Lihulas võistlevad augusti esimesel nädalavahetusel Eesti tippkergejõustiklased ja peetakse kõrgushüppevõistlus

Augusti esimene nädalavahetus toob Lihulasse võistlema Eesti tippkergejõustiklased. Viiendat korda toimuvad Aleksander Kreegi mälestusvõistlused, teist korda korraldatakse noorte kõrgushüppegala.

Lihulast pärit 1938. aasta Euroopa kuulitõukemeistri Aleksander Kreegi mälestusvõistlused toimuvad viiendat korda. Juubelivõistlus on laupäeval, 4. augustil algusega kell 11 Lihula gümnaasiumi staadionil ja tipptasemel kergejõustikku saab nautida kogu päeva vältel.

Aleksander Kreek 1947. aastal Stockholmis. F: Wikipedia.

Meie spordisangari mälestusvõistlus on aasta-aastalt kasvanud aina suuremaks. Igal uuel võistlusel on lisandunud kas uued võistlusklassid või leiame võistlusprogrammist uued kergejõustikualad.

Esimesel kahel aastal oli meeste kuulitõukevõistlus. Kolmandal aastal lülitati võistlusprogrammi naised ja noored. Eelmise aasta võistlusel otsustasid korraldajad võtta kavva kettaheite. Selle tarbeks valmistas AS Lihula Maaparandus spetsiaalselt kettaheitepostid.

Nüüdsel võistlusel lisandub aga võistlusprogrammi naiste ja meeste odavise. Selle tarbeks paigaldatakse koostöös Pärnu Niidupargi Kergejõustikuklubiga Lihula staadionile ajutiselt Mondo odaviskerada. Kõik kolm heiteala korraldatakse heades tingimustes ja kõik tulemused on edetabelikõlbulikud.

Võistlus on kogukonna spordirahvale väga tähtis. See on ainus, kus näeb oma ala Eesti paremikku.

Aleksander Kreegi mälestusvõistluste juures ongi kõige positiivsem see, et sellest võistlusest on seni osa võtnud kogu Eesti heitealade paremik. Ka juubelivõistluseks on juba registreerinud mitmed Eesti tipud.

Võistluste peakohtunik on Lihulast pärit spordipedagoog Rein Aule.

Järgmisel päeval, 5. augustil algusega kl 12 kogunevad teist suve Lihulasse noored kõrgushüppajad. Toimub noorte kõrgushüppegala “Hüppame vanavanemate sportimispaigas”.

Sellel võistlusel on täiesti omaette eesmärk ja suund. Võistlus on Lihulas, praeguse muusika- ja kunstikooli, Lihula rahva jaoks aga vana koolimaja tagusel muruplatsil. Seal spordiplatsil, kus kunagi sportisid meie vanaemad ja vanaisad ja kus nad tegid seda suure südame ja tahtega.

Tahame lapsed viia 60-70 aasta tagusesse aega, kus kõik sooritused tehti murul. Ei kasutatud spetsiaalseid spordijalanõusid naglisid, kus hüpati, joosti ja tõugati paljajalu. Ka meie kõrgushüppevõistlus toimub just sellistes tingimustes – murul. Kuigi noored sportlased võivad kasutada naelkingi, on võistluse toimumispaik puude ja põõsaste vahel ja murult tõugates justkui vanasti.

Noortele hüppajatele mängib hüpperütmi taas Lihula muusikakooli puhkpilliorkester. Eelmise aasta võistluse aukülaliseks oli Lõuna-Läänemaa piirkonna ajaloo parim kõrgushüppaja, 1.93 ületanud Gert Oosim. Ka sel aastal on noortele sportlastele suurepärane üllatus ja tublisid spordilapsi ootab korralik auhinnalaud.

Kergejõustikuvõistlusi korraldavad Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi ja Läänemaa Kergejõustikuklubi.

Aleksander Kreek:

– Sündinud 25.06.1914 Käru talus Lihula vallas. Surnud 19.07.1977 Torontos Ontario provintsis
– Neljakordne Eesti meister kuulitõukes, ühekordne Eesti meister kettaheites
– Euroopa meister 1938, Pariis – 15.83
– Isiklik rekord kuulitõukes – 16.40

Jaanus Getreu

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.