16 avaliku elu tegelast saatsid valitsusele pöördumise karusloomafarmide keelustamise toetuseks

Ave Alavainu, Jim Ashilevi, Reet Aus, Hille Hanso, Andrus Joost, Jaan Kaplinski, Mihkel Kunnus, Kristjan Piirimäe, Barbi Pilvre, Jürgen Rooste, Karl Martin Sinijärv, Marek Strandberg, Jaan Tootsen, Toomas Trapido, Aleksei Turovski ja Ivo Uukkivi edastasid täna hommikul Eesti Vabariigi valitsuse poole avaliku pöördumise karusloomafarmide keelustamise teotuseks.

Hiljuti jõudsid keskkonna- ja maaeluministeerium seisukohale, et Eestis ei ole põhjust karusloomakasvatuste keelustamiseks ning tegid vastava ettepaneku ka valitsusele. 16 avaliku elu tegelast, kelle seas nii tunnustatud veterinaar, zooloog kui ka keskkonnateadlane, pöördusid nüüd omakorda valitsuse poole, et avaldada selgesõnalist toetust keelusamisprotsessile.

“Andke Eestile võimalus olla Ida-Euroopas eesrinnas. Aidake viia Eestit selliste riikide hulka, kus seadused on kooskõlas kehtivate väärtustega ja kus nõustutakse, et tundevõimeliste olendite kannatusterohke ärakasutamine pelgalt luksuse nimel kuulub inimkonna ajalukku. Liikugem üheskoos tõelise progressi ehk inimlikkuse suunas,” seisab avalikus pöördumises.


Täistekst:

Avalik pöördumine Eesti Vabariigi valitsuse poole

Pöördume valitsuse liikmete poole murega, mis on tekkinud seoses karusloomakasvanduste keelustamise protsessiga.

MTÜ Loomus viis 2014. aasta hilissügisel Riigikokku märgukirja – kollektiivse pöördumise, millega soovitatakse karusloomakasvanduste tegevus kümneaastase üleminekuajaga Eestis keelustada. Märgukirjale pandi kaasa rohkem kui 10 000 kodaniku allkirjad, mis näitab, et poolehoid võimalikule keelustamisotsusele on suur.

Kahe aasta jooksul on karusloomakasvanduste keelustamisele toetust avaldanud kõik Eestis tegutsevad loomakaitseorganisatsioonid ja koos nendega pea 70 erineva valdkonna ettevõtet; hiljuti algatatud rahvusvaheline petitsioon on kogunud üle 30 000 allkirja; keeldu toetavad avalikult tunnustatud näitlejad, muusikud, kirjanikud, arstid, ajakirjanikud, moekunstnikud, zooloogid; arutelu on tervitanud paljud rahvusvahelised loomakaitseorganisatsioonid (sh maailma populaarseim loomakaitseorganisatsioon PETA ja Queeni legendaarse kitarristi Brian May heategevusorganisatsioon Save Me).

Nad on seda teinud selgetel põhjustel. Karusloomakasvatus on oma aja ära elanud ja suuresti ebaeetiline tegevusala. Selle tulemusena sünnivad tooted, mis ei ole inimesele vajalikud. Karusloomakasvandustes varieeruvad keskkonna- ja heaoluprobleemid ning seetõttu on mitmed maailma riigid nende tegevuse juba keelustanud, piiranud või arutavad, millal ja kuidas seda teha.

Andke Eestile võimalus olla Ida-Euroopas eesrinnas. Aidake viia Eestit selliste riikide hulka, kus seadused on kooskõlas kehtivate väärtustega ja kus nõustutakse, et tundevõimeliste olendite kannatusterohke ärakasutamine pelgalt luksuse nimel kuulub inimkonna ajalukku.

Liikugem üheskoos tõelise progressi ehk inimlikkuse suunas.

Ave Alavainu
Jim Ashilevi
Reet Aus
Hille Hanso
Andrus Joost
Jaan Kaplinski
Mihkel Kunnus
Kristjan Piirimäe
Barbi Pilvre
Jürgen Rooste
Karl Martin Sinijärv
Marek Strandberg
Jaan Tootsen
Toomas Trapido
Aleksei Turovski
Ivo Uukkivi

MTÜ loomade eestkoste organisatsioon Loomus tegeleb loomade huvide ja õiguste kaitsega ning loomade huvide esindamisega ühiskondlikes aruteludes. Loomus seisab eelkõige nende loomade eest, keda kasutatakse põllumajanduses, loomkatseteks, meelelahutustööstuses ja karusnahkade tootmiseks.

One Response to "16 avaliku elu tegelast saatsid valitsusele pöördumise karusloomafarmide keelustamise toetuseks"

  1. Toivo Tomingas   27. okt. 2016 at 20:14

    Alalõpmata tahaks mingi osa meist midagi keelata, millestki loobuda, midagi taunida ja millegi muuga asendada. Näiteks hiidlased tahaks elektrit küll, aga tehke seda kuskil mujal. Taimetoitlased ei suuda ilma pisarateta laulda jõululaulu ja uluvad kaasa: “Laske notsul eladaaa!” Nüüd siis jälle seltskond auväärt naisi ja mehi, kes käiks pigem kunstnahksetes, külmades saabastes ja naftatoorainest talvemütsides.
    Ma ütleks, et see on nende valik. Söögu kurke, banaane ja tomateid, külmetagu varbaid ja käsi, sõitku talveks soojale maale, ja nii edasi. Aga nii, nagu on nõudmine, nii olgu ka pakkumine. Kui me talume joodikuid, vargaid, narkomaane, prostitutsiooni jne., siis talugem ka neid, kes kasvatavad hõberebaseid, naaritsaid ja tshintshiljasid. Söövad sealiha, kannavad lambanahkse voodriga nahksaapaid, magavad lambanahkadel, et reumast pääseda jne. See on inimlik ja nii jääbki. Ükspäev võib ju välja ilmuda grupp kaastundlikke kodanikke, kes keelaks näiteks rapsi kasvatamise, sest õlisaagi saamiseks tuleb teha putukatõrjet ja nii hukkub mesilasi. Kuskil on kesktee ja kokkuleppimise koht.

    Vasta

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.