Reklaamtekst: Arvelduskrediit või kiirlaen – kumb valida?

Kuigi laenusoovi korral on kiirlaenud (pikalaina heti) tavaliselt esimese valikuna nimekirjas, on laenuturul tegelikult valikuid teisigi. Tänapäeva inimeste elurütm on lihtsalt tunduvalt kiirem ning seetõttu on paljud laenufirmad võtnud oma prioriteediks pakkuda laenutooteid, mis sobiksid sellise kiire elutempoga. Nii avanes võimalus krediidilimiitide ja arvelduskrediidi tekkimiseks. Mille poolest on need aga erinevad vanast heast kiirlaenust?

Reklaamtekst

Arvelduskrediidi puhul on tegemist laenuteenusega, mis sarnaneb krediitkaardile. Ainsaks erinevuseks on aga muidugi kena plastikkaardi puudumine. Arvelduskrediit on nagu virtuaalne krediit, seetõttu kutsutakse seda teenust mõnel pool ka lihtsalt krediidikontoks. Sisuliselt tähendab see, et ühe fikseeritud laenusumma asemel avatakse sulle krediidilimiit ehk summa, mille ulatuses saad ettevõttest laenu võtta. Sa ei pea oma limiiti aga sugugi korraga kasutama, vaid võid laenata vaid ühe osa sellest ning jätta ülejäänu lihtsalt alles seniks, kuni sul peaks selle järgi taas vajadus olema.

Taolise krediiditoote vaieldamatu eelis on selle paindlikkus. Selle asemel, et teha iga laenuvajaduse korral uus taotlus, pead sa krediidilimiidi korral vaid saatma sõnumi ning saad oma limiiti kasutada. Selle omaduse tõttu on krediidikontod võrdlemisi sarnased sms-laenudele, kuna teistkordse laenusoovi korral piisab tihti üksnes mobiilsõnumi saatmisest.

See muidugi ei tähenda, et laenu väljastatakse valimatult igal hetkel, kui sõnum saata. Vastupidiselt, laenuandja kontrollib laenusoovija tausta täpselt samamoodi, hoolimata selles, et konto on juba avatud. Seda tehakse eelkõige selleks, et veenduda laenutaotleja maksevõimes – taotleja maksevõime võis olla kunagi hea, kuid ei pruugi seda olla laenutaotluse tegemise hetkel, seega isegi teistkordsel laenamisel kontrollib laenuandja, ega taotlejal ei ole vahepeal tekkinud probleeme.

Kuigi krediidikonto on väga mugav lahendus, ei pruugi see olla parim variant kõigile. Nagu krediitkaardigi puhul on krediidilimiidi teenuste puhul keerulisem oma kulutamissoovi kontrolli all hoida. Kiirlaenude ja tarbimislaenude puhul antakse sulle üks kindel summa ning seetõttu ei ole ka ahvatlusi nii palju. Krediidilimiit võib aga ahvatleda rohkem kulutama – ehk ei ole sul vaja parasjagu rohkem kui 500 eurot, ent limiidi olemasolul võib tunduda, et pole probleem võtta isegi 1000 eurot. See aga võib tähendada, et satud hiljem makseprobleemidesse, kuna hindasid oma maksevõimet üle.

Krediidilimiit on kahtlemata hea toode neile, kes ei ole päris kindlad veel, kui suured on kulutused, kuid soovivad olla kindlad, et halvima stsenaariumi korral on nad kaitstud ning ei jää rahahätta. Fikseeritud summaga väikelaenud on aga sobivamad olukordades, kus sa tead täpselt, kui palju raha sul vaja on ning sa ei soovi end üle koormata suurema laenusummaga.

Mis puudutab aga tagasimakseid ja intressimäärasid, siis ei erine fikseeritud laenud ja arvelduskrediit teineteisest sugugi palju. Tagasimaksed on mõlema korral paindlikud ning ka intress võib olla üsna sarnane, kuigi krediidilimiidi korral võib see vahel olla pisut kõrgem.

Arvelduskrediit on väga populaarne ka ettevõtjate seas, kuna taoline krediidiliin (joustoluotto) võimaldab tasuda jooksvaid kulusid. See on eriti kasulik neile ettevõtjatele, kes tegelevad pikkade maksetähtaegadega ja vajavad rohkem käibekapitali.

Igal laenutootel on omad head ja vead. Kõige olulisem on siiski hinnata enda maksevõimekust väga ratsionaalselt ning võtta laenamist mõistlikult. Arvelduskrediit avab sulle väga paindlikud võimalused ja kiire laenutaotluse hädaolukorra puhul, kuid liigse ahvatluse tõttu ei pruugi see olla hea valik ostlemishuvilistele. Kui otsid midagi kindlajoonelisemat ja fikseeritud, on väikelaenud sinu jaoks paremad. Mõlema variandi puhul tuleks aga oma valikuid võrrelda – nii leiad parima laenufirma ja saad oma rahamure lahendatud sujuvalt.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.