Kultuuriministri vastus EKRE-le seoses Sirbis avaldatud artikliga „Lühike ülevaade Eestist kui apartheidiriigist”

Kultuuriminister Indrek Saare vastas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna poolt kultuuriministrile saadetud avalikule kirjale, kus paluti tema hinnangut kultuurilehe Sirp toimetuse tegevusele.

Sirp avaldas eelmisel nädalal Mikk Pärnitsa artikli „Lühike ülevaade Eestist kui apartheidiriigist”. Seda saab lugeda siit. Artikkel kogus palju tuliseid kommentaare ja arvamusi nii Sirbi lehel kui ka mujal meedias.

Kultuuriminister Indrek Saare vastus EKRE-le:

“Lugupeetud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna Riigikogu fraktsioon

Tänan saadetud kirja eest. Ka mina ei olnud mitme Mikk Pärnitsa arvamusega nõus. Tema toonis oli provotseerimistahet rohkem kui põhjendussuutlikkust. Hiljuti ilmus ajalehe “Sirp” ühes numbris ka üks teatriarvustus, kus samuti hindasin üht näitlejasooritust teistmoodi kui kriitik – tema hindas seda orgaaniliseks jätkuks senisele, minu arvates oli tegemist aga uue tasemega. Ent olles nendega eriarvamusel, kaitsen ma nende autorite õigust arvata teistmoodi kui mina. See ongi demokraatia.

Selgitan demokraatia mõistet Teie enda erakonna näitel. Praegu tunnete Te muret Eesti kultuuri pärast – alles hiljuti ütles aga Teie erakonna esimees, et Eesti viimase 25 aasta kultuur on täiesti mõttetu – saavutused on olnud pehmelt öeldes tagasihoidlikud. Teie erakonnal on õigus omada mõlemat arvamust, sest elame demokraatlikus ühiskonnas.

Riigi esindajana näen riigil kohustust toetada kõige muu hulgas ka sääraseid arvamusi (lavastusi, kontserte, kirjandusteoseid), mis on riigi suhtes kriitilised. Hiljuti avaldati näiteks “Sirbis” terve rida Eesti metsanduspoliitika suhtes kriitilisi artikleid. Kas need oleks tulnud samuti ära keelata? Me elame vabas riigis, mille tunnuseks on võime teha ning taluda enese kohta käivat kriitikat. Eesti ja tema kultuur ei ole nii ebakindlad, et vajaksid kaitset ühe arvamusartikli või Teie erakonna esimehe sõnade eest.

Tõsi, kindlasti on olemas nii juriidilised kui ka moraalsed piirid, mida ei tohi ületada. Juriidiliste piiride all mõtlen kriminaalseid tegusid, moraalsete piiride all piire, mille ületamine tähendab kellegi tagakiusamist. Vaba riik peab suutma tagada keskkonna, kus kedagi taga ei kiusata.

Seetõttu ei näe ma kodaniku ega riigi esindajana mitte mingit põhjust keelata või karistada kedagi, kes arvab teistmoodi. Soovitan ka Teil kasutada oma pahameele väljendamiseks demokraatliku ja vaba riigi kõiki õiguseid, mille ampluaa ulatub vastulausetest kohtumisõhtuteni.

2981. aasta septembris ilmus ajakirjas Looming luuletus, mille ridade esitähed andsid ülalt alla lugedes kokku “Sini Must Valge”. Luuletuse autor visati ülikoolist välja, karistati ka ajakirja peatoimetajat. Kas Teie sooviks on tõesti taaskehtestada nõukogudeaegne tsensuur ja riiklik kontroll?

Mind kurvastab Teie otsus teha esimese sammuna hoopis avalik kiri ministrile – me ei ela enam ajastul, mil enda jaoks ebameeldivate arvamuste likvideerimiseks pöörduti majavalitsusse või tehti pealekaebamine ministeeriumis. Teie käitumine õõnestab demokraatiat ja sõnavabadust. Tean, et Te mõlemast lugu ei pea, kuid Eesti Vabariigi esindajana mina pean.”

One Response to "Kultuuriministri vastus EKRE-le seoses Sirbis avaldatud artikliga „Lühike ülevaade Eestist kui apartheidiriigist”"

  1. toivotomingas65   20. juuli 2017 at 12:12

    Lugedes Pärnitsa artiklit, kus ta muuhulgas märgib, et on kindla sissetulekuta, leidsin end mõttelt, et see ongi põhjus, miks ta nii kirjutab. Ilmselt kraapis ta toimetuse ukse taga hulk aega, enne kui honorari välja kauples. Eks ole see ju provokatiivne kirjutis, mis kindlasti kasvatas Sirbi läbimüüki ja toimetuski on rahasõltuvuses.
    Aga artikli kohta arvan, et loodetavasti saab Pärnits mingil ajal täiskasvanuks ja hakkab aru saama, miks inimesed härduvad isamaalisi laule lauldes, miks vaatavad uhkusega trikoloori Pika Hermanni tornis, miks viivad lilli ja küünlaid Vabadussõjas langenuile. Miks tahavad saada maetud kodumaa mulda, kui võimalik, siis omaste kõrvale.

    Vasta

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.