Kas ja kuidas võib jalgrattaga sõita kõnniteel?

Suvi on tänavatele toonud arvukalt jalgrattureid, kellest paljud liiklevad kõnniteedel kõrvuti jalakäijatega, teadmata enda õiguseid ja kohustusi ning tekitades seeläbi ohtlikke olukordi.

Maanteeameti ennetustöö osakonna eksperdi Christina Vallimäe sõnul võib kõnniteel, mis ei ole märgistatud kui jalgratta- ja jalgtee sõita alla 13-aastane jalgrattur ja tema kuni kaks täiskasvanud saatjat ning väikelast rattatoolis sõidutav jalgrattur.

„Ülejäänud ratturid võivad sõita jalgratta- ja jalgteel, jalgrattarajal ja -teel või võimalikult sõidutee parema ääre lähedal ning teepeenral, kui see on selleks kõlblik, ohustamata jalakäijat. Kõnniteel võib sõita siis, kui sõiduteel sõitmine tee seisukorra tõttu on oluliselt raskendatud,“ täpsustas Vallimäe ratturi võimalusi liiklemiseks ja pani südamele liikluses teineteisega arvestamist.

„Lapsevanemad peaksid lapsi juhendama ja õpetama, millal ja miks kella anda, kui kaugelt mööduda teistest liiklejatest ja mis kiirusega. Jalgrattur ei tohi kõnniteel, jalgratta- ja jalgteel või ülekäigurajal liigeldes ohustada jalakäijat ning jalakäija vahetus läheduses tohib jalgrattaga sõita jalakäija tavakiirusega,“ loetles Vallimäe ratturi kohustusi ja lisas: „kui aga jalakäija liigub vaid jalgratturile ettenähtud teeosal, ei tohi jalakäija ratturit takistada.“

Mida paljud ratturid ei tea, on kohustusliku ja soovitusliku varustuse olemasolu. Tuled, signaalkell ega ka helkurid ei ole mõeldud pelgalt iluasjadeks, mille soetamine igaühe enda südameasjaks.

„Liiklusseaduse kohaselt peab alla 16-aastane juht jalgrattaga sõitmisel kandma kinnitatud jalgratturikiivrit. Igal jalgrattal peavad aga olema: töökorras pidur ja signaalkell, ees valge ja taga punane ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur. Pimeda ajal või halva nähtavuse korral sõites peab jalgrattal põlema ees valge ja taga punane tuli,“ nimetas Vallimäe ratturile kohustuslikku lisavarustust.

Hawaii Expressi esindaja Priit Salumäe sõnul on rattaga liigeldes oluline teha iseennast teistele liiklejatele nähtavaks ja kuuldavaks. „Ühesliiklemine nõuab teineteisega arvestamist, seepärast on väga oluline kasutada kella, mis on kindlasti kohustuslik mitte soovituslik lisa rattal.“

Salumäe sõnul leiab Hawaii Expressi rattapoe suurest valikust lõbusaid pasunaid, loomakujulisi ja lillelisi kellasid seiklushimulisele rattasõbrale, vasekarva messingist või roosa kullaga toonitud märguandjaid ratturile, kelle ratas peab lisavarustusega ideaalselt sobima ning valikust ei puudu ka lihtsad mustad ja hõbedased kellad.

„Turvalisus on meie südameasi, tulede ja kellata ei tohiks ükski ratas liiklusesse minna,“ ütles Salumäe.

4 Responses to "Kas ja kuidas võib jalgrattaga sõita kõnniteel?"

 1. Linlane.   29. juuni 2016 at 11:49

  Olen pidanud Haapsalus juba peaaegu kümmekond korda jalgratta alla jääma! Täiskasvanud, eriti keskeas naised, sõidavad süüdimatult Posti, isegi Karja tänaval jalgratastega kõnniteel. Eilegi sõitis ,,Samaaria,, eest alla jalgratturist naine, vaadates veel vihaselt, et mis koperdad mul ees! Miks politsei ei pööra sellele mingit tähelepanu juba aastaid!?

  Vasta
 2. Kaido   12. juuli 2016 at 12:58

  Absoluutselt nõus eelkõnelejaga,miks politsei ei pööra tähelepanu,kõnniteel sõitvatele jalgratturitele,aru ma ei saa,miks täiskasvanud sõidavad inimeste vahel,eriti soomlased,eelmisel nädalal sõitis üks mammi,maxsima poe ees,mul üle varvaste,kobises veel,et kas sa pime oled vä,oleks olnud mees,ilmselt oleks talle poekotiga äsanud,ei oleks muidugi ilus olnud aga vajalik,ei poolda mitte vägivalda ja ei kutsu ka teise üles käte/jalgadega asju selgeks rääkima aga midagi oleks vaja ette võtta küll,jahume alalõpmata,et kiirust on vaja piirata jne.aga jalakäiate ohutusele,ei mõtle meie linnas,vajalikud distantsid üldase.Mõni huvigrupp võiks järgmisteks kohalikeks valimisteks,võtta südameasjaks teema:”kõnniteed rattavabaks”siinkohal ei pea silmas alaealisi jalgrattureid ja nende saatjaid.
  Ilmselt saadaks neid valimistel edu….

  Vasta
  • Kaidi   16. juuli 2016 at 01:15

   Kas ise oled jalgrattaga Haapsalus liigelnud? Tee seda! Posti ja Karja tn.-l sõiduteel! 50:50 jalakäiana ja ratturina ja naisterahvana ja viisaka ja ohtu-riski-nägeva-liiklejana eelistan suht tihti kõnniteed ja kahjuks sama tihti pean “värisema” sõiduteel… Ja …kõige hullemad on alaealised jalgratturid ;). Valimised võidaks – “rattasõit ohutuks” 🙂

   Vasta
 3. mutionu   13. juuli 2016 at 06:24

  Muide, Tallinnas ja Helsingis on väga paljud kõnniteed märgistatud ja kasutusel kergliiklusteedena. Miskipärast seal mahuvad jalakäijad ja ratturid koos liiklema, Haapsalus aga mitte.
  Jalgratturi silmade läbi vaadatuna on Posti tänaval Maximast möödumine tõeliselt eluohtlik õnnemäng. Ühelt poolt tuiskavad autod paarikümne sentimeetri kauguselt mööda, teiselt poolt tagurdatakse ette või otsa. Peale järjekordset “napilt pääsemist” lihtsalt valid kõnnitee, see on poe vastaspoolel ka piisavalt lai. Tõsi, rattur peab jääma jalakäijate suhtes äärmiselt tähelepanelikuks.

  Vasta

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.