Eesti sünnipäev toob raamatukogusse riiklikud teenetemärgid ja rahvuslipu sünniloo

Teisipäeval, 20. veebruaril kell 15 toimub Lääne maakonna keskraamatukogus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud kohtumisüritus, kus esinevad Tallinna rüütiordude muuseumi kuurator Kristjan Kaljusaar ning folklorist Jaan Sudak.

Kristjan Kaljusaare loeng on Eesti riiklikest teenetemärkidest, eeskätt nende iseäralikust ajaloost 1920ndate ja 1930ndate Eesti Vabariigis. Ühtlasi räägib Kaljusaar neile eeskuju andnud ordenite värvikast sajanditepikkusest arengust, mis ulatub tagasi keskaegsete rüütliordudeni, mille traditsioonidest sarnased aumärgid alguse said ja millega koos ordenite olemus ning tähendus aegade vältel on muutunud ja teisenenud.

Jaan Sudak esitleb kogumikku “Sinimustvalged lood”, mis jutustab sinimustvalge lipu lugu läbi mitme põlvkonna hääle. Raamatu koostamiseks tegid Sudak ja Sten-Erik Tammemäe põhjalikku tööd arhiivis ja mälestuste kogumisel ning raamat ühendab lugusid sadakonnalt inimeselt alates rahvuslipu loomisest kuni tänapäevani. Lugusid täiendab rikkalik fotomaterjal ning lühiülevaade Eesti lähiajaloo perioodidest.

Lihulast pärit Sudak on Tartu Ülikooli magistrikraadiga lõpetanud folklorist, kes töötab Eesti Mälu Instituudis režissöörina. Tema tööks on dokumentaalsisu tootmine ja elulooliste videolugude loomine Eesti lähiajaloost. Varasemalt on trükist ilmunud tema magistritööl põhinev teos “Luupainajad Kihnu rahvausundis”.

Lisaks on raamatukogu kahel korrusel üleval Kaitseliidu Lääne maleva meenete näitus “Kaitseliidu meened 2”, kus väljas olevad eksponaadid on kaitseliitlaste auhinnad või hinnalised kingitusel ning kõnetavad moel või teisel kaitseliitu ja tema allorganisatsioone. Eksponaatide seas on karikad ja autasud, lisaks eestiaegsed meened ning unustusse vajunud uue aja esemed ja meened.

Kõige uuem näitusel väljas olev meene on Kaitseliidu 100. aastapäeva juubelimark, esimese päeva ümbrik ja hõbedases ümbrikus komplekt, mille on allkirjastanud Kaitseliidu ülem kindralmajor Meelis Kiili ja postmargi kujundaja Lembit Lõhmus.

Liina Valdre

 

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.