Nõva Vabadussõja mälestussamba ajaloolised metallpärjad ootavad taastamist

Oma riigi 100. sünnipäeval on igati kohane meeles pidada neid, kes meie iseseisvuse eest Vabadussõjas võitlesid ja oma elu andsid. Langenute mälestuse jäädvustamiseks püstitati igasse Eesti nurka mälestussambad, üks neist ka Nõvale.

Mälestussammas avati 9. septembril 1928. Samba edasine saatus on tüüpiline – okupatsioonivõimu hävitatud mälestise asemele püstitati kohalike patriootide poolt uus, mis taasavati 6. augustil 1989. 

Vabadussõja mälestussammas, ERM Fk 2813:295, Eesti Rahva Muuseum, http://www.muis.ee/museaalview/544715

Juuresoleval talvisel fotol on lisaks kaitseliitlastele näha ka samba najale asetatud metallpärg.

Nõva mälestussamba metallist pärjad leiti 2018. aasta kevadel matusekabeli pööningult. Ühel taasleitud pärjal on osaliselt säilinud lint kirjaga: … langenud sõduritele, mälestavad Nõva usklikud.

Ilmselt on tegemist Nõva koguduse poolt samba avamisele 9. septembril 1928 toodud pärjaga. Teise leitud pärja tunnused – valdavalt servast hõbedased loorberilehed koos ühe domineeriva suure õiega – kattuvad vanal fotol oleva pärjaga. Nõva kiriku endine kellamees Arnold Erit mäletas, et mälestusmärgiga oli seotud kaks metallpärga.

F: Marko Raat

 

F: Marko Raat

Kuigi teise pärja lindid pole säilinud, võib oletada, et tegemist on sõjaministeeriumi või Kaitseliidu poolt toodud pärjaga. Suure tõenäosusega lindid võimu vahetumisel kas peideti või hävitati. Ajalooline foto on talvine, seega ei saa see samba avamine olla, ilmselt mõni 24. veebruar vahemikus 1929-1940. Võimalik, et see pärg on toodud mitte avamiseks, vaid samba esimesele 24. veebruarile 1929 ning Nõva koguduse poolt toodud pärg oli selleks ajaks kolinud juba kiriku seinale. Küllap viidi ka teine pärg peale foto tegemist kirikusse, kust need siis iseseisvuspäeval ja Võidupühal samba juurde välja toodi.

Pärast sõda pärjad kas viidi või sattusid seoses kiriku remontidega matusekabelisse ning jäid seal iseolemise taastamist ootama. 

Tänaseks on teada ainult üks säilinud ajalooline Vabadussõja mälestusmärgiga seotud metallpärg, mis tuli välja Harju-Risti kiriku võlvide pealt aastal 2010 ning asub nüüd naaberkoguduse kirikus.

Plaan on ka Nõva mälestussamba haruldased mälestuspärjad restaureerida ning eksponeerida kiriku seinal. 

Kõigil, kes tahavad ajaloo tunnistajate taastamises osaleda, on võimalik teha sihtannetus Nõva koguduse kontole:

  • EELK Nõva Püha Olevi kogudus. EE702200001120116909. Selgituseks tuleks lisada: metallpärgade taastamine.

Orienteeruv summa, mis vaja pärgade restaureerimiseks koguda, on 2500-3000 eurot. Kui annetusi koguneb rohkem, läheb pärgade taastamisest ülejääv summa kirikus nende kohtade ettevalmistamiseks, kuhu pärjad välja pannakse.

Samuti on väga oodatud fotod ja lood samba avamisest ja selle hävitamisest aastal 1949 (?).

Neeme Väli
Kindralmajor reservis

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.