Arutelu Haapsalus: Nakkushaiguste ennetamine on kordades odavam kui nende läbipõdemine

Eestis jääb vaktsineerimisega hõlmatuse tase juba täna alla Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovitatule, kuid esialgu pole olukord veel kriitiline. Kui vaktsineerimine Eestis peaks aga jätkama langustrendi, siis ohustavad meid uuesti mitmed tõsised nakkushaigused, mida vaktsiinidega on võimalik vältida. Samuti on avatud piiride ning reisimise tingimustes olemas ka risk nakkushaiguste sissetoomiseks piiri tagant.

Haapsalus toimunud aruteluõhtul ütlesid tervishoiueksperdid, et oluline on ennast vaktsineerida ning oma tervist hoida, sest see on kordades odavam ja lihtsam kui haiguse läbipõdemine – olgu selleks gripp, leetrid või reisilt toodud eksootilisem haigus.

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna nõunik Irina Dontšenko sõnul on praegusel aastaajal tõsiseimaks probleemiks gripilaine, kuid samas tuleb valmis olla ka mõningate unustustehõlma vajunud haiguste piirkondlikeks puhanguteks. “Näiteks möödunud aastal oli Saaremaal leetritepuhang, mis nakatas kaheksat inimest. Enamik neist olid kahjuks vaktsineerimata,” nentis Dontšenko.

“Riikliku immuniseerimiskava alusel vaktsineerime lapsi arvukate haiguste vastu, viimastel aastatel on lisandunud veel rotaviiruse vastane vaktsiin ning inimese papilloomiviiruse vastane vaktsiin tütarlastele,” ütles sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Kärt Sõber.

Tema sõnul on vaktsineerimine olnud tulemuslik ning ka haigestumus on aastate lõikes alla läinud: “2-aastaste laste hõlmatus vaktsineerimisega on keskmiselt 93%, mis jääb pisut alla WHO soovituslikule (95%), kuid esialgu pole hullu. Samas kui praegune kerge langustrend vaktsineerimises jätkub, siis hakkavad muidugi agaramalt levima ka viirused,” ütles Sõber.

Avatud piiridega ning inimeste üha kasvava reisihimuga levivad üha kiiremini ka nakkushaigused. Tervise Arengu Instituudi tuberkuloosiregistri juhataja Piret Viiklepa sõnul aitab Euroopa Liidu koostööplatvorm haigusi ennetada, jälgida epideemiaid ja puhanguid ning neid kontrolli alla saada.

“Näiteks lennureisi ajal võite jagada õhuringlust nakatunuga, kes isegi pole sellest antud hetkel teadlik. Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse varajase hoiatuse süsteemi kaudu saavad riigid omavahel infot jagada ning pärast lendu saab teha kindlaks, et kõik inimesed, kes haigestunu ümber istusid, oleksid teadlikud nakkusohust ning läheksid tervisekontrolli,” tõi Viiklepp elulise näite riikidevahelise operatiivse infovahetuse olulisusest meie terviseriskide maandamisel.

Euroopa Liidu ülesest koostööst rääkides rõhutas SA Läänemaa peaarst-juhataja dr Tõnis Siir, kuivõrd oluline on maakonnahaiglate arstidele võimalus saada kogemust ja täiendkoolitust muude riikide haiglates. “Loomulikult ei saame me Euroopa Liidust ja tervishoiust rääkides mööda ka “betoonist”. Esimeste tõukefondide rahastamise toel rajati maakondadesse õendus-hooldusosakonnad ehk rahvakeeli vanadekodud. Seega tänu EL-i toele saime renoveerida De La Gardie vana mõisahoone ning rajada sinna tasemel vanadekodu,” ütles dr Siir. Järgmise perioodi tõukefondide toel on eesmärgiks rajada tervisekeskus, et tuua Haapsalu perearstid ja haigla taas ühe katuse alla.

Kuid millistest haigustest tuleks teadlik olla ning kuidas neid vältida? Piret Viiklepa sõnul ei ole näiteks tuberkuloos ja HIV enam stigmatiseeritud haigused, mis piirduvad ühe ühiskonnagrupiga.

“Tuberkuloosi võib haigestuda iga nõrgenenud immuunsüsteemiga inimene, kes pole piisavalt palju puhanud ja söönud. Näiteks hiljuti nakatusid tuberkuloosi paar modelli, kes lihtsalt ei söönud piisavalt,” tõi Viiklepp näite.

Samamoodi on Viiklepa sõnul HIV-ga, mis pole enam pelgalt narkomaanide probleem. “Prostitutsiooni kaudu on HIV levinud edasi üldelanikkonna hulka ning sealjuures on just vanemad inimesed sattunud läbi juhusuhete riskigruppi, sest koolilapsed juba teadvustavad nakkushaiguste ohtu ning oskavad seda vältida,” selgitas Viiklepp.

Irina Dontšenko hinnangul on vaktsineerimine loomulikult parim viis vältida teatud nakkushaigusi, kuid meeles tasub pidada ka põhitõdesid. “Tuleb pesta käsi ning mitte minna haigena tööle, sest nii toimid sa haiguse levitajana. Reisile minnes pole keeruline Terviseameti kodulehe ja veebilehe www.vaktsineeri.ee kaudu otsida üles soovitused vaktsiinide kohta, mida võiks enne teatavat piirkonda reisimist teha. Tuleb lihtsalt meeles pidada, et vaktsiin tuleb teha mõni nädal enne reisi, et see toimiks,” ütles Dontšenko.

Spetsialistide sõnul on vaktsineerimine igal juhul kordades odavam kui haiguste põdemine. Üks gripivaktsiin maksab 9-15 eurot, kuid selle läbipõdemine kordades rohkem, samamoodi võib reisil haigestumine osutuda äärmiselt kulukaks.

#EUProtects kampaania raames toimuvad kaheksas Eesti linnas aruteluõhtud erinevatel teemadel. Järgmine aruteluõhtu toimub juba sellel neljapäeval, 14.02 algusega kell 16:30 Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis, kus teemaks on piiriülene kuritegevus ning selle tõkestamine ning nädal hiljem 21. veebruaril kohtume juba Narvas, kus räägime küberkuritegevusest ja valeinformatsioonist. Üritused on avatud kõigile huvilistele ning osalemine on tasuta. Rohkem infot ja registreerimine aadressil https://ec.europa.eu/estonia/events/EUProtects_et.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.