MAALEHT: Keskmine palk tõusis pea kõikjal. Kellel ja kus?

MaalehtJuunis ületas keskmine brutokuupalk 1300 euro piiri. Tavainimeses tekitavad sellised numbrid pahameelt. Kellel ja kus on palk tõusnud ning miks osa tööandjaid ei taha palga tõstmisest midagi kuulda? Maaleht uuris, kes on siis need kõrgema palga saajad?

Maalehe teised teemad:

Pädevate töötajate puudumise tõttu lõpetavad talud loomapidamise

Helme valla talupidaja Allan Ilisson oli sunnitud töökäte puudumise tõttu lehmapidamise lõpetama. 22 piimalehma saatis ta Poola, kolm tiinet mullikat müüdi kohapeal.

Uuring näitab: suurfarmides on lüpsjad tööga ülekoormatud

Eesti Maaülikooli ergonoomika eriala magistrant Esta Sild, kel on ka veterinaari diplom ja kes on taluliidu kaudu paljudes taludes asenduslüpsja olnud, on põhjalikult uurinud lüpsjate töökeskkonda suurfarmides. Ta väidab oma magistritöös, et kui suurfarmides lüpsjate töökoormust ei vähendata ja nende tervise hoidmisse ei panustata, süveneb lüpsjatepõud veelgi.

Tõnu Õnnepalu: linna ja maa asemel on keskus ja kolgas

Viimased 32 aastat maal elanud kirjanik Tõnu Õnnepalu tõdeb intervjuus Maalehele, et maaks nimetatakse Eestis nüüd kõike seda, mis pole Tallinn, heal juhul ka Tartu, Pärnu või Narva. Päris sügav maa, loodus algab aga Tallinnast viiekümne kilomeetri kaugusel.

Eesti toiduteadlane: katseklaasiliha on sama hea kui päris

NASA teaduspargis töötav noor toiduteadlane Mariliis Holm ütleb, et piiri päristoidu ja tehistoidu vahel on raske määrata ja maitsevahet sageli peaaegu polegi. Kaks aastat tagasi uskus ta siiralt, et kliimamuutus on väljamõeldis. Lisaks arvas, et taimetoitlased, veel hullem veganid, on grupp puukallistajaid ja veidraid inimesi, kellega tuleb erilise ettevaatlikkusega suhelda. Aga teemasse süvenedes mõistsis ta, et nii see pole.

Marek Reinaas: sotsid propageerivad parempööret ja reformikad kasutavad viimaste loosungit

Sügis käes, lehed langevad, aga linnaloodus raagu ei jää. Hõrenenud puuvõrade asemele kerkib üha uusi ehteid – sadu optimismist pakatavaid näopilte, kinnituseks pildialused mantrad. Valimiskampaania! Jüri Aarma uuris, mida arvab poliitkultuurist või -kultuuritusest hea valimistava üks valvuritest – Marek Reinaas.

Nutikas äri – firma ostab omanikelt mobiilimastiga maad

Ettevõte Live Nature avastas taipliku ja raudkindla, tõsi, päris pika vinnaga teenimisvõimaluse, mille jaoks pole vaja teha muud, kui mobiilimasti aluse maa omanik nõusse saada ja notari juurde lepingut vormistama viia.

Põlev mägi: Kukruse termopildistamine tegi lõõma nähtavaks

Teadlased, kes panid termokaamera drooni külge lendama, tõestavad nüüd fotode ja videote abil ka uskmatutele, et Kukruse mäe sees on paras palang lahti. Maaleht käis asja uurimas.

Peipsi sibul ostjaid kaua ei oota

Sibulaaeg on käes! Maaleht sõitis Varnjast Kolkjasse ja sealt edasi Mustveesse, et uurida, kuidas põlised sibula- ja kalamüüjad sel aastal sügisele vastu lähevad. Varnjast mööda järveäärset teed Kolkjani sõites loendasime majade ees 57 sibulamüüjat – mõnel pakkuda paarsada kilo, teisel mitu tonni tagaaias kasvanud sibulaid. Peipsi sibul ja vanausuliste külad meelitavad igal aastal üha rohkem külastajaid.

Põlislaaned lähevad range kaitse alla

Loodetavasti oskab loodus omapäi hästi toimetada ja Eestimaad katab, no ütleme 100 aasta pärast, 35 000 hektarit range kaitse all olevaid laane- ja salumetsi, mis on peaaegu kaks korda rohkem kui praegu.

Jahe suvi pani kurgisaagile põntsu

Pikk ja külm kevad, millele järgnes kõle ja päikesevaene suvi, ei soosinud köögiviljakasvatust. Kas talvel jagub poeriiulitele kodumaist purgikurki?

Vabatahtlik töötaja põllule ei torma, aga metsa istutab meeleldi

Pariisi lähedal elav abielupaar otsib paari abilist oma farmi, et hakkama saada hooajatöödega. Mõnetunnised tööpäevad konti ei murra ja elamine on tasuta. Kui asendada sõna “Pariis” ükskõik millise Eesti paiga nimega, siis peaks seesugused üleskutsed ka meil päevakajalised olema. Eestis juba käiaksegi välismaalt vabatahtlikuna tööl ja Maaleht on sellest varem ka kirjutanud, aga kas eestlased ise võtavad vahel aja maha ja pakuvad end ka kodumaal tasuta abiliseks?

Endel Liebergi kolhoosi käisid imetlemas USA farmerid

Elas kord tragi mees, kes juhtis Järvamaal 9. Mai nimelist kolhoosi ja pigistas nõukogude ajast välja maksimumi. Tema nimi oli Endel Lieberg ja kui ta praegu veel elaks, oleks ta saanud augusti lõpus 90aastaseks.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.