VIDEO: Maalehe droon lendas Haapsalust Noarootsi ja vaatas, kuhu plaanitakse silda

Kui Noarootsi poolsaare ühendamine Haapsaluga teostub, saab sellest Eesti pikim tammtee, mis on ehitatud 121 aastat hiljem, kui valmis tee Saaremaa ja Muhu vahel. Eile tutvustatud analüüs annab õnnestumiseks lootust, kirjutab Maaleht.

Otsetee puhul on läbi ajaloo alati välja pakutud mitut kohta, kust tee võiks üle vee viia. Nüüdki oli laual kolm varianti.

F: OÜ Skepast & Puhkim

Skepast & Puhkim jõudis järeldusele, et arvestades keskkonnaalaseid piiranguid, liiklustingimusi ja ehitusmaksumust, on eelistatuim Uuemõisa–Noarootsi otseühendustee variant. See algab Uuemõisast Tallinna maantee ja Linna tee ristmikult, tagades otseühenduse Tallinna maanteega, kulgeb üle Roograhu laidude ja ühineb Noarootsis Tahu külas praeguse Pürksi–Tahu teega.

F: OÜ Skepast & Puhkim

Selle variandi puhul tuleb ehitada kaks silda. Suur osa teekonnast üle Tagalahe kulgeks kahel peaaegu omavahel ühendatud laiul. Tammi peale- ja mahasõidud ning neile viiv tee on aga pikimad ehitusobjektid.

Kui vaadata tammteed Haapsalu külje all oleva Uuemõisa poolt (Ridala valla osa, mis ühineb Haapsaluga), on linna siseneva Tallinna maantee äärest kaldalt algava sillani vaja ehitada uus tee, mille pikkus on 1690 meetrit.

F: OÜ Skepast & Puhkim

Siis tuleb esimene 70meetrine sild ja algab kõrgemale tammile ehitatav ülesõit kahest laiust. Peaaegu ühendatud laidude vahele tuleb truup lahe veevahetuse tagamiseks. Teiselt laiult algav sild on 300 meetrit pikk. Sillad on planeeritud sellised, et vesi käiks nende alt võimalikult vabalt läbi.

F: OÜ Skepast & Puhkim

Kokku on kogu otseühenduse pikkus 4850 meetrit. (Võrdluseks: Väikese väina tammi pikkus on 3600 meetrit.) Sealjuures kaldast kaldasse on distants 1750 meetrit.

Noarootsi poolel tuleb ehitada uus tee kaldast Tahu teeni, mille pikkus on 1600 meetrit.

Kõik see läheks analüüsi autori hinnangul maksma 12,211 miljonit eurot. Ideaalvariandis tuleks hea liikluskorralduse tagamiseks ehitada parem tee ka Tahu teest edasi Noarootsi keskuse Pürksini. See lisaks 4 km pikkuse tee ehituse, mis lisaks eelarvele 1,992 miljonit eurot. Koos sellega oleks tee, tammi ja sildade kogupikkus 8850 meetrit ning hind 14,403 miljonit eurot.

Pikemalt loe Maalehest.

One Response to "VIDEO: Maalehe droon lendas Haapsalust Noarootsi ja vaatas, kuhu plaanitakse silda"

  1. usmatu-toomas   22. juuli 2017 at 19:57

    Need laiud on eraomandis ja seega omaniku tegevus seoses looduskaitse tingimustega piiratud.Nüüd avaneb võimalus need kasumlikult maha sahkerdada.14,4 miljonit ,kas selle sisse on arvutatud ka ostetavate eramaade maksumus ???

    Vasta

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.