NÕUANNE: Alternatiiv ID-kaardile – kasuta mobiil-ID rakendust

Seoses eelmisel nädalal avastatud ID-kaardi turvariskiga, soovitatakse lisaks ID-kaardile hankida endale ka mobiil-ID. Lisaks sellele, et mobiil-ID on turvaline, on see ka mugav, sest kasutajal pole vaja kaasas kanda ID-kaarti ega ID-kaardi lugejat või installida arvutisse spetsiaalset tarkvara, piisab üksnes mobiiltelefonist.

Mobiil-ID töötab nii mobiilitelefonis, tahvelarvutis kui ka arvutis ja selle kasutamiseks sobivad nii puutetundlikud nutitelefonid kui ka nuppudega telefonid.

Teenuse kasutamiseks tuleb kasutajal minna oma mobiilioperaatori esindusse, kust saab uue SIM-kaardi ning sõlmida Mobiil-ID lepingu. Mobii-IDga saab liituda nii Telia, Elisa kui Tele2 esindustes. Esindusse minnes tuleb kaasa võtta ID-kaart või pass.

Kasutaja mobiilitelefoninumber jääb samaks ning tellitud teenused samuti.

Mobiil-ID lepingud saab vormistada alates 15. eluaastast ning ühele isikule saab teha ainult ühe Mobiil-ID. Kui kasutaja telefoninumber kuulub tema tööandjale ja Mobiil-ID eest hakkab tasuma tööandja, tuleb Mobiil-ID saamiseks esindusse minnes kaasa võtta tööandjalt digiallkirjastatud või paberil volitus. Kui Mobiil-ID eest hakkab tasuma inimene ise, pole tööandja volitust vaja, isegi kui number kuulub tööandjale.

Enne kasutamist tuleb Mobiil-ID aktiveerida. Seda aitavad teha klienditeenindajad esinduses või saab seda teha ise Politsei- ja Piirivalveameti kodulehel ID-kaarti kasutades. Teenuse aktiveerimiseks on vaja kehtivat ID-kaarti ning teada PIN-koode.

Mobiil-ID teenuse kuutasu on 1 euro ja selle eest tasumine toimub mobiilioperaatori vahendusel: tasu lisatakse igakuisele mobiiliarvele. Kui muude mobiiliteenuste eest tasub tööandja, saab inimene arve ainult Mobiil-ID kuutasu eest.

MobiilID-ga saab siseneda e-keskkondadesse ja anda ka digiallkirja. Kasutamiseks tuleks valida Mobiil-ID ning sisestada küsitud info. Pärast seda kuvatakse kontrollkood ning saadetakse sama kontrollkoodiga sõnum telefonile. Sisselogimiseks tuleb sisestada PIN1 ning digiallkirjastamiseks PIN2.

Allikas: Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.