaja Kätlin Piirimäe ja paljud teised.

Esimest korda on võistlused rahvusvahelised, sest kuuliringis on sportlased Venemaalt. Veel on kuuliringis Eesti parimad noored kergejõustiklased ja Lääneranna valla omad sportlased.

Jaanus Getreu

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.