President tunnustas Läänemaa kauneimaid kodusid

Eile Valgas toimunud üle-eestilise konkursi Eesti kaunis kodu lõpuüritusel andis president Kersti Kaljulaid üle auhinnad vabariigi kaunimate kodude omanikele.

Teiste seas said auhinna ka kolm Läänemaa kodu: Tiina Pakosta suvekodu Variku külas, Helju Allvee kodu Virtsus ja Ilvi Viljapõllu kodu Nehatu külas.

Tiina Pakosta on Kürema-Taeva talu omanik 2009. aasta suvest. Seitsme aastaga on ta muljet avaldava tulemusega korrastanud ühe lagunenud vana talukoha ja lisanud tänapäevased eluks vajalikud kommunikatsioonid. Krundile on lisandunud ka paar uut hoonet, kuid välisel vaatlusel on raske kindlaks teha, milline on uus, milline taastatud vana.

Talu nimeski on vihje, et koht on lausa taevalik. Väga suur ala on õhuliselt ja huvitavalt viimistletud, hajutatud hoonestuse, hooldatud muru ja haljastusega. Hoovis on sukelduma kutsuv tiik, kaunis suveköök, murukatusega kelder, kaev ja rookatused.

Helju Allvee kodu asub Virtsus Linnamäe tänaval. Majaperenaine tuli emakoju pensionipõlve pidama üle 15 aasta tagasi. Nüüdseks on tegu hoolitsetud iluaiaga, kus iga nurk on läbi mõeldud ja kujundatud lillepeenarde ning puude-põõsastega. Tähelepanu väärib üleni kiviktaimlaga kaetud kelder, mis mõjub lausa kunstiteosena. Elumaja tagaküljel paikneb väike veranda, mis on ääristatud valgete lippide ja puitsõrestikuga. Maakividest kõrvalhoone ees on mõnus istumisnurgake. Kogu koduaed moodustab koos elumaja, kõrvalhoonete ja iluaiaga kauni terviku.

Ilvi Vilipõllule kuuluv Matsi talu asub Nehatu küla metsade ja põldude vahel. Elumaja ümbritsevad kõrvalhoone, kasvuhooned ja kaevumajake koos suure hooldatud aiaga. Perenaine on aeda rajanud 17 aastat, teinud palju eriilmelisi lillepeenraid, istutanud puid-põõsaid. Peenarde kujundamisel on kasutatud palju kive, silma hakkavateks kujunduselementideks on eri kujuga kiviaiajupid mitmel pool aia sisemuses ja ka ümber. Perenaine nimetab ennast kivihulluks, kes aastaid käsikäruga on kolossaalse koguse maakivisid oma krundile tirinud.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.