Propastop: Kuidas Venemaa propaganda Eestit naeruvääristab

NATO tegevus oma idapoolsete liikmete julgeoleku tugevdamisel leiab Eesti meedia poolt reeglina toetust. Prevaleerib käsitlus, et sõjalise heidutuse suurenemine on positiivne ja kasvatab piirkonna kindlustunnet. Näitena Eesti meedia hoiakust loe Eesti Päevalehe juhtkirja 20. juunist, kirjutab veebileht Propastop.

Hoopis teine pilt avaneb Venemaa meedias. On näha, et NATO liikmete kasvav kaitsevõime, äsjased õppused ning tippkohtumine Varssavis on Kremli propagandakanalite terava tähelepanu all. Lugusid on palju ning kõike seda, mida Eestis peetakse kindlustunnet tõstvaks, esitletakse Venemaa meedias  üksnes negatiivses toonis.

Anname siinkohal ülevaate mõnest NATO-teemalisest käsitlusest idanaabri meedias. Eesti ajakirjanduse jälgijale võivad need vandenõuteooriad ja vaatepunktid kentsakad tunduda, kuid tuleb silmas pidada, et Eesti elanike, kelle maailmapilt põhineb venekeelsel meedial, on sellised käsitlused reaalsus.

“Balti riigid kasutavad NATOt ära oma majanduslikes huvides”

Selle vandenõuteooria järgi õhutavat Balti riigid russofoobseid meeleolusid, sest soovivad saada NATO siinviibimisest majanduslikku kasu. Kui palju saab teenida juba üksnes kasarmute püstitamisega! Baltlasi kujutatakse ahnete ja salakavalate, ent samas  majanduslikult, sõjaliselt ja demograafiliselt nõrkadena riigikestena, kes vaid vastutustundetute valitsejate omakasu teenivad ning rehepappidena lihtsameelseid lääneriike lüpsavad.

Näitena vandenõuteooriast on Kremli administratsiooni juhi Sergei Ivanovi mõttekäik propagandakanal Rossija 1 eetris, mis leidis Venemaa meedias laialdast äramärkimist. Loe ERRi kokkuvõtet saatest.

“USA kasutab Balti riike ära oma geopoliitilistes huvides”

Selle käsitluse järgi on kõige toimuva taga hoopis USA soov Venemaad ahistada. Selleks õhutatakse Ida-Euroopas Venemaa-vastasust ning saadakse nii õigustus oma sõjalise mõju levitamiseks. Idaeurooplased on selle käsitluse järgi lihtsameelsed etturid suurtes geopoliitlistes mängudes. Ameerika-vastasus kuulub Venemaa propaganda alusmüütide hulka: USA kätt nähakse on kõige taga, mis maailmas toimub ja mis Venemaale ei meeldi.

Käsitluse näitena tutvu Venemaa geopoliitilise ekspertiisi keskuse direktori Vladimir Konovalovi kommentaariga Raadio Sputniku eetris.

Silma torkab, et propaganda jaoks pole kooskõlalisus oluline. Loogilises maailmas ei saaks korraga olla tõesed mõlemad väited, et Eesti kasutab ära USAd ja USA Eestit. Propagandailmas aga loogika ei kehti, sobib korraga arendada täiesti vastandlikke teooriaid. Laiemas mõttes ongi segaduse külvamine üks meediamanipulatsioonide eesmärkidest.

“Venemaa ei kavatse kedagi rünnata, ehkki võiks Balti riigid möödaminnes hõivata.”

Selle käsitlus rõhutab korraga nii Venemaa rahumeelsust kui ka sõjalist tugevust. Naeruvääristatakse Balti riikide hirme ning rõhutatakse nende tähtsusetust. Vaatenurga võtab kokku nupp Komsomolskaja Pravdas, mis peab nimetu Vene sõjaväelase suu läbi tervelt 60-tunnist Baltikiumi hõivamise hinnangut Vene armee solvamiseks ning teatab põlglikult, et „Balti riikide ründamine ei ole Venemaale strateegiliselt vajalik – milleks meile teie sprotid?“

Tähele tuleb panna, et Venemaa meedia jaoks algavad kõik pinged just NATO tegevusega. Arusaamal, et kogu praeguse vastasseisu lähtepunkt on Venemaa agressioon Ukrainas, ei ole kremlimeelses meedias kohta. Krimmi hõivamine on lõpetatud peatükk ning selgelt soovitakse selle teema unustamist.

2 Responses to "Propastop: Kuidas Venemaa propaganda Eestit naeruvääristab"

 1. Uskmatu+Toomas   9. juuli 2016 at 08:32

  Mida arvab meedia pole tähtis aga suur osa Eesti kodanikest on teisel arvamusel.
  Tassida siia militaarset kila kola,koos maksumaksja rahaga majutatavate sõduritega on meie vaese riigi jäoks ülejõu käiv.
  Kodanikega mittearvestamine võib lõppeda ettearvamatute tagajärgedega.Eile seadustasime kooseluseaduse,täna toome sisse migrante ja võõrvägesid – mida toob homne päev ?

  Vasta
 2. Lembitu Twerdianski   19. juuli 2016 at 17:40

  Naeruvääristamine on tingitud meie enda valitsuse tegevusest. Võtke üks A4 suuruses maailmakaart. Eesti ei paista seal nööpnõela pea alt välja. Aga ohjeldamatu enesekiitmine, suurustamine ja koha kätte näitamine, kellele vaja, mitte ainult Venemaale, käib pidevalt. Oleks siis vähemalt Poola suurune riik, mida on kaardil 5 millimeetri ulatuses näha! See on ju naeruväärne!

  Vasta

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.