Nõva õpilased on kogemustega „noortekohtujad“

Nõva kooli õpilasi võib nüüd vist küll nimetada kogemustega „noortekohtujateks”. Miks nõnda? Sest sel õppeaastal osalesime juba kolmas kord SA Archimedese programmis, mis on mõeldud kahe eri kultuuritaustaga õpilastele.

Oleme sellel teel kohtunud küllaltki erinevate vene noortega Narva Paju koolist, Kiviõli vene koolist ja sel aastal Narva Soldino gümnaasiumist. Loomulikult on olnud ka meie projektiteemad õpilaste valikul erinevad ning oleme õnnelikud, et nende valdkondade vastu on leidunud huvilisi vene õppekeelega koolides. Aga eks ole ikka eakaaslastel sarnased eelistused, murekohad ja lemmikumad tegevusvaldkonnad ja seda olenemata sellest, millised on meie rahvuslikud eripärad.

This slideshow requires JavaScript.

Nõva kooli vähene õpilaste arv on noortekohtumistel positiivse teguriga – nendes projektitegevustes tuleb kõigil panustada. Loomulikult on siin õpetajatel vaja kuhjaga tarkust ja andekat lähenemist, et enamik õpilaskonnast kaasa meelitada. Liidrid saavad olla ideede generaatorid, tavaliselt sünnivad esmased mõtted SA Archimedese koolituspäevadel.

Lisaks projektitarkustele saab sellelt oluliselt õppeürituselt ka partnerkool leida, muidugi juhul, kui õnnestub oma valitud teema edukalt „maha müüa”. Meil on see korda läinud ja oleme sattunud koostöösse motiveeritud laste ja õpetajatega.

Kui arvestada asjaoluga, et paljude õpilaste võimalused reisimiseks ja laagrites osalemiseks on küllaltki napid, siis on need kohtumised, väljasõidud ja looduses viibimised eriti väärtuslikud. Samas toetavad noortekohtumiste tegevused põhjalikult eri üldpädevuste arendamist, mida sageli õppetööga klassiruumis ei olegi võimalik saavutada.

Projektide eesmärgid oleme valinud nii õpilastele kui ka õpetajatele jõukohased, säilitades igas olukorras positiivse suhtumise kõigesse ümbritsevasse ja iseenesesse.

Esimene osalemine oli SA Archimedes Noortekohtumiste projektis „Minu väärtuslik elukeskkond“ 2016 jaanuarist kuni juunini ja korraldasime kolm noortekohtumist Nõval ja Narvas. Saime kogemuse võrra rikkamaks looduslaagri korraldamisel. Partnerkooliks oli Narva Paju kool.

Projekti oodatavaks tulemuseks püstitasime elukeskkonna väärtustava hoiaku omaksvõtmise. Peame oluliseks, et õpilane oskaks märgata looduse ilu ja erilisust ning väärtustada kodukoha elu- ja kultuuririkkusi.

Teine osalemine SA Archimedes Noortekohtumiste projektis oli 2017 jaanuarist juunini. Meie partnerkooliks oli Kiviõli vene kool ja projekt kandis nimetust „Mäng?!”. Selle teemaga püüdsime tähtsustada mänguliste tegevuste olulisust õppetöös. Meie projektitööd on üks võimalus kaasaegseks õpikäsitluseks ning vajalik kõikidele õpilastele, õpetajatele ja muidugi ka lapsevanematele.

Selle õppeaasta projekti teema “Lemmikloom pole mänguasi” on väga aktuaalne ja eluline. Soovisime jõuda selgusele, kui oluline on, et lastel oleksid lemmikloomad. Samas jõudsime ühisele järeldusele, et iga perelemmik nõuab palju hoolt, vaeva, aega ja teadmisi. Seega peamine eesmärk oligi tõestada, et lemmikloom pole pelgalt vaid mänguasi.

Kohtumisi korraldasime kolm, esimene oli Nõval, teine, Narvas ja kolmas Tartumaal Võnnus Kamelia koolitus- ja külastuskeskuses. Meie projektilastel ja ka õpetajatel on paljudel kodus oma lemmikud, koerad, kassid, merisead, hamstrid, rotid, erinevad sulelised, lambad, veised, ponid jne. Kõik osalejad said võimaluse lemmikloomapäevadel tutvustada oma „pereliikmeid” ja anda ülevaate nende kasvatamisest ja vajadustest. Muidugi ei olnud võimalik kõiki loomi kooli tuua, nendega kohtusime farmis ja talus. Elevust jätkus kõigile. Imetlesime nädalasi lambatallesid ja eri sulelisi.

Jõudsime külastada ka Tallinna loomaaeda, kus juhtis meie ekskursiooni super giid, kes suutis anda ülimalt sütitava ülevaate kõikidest asukatest. Läänemaa loomade varjupaika viisime külakostiks kaasa vajalikke vahendeid ja lapsed olid muidugi valmis sealt kõik kassid ja koerad kaasa võtma.

Kohtumiste käigus Nõval ja Narvas jõudsime veel osaleda ühistundides, saada algteadmised loodusfotograafiast, kujundada ühise T-särgi kavandeid, pidada ägedaid pallilahinguid, luua e-raamatuid, loomakaitse teemalisi videosid ja ekskursioonitada. Nõvakatel avanes võimalus Narva hostelis korraldada ise kõik hommiku- ja õhtusöögid. Esmalt keerulisena tunduv väljakutse kujunes aga väga meeldivaks, põnevaks ja arendavaks meeskonnatööks. Õpilased said võimaluse toimkonniti ise menüü koostada, toiduained valida ja loomulikult ka oma kokkamisoskused proovile panna. Sellest kujunes üks väga vahva ühine toimetamine ja nautimine.

Kirss tordile” sai pandud juunis toimunud looduslaagris Tartumaal. Nõvalt asusime teele kohe peale lõpuaktust. Kui partnerkooli seltskond taaskohtumise puhul kallistused saanud, siis suundusime otse toidupoodi, et varuda moon kõikideks laagripäevadeks. Ei olnud vajagi rohkem, kui kolm suurt kärutäit, lisaks sellele mahukad valmistoidupurgid Salvestilt.

Kamelia turismi- ja koolituskeskuses sättisime öömajale nõnda, et kogemustega telkijad ikka õuemajutusele ja partnerkool külalistemajja.

Teisel päeval kujundasime laagrilipu ja kui see sai masti, siis tutvusime sealsete eksootiliste ja vähem eksootiliste koduloomadega, kelle hooldamisele ja lihtsalt nunnutamisele kulus omajagu aega. Laagriellu mahtusid loomulikult sportlikud ja mängulised tegevused, matk Võnnu keskusesse, töötoad ja loengud, vabatahtlikud talutööd, ratsutamine, kalapüük, sõudmine, ujumine, tünnisaun, lõkkeõhtu ja tegevused köögis. Ikka kõik need toimetused, mis eluks ettevalmistusi pakuvad.

Enamusele pakkus kõige rohkem elevust kohtumine maoga, kes kannab sellist kaunist nime nagu Friida Freya Dracula. Perenaine julgustas oma hirmudest võitu saama ja põhjendas, miks ei ole vähimatki põhjust kartmiseks. Maod ei ole ainult lummavalt ilusad ja õrnad olendid, nad ravivad ja aitavad leevendada ka stressi. Üllatavalt olid enamus meist valmis koheselt Friidat usaldama. Hilisemate tegevuste käigus võis ikka kohata kedagi madu kaelas toimetamast. Friida Freya Draculast sai kiirelt laste lemmik!

Looduslaager õpetas meid mõistma, et inimene ei ole looduse peremees, ikka vastupidi. Sääskedega võitlemisest sai selle väite kõige illustreerivam näide.

Noortekohtumised on olnud võimalus huvipakkuva teema paremaks tundmaõppimiseks, võtmepädevuste arendamiseks ja uute tutvuste loomiseks.

Täname oma õpilasi, lapsevanemaid, partnerkoole, rahastajat SA Archimedest, Kamelia turismitalu ja kõiki häid toetavaid inimesi. Neid on palju, tuleb vaid üles leida!

Projektijuht Virve Tauts

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.