Kolmapäeval algab 25. Haapsalu vanamuusikafestival

1994. aastal rajatud Haapsalu vanamuusikafestival on jõudnud oma 25. eluaastani. See on täiskasvanu iga, aga veerand sajandit võrdub ka umbes ühe põlvkonnaga. Kas üks üritus jääb püsima, sõltub sellest, kas ta tõmbab kaasa uue põlvkonna.

Mul on väga hea meel, et selline põlvkonnavahetus on festivali puhul toimumas, paljud esinejad on täna nooremad festivalist endast ja meie väliskülalised on ikka imestanud, kuidas meil on publikus nii palju noori.

Festivali eesmärgiks on algusest saati olnud mitte lihtsalt esitada kaugete aegade väärtmuusikat, vaid teha seda sel kombel, et see kõnetaks vahetult tänast kuulajat. Me ei pea ajaloolist kostüümipidu, vaid elame tänases päevas.

Pooljuubeli puhul on tänavune kava tavalisest pisut suurejoonelisem. Festivali peakülaline on praegu maailma üks hinnatum vokaalansambel Vox Luminis Belgiast, keda ma olen püüdnud mitu aastat Haapsallu kutsuda, kuid nende tihe graafik ja esinemised maailma prestiižikaimatel lavadel on teinud selle keeruliseks. Festivali avakontserdil 4. juulil esitavad nad toomkirikus põneva kava Bachi dünastia kirikumuusikast ja kava lõpeb suguvõsa kõige kuulsama esindaja motetiga „Jesu, meine Freude“. Just saksa barokkmuusika esitajatena on ansambel kõige hinnatum ja selle muusika plaadistused on kogunud hulganisti suuri plaadiauhindu.

Floridante. F: Sabine Burger

Vox Luminise koosseisus laulab ka Hollandis tegutsev eesti sopran Maria Valdmaa, kes järgmisel õhtul esitab koos ansambliga Floridante kaks Händeli soolokantaati. See on harukordselt kaunis muusika ja üks neist kantaatidest on liialdamata üks Händeli kõige säravam ja virtuoossem, nii et vähesed julgevad sellega oma hammast proovida. 5. juulil esitab Floridante ka mitu Bachi armastatumat orkestriteost, kus saavad särada ansambli solistid Meelis Orgse (viiul), Ele Raik (oboe), Lisa Kawasaki (flööt) ja Saale Fischer (klavessiin).

Eesti ansamblit Vox Clamantis pole tarvis pikemalt tutvustada, nende tee on läinud aina ülesmäge: plaadistused maailma hinnatumatele firmadele, auhinnad ja kontserdid üle terve maailma, nii et neid Eestis polegi tihti kuulda. Haapsalu toomkiriku akustika on nende esinemiseks ka lausa ideaalne. Jaan-Eik Tulve juhatusel esitatakse 6. juulil mitmekesine kava „Sina ja mina“, kus vaheldumisi keskaegse gregooriuse lauluga kõlab Madalmaade meistrite teoseid ning kava lõpetab Helena Tulve värske teos „You and I“ Pärsia müstiku Rūmī imekaunile tekstile.

Festival on pakkunud alati võimalust ka võimekatele noortele kooslustele. Reedesel öökontserdil (6. juulil) astub üles mullu asutatud ansambel LaBande, mille hingeks on kaks viiuldajat – Hispaanias õppinud Melissa Jõesaar ja Laura Jörres Saksamaalt, samuti Eesti Muusika- ja teatriakadeemia doktorant Kristiina Are (klavessiin ja orel). Koos esitatakse põnev kava 17. sajandi Hansalinnade muusikast: see on muusikaloo vähetuntud kõrghetk, mis vahetult puudutab ka meie ajalugu. Eriti viiulimängu kunst oli tolleaegses Põhja-Euroopas erakordselt kõrgel tasemel.

Harukordset kõlailu pakub 7. juulil viola da gamba’de ansambel Jaye Consort Helsinki ning sopran Tuuli Lindeberg. Viie gamba koosmäng väikese oreliga on küllap üks kõige sulnim kõlakooslus, mida ma muusika ajaloost tunnen. Ja inglased John Jenkins ja William Lawes arendasid selle kunsti 17. sajandi algul täiuseni. Shakespeare’i ajastu suurim inglise helilooja William Byrd on aga loonud hingematvalt kauneid laule sopranile koos gamba-ansambliga, mida laupäevaõhtusel kontserdil esitab praeguse aja üks Soome hinnatum varase muusika laulja.

Festivali kavale paneb 8. juulil (kell 19) väärika punkti muusikaajaloo üks imetletum suurteos, Johann Sebastian Bachi Matteuse passioon. See on lääne muusikakultuuri tõeline tüvitekst ja kristliku sõnumi üks sügavaim avaldus muusikas. Kunstiline juht on selleks ettekandeks koondanud ansambli Studio Vocale Eesti parimaist noortest lauljatest ning Haapsalu Festivali Barokkorkestri. Evangelisti rollis on noor tenorivirtuoos Benjamin Glaubitz Saksamaalt ning meie solistidest on laval Maria Valdmaa, Iris Oja, Valter Soosalu, Alvar Tiisler, Uku Joller ja mitmed teised.

Toomas Siitan
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor, Haapsalu vanamuusikafestivali kunstiline juht

KAVA:

K 4.07 Bachi dünastia

Toomkirik kl 20.00: Ansambel Vox Luminis (Belgia)
Dir. Lionel Meunier

N 5.07 Maria Valdmaa (sopran)

Toomkirik KL 20.00: ansambel Floridante
Meelis Orgse (viiul)
Ele Raik (oboe)
Lisa Kawasaki (flööt)
Saale Fischer (klavessiin)
Händeli soolokantaadid ja J.S. Bachi instrumentaalkontserdid

R 6.07 Ansambel Vox Clamantis

Toomkirik kl 20.00: Gregooriuse laul, John Dunstable, Gilles Binchois, Johannes Ockeghem, Helena Tulve

R 6.07 Hansalinnade loojang

Jaani kirik kl 23.00: ansambel LaBande:
Melissa Jõesaar, Laura Jörres (viiul)
Tõnu Jõesaar (viola da gamba)
Kristiina Are (klavessiin, orel)
Robert Staak (teorb)
Buxtehude, Meder, Reincken, Bernhard jt.

L 7.07 Tuuli Lindeberg (sopran, Soome)

Toomkirik kl 20.00 Jaye Consort Helsinki:
Varpu Haavisto, Markus Kuikka, Arvo Haasma,
Johanna Kilpijärvi, Mikko Perkola (viola da gamba)
Mitra Virtaperko (orel)
John Jenkins, William Lawes, William Byrd

P 8.07 Johann Sebastian Bach – Matteuse passioon

Toomkirik kl 19.00: ansambel Studio Vocale
Haapsalu Festivali Barokkorkester
Benjamin Glaubitz (evangelist, Saksamaa)
Uku Joller (Jeesus)
Maria Valdmaa, Annika Lõhmus (sopran)
Iris Oja, Annely Leinberg (alt), Valter Soosalu (tenor)
Alvar Tiisler, Andreas Väljamäe (bass)
Kammerkoori Voces Musicales sopranirühm
Dir. Toomas Siitan

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.