Lääne-Nigula raamatukogu juhataja Ruth Randoja on ära teinud suure töö

lääne-nigula raamatukogu
F: Kersti Brant

Lääne-Nigula valla keskraamatukogu, Taeblas nimelt, avas uue hooaja meeleoluka õhtuga. Eesti Vabariik 100 kutsub kodumaale ja inimestele kingitusi tegema. See on ju hea kingitus kõigile – uued remonditud raamatukoguruumid, külas armastatud kirjanik Andrus Kivirähk ja koos ansambliga Väliharf võis isegi pidutseda.

F: Kersti Brant

Natuke rohkem kui sada aastat tagasi asus praeguse valla aladel Kärbla kool, millel krooniku sõnul oli kaks puudust. Koolil ei olnud raamatukogu ja ei tohtinud pidutseda, tüdrukud käisid salaja nurga taga keerutamas.

Hilisemal ajal oli Oru ministeeriumikoolis küll raamatukogu, aga riigikorra tõttu enamik raamatuid selles venekeelsed. 1926. aastal asutas Taebla vallavalitsus esimese rahvaraamatukogu, mis kuulus siis ja kuulub praegugi Eesti riigi avalike raamatukogude võrku.

Eri aegadel on olnud Taebla kandis erinevaid raamatukogusid. Kogud on paiknenud ühes kapis, väikestes ruumides kas valla- või koolimajas, nt oli õpetajate tuba ühtlasi ka raamatukoguks, raamatud on saanud sõna otseses mõttes vett ja näinud tulekahjusid.
1930-ndate aastate aruandest võib lugeda, et “raamatukogu kasutamine oli kooliõpilastele ja vaestele tasuta, teistel viis senti köite pealt nädalas, tarvitaja võis saada 3 köidet korraga”.

Ansambel Väliharf. F: Kersti Brant

Minu kokkupuuted Taebla raamatukoguga algavad 1990-ndatest. Raamatukogu perenaiseks oli pikki aastakümneid Milvi Järviste, aitäh talle tehtud töö eest! Oli rõõmu ja oli muret, raamatukogu kolis korduvalt, kannatas kord raamaturaha nappuse, siis jälle lugejate puuduse all. Samas oli Taebla raamatukogus nii hea kunstiraamatute kogu, et Läänemaa teised raamatukogud tõid sealt oma lugejate jaoks teavikuid. Erialase terminiga RVL ehk raamatukogude vaheline laenutus. Ja see võimalus on inimestel ka praegu.

2016. aastast on Taebla raamatukogu ühinenud Lääne-Nigula valla keskraamatukogu, kolme harukoguga (Oru, Risti, Palivere).

Juhataja Ruth Randoja on nüüd kaks aastat pakkunud raamatukogulikku teenust, kirjutanud projekte, et tuua raamatukokku ja elanikke ellu vaheldust, samal ajal ka kolinud ja uue asjana osutanud postiteenuseid. Kirjutades lühidalt ja lihtne, aga tegelikult on ära tehtud väga suur töö. Tubli, Ruth! Tunnustuseks ETKA Andras-e poolt omistatav elukestvat õpet väärtustav tiitel – Läänemaa Aasta raamatukogu 2017.

Tunnustus ühele rahvaraamatukogule on kindlasti oma piirkonna rahva hoolimine. Palun täitke ise uued avarad ruumid sisuga, lugege ja osalege teemaõhtutel, teil on see võimalus – on olemas raamatukogu ja tohib koos pidutsedagi.

Tänud Lääne-Nigula vallale ja raamatukoguhoidjatele.

Kersti Brant
Lääne maakonna keskraamatukogu pearaamatukoguhoidja

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.