Ridala rahvas rajab kiriku juurde õunapuuaia

21. juulil peetaval Ridala kihelkonnapäeval rajatakse Ridala kiriku juurde õunapuuaed, kuhu istutatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul 59 puud.

Ridala kirik. F: Rita Helisma / Wikipedia

Ridala-kandis rahvas ei mäletagi nii väga kihelkonnapäevade toimumist ajaloos. Meenub üks kihelkonnapäev, mida peeti Külvaja kolhoosi eestvedamisel 1980-ndatel. Aga tänavune on Eesti100 projekt.

Meie kihelkonnapäeva raames rajatav õunapuuaed sai 2017. aastal Eesti 100 kingiideekonkursil ainsana Läänemaalt Kodaniku Ühiskonna Sihtkapitali ja Riigikantselei tähelepanu osaliseks ning riigi rahastuse. Toetust palusime eelkõige kihelkonnapäeva korraldamiseks ja läbiviimiseks.

Kingituseks – õunapuuaiaks – oleme kogunud raha Ridala kihelkonna küladelt. Rajame õunaaeda, kus kasvavad 59 Ridala külade istutatud õunapuud. Külade kõrval on ka kaks alevikku ja üks linn. Aias on 59 õunapuupesa, mille oleme külade vahel ära jaganud, sättides külade nimed tähestiku järjekorda.

Õunapuid on aidanud välja valida ja 21. juuliks istutamisvalmis seada Eesti Maaülikooli Polli Aiandusuuringute Instituudi teadurid. Oleme eelistanud Ridalast pärit õunaaretaja Aleksander Siimoni õunasorte. Kokku tuleb aeda kahekaupa 30 õunasorti suve-, sügise- ja talveõunu.

Kihelkonnapäeva ettevalmistamisel ja läbiviimisel on pannud käed külge Ridala külarahvas, külaseltside eestvedajad, kohalikud ettevõtjad, talunikud jpt.

Oleme saanud korraldamiseks abi Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt, Haapsalu Linnavalitsuselt, Kohaliku Omaalgatuse Programmilt, Eesti Kultuurkapitalilt, Haapsalu Linnavalitsuseslt, Ridala küladelt ja Haapsalu linnarahvalt; Haapsalu Tarbija Ühistult, Cramolt, Haapsalu Kultuurikeskuselt jpt.

Küllike Valk
EELK Ridala Püha Maarja-Magdaleena koguduse õpetaja

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.