Rahvusvahelise lastekaitsepäeva eel oli Haapsalu põhikoolis põnev ja mitmekesine Kaitseliidu päev. Päeva aitasid korraldada ja vedada Lääne maleva, Naiskodukaitse Lääne ringkonna ja Läänemaa kodutütarde ja noorkotkaste vabatahtlikud.

Ürituse avasõnad ütlesid Haapsalu põhikooli direktor Anne Mahoni ja kooli arendusjuht Kristi Karm. Kaitseliidu Lääne maleva nimel kõneles malevapealik Mehis Born, rääkides kaitseliidu ja tema allorganisatsioonide olemusest ja tähtsusest Eesti riigi ajaloos.

Haapsalu linnapea Urmas Sukles peatus läänlaste vabadussõja mälestussamba teemal. Linnapea kõneles selle taastamisest ja vabadussammastest lugupidamisest – miks ja kellele on need sambad püstitatud.

Avasime kaks fotonäitust: „Kaitseliidu Lääne malev ajas ja pildis“ ja „Läänlaste vabadussõja mälestussammas Haapsalus“. Näituseid tutvustas nende koostaja Heiki Magnus.

Lastekaitsepäeva ürituse heaks moodustasime üheksa töötuba-õppeklassi. Meie vabatahtlikud olid koolimajas ja selle ümbruses ning nende põhisõnumiks oli kodutütreks, noorkotkaks, naiskodukaitsjaks või kaitseliidu liikmeks olemise olulisus ja väärikus. Meie tegemisi olid vaatamas ning kuulamas ligi 250 õpilast, 20 õpetajat ja meie töömeeskonna moodustasid 20 aktiivset liiget.

Õppeklassis „Lääne maleva noored“ andis Ülle Kõva põgusa ülevaate kodutütarde ja noorkotkaste tegemistest, abilisteks kodutütred Sille Kolga ja Evelin Võsu ning noorkotkad Henri Olev Serman ja Ron Evan Krõõner.

„Kööginurk“, kus tegevusi tutvustasid Lääne malevas välitoitlustuse oma ala asjatundjad Anne Kull ja Eda Tamme, näitas võimalusi välitingimustes väheste vahenditega korralikult toituda.

„Ajalootoas“ rääkis maleva ajaloost ja taasloomisest Lääne maleva endine pealik Arnold Juhans.

Koolimaja sisehoovis tutvustasid Kaitseliitlase varustust põhjalikult Jaanus Tameri ja Veiko Loik. Haapsalu põhikooli õpilased said proovida sõduri seljakoti ja kuulivesti raskust jne.

Koolihoone ees said õpilased vaadata ja proovida kaitseliidu sidevahendeid, vedasid kaableid ja moodustasid vilunud sidespetsialistide juhendamisel toimiva sidevõrgu. Kaitseliidu sidevahendeid tutvustasid ja õpetasid Marko Oks ja Arvo Ajlaste.

Koolimaja läheduses sai ka ülevaate kaitseliidu meditsiiniteenistuse tegemistest. Kogenud kaitseliidu meedikud Reemet Sits ja Ariko Astra näitasid ja rääkisid teema arusaadavalt lahti.

Avatud oli õppeklass, kus oli tutvumiseks üles seatud kaitseliidu põhiline relvapark. Oma ala asjatundjad Tiit Lints ja Arvi Matto näitasid ning rääkisid relvadest ja vastasid õpilaste arvukatele küsimustele.

Koolimaja hoovis oli võimalus vaadata kaitseliidu lahingmasinaid ja kohal oli ka „Toomapoeg“, 1991. aastal Venemaal valmistatud transportöör BTR-80UNŠ. „Toomapoega“ tutvustasid selle taastaja Vahur Toomas ja Leili Seisonen. Kõigil huvilistel oli võimalus BTR-i oma käega katsuda ja sõjamasina sees ning selle otsas turnida.

Õpilased tehti ka väike ringreis Haapsalu linnas Kaitseliidu Lääne maleva veoautoga Mercedes Benz. Tegemist on  kaitseliitlaste veoks kohandatud veoautoga, mille tendiga kaetud kastis asjakohased istmed. Meeldejääva sõdurisõidu kodulinnas tegi õpilastele Siim Jeeberg.

Toreda päeva lõpetasime Haapsalu põhikooli lipuväljakul, sinimustvalge ja Haapsalu põhikooli lippude all. Õpilaste kohalolu ja meeleolu andis selgelt mõista, et võisime päeva kordaläinuks lugeda.

Laupäeval, 4. juunil algusega kell 7, tähistame Eesti lipu päeva Haapsalu linnavalitsuse ees ning kogu koolipere sai kutsutud Eesti lipu päevast osa saama.

Päeva lõpetuseks küsisime õpilastelt, et tavaliselt pannakse teile hindeid aga kui teie täna päevale hinde paneks, siis milline see oleks? Justkui ühest suust kõlas üle koolimaja hoovi – VIIS!

Heiki Magnus

Kaitseliidu Lääne maleva teavituspealik

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.