Tänaseni on leidmata kümme Läänemaa kirikutest varastatud hinnalist eset

Kes teab, kui palju on Läänemaa kirikutest aegade jooksul kõikvõimalikku väärtuslikku vara varastatud, kuid praeguseks on teada kümme eset, mille vargad on kunagi ära viinud ja mida pole praeguseni leitud.

Piirsalu kirikust varastatud gravüür-epitaaf “Kannatuste aed”, annetatud 1684. aastal. F: Kultuurimälestiste riiklik register

Viimane suurem vargus oli 2013. aasta suvel, kui Rooslepa kabelisse murti sisse ja viidi minema hinnalisi esemeid. Kirik sai kahju 15 000 eurot.

See lugu lõppes õnnelikult – tänu vihjetele leidis politsei varastatud kraami üles, kuigi vargaid jäid tabamata.

Kogu Eestis on kultuurimälestiste riikliku registri andmetel endiselt kadunud 650 varastatud kunstimälestist. Peamiselt on see kirikutest kadunud vara. Aastail 2011-2016 registreeriti Eesti kirikuist vargusi 27 korral.

Läänemaal on tänaseni leidmata 10 eset, mille omanikud on kogudused.

1978. aastal kadus Piirsalu kirikust 16 tulega messingist ja kristallripatsitega kroonlühter, mille kõrgus oli 122 ja diameeter 108 cm. Register dateerib lühtri 17./18. sajandisse. Täpne aeg pole teada.

See pole kõige vanem kirikuvara, mis on Läänemaa kirikutest varastatud. Ridala kirikust varastati oletatavasti 1971. aasta novembris kaks ühesugust küünlajalga.

„Muinsuskaitse alla võetud kui kaunis barokkajastu kiriklik tarbeese, millele daatum ja annetuskirje veelgi lisavad kultuuriloolist väärtust,” kirjeldatakse kultuurimälestiste registris.

Üks küünlajalg annetati kirikule 1610. ja teine ilmselt 1641. aastal. Küünlajalad olid valatud pronksist ja üle 30 cm kõrged.

Hinnaline ja eakas on ka teadmata ajal Piirsalu kirikust kaduma läinud gravüür-epitaaf “Kannatuste aed”. See vasegravüür annetati kirikule 1684. aastal.

Veel Läänemaa kirikutest varastatud ja senini kadunud esemed:

Varastatud EELK Noarootsi kirikust:

  • Kaks üheusugust küünlajalga, 19. sajand, messing, hõbetatud. Varastatud 1979. aastal. Küünlajalad on iseloomulik näide historitsismiperioodi küünlajalgadest. Moodustab osa kirikuinventari tervikust.
  • Kaks ühesugust küünlajalga, 19. sajand, uushõbe. Varastatud 1979. Küünlajalg on tööstuskunsti näide neorokokoo stiilis küünlajalgadest, erandlik kiriklikus küünlajalgade kollektsioonis.
  • Kaks ühesugust laualühtrit, 19. sajand, messing, hõbetatud. Varastatud 1979. Laualühter on iseloomulik näide 19. saj. laualühtritest. Moodustab osa kirikuinventari tervikust.

2013. aastal Rooslepa kabelist varastatud ja 2016 üles leitud esemed:

  • uushõbedast oblaatkarp, uushõbedast veinikarikas, veinikarikas, käsikann, kaks tinast valatud karikat, küünlajalad ja küünlarasva püüdjad, kaks puidust küünlajalga, rauast küünlakäärid, punasest sametist, ristiga illustreeritud, kuldnarmast servaga karikakate.

 

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.